Рішення № 89848308, 15.05.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.05.2019
Номер справи
826/20150/16
Номер документу
89848308
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2019 року м. Київ № 826/20150/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А., секретар судового засідання Сом П.А., розглянув у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні адміністративну справу за позовом Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції до Державної аудиторської служби України про визнання протиправною та скасування вимоги,

за участю представників:

позивача - Волчихін Б.В., Грицунь Н.В., Лавінюкова Н.В., Максимчук О.О.;

відповідача - ОСОБА_13 , Шуваєва С.О.

Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (Служба) звернулась до суду з позовом про визнання протиправною та скасування вимоги Державної аудиторської служби України (Держаудитслужба) від 10.08.2016 №04-14/111 "Щодо усунення виявлених ревізією порушень".

Ухвалами суду: від 26.12.2016 - відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду. На підставі розпорядження керівника апарату про повторний автоматизований розподіл справ та протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями - справу розподіллено судді Окружного адміністративного суду міста Києва Донцю В.А. Ухвалами суду: від 12.12.2018 - постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання; від 21.01.2019 - закрито підготовче провадження, адміністративну справу призначено до судового розгляду по суті. В судових засіданнях оголошувались перерви в зв`язку з встановленням часу для подання додаткових пояснень та для дослідження письмових доказів у зв`язку з їх значним обсягом. Судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Підставами визнання протиправною вимоги від 10.08.2016 №04-14/111 та її скасування: вимога ґрунтується на акті ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Служби за період з 16.09.2014 по 01.06.2016, який складено з порушенням порядку проведення ревізії, оскільки акт підписаний посадовими особами, які не направлялись Державною фінансовою інспекцією України (Держфініспекція) для ревізування зазначеного періоду; вимога ґрунтується на помилкових та неправомірних висновках Держфініспекції, викладених в акті ревізії, оскільки висновки основані на хибному тлумаченні вимог документацій конкурсних торгів (запрошеннях до участі у проведенні переговорної процедури закупівлі) та висновках, здійснених із перевищенням наданих повноважень; вимога вчинена не у спосіб, передбачений чинним законодавством України та не відповідає меті наданого повноваження, оскільки вимога не може стосуватися подій минулого, зокрема, завданих у минулому збитків, та містить абстрактні пропозиції щодо варіантів усунення порушень, без зазначення конкретного законодавчого механізму їх виправлення; вимога не встановлює кола осіб, які, на думку Держаудитслужби, підлягають притягненню до відповідальності, не зазначено виду відповідальності, до якого необхідно притягнути таких осіб.

Представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у запереченнях. За твердженням представника, вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність з вимогами законодавства, в цій частині вона є обов`язковою до виконання. Що стосується відшкодування збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, то про їх наявність зазначено у вимозі. Такі збитки можуть бути стягнуті в судовому порядку. Представник відповідача наголосила, що документацією конкурсних торгів чітко визначено обов`язок учасника забезпечити проведення індивідуальних занять, які мали становити не менше 40% від загального часу курсу з психологічної реабілітації. Вказана вимога була обов`язковою, проте не була дотримана.

Під час судового розгляду справи представники позивача позов підтримали, представники відповідача позов не визнали.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення сторін, дослідивши письмові докази, судом установлено.

Відповідно до пункту 2.4 Плану контролю ревізійної роботи Держфініспекції на І квартал 2016 року та на підставі направлень про проведення ревізій від 29.03.2016 №494, від 25.04.2016 №585, від 24.05.2016 №675, від 26.05.2016 №677 проведено ревізію окремих питань фінансового господарської діяльності Служби за період з 16.09.2014 по 01.06.2016.

За результатами ревізії складено акт від 05.07.2016 №04-22/8, під час якої встановлено:

- укладання договорів та як наслідок здійснення закупівлі послуг понад очікувану вартість закупівлі передбачену річним планом закупівлі Служби на 2015 рік (зі змінами) на суму 2.337.357,40 грн;

- затвердження документацій конкурсних торгів щодо процедур закупівлі послуг із санаторно-курортного лікування постраждалих учасників антитерористичної операції, які проведені у 2015 році, з порушенням вимог пункту 5 частини другої статті 22 Закон України "Про здійснення державних закупівель" від 01.06.2010 №2289-VI щодо обсягу послуг - кількості та вартості необхідних путівок на лікування постраждалих учасників антитерористичної операції;

- невідповідність пропозицій учасників конкурсних торгів умовам документацій конкурсних торгів та законодавству, у зв`язку з чим не відхилено пропозиції учасників, не відмінено торги, та як наслідок укладено договори на загальну суму 8.928.633,22 грн. При цьому, виявлені процедурні порушення не призвели до фінансових втрат;

- документально не підтверджено фактично здійснені (понесені) витрати санаторно-курортними закладами при надані послуг Службі на загальну суму 21.708.561,37 грн.;

- порушення, що призвели до втрат на загальну суму 143.737,36 грн.: завищення вартості наданих послуг та зайва сплата послуг на суму 95.950,00 грн.; недоотримання коштів на суму 47.787,36 грн.

Акт від 05.07.2016 №04-22/8 ревізії окремих питань фінансового господарської діяльності Служби за період з 16.09.2014 по 01.06.2016 підписаний 08.07.2016 Головою Служби ОСОБА_14 та начальником відділу бухгалтерського обліку і звітності - головним бухгалтером Служби ОСОБА_15 із запереченнями.

Державною аудиторською службою України сформовано вимогу від 10.08.2016 №04-14/111 про усунення виявлених ревізією порушень, відповідно до якої за результатами ревізії встановлено порушення фінансової дисципліни, які призвели до втрат на загальну суму 20.496.627,23 грн., що не усунуті під час ревізії:

1. У порушення статті 193 Господарського кодексу України, статей 526 та 629 Цивільного кодексу України, пункту 2.1 та підпунктів 5.3.1, 5.3.3 пункту 5.3 договору від 05.10.2015 №1 Дочірнім підприємством "Південь-Курорт-Сервіс" на базі санаторію "Орізонт" надано Службі послуги щодо здійснення заходів з психологічної реабілітації постраждалих учасників антитерористичної операції (послуги з психологічної реабілітації) не в повному обсязі, внаслідок чого завищено обсяги і вартість наданих послуг в актах приймання-передачі наданих послуг від 23.12.2015 №1 та №2, від 25.12.2015 №3 на загальну суму 5.806.108,17 грн. Службою підписано акти приймання-передачі наданих послуг із завищеними обсягами та вартістю послуг без зауважень та проведено оплату в повному обсязі, через що державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на зазначену суму.

2. У порушення статті 193 Господарського кодексу України, статей 526 та 629 Цивільного кодексу України, пункту 2.1 та підпунктів 5.3.1, 5.3.3 пункту 5.3 договору від 05.10.2015 №2 Дочірнім підприємством "Клінічний санаторій "Курорт Березівські мінеральні води" Закритого акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" надано Службі послуги з психологічної реабілітації не в повному обсязі, внаслідок чого завищено обсяги і вартість наданих послуг в актах приймання-передачі наданих послуг від 24.12.2015 №2, від 29.12,2015 №3, від 01.04.2016 №1 на загальну суму 2.249.510,87 грн. Службою підписано акти приймання-передачі наданих послуг із завищеними обсягами та вартістю послуг без зауважень та проведено оплату в повному обсязі, через що державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на вказану суму.

