Ухвала суду № 89810144, 15.06.2020, Господарський суд Чернігівської області

Дата ухвалення
15.06.2020
Номер справи
927/489/20
Номер документу
89810144
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

У Х В А Л А

про відкриття провадження у справі

15 червня 2020 року м. Чернігів справа № 927/489/20

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Ноувен М.П., розглянувши матеріали позовної заяви № 66-6031вих20 від 29.05.2020

за позовом Керівника Бахмацької місцевої прокуратури,

вул. Шевченка, 46, м. Бахмач, Чернігівська обл., 16500;

в інтересах держави в особі: Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області,

пр-т Миру, 14, м. Чернігів, 14000;

до відповідача: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Батьківщина»,

вул. Незалежності, 51, с. Калюжинці, Срібнянський р-н, Черінгівська обл., 17311;

про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки;

ВСТАНОВИВ:

Керівник Бахмацької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Батьківщина» про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки, а саме зобов`язати Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Батьківщина» звільнити самовільно зайняту земельну ділянку з кадастровим № 7425385500:03:001:1172 площею 9,3478 га, розташовану за межами населеного пункту на території Юрківцівської сільської ради Талалаївського району Чернігівської області та повернути її у володіння та користування держави з приведенням її у придатний для використання стан.

Свої вимоги прокурор обґрунтовує тим, що самовільне використання земельних ділянок суперечить вимогам ст. 125,126 Земельного кодексу України та є порушенням, передбаченим п. «б» ч.1 ст. 211 Земельного кодексу України.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України. Підстави для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі, встановлені Господарським процесуальним кодексом України, відсутні.

У зв`язку з відсутністю правових підстав для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, суд дійшов висновку про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження.

У позовній заяві міститься клопотання прокурора про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача – Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації.

Своє клопотання прокурор обґрунтовує тим, що Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної адміністрації згідно з п. 4 Положення про Департамент, затвердженого розпорядженням голови Чернігівської обласної державної адміністрації від 08.04.2019 № 203, є спеціально уповноваженим органом охорони культурної спадщини в частині охорони пам`яток археології, історії та монументального мистецтва Чернігівської обласної державної адміністрації.

Згідно п.п. 70,71,75,76 п.5 Положення Департамент встановлює режим використання пам`яток місцевого значення, їх територій, зон охорони, веде облік, забезпечує захист об`єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування, пошкодження, надає висновки про погодження місця розташування об`єктів, погодження відчуження або передачу пам`яток місцевого значення.

Листом № 15-874/8 від 12.03.2020 Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної адміністрації повідомлено, що на земельній ділянці з кадастровим № 7425385500:03:001:1172 розташований курган - І (за 1,8 км на південний схід від с. Юрківці), який було нанесено на карту землекористування при погодженні проекту роздержавлення КСП «За мир» у 1993 році і зафіксовано як землі історико-культурного призначення.

Згідно зі ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, оскільки прийняте за результатами вирішення даного спору судове рішення може вплинути на його права та обов`язки як органу, який встановлює режим використання пам`яток місцевого значення, їх територій, зон охорони, веде облік, забезпечує захист об`єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування, пошкодження, надає висновки про погодження місця розташування об`єктів, погодження відчуження або передачу пам`яток місцевого значення.

За таких обставин, клопотання прокурора про залучення до участі у справі Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача підлягає задоволенню.

Крім того, прокурор, звертаючись до суду з даним позовом, посилається на наявність підстав представництва прокурором в суді законних інтересів держави, визначених у ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", оскільки Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області неналежно здійснює захист інтересів держави у такому спорі. Наявність “інтересів держави” та суспільного інтересу обґрунтовується тим, що відповідач використовує земельну ділянку без документів, що посвідчують право користування (оренди) та державної реєстрації речового права, тобто самовільним зайняттям земельної ділянки державної власності відповідач порушує вимоги законодавства та інтереси держави.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.228 ГПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об`єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду.

Як встановлено судом, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду ухвалою від 16.10.2019, справу №912/2385/18 за позовом заступника керівника Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі Устинівської районної державної адміністрації Кіровоградської області, Східного офісу Державної аудиторської служби України до ТОВ "Укртранссервіс-груп", відділу освіти, молоді та спорту Устинівської районної державної адміністрації про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 90 577,26 грн, разом із касаційною скаргою заступника прокурора Дніпропетровської області на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 21.05.2019 передав на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду, передаючи справу № 912/2385/18 на розгляд Великої Палати Верхового Суду, виклав, зокрема, правовий висновок про те, що "механізм реалізації права прокурора подавати позови до суду в інтересах держави є недосконалим та неоднозначним, що, на думку колегії суддів, може становити порушення принципу юридичної визначеності, який, як зазначав раніше Конституційний Суд у своїх рішеннях, є складовою конституційного принципу верховенства права, який вимагає чіткості, зрозумілості й однозначності правових норм, зокрема їх передбачуваності (прогнозованості) та стабільності. Вирішення Великою Палатою Верховного Суду поставленої у цій справі правової проблеми сприятиме забезпеченню єдності судової практики, дотриманню принципу верховенства права, складовою якої є юридична визначеність, та принципу пропорційності, тобто, розумного балансу між приватними й публічними інтересами".

Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 07.11.2019, справу №912/2385/18 за касаційною скаргою заступника прокурора Дніпропетровської області на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 21.05.2019 прийнято та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням її учасників на 24.03.2020.

