Ухвала суду № 89846141, 12.06.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2020
Номер справи
160/6181/20
Номер документу
89846141
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

12 червня 2020 року Справа 160/6181/20

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Тулянцева І.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Держави в особі Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради про визнання бездіяльності та рішення протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

05 червня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду засобами поштового зв`язку надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Держави в особі Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради, в якій просять:

1) визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради, яка виразилась у невчиненні дій по збору документів, передбачених законодавством, для прийняття рішення про подання на розгляд комісії Особової справи №013027 із Заявою про призначення і надання житлової субсидії у грошовій формі ОСОБА_1 від 10 жовтня 2019 року, в якій зазначена вимога про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою фактичного проживання: АДРЕСА_1 , за якою заявниця не зареєстрована, та заявлена вимога про передачу вказаної заяви на розгляд комісії;

2) визнати протиправним рішення Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради від 27 листопада 2019 року, що оформлене Повідомленням про субсидію Особова справа №013027, яке є результатом розгляду Заяви про призначення і надання житлової субсидії у грошовій формі ОСОБА_1 від 10 жовтня 2019 року, про відмову в призначенні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з підстави відсутності у заявниці реєстрації за місцем її фактичного проживання: АДРЕСА_1 та скасувати вказане рішення;

3) зобов`язати Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради:

- вчинити дії по збору і перевірці інформації, яка є обов`язковою для призначення і надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 в опалювальний період з 01 жовтня 2019 року по 30 квітня 2020 року за адресою її фактичного проживання без реєстрації: АДРЕСА_1 ;

- обчислити розмір обов`язкового платежу за житлово-комунальні послуги за кожний місяць вищевказаного періоду з врахуванням нижчезазначених послуг: житлової послуги - послуги з управління житловим будинком, витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено ОСББ «Соборна, 54», в розмірі соціального нормативу житла, підвищеного на 30 відсотків, - 63,531 квадратних метрів по ціні - 3 гривні 02 копійки за один квадратний метр за кожний місяць вказаного періоду; послуги з постачання та розподілу природного газу в розмірі соціального нормативу - 5,4 кубічних метрів газу за кожний місяць вказаного періоду; послуги з централізованого водопостачання в розмірі соціального нормативу - 3,6 кубічних метрів води за кожний місяць вказаного періоду; послуги з централізованого водовідведення в розмірі соціального нормативу - 3,6 кубічних метрів стоків за кожний місяць вказаного періоду; послуги з постачання та розподілу електричної енергії в розмірі соціального нормативу - 100 кВт*год електричної енергії на один місяць за періоди з 01 жовтня 2019 року по 15 жовтня 2019 року та з 16 квітня 2020 року по 30 квітня 2020 року; послуги з постачання та розподілу електричної енергії в розмірі соціального нормативу - 30 кВт*год. електричної енергії на індивідуальне опалення одного квадратного метра соціального нормативу житла, підвищеного на 30 відсотків, - 63,531 квадратних метрів за кожний місяць опалювального періоду з 16 жовтня 2019 року по 15 квітня 2020 року;

- прийняти рішення про подання на розгляд комісії Особової справи №013027 із Заявою про призначення і надання житлової субсидії у грошовій формі ОСОБА_1 від 10 жовтня 2019 року для вирішення питання про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою її фактичного проживання без реєстрації: АДРЕСА_1 , як особі, що має складні обставини життя;

4) стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради моральну шкоду в сумі шістнадцять тисяч сто п`ятдесят гривень нуль копійок (16 150 грн. 00 коп.), що не підлягає оподаткуванню, яка заподіяна протиправними рішенням, діями та бездіяльністю Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради;

5) стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради судові витрати по справі: витрати, пов`язані із переїздом до іншого населеного пункту для явки в судове засідання, компенсацію за відрив від звичайних занять; витрати, пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи, на відправлення кореспонденції суду і учасникам справи.

За приписами частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно з пунктом 4 частини 5 статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Сторонами в адміністративному процесі, відповідно до частини 1 статті 46 КАС України, є позивач та відповідач.

Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 4 КАС України відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам) (частина 3 статті 43 КАС України).