3. У порушення статті 193 Господарського кодексу України, статей 526 та 629 Цивільного кодексу України, пункту 2.1 та підпунктів 5.3.1, 5.3.3 пункту 5.3 договору від 10.11.2015 №3 Менським санаторієм "Остреч" надано Службі послуги з психологічної реабілітації не в повному обсязі, внаслідок чого завищено обсяги і вартість наданих послуг в актах приймання-передачі наданих послуг від 23.12.2015 №1, від 30.12.2015 №2 та №3, від 01.04.2016 №1 на загальну суму 1.120.093,37 грн. Службою підписано акти приймання-передачі наданих послуг із завищеними обсягами та вартістю послуг без зауважень та проведено оплату у повному обсязі, через що державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на зазначену суму.

4. У порушення статті 193 Господарського кодексу України, статей 526 та 629 Цивільного кодексу України, пунктів 1.1, 2.1 та підпунктів 5.3.1, 5.3.3 пункту 5.3 договору від 10.11.2015 №4 Товариством з обмеженою відповідальністю "Санаторій "Феофанія" включено до акта приймання-передачі наданих послуг від 28.12.2015 №2 недостовірні дані щодо чисельності постраждалих учасників антитерористичної операції, які пройшли психологічну реабілітацію, зокрема завищено їх чисельність на 771 особу. Надано Службі послуги з психологічної реабілітації не в повному обсязі, внаслідок чого завищено обсяги і вартість наданих послуг в актах приймання-передачі від 25.12.2015 №1 та від 28.12.2015 №2 на загальну суму 6.528.799,19 грн. Службою підписано акти приймання-передачі наданих послуг із завищеними обсягами та вартістю послуг без зауважень та проведено оплату в повному обсязі, через що державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на вказану суму.

5. У порушення статті 193 Господарського кодексу України, статей 526 та 629 Цивільного кодексу України, пункту 2.1 договору від 12.08.2015 №8 Товариством з обмеженою відповідальністю "Санаторій "Феофанія" у 2015 році внесено недостовірні дані до актів приймання-передачі наданих послуг, актів звірки про використання путівок щодо чисельності осіб, які пройшли санаторно-курортне лікування, внаслідок чого в актах завищено вартість наданих послуг на загальну суму 95.550,00 грн. Службою прийнято надані послуги та підписано акти із завищеною вартістю без зауважень і проведено їх оплату в повному обсязі, через що державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на вказану суму.

6. У порушення статті 193 Господарського кодексу України, статей 526 та 629 Цивільного кодексу України, пункту 2.1 та підпунктів 5.3.1, 5.3:3 пункту 5.3 договору від 18.12.2015 №8 Товариством з обмеженою відповідальністю Санаторій "Київ" Плюс" надано Службі послуги з психологічної реабілітації не в повному обсязі, внаслідок чого завищено обсяги і вартість наданих послуг в акті приймання-передачі наданих послуг від 28.12.2015 №1 на загальну суму 1.530.075,65 грн. Службою підписано акт приймання-передачі наданих послуг із завищеними обсягами та вартістю послуг без зауважень та проведено оплату в повному обсязі, через що державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на зазначену суму.

7. У порушення статті 193 Господарського кодексу України, статей 526 та 629 Цивільного кодексу України, пункту 2.1 та підпунктів 5.3.1, 5.3.3 пункту 5.3 договору від 18,12.2015 №9 Товариством з обмеженою відповідальністю "Трускавецьінвест" надано Службі послуги з психологічної реабілітації не в повному обсязі, внаслідок чого завищено обсяги і вартість наданих послуг в акті приймання-передачі наданих послуг від 28.12.2015 №1 на загальну суму 1.867.232,61 грн. Службою підписано акт приймання-передачі наданих послуг із завищеними обсягами та вартістю послуг без зауважень та проведено оплату в повному обсязі, через що державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на вказану суму.

8. У порушення статті 193 Господарського кодексу України, статей 526 та 629 Цивільного кодексу України, пункту 2.1 та підпунктів 5.3.1, 5.3.3 пункту 5.3 договору від 18.12.2015 №11 Товариством з обмеженою відповідальністю "Віасан" надано Службі послуги з психологічної реабілітації не в повному обсязі, внаслідок чого завищено обсяги і вартість наданих послуг в акті приймання-передачі наданих послуг від 28.12.2015 №1 на суму 200.812,50 грн. Службою підписано акт приймання-передачі наданих послуг із завищеними обсягами та вартістю послуг без зауважень та проведено оплату у повному обсязі, через що державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на зазначену суму.

9. У порушення статті 193 Господарського кодексу України, статей 526 та 629 Цивільного кодексу України, пунктів 2.1, 4.7, 4.8 та підпунктів. 5.3.1, 5.3.3 пункту 5.3 договору від 18.12.2015 №12 Дочірнім підприємством санаторно-оздоровчий комплекс "Джерельце" Акціонерного товариства "Рівненський завод тракторних агрегатів" надано Службі послуги з психологічної реабілітації не в повному обсязі та завищено обсяги і вартість наданих послуг в акті приймання-передачі наданих послуг від 28.12.2015 №1 на загальну суму 497.644,24 грн. Службою підписано акт приймання-передачі наданих послуг із завищеними обсягами та вартістю послуг без зауважень та проведено оплату в повному обсязі. Також цим підприємством не повернуто Службі кошти на суму 5.385,00 грн. за дострокове призупинення без подальшого продовження 2 особами проходження психологічної реабілітації, через що державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 503.029,24 грн.

10. У порушення статті 193 Господарського кодексу України, статей 526 та 629 Цивільного кодексу України, пункту 2.1 та підпунктів 5.3.1, 5.3.3 пункту 5.3 договору від 18.12.2015 №13 Комунальним закладом "Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни" Рівненської обласної ради надано Службі послуги з психологічної реабілітації не в повному обсязі, внаслідок чого завищено обсяги і вартість наданих послуг в акті приймання-передачі наданих послуг від 29.12.2015 №1 на загальну суму 75.014,13 грн. Службою підписано акт приймання-передачі наданих послуг із завищеними обсягами та вартістю послуг без зауважень та проведено оплату в повному обсязі, через що державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на вказану суму.

11. У порушення статті 193 Господарського кодексу України, статей 526 та 629 Цивільного кодексу України, пункту 5.3.6 підпункту 5.3 договору від 28.12.2015 №14, пункту 4 "Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо психологічної реабілітації постраждалих учасників антитерористичної операції", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03. 2015 №221, Благодійною організацією "Надія на щастя" надавались послуги з психологічної реабілітації особам, які не були направлені структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. Службою підписано акт приймання-передачі наданих послуг без зауважень та претензій та здійснено оплату в повному обсязі, внаслідок чого державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 180.000,00 грн.

12. У порушення статті 193 Господарського кодексу України, статей 526 та 629 Цивільного кодексу України, пункту 2.1 та підпунктів 5.3.1, 5.3.3 пункту 5.3 договору від 28.12.2015 №16 Волинським обласним санаторієм "Лісова пісня" надано Службі послуги з психологічної реабілітації не в повному обсязі, внаслідок чого завищено обсяги і вартість наданих послуг в акті приймання- передачі наданих послуг від 28.12.2015 №1 на загальну суму 180.653,67 грн. Службою підписано акт приймання-передачі наданих послуг із завищеними обсягами та вартістю послуг без зауважень і проведено їх оплату у повному обсязі, через що державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на зазначену суму.

13. У порушення статті 193 Господарського кодексу України, статей 526 та 629 Цивільного кодексу України, пункту 2.1 та підпунктів 5.3.1, 5.3.3 пункту 5.3 договору від 28.12.2015 №17 Громадською організацією "Історії життя" надано Службі послуги з психологічної реабілітації не в повному обсязі, внаслідок чого завищено обсяги і вартість наданих послуг в акті приймання-передачі наданих послуг від 28.12.2015 №1 на загальну суму 159.347,83 грн. Службою підписано акт приймання-передачі наданих послуг із завищеними обсягами та вартістю послуг без зауважень та проведено оплату у повному обсязі, через що державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на вказану суму.

