
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
16 червня 2020 рокум. Ужгород№ 260/1723/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луцович М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Ужгородської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Виконавчого комітету Ужгородської міської ради, згідно якого просила: 1) визнати протиправною бездіяльністьвідповідача щодо ненадання публічної інформації за запитом від 18.04.2020 року; 2) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо недотримання встановленого законом п`ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію; 3) зобов`язати відповідача розглянути запит від 18.04.2020 р. про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Ужгород вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд; 4) визнати порушення відповідачем щодо позивача - ч.1 ст.10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; 5) стягнути судові витрати пов`язані з розглядом справи в сумі 17,00 грн. на користь позивача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 18.04.2020 року позивач звернулася до відповідача із запитом про надання публічної інформації, згідно якого просила надати інформацію про наявність на території м. Ужгород вільних земельних ділянок що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд. Вказаний запит був отриманий позивачем 23.04.2020 року. Позивач наголошує, що відповідач не надав відповідь на запит на отримання інформації впродовж п`яти робочих днів з дня отримання запиту. Станом на 10.05.2020 р. минуло - 6 робочих днів (з 30.04.2020 по 10.05.2020), не враховуючи 5 робочих днів для надання відповіді. Не надання відповідачем запитуваної інформацію (документів), є протиправною, такою, що суперечить вимогам чинного законодавства України і порушує право позивача на отримання інформації. Позивач зазначає, що згідно вимог чинного законодавства України належним доказом надіслання суб`єктом владних повноважень відповіді на запит позивача є квитанція або касовий чек, в якому зазначено найменування оператора та об`єкта поштового зв`язку, які надають послуги, дата та вид послуги, її вартість. Окрім того, згідно додаткових пояснень, які надійшли до суду 04.06.2020 року, позивач вказує, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо неповідомлення позивача про результати розгляду його запиту, а також щодо не направлення за належністю запиту позивача в частині надання публічної інформації.
28.05.2020 року до суду надійшов відзив на позов, згідно якого відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог, вказавши на те, що запит позивача про надання публічної інформації відповідачем було отримано 23.04.2020 року та такому присвоєно вхідний номер 179/03-23. Відповідач наголошує, що 23.04.2020 року ним було подано в Ужгородський поштамт для пересилання відповідь на публічний запит позивача. З огляду на викладене, відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 18.04.2020 року позивач звернулася до відповідача із запитом на отримання публічної інформації про наявність на території м. Ужгород вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських споруд з місцями (орієнтирами) розташування (а.с. 4).
Згідно запиту на отримання публічної інформації від 18.04.2020 року позивач просила відповідь на зазначений запит надіслати за адресою: 84511, Донецька область, м. Бахмут, вул. Садова, 119 (а.с. 4).
Вказаний запит був отриманий відповідачем 23.04.2020 року, що підтверджується відміткою про отримання вхідної кореспонденції з присвоєнням вхідного номеру 179/03-23.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Закон України "Про інформацію" регулює відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації.
Закон України "Про доступ до публічної інформації" визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до п, 1, п. 2 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону.
Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Статтею 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначений строк розгляду запитів на інформацію
Зокрема, відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту (ч. 2 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації").
Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим (ч. 3 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації").
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту (ч. 1 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації").
Розпорядженням Ужгородської міської голови було затверджено Інструкцію з діловодства в Ужгородській міській раді та її виконавчих органах за №150 (далі - Інструкція №150).
Відповідно до п. 2 Інструкції №150 основною формою провадження діловодства в Ужгородській міській раді є електронна. Документування управлінської інформації в Ужгородській міській раді здійснюється в електронній формі із застосуванням кваліфікованого електронного підпису, електронної печатки та електронної позначки часу, крім випадків наявності обґрунтованих підстав для документування управлінської інформації у паперовій формі, якими визнаються: 5 документи, що містять інформацію з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом; електронні документи, що не можуть бути застосовані як оригінал згідно з вимогами закону; документи, вимога щодо опрацювання яких у паперовій формі встановлена розпорядженням міського голови.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2018 р. № 55 затверджено Типову інструкцію з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Типова інструкція).
Типова інструкція встановлює вимоги щодо документування управлінської інформації та організації роботи з документами, створеними у паперовій формі Секретаріатом Кабінету Міністрів України, центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями, що належать до сфери управління центральних або місцевих органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим (далі - установи).