Відповідно до частини 4 статті 55 КАС України держава, територіальна громада бере участь у справі через відповідний орган державної влади, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник або представник.

Крім того, статтею 2 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) визначено, що учасниками цивільних відносин є фізичні особи та юридичні особи (далі - особи). Учасниками цивільних відносин є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб`єкти публічного права.

Суд зазначає, що Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради є головним розпорядником бюджетних коштів. Управління підпорядковується виконавчому комітету Павлоградської міської ради, міському голові, департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Тобто, є самостійним суб`єктом владних повноважень.

З огляду на викладене, позивачу слід визначити належного відповідача по справі, оскільки, зазначення у позові у якості відповідача – Держави України в особі Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради, позбавляє суду визначитись із тим, хто являється належним відповідачем по справі.

Частиною 2 статті 122 КАС України закріплено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Позивач оскаржує рішення Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради від 27 листопада 2019 року, яке оформлене повідомленням про субсидію.

З позову вбачається, що 10 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі, а 08 грудня 2019 року отримала рекомендований лист (вих. №692/06 від 27.11.2019) від 27.11.2019 з рішенням, оформленим повідомленням про субсидію від 27.11.2019.

Між тим, доказів отримання спірного рішення саме у грудні 2019 року позивачем до суду не надано.

Частиною 1 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

З матеріалів позову вбачається, що текст примірника позову для відповідача не відповідає вимогам пунктів 6.1, 6.2, 7.1, 7.2 Національного стандарту України Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07.04.2003 № 55, а саме, надрукований на бланку організаційно-розпорядчих документів без дотримання вимог щодо формату паперу згідно з ГОСТ 9327 - А4 (210 х 297 мм); береги бланку документу не відповідають, встановленим мм: 30 - лівий; 10 - правий; 20 - верхній та нижній; не застосовано розмір шрифту 12 - 14 та 1,5 міжрядковий інтервал, що унеможливлює використання вказаного документу в діловодстві суду.

Згідно з частиною 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08.07.2011 року №3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI).

Згідно зі статтею 4 Закону №3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою, розмір ставки судового збору складає - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; немайнового характеру, який подано фізичною особою, - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (частина третя статті 6 Закону № 3674-VI).

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 № 294-IX встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року у розмірі 2102 грн. 00 коп.

Позивачем у позовній заяві заявлено три вимоги немайнового характеру та одна немайнова вимога (щодо стягнення моральної шкоди).

Перевіривши матеріали позову, суд встановив, що доказів сплати судового збору позивачем не надано, однак заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Вирішуючи заявлене клопотання суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Статтею 8 Закону України № 3674-VI закріплено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Отже, у розумінні приписів статті 8 Закону № 3674-VI, відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.

З наданих позивачем доказів не вбачається, що позивач не має інших джерел для існування та забезпечення своїх потреб, зокрема для сплати судового збору.

За наведених обставин позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 3363,20 грн. за наступними реквізитами:

отримувач коштів: УК у Чечел.р.м.Дніпра/Чечел.р/22030101;

код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989253;

банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

код банку отримувача (МФО): 899998;

рахунок отримувача: UA238999980313131206084004008;

код класифікації доходів бюджету: 22030101;

призначення платежу: *;101; 2354813208; Судовий збір, за позовом ОСОБА_1 , Дніпропетровський окружний адміністративний суд.

Згідно з частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

За викладених обставин, суд приходить до висновку, що позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду:

- уточненої позовної заяви із визначенням належного відповідача у справі разом із примірником для відповідача, оформлених у відповідності до вимог Національного стандарту України. Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації ДСТУ 4163-2003;

- доказів на підтвердження обставин, коли фактично позивач отримала рішення Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради від 27.11.2019, яке оформлене повідомленням про субсидію; у разі необхідності – подати заяву про поновлення строку звернення до суду;

- доказів сплати судового збору у розмірі 3363,20 грн.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Держави в особі Управління соціального захисту населення Павлоградської міської ради про визнання бездіяльності та рішення протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання ухвали суду.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно направити на адресу позивача.

Роз`яснити позивачу, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та в самостійному порядку оскарженню не підлягає.

Суддя І.В. Тулянцева