На підставі пункту 1 частини першої статті 8, пункту 7 статті 10, частини другої статті 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", підпункту 9 пункту 4, підпункту 16 пункту 6 "Положення про Державну аудиторську службу України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43, пунктів 46, 49-50, 52 "Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550, Держаудитслужба вимагала:

1. Опрацювати матеріали ревізії, усунути порушення та забезпечити відшкодування збитків (матеріальної шкоди) в установленому законом порядку;

2. Розглянути питання про притягнення до встановленої законом відповідальності працівників Служби, які допустили зазначені порушення.

Вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень і недоліків разом з завіреними копіями підтвердних первинних, розпорядчих та інших документів надати Держаудитслужбі до 10.09.2016.

Поінформовано, що відповідно до пунктів 8, 10 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, орган Держаудитслужби має право звернутися до суду в інтересах держави.

Вважаючи протиправною вимогу від 10.08.2016 №04-14/111, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір, суд ураховує таке.

Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 №2939-ХІІ.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні. Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Статтею 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" визначено, що органу державного фінансового контролю надається право: перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо) (пункт 1); пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства (пункт 7); звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (пункт 10); при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку (пункт 13);

Відповідно до "Положення про Державну аудиторську службу України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43: Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 9 пункту 4); Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право: пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; порушувати перед керівниками відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у допущених порушеннях; (підпункти 16, 22 пункту 6).

На думку суду за змістом наведених норм Держаудитслужбі надано повноваження у випадках, коли виявлені порушення законодавства за наслідками ревізії пред`являти обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень та порушувати питання перед керівниками підконтрольних установ про притягнення винних осіб до відповідальності. При цьому, в разі виявлення збитків, завданих державі чи об`єкту контролю, орган державного фінансового контролю наділений повноваженнями визначати їх розмір та звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів. Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов`язковою до виконання. Отже, предметом оскарження в адміністративному судочинстві може бути лише така вимога, яка породжує обов`язки для підконтрольної установи. Зазначення у вимозі інформації про виявленні порушення не створює та не припиняє права чи обов`язки, а лише фіксує певні факти (наприклад, постанова Верховного Суду від 23.04.2019 справа №820/339/17).

Судом установлено, що за результатами ревізії підконтрольної установи складено акт від 05.07.2016 №04-22/8, на підставі якого, з урахуванням розглянутих заперечень (зауважень), сформовано вимогу від 10.08.2016 №04-14/111, якою Службу зобов`язано: опрацювати матеріали ревізії та усунути виявлені порушення законодавства в установленому законодавством порядку; розглянути питання про притягнення до встановленої законом відповідальності працівників Служби, які допустили зазначені порушення.

Зі змісту вимоги вбачається, що саме ці вимоги є обов`язковими відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", водночас у вимозі від 10.08.2016 №04-14/111 визначено порушення Службою статті 193 Господарського кодексу України, статей 526 та 629 Цивільного кодексу України, пункту 2.1 та підпунктів 5.3.1, 5.3.3 пункту 5.3 договорів від 05.10.2015 №1, від 05.10.2015 №2, від 10.11.2015 №3, від 10.11.2015 №4, від 12.08.2015 №8, від 18.12.2015 №8, від 18.12.2015 №9, №11, №12, №13, від 28.12.2015 №14, №16, №17, встановлено порушення фінансової дисципліни що призвели до втрат на загальну суму 20.496.627,23 грн.

Суд погоджується з доводами представника позивача про відсутність у вимозі чітких вказівок виконання вимоги, однак це не могло бути перешкодою для її виконання. Зокрема, опрацювання матеріалів ревізії та направлення відповідних результатів (висновків) контролюючому органу, на думку суду, не залежить від наявності чи відсутності конкретних вказівок у вимозі. Вимога про вчинення дій з усунення порушень могла бути виконана з урахуванням положень Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України шляхом здійснення претензійної роботи щодо належного виконання закладами, які надавали послуги з реабілітації учасникам АТО, вимог відповідних угод, оскільки зі змісту вимоги чітко вбачається підписання Службою актів та сплату коштів за послуги, які за твердженням Держаудитслужби, надано не в повному обсязі. Щодо вимоги про вирішення питання про притягнення винних осіб до відповідальності, то підстави та умови притягнення працівника до відповідальності визначались Законом України "Про державну службу" та Кодексом законів про працю України. Вирішення питання про наявність підстав для застосування до працівника заходів впливу належить до повноважень роботодавця.

У даному випадку суд вважає, що відсутність конкретних вказівок в оскаржуваній вимозі не могло бути достатньою підставою для її невиконання, оскільки опрацювання результатів, усунення виявлених порушень, вирішення питання про притягнення винних осіб до відповідальності відноситься до повноважень Служби. Доходячи такого висновку, суд ураховує, що Служба не зверталась до органу фінансового контролю, наприклад, за наслідками опрацювання матеріалів ревізії, за роз`ясненням, у який спосіб виконати вимогу в частині усунення порушень та притягнення винних осіб до відповідальності. Та обставина, що Службою подавався позов щодо виконання окремої угоди, в задоволенні якого було, не є свідченням незрозумілості вимоги щодо порядку її виконання. На думку суду, доцільність здійснення претензійної роботи мало вирішуватись за кожною угодою окремо, з урахуванням відповідних обставин, про що потрібно було повідомляти орган фінансового контролю.

Як уже зазначалось, підставою протиправності вимоги від 10.08.2016 №04-14/111 зазначено акт ревізії складений з порушенням порядку проведення ревізії, оскільки підписаний посадовими особами, які не направлялись Держфінінспекцією для ревізування зазначеного періоду.

За змістом розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №519-р "Питання Державної аудиторської служби" Уряд України погодився з пропозицією Міністерства фінансів України щодо можливості забезпечення здійснення покладених на Держаудитслужбу постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43 "Про затвердження Положення про Державну аудиторську службу України" функцій і повноважень Держфінінспекції, що припиняється.

Згідно з "Порядком проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2006 №550 (у редакції, чинній на час проведення ревізії): під час проведення ревізії посадовими особами контролюючого органу можуть вноситися за письмовим погодженням з керівником контролюючого органу чи його заступником зміни до програми ревізії (абзац другий пункту сьомого); на проведення ревізії контролюючого органу на кожну посадову особу контролюючого органу та залученого спеціаліста оформляється в двох примірниках направлення встановленого Мінфіном зразка (пункт 11); перед початком ревізії посадові особи контролюючого органу та залучені спеціалісти повинні під розписку на примірнику контролюючого органу видати керівнику об`єкта контролю чи його заступнику направлення та копію рішення суду (у разі проведення позапланової виїзної ревізії за рішенням суду) (пункт 12); у разі продовження строку планової або позапланової виїзної ревізії в межах визначеної Законом тривалості посадові особи контролюючого органу та залучені спеціалісти зобов`язані пред`явити керівнику об`єкта контролю чи його заступнику направлення з продовженим строком проведення ревізії (пункт 13).