Згідно п. 156 Типової інструкції реєстрація документів всіх категорій полягає у створенні запису облікових даних про документ та оформлення реєстраційно-моніторингової картки в електронній формі у системі електронного діловодства із зазначенням обов`язкових реквізитів, за допомогою яких фіксується факт створення, відправлення або одержання документа шляхом проставлення на ньому реєстраційного індексу з подальшим внесенням до реєстраційно-моніторингової картки необхідних відомостей.
Відповідно до п. 192 Типової інструкції вихідні документи у паперовій формі, створені в установі у разі наявності підстав, які визнаються обґрунтованими для створення документів у паперовій формі, надсилаються адресатам з використанням засобів поштового зв`язку, електрозв`язку, а також доставляються кур`єрською, фельд`єгерською службою.
Постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 затверджено Правила надання послуг поштового зв`язку.
Згідно п. 2 Правил надання послуг поштового зв`язку встановлено, що приймання поштового відправлення, поштового переказу - виробнича операція, яка полягає в оформленні поштового відправлення, поштового переказу, що подаються для пересилання; розрахунковий документ - документ встановленої відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), що підтверджує надання послуг поштового зв`язку.
Відповідно до п. 66 Правил надання послуг поштового зв`язку у разі відправлення згрупованих поштових відправлень, поштових переказів відправник складає їх список в електронному вигляді за формою, визначеною оператором поштового зв`язку. Кількість поштових відправлень, поштових переказів одного виду та категорії (згрупованих за способом пересилання), що включаються до одного списку, та кількість таких списків визначаються оператором поштового зв`язку.
Згідно п. 68 Правил надання послуг поштового зв`язку про прийняття для пересилання згрупованих поштових відправлень, поштових переказів видається один розрахунковий документ на один список. Один примірник списку видається відправникові.
Як встановлено в ході розгляду справи по суті, 23.04.2020 року (в день надходження запиту позивача на отримання публічної інформації від 18.04.2020 року), відповідачем було підготовлено відповідь за №179/03-23 на запит позивача про отримання публічної інформації.
Так, у відповіді на запит про отримання публічної інформації від 23.04.2020 року за №179/03-23, відповідач повідомив позивача, що Ужгородською міською радою прийнято рішення 23.12.2015 року № 70 «Про дозвіл на проведення інвентаризації земель м. Ужгорода та розробку технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації». У зв`язку з цим, надання інформації про земельні ділянки, що можуть бути безоплатно передані у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, можливе після завершення цілісної інвентаризації. Додатково позивача було повідомлено про прийняте, на час проведення інвентаризації, рішення 23.12.2015 року № 71 «Про тимчасову заборону (мораторій) на передачу у власність та користування вільних від забудов земельних ділянок в м. Ужгороді».
Як підтверджується наявними матеріалами справи, 23.04.2020 року відповідачем через Ужгородський поштамт УДППЗ "Укрпошта" було надіслано 3 одиниці поштових відправлень, серед яких була і відповідь на публічний запит позивача - Брюшкової С.В.
Зокрема, 23.04.2020 року відповідачем через Ужгородський поштамт УДППЗ "Укрпошта" було надіслано позивачеві відповідь на запит за №179/03-23 за адресою вул. Садова, 119, м. Бахмут, Донецька область, що підтверджується Відомістю відправлень простої кореспонденції та фіскальним чеком від 23.04.2020 року.
Таким чином, як встановлено в ході розгляду справи по суті та підтверджується наявними матеріалами справи, відповідачем 23.04.2020 року було надіслано ОСОБА_1 відповідь на запит про отримання публічної інформації від 18.04.2020 року, за адресою вказаною позивачем у зазначеному запиті.
З огляду на вище викладене, суд приходить висновку, що відповідачем було надіслано позивачеві відповідь на запит про отримання публічної інформації у строк та спосіб встановлений чинним законодавством України.
Згідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч.1, ч.2 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 241, ч. 3 ст. 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Ужгородської міської ради (пл. Поштова, буд. 3,м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 04053699) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
2. Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду в строки визначені ст. 295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається у відповідності до вимог п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України.
СуддяМ.М. Луцович