У подальшому ухвалою від 12.05.2020 призначено слухання справи на 26.05.2020.

Згідно з ч.1 ст.8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Суддя, здійснюючи правосуддя, керується верховенством права (частина перша статті 129 Конституції України). Аналогічний припис закріплений у ч.1 ст.11 Господарського процесуального кодексу України.

Елементом верховенства права є принцип правової визначеності, який, зокрема, передбачає, що закон, як і будь-який інший акт держави, повинен характеризуватися якістю, щоби виключити ризик свавілля.

На думку Європейського суду з прав людини, поняття "якість закону" означає, що національне законодавство повинно бути доступним і передбачуваним, тобто визначати достатньо чіткі положення, аби дати людям адекватну вказівку щодо обставин і умов, за яких державні органи мають право вживати заходів, що вплинуть на конвенційні права цих людей (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ у справах “C. G. та інші проти Болгарії” від 24 квітня 2008 року (“C. G. and Others v. Bulgaria”, заява № 1365/07, § 39), “Олександр ОСОБА_1 проти України” від 9 січня 2013 року (“Oleksandr Volkov v. Ukraine”, заява № 21722/11, § 170).

Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що формулювання законів не завжди чіткі. Тому їх тлумачення та застосування залежить від практики. І роль розгляду справ у судах полягає саме у тому, щоби позбутися таких інтерпретаційних сумнівів з урахуванням змін у повсякденній практиці (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ у справах “Кантоні проти Франції” від 11 листопада 1996 року (“Cantoni v. France”, заява № 17862/91, § 31-32), “Вєренцов проти України” від 11 квітня 2013 року (“Vyerentsov v. Ukraine”, заява “№ 20372/11, § 65)).

Також слід зазначити, що суперечливі правові позиції суду порушують ст. 6 Конвенції.

Такого висновку дійшов Європейський суд з прав людини у справі “Аксіс та інші проти Туреччини” (заява № 4529/06), передає інформаційний ресурс: Ukrainian Aspect вказавши на те, що очевидні суперечності у прецедентній практиці вищого суду та невиконання механізму, спрямованого на забезпечення гармонізації судової практики стали причиною порушення прав громадян на справедливий судовий розгляд.

З огляду на вищезазначені обставини, суд дійшов висновку, що на сьогоднішній день відсутня єдина практика щодо механізму реалізації права прокурора подавати позови до суду в інтересах держави.

Приймаючи до уваги вищевикладені обставини та з метою дотримання принципу правової визначеності, який передбачає, що закон, як і будь-який інший акт держави, повинен характеризуватися якістю, виключення ризиків свавілля та усунення суперечності у прецедентній практиці вищого суду, виконання механізму, спрямованого на забезпечення гармонізації судової практики з метою недопущення порушення прав сторін на справедливий судовий розгляд, а також враховуючи принцип єдності судової практики (забезпечення якої покладено на Верховний Суд нормою ст. 36 Закону України "Про судоустрій та статус суддів"), суд вважає за необхідне, за власною ініціативою, зупинити провадження у справі №927/489/20 до перегляду судового рішення у подібних правовідносинах Великою Палатою Верховного Суду у справі №912/2385/18.

Відповідно до пункту 11 ч.1 ст. 229 ГПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 7 частини першої статті 228 цього Кодексу до закінчення перегляду в касаційному порядку.

Керуючись ст. 12, 50, 176, п.7 ч.1 ст.228, п.11 ч.1 ст.229, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

2. Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

3. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача – Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації (вул. Коцюбинського, 70, м. Чернігів, 14000).

4.Відповідачу, відповідно до ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі: надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву разом з усіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, якщо такі докази не надані прокурором; одночасно надіслати прокурору, позивачу та третій особі: копію відзиву та доданих до нього документів, докази такого направлення надати суду до початку судового засідання.

Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

5. Прокурору та Позивачу, відповідно до ст. 166 Господарського процесуального кодексу України, протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву: надіслати (надати) до суду відповідь на відзив, надіславши одночасно копію даної відповіді на відзив відповідачу та третій особі, а докази надсилання надати суду.

6. Третій особі відповідно до ст. 168 ГПК України у п`ятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати до суду письмові пояснення по предмету позовної заяви, у п`ятиденний строк з дня отримання відзиву на позов надати до суду письмові пояснення щодо відзиву на позов, надіславши одночасно копії даних пояснень прокурору, позивачу та відповідачу, а докази надсилання надати суду у встановлений судом строк для подання зазначених пояснень.

7. Заяви, клопотання, відзив, відповідь на відзив і заперечення на відповідь подавати тільки в письмовій формі.

8. Провадження у справі №927/489/20 зупинити до перегляду судового рішення у подібних правовідносинах Великою Палатою Верховного Суду у справі №912/2385/18 та опублікування повного тексту постанови.

9. Зобов`язати Бахмацьку місцеву прокуратуру та сторони повідомити суд про результати перегляду судового рішення у подібних правовідносинах Великою Палатою Верховного Суду у справі № 912/2385/18.

Ухвала в частині відкриття провадження у справі набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Ухвала в частині зупинення провадження у справі набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її підписання в порядку ст.256 Господарського процесуального кодексу України та підпункту 17.5 пункту 17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua/ або у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя М.П. Ноувен