В акті ревізії від 05.07.2016 №04-22/8 зазначено, що відповідно до пункту 2.4 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфініспекції на І квартал 2016 року та на підставі направлень на проведення ревізії, виданих першим заступником Голови Держфінінспекції ОСОБА_12, від 29.03.2016 №494, від 25.04.2016 №585, від 24.05.2016 №675, від 26.05.2016 №677 головним державним фінансовим Інспектором ОСОБА_3 (з 30.03.2016), головним державним аудитором ОСОБА_5 (з 25.04.2016), начальником відділу ОСОБА_13 (з 25.05.2016), головним державним аудитором ОСОБА_4 (з 26.05.2016) проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Служби за період з 16.09.2014 по 01.06.2016. Ревізію проведено з 30.03.2016 по 29.06.2016 відповідно до питань програми ревізії, затвердженої 29.03.2016 першим заступником Голови Держфініспекції ОСОБА_12, з відома Голови Служби ОСОБА_14 та в присутності начальника відділу бухгалтерського обліку і звітності - головного бухгалтера ОСОБА_15 Ревізію було зупинено з 07.04.2016 по 22.04.2016, з 29.04.2016 по 24.05.2016 та з 17.06.2016 по 23.06.2016 для проведення зустрічних звірок. На підставі листа Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки Служби безпеки України від 31.05.2016 №8/1/5-8256 (вх.№ 17/3-164 від 01.06.2016) період ревізії було розширено до 01.06.2016 для перевірки дотримання Службою законодавства під час проведення процедур закупівель послуг з психологічної реабілітації та санаторно-курортного лікування учасників антитерористичної операції, проведених у 2016 році.

До матеріалів судової справи додано направлення: від 29.03.2016 №494, видане ОСОБА_3 , строк дії продовжено до 21.06.2016; від 26.05.2016 №677, видане ОСОБА_4 , строк дії продовжено до 29.06.2016; від 25.04.2016 №585, видане ОСОБА_5 , строк дії продовжено до 21.06.2016; від 24.05.2016, видане ОСОБА_13 , строк дії до 21.06.2016 (Т.5 а.с. 6-9).

Згідно зі змінами до програми ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Служби за період з 16.09.2014 по 01.04.2016, затвердженої головою Держфінінспекції термін перевірки визначено з 16.09.2014 по 01.06.2016. З програмою ревізії ознайомлено та один примірник програми отримано головою Служби 15.06.2016 об 11:10 год, про що зроблено відповідну відмітку (Т.5 а.с.10).

На думку суду, здійснення ревізії на підставі направлень, в яких продовжено строк їх дії, відповідає пункту 13 "Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами" щодо обов`язку пред`явлення направлення з продовженим строком, відповідно помилковими є доводи представника позивача про необхідність пред`явлення посадовими особами нового направлення з продовженим строком. При цьому судом ураховано, що відповідно до абзацу пятого пункту 22 цього Порядку строк, на який зупинено ревізію, не включається до тривалості її проведення.

Крім того, оскільки в програму ревізії Служби внесено зміни в частині періоду ревізії до з 16.09.2014 по 01.04.2016, в акті ревізії від 05.07.2016 №04-22/8 зазначено, що така ревізія проводилась за період з 16.09.2014 по 01.04.2016, необґрунтованими є доводи позивача в частині протипрапвного здійснення ревізії за вказаний період.

Підставами позову також зазначено необґрунтованість висновків ревізії.

Як убачається з акта ревізії від 05.07.2016 №04-22/8, Службою у 2016 році здійснено закупівлю послуг з психологічної реабілітації постраждалих учасників антитерористичної операції шляхом застосування процедури відкритих торгів (оголошення №161659, розміщене 10.07.2015 на веб-порталі "Державні закупівлі" у бюлетені від 10.07.2015 №290).

Рішення про затвердження документації конкурсних торгів на закупівлю послуг з психологічної реабілітації постраждалих учасників антитерористичної операції оформлено протоколом засідання комітету з конкурсних торгів від 07.07.2015 №13.

За результатами проведеної процедури закупівлі Службою укладено договори про закупівлю за державні кошти: від 05.10.2015 №1 з ДП "Південь-Курорт-Сервіс" на загальну суму 6.739.200,00 грн.; договір про закупівлю за державні кошти від 05.10.2015 №2 з ДП "Клінічний санаторій "Курорт Березівські мінеральні води" ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" на загальну суму 8.925.000,00 грн.

Згідно з підпунктом 7.1. пункту 7 "Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі" розділу ІІІ "Підготовка пропозицій конкурсних торгів" протоколу засідання комітету з конкурсних торгів від 07.07.2015 №13 послуга з психологічної реабілітації передбачала обов`язкове здійснення заходів: 1) психологічна просвіта та консультування; 2) психологічна діагностика; 3) підбір методів психологічної реабілітації; 4) психологічна допомога (терапія); 5) психологічна корекція та проектування майбутнього; 6) профілактика та запобігання кризовим явищам психологічного стану людини.

Також визначалось, що учасник може додатково здійснювати інші заходи з психологічної реабілітації, обґрунтувавши необхідність їх здійснення у своїй пропозиції з конкурсних торгів.

Визначались необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики послуги з психологічної реабілітації: учасник повинен забезпечити обов`язкове здійснення під час надання послуги з психологічної реабілітації визначених заходів психологічної реабілітації; курс з психологічної реабілітації повинен становити не менше ніж 40 годин (з розрахунку на одну особу) протягом не менше ніж 14 календарних днів; учасник повинен забезпечити обов`язкову наявність у штаті реабілітаційної установи не менше ніж однієї та не більше двох посад практичного психолога (посади не мають бути вакантними) для установ другої категорії та не менше ніж трьох посад практичного психолога (посади не мають бути вакантними) для установ першої категорії; учасник повинен гарантувати, що фахівець (фахівці), який (які) обіймає штатну посаду практичного психолога реабілітаційної установи має диплом про повну вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем не нижче спеціаліста або магістра за спеціальністю: "психологія", "практична психологія" або "медична психологія"; учасник повинен гарантувати, що заходи з психологічної реабілітації буде здійснювати фахівець (фахівці), які мають загальний досвід роботи за спеціальністю (фахом) "психологія", "практична психологія" або "медична психологія" не менше ніж 5 років (сумарно); учасник повинен забезпечити безперевність курсу психологічної реабілітації (у випадку хвороби, відпустки тощо відповідного фахівця, здійснити його заміну). Фахівець, який буде здійснювати заміну, повинен мати диплом про повну вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем не нижче спеціаліста або магістра за спеціальністю: "психологія", "практична психологія" або "медична психологія" та загальний досвід роботи за вказаною спеціальністю не менше ніж 5 років (сумарно); учасник повинен забезпечити можливість здійснення заходів з психологічної реабілітації як індивідуально, так і у складі групи (група має складатися не більше ніж з 10 осіб); учасник повинен забезпечити, що індивідуальні заняття мають становити не менше ніж 40% від загального часу курсу з психологічної реабілітації; учасник повинен забезпечити безпечні та комфортні умови під час здійснення заходів з психологічної реабілітації відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі учасник повинен забезпечити наявність безбар`єрного доступу до відповідних приміщень реабілітаційної установи для осіб, які пересуваються на візках, та інших категорій інвалідів; у випадку функціонування реабілітаційної установи у період опалювального сезону приміщення учасника мають забезпечуватися теплопостачанням (опаленням), що дасть змогу забезпечити тепловий температурний режим згідно із санітарними нормами; учасник повинен забезпечити для здійснення заходів з психологічної реабілітації наявність (власні або орендовані) не менше ніж одного кабінету психологічної допомоги та не менше ніж одного приміщення для групових занять для реабілітаційних установ другої категорії та не менше ніж двох кабінетів психологічної допомоги та не менше, ніж двох приміщень для групових занять для реабілітаційних установ першої категорії; приміщення, в яких будуть проводитися заходи з психологічної реабілітації, мають відповідати вимогам санітарного законодавства щодо забезпечення достатнього метражу на 1 особу, бути укомплектованими достатнім для комфортного отримання послуги з психологічної реабілітації умеблюванням та побутовими приладами, забезпечення санітарними умовами для підтримання особистої гігієни з цілодобовим водопостачанням; учасник повинен забезпечити надання послуг з психологічної реабілітації з використанням безпечного для застосування обладнання, апаратури, витратних матеріалів та інших об`єктів матеріально-технічної бази; учасник повинен забезпечити надання послуги з психологічної реабілітації за місцезнаходженням реабілітаційної установи. В окремих випадках на підставі письмового звернення отримувача послуги можливим місцем надання послуги може бути місце його постійного або тимчасового перебування; учасник повинен мати необхідні дозвільні документи, згідно з якими він має право на здійснення психологічної реабілітації; під час надання послуги з психологічної реабілітації учасник повинен забезпечити повне та неухильне виконання заходів із захисту довкілля; учасник несе відповідальність за заподіяння шкоди майну, життю та здоров`ю осіб, які отримують послуги з психологічної реабілітації, що сталося внаслідок недотримання учасником вимог законодавства щодо надання послуги з психологічної реабілітації.

