
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
11 червня 2020 року м. Ужгород№ 260/744/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Дору Ю.Ю..
за участі:
секретаря судового засідання - Завидняк А.В.,
позивач - не з`явився,
представника позивача - Калинич О.І.,
представника відповідача - Костана О.В.,
представника третьої особи - Гончарук А.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області відділ в Ужгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Ужгородська міська рада про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) через уповноваженого представника - адвоката Калинич О.І. звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області відділ в Ужгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (далі - відповідач, Головне управління Держгеокадастру), в якій просить: визнати неправомірними дії та скасувати рішення відділу в Ужгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області №РВ-2100428562020 від 25.02.2020 року про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадасту; зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області, відділ в Ужгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру та внести відомості до Державного земельного кадастру згідно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення індивідуального садівництва, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, відповідно до поданих документів розробником проекту землеустрою ДП "Закарпатським науково дослідним та проектним інститутом землеустрою"; зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області, відділ в Ужгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області подати звіт про виконання.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що єдиною підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою може бути лише невідповідність положень проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. А отже, проект, який погоджений та затверджений вноситься до відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
Позивач вважає, що Державний кадастровий реєстратор за результатами розгляду заяви про внесення відомостей до Державного земельного кадастру не мав відмовляти у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з підстав невідповідності електронного документу установленим вимогам, оскільки в матеріалах проекту землеустрою наявні всі відомості графічних матеріалів.
Ухвалою від 30 березня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також встановлено відповідачу 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.
У встановлений ухвалою суду строк відповідач надав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу в задоволенні позову та пояснив, що приймаючи рішення про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру від 24.02.2020 №РВ-2100428462020, державний кадастровий реєстратор чітко керувався вимогами чинного законодавства та діяв в межах повноважень, а тому й підстави для скасування спірного рішення відсутні.
15 травня 2020 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Ужгородську міську раду.
27 травня 2020 року представником третьої особи подано пояснення по суті заявлених позовних вимог. Згідно поданих пояснень вказує, що відповідно до витягу з рішення ХХХVІІІ сесії Ужгородської міської ради VІІ скликання №1615 від 25.07.2019 року, клопотання гр. ОСОБА_1 було розглянуто на сесії і прийнято рішення відмовити у наданні дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1200 га для індивідуального садівництва в кварталі 001, зона 70 у зв`язку з невідповідністю генеральному плану забудови території. Також зазначає, що управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради було повторно розглянуто проект землеустрою і листом від 16.09.2019 №В-466/03-08/19 зазначено, що позитивний висновок не може бути наданий оскільки, земельна ділянка знаходиться в зоні затоплення паводковими водами річки Уж і не може бути використана для містобудівних потреб. У зв`язку з чим вважає, що відповідний проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 , на даний момент, не погоджений і не може бути погоджений в силу с. 186-1 Земельного кодексу України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
14.05.2019 ОСОБА_1 звернувся із клопотанням до Ужгородської міської ради щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального садівництва загальною площею орієнтовно 0,12 га, яка розташована у АДРЕСА_2.
У зв`язку з неотриманням вмотивованої відмови та рішення міської ради у встановлені законодавством строк згідно статтей 122-123 Земельного кодексу України, через місячний термін з дня реєстрації вищевказаного клопотання за номером 597616 у ЦНАП Ужгородської міської ради та у відповідності до п.3 ч.7 ст.118 Земельного кодексу України 14.06.2019 позивачем подано заяву до в.о. директора ДП «Закарпатським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою» щодо укладання договору на виконання робіт з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність.
Як вбачається з матеріалів справи, на звернення позивача від 18.06.2019 №Н-1670 щодо повідомлення про укладення договору на виконання робіт із ДП «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», виконавчим комітетом Ужгородської міської ради надано відповідь від 04.07.2019, що питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1200 га для індивідуального садівництва в кварталі 001, зона 70, включене до проекту рішення для розгляду на черговій сесії міської ради (а.с.148).
Згідно наявного у матеріалах справи витягу з рішення ХХХVІІІ сесії VІІ скликання Ужгородської міської ради від 25 липня 2019 року №1615 «Про надання та відмову у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» міська рада вирішила відмовити у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1200 га для індивідуального садівництва в кварталі 001, зона 70 у зв`язку з невідповідністю генеральному плану забудови території (а.с.149).
Згідно листа Управління містобудування та архітектури Ужгородської міської ради від 16.09.2019 №В-466/03-08/19 зазначено, що позитивний висновок не може бути наданий оскільки, земельна ділянка згідно генплану м.Ужгород знаходиться в зоні затоплення паводковими водами річки Уж (1%, 5%, 10% забезпеченості) і не може бути використана для містобудівних потреб (а.с.150).
У подальшому 17.12.2019 позивачем проект землеустрою, виготовлений ДП «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», подано до відділу в Ужгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області для внесення відомостей до Державного земельного кадастру.
28.12.2019 року відповідачем прийнято рішення №РВ-2100396472019 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру.
Не погоджуючись з таким рішенням позивач повторно звернувся з проектом землеустрою для внесення відповідних відомостей.
25.02.2020 року Державним кадастровим реєстратором Відділу в Ужгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області прийнято рішення №РВ-2100428562020 про відмову у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру з таких підстав: електронний документ не відповідає установленим вимогам, про що зазначено у протоколі проведення перевірки електронного документа (а.с.а.с.62-63) та невідповідність поданих документів законодавству, а саме не відповідає п.2, п.5 ст.186-1 Земельного Кодексу України, ст.50 Закону України «Про землеустрій».
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач звернувся до суду з даним позовм.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на наступне.
Згідно ч.1 ст.202 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом.
Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру, регулюються Законом України від 07.07.2011 №3613 "Про державний земельний кадастр" (далі - Закон №3613) та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051 (далі - Порядок №1051).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №3613 державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Частиною 1 ст.5 Закону №3613 визначено, що ведення Державного земельного кадастру здійснюється шляхом: створення відповідної державної геодезичної та картографічної основи, яка визначається та надається відповідно до цього Закону; внесення відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру; внесення змін до відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру; оброблення та систематизації відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру.
Згідно ст.6 Закону №3613 ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Частиною 1 ст.9 Закону №3613 встановлено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно з ч.4 ст.9 Закону №3613 державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законодавства формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Відповідно до ч.8 ст.9 Закону №3613 державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Як встановлено ч.1 ст.11 Закону №3613 відомості про об`єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об`єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до державних стандартів, норм та правил, технічних регламентів.
Згідно частини 3 статті 24 Закону №3613 Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності); замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву).
Частиною 4 ст.24 Закону №3613 передбачено, що для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію подаються: заява про реєстрацію земельної ділянки; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа; документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.
Так, як встановлено судом та не заперечується сторонами, 08.02.2020 року позивач повторно звернувся до Державного кадастрового реєстратора, за місцем розташування земельної ділянки, про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про земельну ділянку загальною площею площею 0,1200 га для індивідуального садівництва в кварталі 001, зона 70. Відповідно до вимог законодавства разом із заявою було подано оригінал документації із землеустрою та документація із землеустрою у формі електронного документу.
Суд зазначає, що Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації (ч.5 ст.24 Закону №3613).
Аналогічні положення закріплені в п.111 Порядку №1051, а саме Державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє: відповідність поданих документів вимогам, передбаченим п.67 цього Порядку; електронний документ відповідно до п.74 цього Порядку.
Пунктом 74 Порядку №1051 передбачено, що державний кадастровий реєстратор протягом чотирнадцяти днів перевіряє електронний документ на відповідність: даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним кадастрових карт (планів); вимогам до змісту, структури і технічних характеристик такого документа згідно з додатком 1; даним документації із землеустрою та оцінки земель.
Так при перевірці електронного документа на його відповідність наявним даним Державного земельного кадастру (геодезичній та картографічній основам, даним індексних кадастрових карт (планів), відомостям про інші об`єкти Державного земельного кадастру, їх кількісним, якісним характеристикам та відомостям про значення оцінки земельної ділянки) було встановлено його невідповідність установленим вимогам, не відповідає установленим вимогам до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа та даним документації із землеустрою або оцінки земель.
Зокрема, як встановлено судом, спірна земельна ділянка знаходиться в зоні затоплення паводковими водами річки Уж, що накладає обмеження по її використанню, передбачені Водним Кодексом України.
Суд зауважує, що відповідно до пункту 109 Порядку №1051 державна реєстрація земельної ділянки здійснюється за заявою: 1) особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки у разі її передачі у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; 2) власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; 3) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності); 4) замовника технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву).
Судом встановлено, що рішенням рішення ХХХVІІІ сесії VІІ скликання Ужгородської міської ради від 25 липня 2019 року №1615 «Про надання та відмову у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок» відмовлено позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1200 га для індивідуального садівництва в кварталі 001, зона 70 у зв`язку з невідповідністю генеральному плану забудови території. Таке рішення є чинним та не скасованим, відповідно, правомірно бралося до уваги державним кадастровим реєстратором при винесенні оскаржуваного рішення.
Таким чином за відсутності рішення органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, який є підставою для формування земельної ділянки, державна реєстрація земельної ділянки, як об`єкта цивільних прав, не може бути здійснена.
У свою чергу, підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є: розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі; невідповідність поданих документів вимогам законодавства; знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини (ч.6 ст.24 Закону №3613).
Встановлено невідповідність спірної земельної ділянки генеральному плану забудови території є обґрунтованою підставою для прийняття рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.
Так, судом встановлено, що поданий електронний документ не відповідає установленим вимогам Закону №3613, Порядку №1051, отже, внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру можливий лише шляхом приведення у відповідність документації із землеустрою та документація із землеустрою у формі електронного документу.
Враховуючи наведене суд вважає, що прийняте державним кадастровим реєстратором відділу в Ужгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області рішення №РВ-2100428562020 від 25.02.2020 є таким, що прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Земельним кодексом України та Законом України "Про Державний земельний кадастр", а тому скасуванню не підлягає.
Відповідно до ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В той же час, згідно з ч.2 ст.77 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, Ужгородської міської ради слід відмовити повністю.
Керуючись ст.ст.241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області відділ в Ужгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м.Ужгород, пл.Народна, буд.4, код ЄДРПОУ 39766716), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Ужгородська міська рада (88000, Закарпатська область, м.Ужгород, пл.Поштова, буд.3, код ЄДРПОУ 33868924) про визнання протиправними дій та скасування рішення відділу в Ужгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області №РВ-2100428562020 від 25.02.2020 року та зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області, відділу в Ужгородському районі Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру та внести відомості до Державного земельного кадастру згідно проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення індивідуального садівництва, що знаходиться за адресою: Закарпатська область, м.Ужгород, кад.зон.70 діл 4, відповідно до поданих документів розробником проекту землеустрою ДП "Закарпатським науково дослідним та проектним інститутом землеустрою" - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 3 статті 243 КАС України повний текст рішення складено та підписано 15.06.2020 року.
СуддяЮ.Ю.Дору