З огляду на наведене, суд погоджується з доводами представників відповідачів, що в підпункті 7.1. пункту 7 "Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі" розділу ІІІ "Підготовка пропозицій конкурсних торгів" протоколу засідання комітету з конкурсних торгів від 07.07.2015 №13 встановлено конкретні технічні, якісні та кількісні характеристики послуги з психологічної реабілітації, яка мала надаватись за кошти державного бюджету.

Відповідно до пункту 2.2 відповідного договору виконавець зобов`язувався провадити надання послуг із санаторно-курортного лікування відповідно до умов своєї пропозиції.

Під час проведення зустрічної звірки ДП "Південь-Курорт- Сервіс" та до заперечень до акта ревізії документи щодо залучення психологів на підставі господарських договорів чи договорів цивільно-правового характеру надані не були.

Документів, які підтверджували залучення ДП "Клінічний санаторій "Курорт Березівські мінеральні води" фахівців кафедри психотерапії Харківської медичної академії післядипломної освіти до виконання умов договору від 05.10.2015 №2, їх стажу роботи та освіти, проведеної ними роботи до зустрічної звірки, заперечень та акта ревізії, не надано.

Розрахунок суми збитків проведений шляхом визначення вартості однієї години надання послуги з психологічної реабілітації, з огляду на умови договорів, укладених між Службою і надавачами послуг з психологічної реабілітації, та документації конкурсних торгів.

В акті ревізії від 05.07.2016 №04-22/8 зафіксовано, що Службою здійснено закупівлю послуг з психологічної реабілітації постраждалих учасників антитерористичної операції шляхом застосування процедури відкритих торгів (оголошення 198670, розміщене 17.09.2015 на веб-порталі "Державні закупівлі" у бюлетені від 17.09.2015 №338).

Рішення про затвердження документації конкурсних торгів на закупівлю послуг з психологічної реабілітації постраждалих учасників антитерористичної операції, оформлено протоколом засідання комітету конкурсних торгів від 11.09.2015 №20.

З результатами проведеної процедури Службою укладено договір про закупівлю за державні кошти від 10.11.2015 №3 з Менським санаторієм "Остреч" на загальну суму 6.512.500,00 грн. та договір про закупівлю за державні кошти від 10.11.2015 №4 з ТОВ "Санаторій "Феофанія" на загальну суму 7.575.000,00 грн.

Підпунктом 7.1 пункту 7 "Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета" розділу ІІІ "Підготовка пропозицій конкурсних торгів" протоколу засідання комітету конкурсних торгів від 11.09.2015 №20 передбачені аналогічні якісні та кількісні характеристики щодо надання послуги з психологічної реабілітації.

Згідно з актом №1 (дата складання акта не зазначена) приймання-передачі наданих послуг за договором від 10.11.2015 №4 ТОВ "Санаторій "Феофанія" надало протягом звітного періоду з 11.11.2015 по 30.11.2015 послуги зі здійснення визначених специфікацією до договору заходів щодо психологічної реабілітації 26 постраждалим учасникам антитерористичної операції (яким установлено статус учасника бойових дій) на загальну вартість 131.300,00 грн.

Згідно з актом №2 (дата складання акта не зазначена) приймання- передачі наданих послуг за договором від 10.11.2015 №4 ТОВ "Санаторій "Феофанія" надало протягом звітного періоду з 01.12.2015 по 31.12.2015 послуги зі здійснення визначених специфікацією до Договору заходів щодо психологічної реабілітації) 1374 постраждалим учасникам антитерористичної операції (яким установлено статус учасника бойових дій) на загальну вартість 6.938.700,00 грн.

Тобто загальна кількість наданих послуг за актами налічує 1400 постраждалих на загальну суму 7.070.000,00 грн.

Згідно з пунктом 2 вказаних актів приймання-передачі наданих послуг, ТОВ "Санаторій "Феофанія" здійснило реабілітаційні заходи учасникам антитерористичної операції, які були направлені структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, в повному обсязі відповідно до умов документації конкурсних торгів, у тому числі щодо технічних, якісних та кількісних характеристик послуг з психологічної реабілітації.

Службою за вказаними актами проведено оплату в повному обсязі.

Під час ревізії проведено зустрічну звірку в ТОВ "Санаторій "Феофанія" за період з 16.09.2014 по 01.04.2016, якою встановлено, що згідно з журналами реєстрації проходження психологічної реабілітації учасниками АТО (з урахуванням випадків дострокового призупинення без подальшого продовження особою проходження психологічної реабілітації) загальна кількість постраждалих учасників АТО, які направлені до ТОВ "Санаторій "Феофанія" на проходження курсу з психологічної реабілітації за період з 06.11.2015 по 31.12.2015, налічувала 670.

Загалом до зустрічної звірки надано 648 індивідуальних карток з психологічної реабілітації постраждалих учасників антитерористичної операції, які проходили психологічну реабілітацію у період з 06.11.2015 по 17.01.2016.

Відповідно до даних індивідуальних карток, у період з 06.11.2015 по 30.11.2015 послуги отримували 28 осіб, у журналі реєстрації проходження психологічної реабілітації зазначено, що 2 учасники АТО, які отримували послуги з психологічної реабілітації, достроково вибули з ТОВ "Санаторій "Феофанія".

Зустрічною звіркою встановлено, що за період з 06.11.2015 по 30.11.2015 ТОВ "Санаторій "Феофанія" надано послуг з психологічної реабілітації 26 постраждалим учасникам АТО (учасникам бойових дій) (з урахуванням двох достроково вибулих осіб), що відповідає даним акта приймання-передачі наданих послуг від 25.12.2015 №1 за договором від 10.11.2015 №4.

Крім цього, установлено що на 15 учасників антитерористичної операції, які отримували послуги у листопаді-грудні 2015 року, заведено по дві індивідуальні картки, одна особа не проходила психологічної реабілітації, 3 особи достроково вибули, 43 особи розпочали проходження курсу з психологічної реабілітації у грудні 2015 року та продовжували проходити реабілітацію у січні 2016 року, один учасник антитерористичної операції проходив психологічну реабілітацію у січні 2016 року.

З урахуванням встановлених обставин, ревізорами зроблено висновок про надання послуг з психологічної реабілітації 629 особам, до складу яких увійшло 43 учасники АТО, які продовжували проходити реабілітацію у січні 2016 року.

Отже, згідно з даними індивідуальних карток з психологічної реабілітації постраждалих учасників антитерористичної операції у період з 11.11.2015 по 31.12.2015 отримували послуги з психологічної реабілітації у ТОВ "Санаторій "Феофанія" 629 осіб. Загальна кількість осіб, які мали пройти психологічну реабілітацію, налічує 1400 осіб (за актом №2 - 1374 та за актом №1 - 26 учасників АТО).

З огляду на викладене, різниця між фактичною кількістю осіб, які проходили психологічну реабілітацію у період з 11.11.2015 по 31.12.2015, з даними акта приймання-передачі наданих послуг від 28.12.2015 №2 за договором від 10.11.2015 №4 становить 771 особу.

На підставі наведеного, зроблено висновок, що ТОВ "Санаторій "Феофанія" включило до акта приймання-передачі наданих послуг від 28.12.2015 №2 недостовірні дані щодо кількості постраждалих учасників антитерористичної операції, які пройшли психологічну реабілітацію в ТОВ "Санаторій "Феофанія", завищивши кількість на 771 особу, водночас Службою підписано акт приймання-передачі без зауважень і проведено оплату за в повному обсязі, чим державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 3.893.550,00 грн.

Службою під час ревізії та разом із запереченнями надано казначейську виписку про повернення ТОВ "Санаторій "Феофанія" коштів на суму 95.550,00 грн. Проте на дату направлення Держаудитслужбою вимоги про усунення виявлених ревізією порушень Службою не було надано документи про перерахування коштів на вказану суму до державного бюджету.

Службою у 2015 році проведено закупівлю послуг з психологічної реабілітації постраждалих учасників антитерористичної операції шляхом застосування переговорної процедури (оголошення №243080, розміщене 07.12.2015 на веб-порталі "Державні закупівлі" у бюлетені від 07.12.2015 №394/1/1).

До ревізії надано листи Служби про запрошення до участі в проведенні переговорної процедури закупівлі: лист від 03.12.2015 №4550/09/08.1-15 ТОВ Санаторій "Київ" Плюс; лист від 03.12.2015 №4552/09/08.1-15 до ТОА "Віасан"; лист від 03.12.2015 №4554/09/08.1-15 до Комунального закладу "Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни" Рівненської обласної ради; лист від 03.12.2015 №4555/09/08.1-15 до ДП Санаторно-оздоровчий комплекс "Джерельце" АТ "Рівненський завод тракторних агрегатів"; лист від 03.12.2015 №4556/09/08.1-15 до ТОВ "Трускавецьінвест";

Результати проведення переговорів з учасниками процедури закупівлі оформлені протоколами переговорів (послуги з психологічної реабілітації постраждалих учасників антитерористичної операції), відповідно до яких Замовник під час проведення переговорів встановив, що учасники надали документально підтверджену інформацію про їх відповідність кваліфікаційним вимогам Замовника, які викладені у запрошеннях до участі у переговорах. Учасники підтвердили, що надали вичерпний перелік документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним вимогам Замовника та зазначили, що послуги з психологічної реабілітації, які учасники мають намір надавати у разі укладення відповідного договору, передбачають обов`язкове здійснення таких заходів: психологічна просвіта та консультування; психологічна діагностика; підбір методів психологічної реабілітації; психологічна допомога (терапія); психологічна корекція та проектування майбутнього; профілактика та запобігання кризовим явищам психологічного стану людини.

За результатами проведеної процедури закупівлі Службою укладено договори про закупівлю за державні кошти: 1) від 18.12.2015 №8 з ТОВ Санаторій "Київ" Плюс на загальну суму 1.614.300,00 грн.; 2) від 18.12.2015 №9 з ТОВ "Трускавецьінвест" на загальну суму 7.162.500,00 грн.; 3) від 18.12.2015 №11 з ТОВ "Віасан" на загальну суму 450.000,00 грн.; 4) від 18.12.2015 №12 з ДП санаторно-оздоровчий комплекс "Джерельце" АТ "Рівненський завод тракторних агрегатів" на загальну суму 3.231 000,10 грн.; 5) від 18.12.2015 №13 з Комунальним закладом "Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни" Рівненської обласної ради на загальну суму 175.000,00 грн.;

Згідно з додатком 6 до запрошень до участі в проведенні переговорної процедури закупівлі "Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі - послуги з психологічної реабілітації" послуга з психологічної реабілітації передбачала обов`язкове здійснення таких заходів: учасник повинен забезпечити безперервність курсу психологічної реабілітації (у випадку хвороби, відпустки тощо відповідного фахівця, здійснити його заміну). Фахівець, який буде здійснювати заміну, повинен мати диплом про повну вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем не нижче спеціаліста або магістра за спеціальністю: "психологія", "практична психологія" або "медична психологія", та загальний досвід роботи за вказаною спеціальністю не менше ніж 5 років (сумарно); учасник повинен забезпечити можливість здійснення заходів з психологічної реабілітації як індивідуально, так і у складі групи (група повинна складатися не більше ніж з 10 осіб); учасник повинен забезпечити, що індивідуальні заняття повинні становити не менше ніж 40% від загального часу курсу з психологічної реабілітації; учасник повинен забезпечити безпечні та комфортні умови під час здійснення заходів з психологічної реабілітації відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі учасник повинен забезпечити наявність безбар`єрного доступу до відповідних приміщень реабілітаційної установи для осіб, які пересуваються на візках та інших категорій інвалідів; у випадку функціонування реабілітаційної установи у період опалювального сезону приміщення учасника повинні забезпечуватися теплопостачанням (опаленням), яке дасть змогу забезпечити тепловий температурний режим згідно з санітарними нормами; учасник повинен забезпечити для здійснення заходів з психологічної реабілітації наявність (власні або орендовані) не менше ніж одного кабінету психологічної допомоги та не менше ніж одного приміщення для групових занять для реабілітаційних установ другої категорії не менше ніж двох кабінетів психологічної допомоги та не менше ніж двох приміщень для групових занять для реабілітаційних установ першої категорії; приміщення, в яких будуть проводитися заходи з психологічної реабілітації, повинні відповідати вимогам санітарного законодавства щодо забезпечення достатнього метражу на 1 особу, бути укомплектованими достатнім для комфортного отримання послуги з психологічної реабілітації умеблюванням та побутовими приладами, забезпечені санітарними умовами для підтримання особистої гігієни з цілодобовим водопостачанням; учасник повинен забезпечити надання послуг з психологічної реабілітації з використанням безпечного для застосування обладнання, апаратури, витратних матеріалів та інших об`єктів матеріально-технічної бази; учасник повинен забезпечити надання послуги з психологічної реабілітації за місцезнаходженням реабілітаційної установи. В окремих випадках на підставі письмового звернення отримувача послуги можливим місцем надання послуги може бути місце його постійного або тимчасового перебування; учасник повинен мати у наявності необхідні дозвільні документи, згідно з якими він має право на здійснення психологічної реабілітації; під час надання послуги з психологічної реабілітації учасник повинен забезпечити повне та неухильне виконання заходів із захисту довкілля; часник несе відповідальність за заподіяння шкоди майну, життю та здоров`ю осіб, що отримують послуги з психологічної реабілітації, що сталося внаслідок недотримання учасником вимог законодавства щодо надання послуги з психологічної реабілітації.

За твердженням ревізорів, послуги були надані не в повному обсязі, що підтверджується результатами зустрічних звірок, в яких зазначено, які первинні документи брались до уваги, визначено кількість годин та осіб, яким надані послуги.

Розрахунок суми збитків проведений шляхом визначення вартості однієї години надання послуги з психологічної реабілітації, зважаючи на умови договорів, укладених між Службою і надавачами послуг з психологічної реабілітації, та документації переговорної процедури закупівлі.

Службою у 2015 році проведено закупівлю послуг з психологічної реабілітації постраждалих учасників антитерористичної операції шляхом застосування переговорної процедури (оголошення №248440, розміщене 14.12.2015 на веб-порталі "Державні закупівлі" у бюлетені від 14.12.2015 №399/1/1).

Відповідно до акта ревізії від 05.07.2016 №04-22/8 до перевірки було надано листи Служби про запрошення до участі в проведенні переговорної процедури закупівлі: лист від 08.12.2015 №4610/09/08.1-15 до ГО "Історії життя"; лист від 08.12.2015 №4611/09/08.1-15 до благодійної організації "Надія на щастя"; лист від 08.12.2015 №4613/09/08.1-15 до Волинського обласного санаторію "Лісова пісня".

Результати проведення переговорів з учасниками процедури закупівлі оформлені протоколами переговорів з учасниками переговорної процедури закупівлі (послуги з психологічної реабілітації постраждалих учасників антитерористичної операції) від 09.12.2015, відповідно до яких замовник під час проведення переговорів встановив, що учасники надали документально підтверджену інформацію про їх відповідність кваліфікаційним вимогам Замовника, які викладені у запрошеннях до участі у переговорах. Учасники підтвердили, що надали вичерпний перелік документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним вимогам Замовника, та зазначили, що послуги з психологічної реабілітації, які учасники мають намір надавати у разі укладення відповідного договору, передбачають обов`язкове здійснення таких заходів: психологічна просвіта та консультування; психологічна діагностика; підбір методів психологічної реабілітації; психологічна допомога (терапія); психологічна корекція та проектування майбутнього; профілактика та запобігання кризовим явищам психологічного стану людини.

За результатами проведеної процедури закупівлі Службою укладено договори про закупівлю за державні кошти: 1) від 28.12.2015 №14 з благодійною організацією "Надія на щастя" на загальну суму 180.000,00 грн.; 2) 28.12.2015№16 з Волинським обласним санаторієм "Лісова пісня" на загальну суму 218.164,10 грн.; 3) від 28.12.2015 №17 з громадською організацією "Історії життя" на загальну суму 255.000,00 грн.

У додатку 6 до запрошень до участі в проведенні переговорної процедури закупівлі "Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі - послуги з психологічної реабілітації" послуга з психологічної реабілітації передбачала обов`язкове здійснення наступних заходів: учасник повинен забезпечити безперервність курсу психологічної реабілітації (у випадку хвороби, відпустки тощо відповідного фахівця, здійснити його заміну). Фахівець, який буде здійснювати заміну, повинен мати диплом про повну вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем не нижче спеціаліста або магістра за спеціальністю: "психологія", "практична психологія" або "медична психологія", та загальний досвід роботи за вказаною спеціальністю не менше ніж 5 років (сумарно); учасник повинен забезпечити можливість здійснення заходів з психологічної реабілітації як індивідуально, так і у складі групи (група повинна складатися не більше ніж з 10 осіб); учасник повинен забезпечити, що індивідуальні заняття повинні становити не менше ніж 40% від загального часу курсу з психологічної реабілітації; учасник повинен забезпечити безпечні та комфортні умови під час здійснення заходів з психологічної реабілітації відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі учасник повинен забезпечити наявність безбар`єрного доступу до відповідних приміщень реабілітаційної установи для осіб, які пересуваються на візках, та інших категорій інвалідів; у випадку функціонування реабілітаційної установи у період опалювального сезону приміщення учасника повинні забезпечуватися теплопостачанням (опаленням), яке дасть змогу забезпечити тепловий температурний режим згідно з санітарними нормами; учасник повинен забезпечити для здійснення заходів з психологічної реабілітації наявність (власні або орендовані) не менше ніж одного кабінету психологічної допомоги та не менше, ніж одного приміщення для групових занять для реабілітаційних установ другої категорії, та не менше ніж двох кабінетів психологічної допомоги та не менше ніж двох приміщень для групових занять для реабілітаційних установ першої категорії; приміщення, в яких будуть проводитися заходи з психологічної реабілітації повинні відповідати вимогам санітарного законодавства щодо забезпечення достатнього метражу на 1 особу, бути укомплектованими достатнім для комфортного отримання послуги з психологічної реабілітації умеблюванням та побутовими приладами, забезпечені санітарними умовами для підтримання особистої гігієни з цілодобовим водопостачанням; учасник повинен забезпечити надання послуг з психологічної реабілітації, з використанням безпечного для застосування обладнання, апаратури, витратних матеріалів та інших об`єктів матеріально-технічної бази; учасник повинен забезпечити надання послуги з психологічної реабілітації за місцезнаходженням реабілітаційної установи. В окремих випадках на підставі письмового звернення отримувача послуги можливим місцем надання послуги може бути місце його постійного або тимчасового перебування; учасник повинен мати у наявності необхідні дозвільні документи, згідно з якими він має право на здійснення психологічної реабілітації; під час надання послуги з психологічної реабілітації учасник повинен забезпечити повне та неухильне виконання заходів із захисту довкілля; учасник несе відповідальність за заподіяння шкоди майну, життю та здоров`ю осіб, що отримують послуги з психологічної реабілітації, що сталося внаслідок недотримання учасником вимог законодавства щодо надання послуги з психологічної реабілітації.

За твердженням ревізорів, послуги були надані не в повному обсязі, що підтверджується результатами зустрічних звірок, в яких зазначено, які первинні документи брались до уваги, визначено кількість годин та осіб, яким надані послуги.

Щодо тверджень представника позивача про не встановлення додатком 6 до запрошень до участі в проведенні переговорної процедури закупівлі "Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі - послуг з психологічної реабілітації" учасник повинен забезпечити, що індивідуальні заняття (у разі прийняття відповідного рішення фахівцем (психологом) повинні становити не менше ніж 40% від загального часу курсу з психологічної реабілітації, оскільки до зустрічних звірок, проведених в КП "Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни", ГО "Надія на щастя" долучалась копія додатку 6 до запрошення до участі у переговорній процедурі закупівлі, в якому відсутнє вказане положення, то суд зазначає, що відповідно до заперечень на акт ревізії надсилалось інше формулювання вимог до технічних, кількісних та якісних характеристик послуги з психологічної реабілітації, а саме: "... учасник повинен забезпечити можливість здійснення заходів з психологічної реабілітації як індивідуально, так і у складі групи (група повинна складатися не більше ніж з 10 осіб). Рішення щодо необхідності проведення заходів з психологічної реабілітації з отримувачем послуги індивідуально приймається відповідним фахівцем (психологом) реабілітаційної установи". Водночас представники відповідача вказали, що на запити до Голови Служби ОСОБА_14. щодо надання для долучення до матеріалів ревізії засвідчених копій документів, які засвідчують встановлені ревізією порушення, Службою не надано документів, у тому числі додатка 6 до запрошень до участі в проведенні переговорної процедури закупівлі "Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі - послуги з психологічної реабілітації".

На думку суду, наведене обставина не дає підстави стверджувати про протиправність оскаржуваної вимоги в частині опрацювання матеріалів ревізії, усунення порушень та забезпечення відшкодування збитків (матеріальної шкоди) в установленому законом порядку, розгляд питань про притягнення до встановленої законом відповідальності працівників Служби, які допустили зазначені порушення. Оскільки на підтвердження доводів підконтрольною установою не надано відповідних доказів, наведена обставина могла бути встановлена під час опрацювання матеріалів ревізії, здійснення претензійної роботи з повідомленням контролюючого органу про відповідні обставини.

Заперечення щодо освіти і досвіду роботи психотерапевта ТОВ Санаторій "Київ" Плюс" були враховані під час розгляду заперечень, через що у висновку на заперечення до акта ревізії було перераховано суму завданих збитків у зв`язку з ненаданням санаторієм послуг в повному обсязі.

Невідповідність освіти та стажу фахівців ТОВ "Трускавецьінвест" вимогам запрошення до участі у переговорній процедурі закупівлі, то вказана невідповідність задокументована в акті ревізії, як факт та не впливає на розрахунок суми збитків.

За твердженням представників позивача, під час ревізії невірно здійснено розрахунок кількості годин ненаданих послуг ТОВ "Віасан".

Як убачається з матеріалів судової справи, під час проведення зустрічної звірки у ТОВ "Віасан" проведено перевірку записів карт постраждалих учасників антитерористичної операції, за наслідками чого встановлено, що курс з психологічної реабілітації становив 40 год. (з розрахунку на одну особу) і тривав 14 календарних днів для кожного реабілітованого. Заходи з психологічної реабілітації здійснювалися, як в індивідуальному порядку, так і у складі груп (групи становили не більше 10 осіб). Загальний курс з психологічної реабілітації становив 4000 год., з яких: індивідуальні заняття - 1821 год. (45,5 % від загального часу), групові заняття та заходи - 2179 год. (54,5 % від обсягу наданої допомоги).

До зустрічної звірки надавався штатний розпис ТОВ "Віасан", підписаний колишнім головним бухгалтером ОСОБА_6 та затверджений директором ОСОБА_7 , відповідно до якого затверджена 1 штатна одиниця практичного психолога. Дану посаду з 10.08.2015 обіймала ОСОБА_8 . Згідно з табелем обліку робочого часу за грудень 2015 практичний психолог ОСОБА_8 відпрацювала всі дні. За період з 07.12.2015 по 28.12.2015 згідно з табелем обліку робочого часу за грудень 2015 року ОСОБА_8 відпрацювала 164 години.

Зустрічною звіркою також встановлено, що на підставі цивільно-правових договорів у ТОВ "Віасан" з 07.12.2015 по 28.12.2015 працювали 3 психологи ( ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 ), сестра медична та масажист. Також для надання послуг з психологічної реабілітації були залучені штатні працівники, а саме: лікар-терапевт-реабілітолог, лікар-ортопед-травматолог (мануальний терапевт), лікар-невролог, сестра медична (масажист) та сестри медичні з фізіотерапії.

Згідно з актами від 29.12.2015 прийому наданих послуг до цивільно-правового договору №1 ОСОБА_9 надавала послуги в період з 07.12.2015 по 28.12.2015 та провела 150 год. індивідуальних занять і 53 год. групових занять, від 29.12.2015 прийому наданих послуг до цивільно-правового договору №2 ОСОБА_10 надавала послуги в період з 07.12.2015 по 28.12.2015 та провела 150 год. індивідуальних занять і 55 год. групових занять, від 29.12.2015 прийому наданих послуг до цивільно-правового договору №3 ОСОБА_11 надавала послуги в період з 07.12.2015 по 28.12.2015 та провела 151 год. індивідуальних занять і 53 год. групових занять.

Отже, згідно з записами в картах постраждалих учасників антитерористичної операції, табелем обліку робочого часу та актами прийому наданих послуг до цивільно-правових договорів психологами проведено індивідуальних занять в кількості 615,0 год. (164,0 + 150,0 + 150,0 + 150,0) та групових занять у кількості 1610 год. (53,0*10 + 55,0*10 + 53,0*10).

Додатком до довідки зустрічної звірки, проведеної у ТОВ "Віасан" є реєстр відпрацьованих годин згідно з табелями обліку робочого часу, актів виконаних робіт медичних працівників та карт постраждалих учасників антитерористичної операції, які надавали послуги з психологічної реабілітації, відповідно до якого безпосередньо психологами надано послуг з психологічної реабілітації на загальну кількість 2215 год, водночас умовами договору передбачено 4000 год.

За таких обставин, доводи представників відповідачів судом відхиляються. В даному випадку суд також враховує, що наведені заперечення не є свідченням протиправності оскаржуваної вимоги.

Заперечення щодо освіти і досвіду роботи фахівців Волинського обласного санаторію "Лісова пісня" були враховані під час розгляду заперечень, через що у висновку на заперечення до акта ревізії було перераховано суму завданих збитків у зв`язку з ненаданням санаторієм послуг у повному обсязі.

Щодо невідповідності освіти та стажу фахівців ГО "Історії життя" вимогам додатка 6 до запрошення до участі у переговорній процедурі закупівлі, то, як зазначили представники відповідача, вказана невідповідність задокументована в акті ревізії як факт та не впливає на розрахунок суми збитків.

З урахуванням встановлених органом фінансового контролю під час перевірки обставин надання послуг з психологічної реабілітації не в повному обсязі, висновків суду щодо необґрунтованості доводів позивача про неможливість виконання вимоги у зв`язку з її нечіткістю чи незрозумілістю, помилковістю доводів позивача про необхідність складення нових направлень у разі продовження строку проведення перевірки, зважаючи на те, що обов`язковими для виконання згідно з оскаржуваною вимогою були вимоги про опрацювання матеріалів ревізії, усунення порушення, забезпечення відшкодування збитків (матеріальної шкоди) в установленому законом порядку та розгляд питання про притягнення до встановленої законом відповідальності працівників Служби, які допустили зазначені порушення, суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Обставини щодо часткового виправлення порушень, зокрема, повернення коштів ТОВ "Санаторій "Феофанія" та ДП санаторно-оздоровчий комплекс "Джерельце", не спростовують наведених висновків суду та могли бути враховані Службою під час опрацювання матеріалів ревізії та виконання вимоги в частині забезпечення відшкодування збитків (матеріальної шкоди). Те саме стосується і вже здійсненої Службою судово-претензійної роботи щодо стягнення коштів за відповідними договорами.

Крім того, суд відхиляє доводи представника позивача про відсутність обов`язку здійснювати контроль за виконанням цивільно-правових договорів, на підставі яких надавались послуги з психологічної реабілітації. В даному випадку Служба була замовником закупівель, стороною відповідних договорів, відповідно обов`язок щодо належного виконання вимог договору, відповідно використання бюджетних коштів, покладалось на посадових осіб Служби. Не визначення Службою таких осіб не може бути підставою для нездійснення контролю за належним виконанням договорів.

З огляду на викладене, зважаючи на підстави позову, зміст обов`язкових до виконання вимог, правову природу вимоги органу фінансового контролю та повноваження цього органу, суд доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог про визнання протиправною та скасування вимоги від 10.08.2016 №04-14/111, тому відсутні підстави для задоволення позову.

Відповідно до платіжного доручення 14.12.2016 №1404 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1921,00 грн. Оскільки у задоволенні позову відмовлено, сторонами не надано інших доказів понесення судових витрат, такі витрати розподілу та присудженню не підлягають.

Керуючись статтею 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Позивач - Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції (ідентифікаційний код 39396335, місцезнаходження: 01001, місто Київ, провулок Музейний, будинок 12).

Відповідач - Державна аудиторська служба України (ідентифікаційний код 40165856, місцезнаходження: 04070, місто Київ, вулиця Сагайдачного, будинок 4).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Відповідно до пункту 3 Розділ VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України (зі змінами згідно з Законом України від 30 березня 2020 року №540-IX) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Повне рішення виготовлено 12 червня 2020 року.

Суддя В.А. Донець