Рішення № 89801011, 12.06.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2020
Номер справи
480/1890/20
Номер документу
89801011
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2020 р. Справа № 480/1890/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області) щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу періоду роботи з 20.03.1997 по 31.12.2000, з 01.02.2002 по 02.07.2006 з 01.12.2006 по 31.05.2007, з 03.09.2007 по 02.10.2007 на посаді регулювальника радіоелектронної апаратури і приладів під дією радіоактивних речовин та з 03.07.2006 по 30.11.2006, з 01.06.2007 по 02.09.2007, та з 03.10.2007 по 31.07.2009 на посаді юстирувальника деталей та приладів під дією іонізуючого випромінювання у ВАТ "Селмі".

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо не зарахування позивачу до страхового стажу період навчання в СПТУ-12 м. Мелітополя;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області зарахувати позивачу, ІНФОРМАЦІЯ_1 , до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 період роботи з 20.03.1997 по 31.12.2000 з 01.02.2002 по 02.07.2006, з 01.12.2006 р. по 31.05.2007, з 03.09.2007 р. по 02.10.2007 р. на посаді регулювальника радіоелектронної апаратури і приладів під дією радіоактивних речовин та з 03.07.2006 по 30.11.2006, з 01.06.2007 по 02.09.2007 та з 03.10.2007 по 31.07.2009 на посаді юстирувальника деталей та приладів під дією іонізуючого випромінювання у ВАТ "Селмі";

- зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до страхового стажу період навчання в СПТУ-12 м. Мелітополя;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.01.2020 про призначення пенсії та прийняти рішення по даній заяві з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24.01.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Разом із тим, рішенням відповідача від 31.01.2020 йому було відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного стажу роботи. Позивач вважає рішення відповідача незаконним та таким, що підлягає скасуванню, а також, вважає незаконною відмову відповідача у призначенні пенсії за віком. З огляду на викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі

Ухвалою суду від 25.03.2020 вказану позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви у встановлений строк.

Ухвалою суду від 03.04.2020 відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач ухвалу про відкриття провадження у справі отримав 13.04.2020, правом на подання відзиву на позов не скористався.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності відповідно до положень ст. 90 КАС Україи, суд визнає, що позовні вимоги підлягають задоволеню, виходячи із наступного.

З матеріалів справи судом встановлено, що 24.01.2020 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Листом ГУ ПФУ в Сумській області від 31.01.2020 № 1800-0302-8/847 повідомлено позивача про те, що рішенням від 29.01.2020 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до п. 1 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як працівнику, зайнятому на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці по Списку № 1 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 10 років ( а.с. 21).

З копії вищезазначеного листа ГУ ПФУ в Сумській області вбачається, що до пільгового стажу не зараховані періоди роботи ОСОБА_1 з 20.03.1997 по 31.12.2000, з 01.04.2002 по 02.07.2006, з 01.12.2006 по 31.05.2007, з 03.09.2007 по 02.10.2007 на посаді регулювальника радіоелектронної апаратури і приладів під дією радіоактивних речовин та з 03.07.2006 по 30.11.2006, з 01.06.2007 по 02.09.2007, та з 03.10.2007 по 31.07.2009 на посаді юстирувальника деталей та приладів під дією іонізуючого випромінювання у ВАТ "Селмі", оскільки: відповідно до наказу про атестацію робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення № 535 від 15.08.1994, посада регулювальника радіоелектронної апаратури і приладів під дією радіоактивних речовин не атестована; відповідно до наказів про атестацію робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення № 47а від 25.01.2000 та № 203 від 19.04.2003, посада регулювальника радіоелектронної апаратури і приладів під дією радіоактивних речовин не атестована в цеху № 10, а атестована посада регулювальника радіоапаратури та приладів; відповідно до наказів про атестацію робочих місць за умовами праці для визначення права працівників на пільгове пенсійне забезпечення № 203 від 19.04.2003 та № 165 від 10.04.2008 посада юстирувальника деталей та приладів під дією іонізуючого випромінювання атестована у цеху № 10 у розділі "22" підрозділі "1-16", а у пільговій довідці № 19/59 від 03.12.2019 виданої ВАТ "Селмі" зазначений підрозділ "5".Крім того, повідомлено, що до страхового стажу не зарахований період навчання в СПТУ-12 м. Мелітополя, оскільки по-батькові позивача у дипломі " ОСОБА_1 " не відповідає паспортним даним " ОСОБА_1 " (період навчання в училищі № 23 м. Сімферополя зараховане по записам трудової книжки).

Позивач вважає, що відмова органу пенсійного забезпечення є протиправною, оскільки відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно приписів статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам.

Згідно із статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 1993 року № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, а також архівними установами.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Згідно із пунктом 4.3 Порядку застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах у разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1987 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Якщо ж атестація з 21 серпня 1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21 серпня 1997, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21 серпня 1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось (пункт 4.5 Порядку).

Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок № 442, постанова № 442 відповідно) та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації № 41), відповідно до яких основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у сфері реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Пунктом 2 постанови № 442 встановлено, що відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії за віком на пільгових умовах за списками № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

Відповідно до пункту 1 Порядку № 442 атестація проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Згідно пункту 4 Порядку № 442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій № 41 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років; відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Пунктами 8, 9 Порядку № 442 передбачено, що відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесені до переліку.

Основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.

Аналіз наведених норм права дають підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списках № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Відсутність підтвердження вказаних обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією викладеною Верховним Судом у постанові від 05.06.2018 у справі № 466/455/17.

Так, згідно записів в трудовій книжці НОМЕР_1 (а.с. 10-16):

- № 16, 17 та 18 з 20.03.1997 по 19.08.2001 позивач працював з гексафторидом урану.

- № 20-25 з 01.04.2002 по 02.07.2006 допущений до роботи з радіоактивними речовинами та рентгенівським випромінюванням.

- № 29 з 01.12.2006 по 31.05.2007 переведений регулювальником радіоелектронної апаратури і приладів 6 р. та віднесений до кат. "А" як працюючий з відкритими та закритими радіоактивними речовинами, код 22.1-16.

- № 31 з 03.09.2007 по 02.10.2007 переведений регулювальником радіоелектронної апаратури і приладів 6 р.

- № 27, 28 з 03.07.2006 по 30.11.2006 віднесений до кат. "А" як працюючий з джерелами іонізуючих випромінювань, код 22.5-16.

- № 30 з 01.06.2007 по 02.09.2007 переведений юстирувальником деталей та приладів 5 р. і віднесений до кат "А" як працюючий з джерелом іонізуючого випромінювання, код 22.5-16.

- № 32, 33 з 03.10.2007 по 31.07.2009 переведений юстирувальником деталей та приладів 5 р. і віднесений до кат "А" як працюючий з джерелом іонізуючого випромінювання, код 22.5-16.

Таким чином, пільговий робочий стаж позивача з 20.03.1997 по 31.12.2000 та з 01.04.2002 по 31.07.2009, що складає більше 12 років підтверджується трудовою книжкою, але не врахований Пенсійним фондом через відсутність проведеної атестації робочих місць, або ж нечіткого трактування назви посади.

Суд зазначає, що копією довідки № 19/59, виданої 03.12.2019 ВАТ "Селмі" (а.с. 18), додатково підтверджено, що позивач працював повний робочий день на ВАТ "Селмі", цех № 10 (складальний цех), цех № 60 НДІЕлМ та за період:

- з 20.03.1997 по 31.12.2000, з 01.04.2002 по 02.07.2006, з 01.12.2006 по 31.05.2007 та з 03.09.2007 по 02.10.2007 виконував налагоджування радіоелектронної апаратури мас-спектрометрів під дією радіоактивних речовин, за професією (посадою) регулювальника радіоелектронної апаратури і приладів під дією відкритих та закритих радіоактивних речовин, що передбачена Списком № 1 розділу XXII підрозділу 1 код КП 22.1-16 (підстава - Постанова КМУ № 36 від 16.01.2003);

- з 03.07.2006 по 30.11.2006, з 01.06.2007 по 02.09.2007, та з 03.10.2007 по 31.07.2009 виконував установку і демонтаж елементів системи напуску гексофториду урану, джерела іонів, юстирування іонно-оптичної системи мас-спектрометрів методом введення через систему напуску гексофториду урану під дією відкритих та закритих радіоактивних речовин, за професією (посадою) юстирувальника деталей та приладів під дією іонізуючого випромінювання, що передбачена Списком № 1 розділу XXII підрозділу 5, код КП 22.5-16 (підстава - Постанова КМУ № 36 від 16.01.2003). Робочі місця атестовані за списком № 1 згідно з розп. № 535 від 15.08.1994 р. № 47а від 25.01.2000, наказів № 203 від 19.04.2003, № 165 від 10.04.2008.

Відповідно до п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

У пункті 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

З аналізу наведених норм вбачається, що якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Так станом на 24 січня 2020 року (день звернення позивача за призначенням пенсії) позивач досягнув 52 років, має загальний трудовий стаж більше 37 років, з яких стаж роботи у шкідливих умовах праці складає більше 12 років.

На підставі викладеного суд вважає, що у даному випадку відповідач безпідставно не взяв до уваги зазначені документи позивача, де вказано період його роботи на посадах регулювальника радіоелектронної апаратури і приладів під дією радіоактивних речовин та юстирувальника деталей та приладів під дією іонізуючого випромінювання у ВАТ "Селмі", та жодним чином не довів правомірність своїх дій щодо неврахування спірних періодів роботи позивача при розгляді його заяви про призначення пенсії на пільгових умовах.

ІЦо стосується відмови зарахування до страхового стажу періоду навчання ОСОБА_1 в СПТУ-12 м. Мелітополя, суд зазначає, що згідно копії паспорту позивача НОМЕР_2 виданого Ковпаківським РВ СМУ УМВС України в Сумській області 16.12.1995 (а.с. 5-8), по-батькові позивача зазначено як " ОСОБА_1 ". Згідно копії диплому (а.с. 17) серії НОМЕР_3 , українською мовою зазначено по-батькові " ОСОБА_1 ", а російською " ОСОБА_1 ". Тобто, фактично при заповненні бланку диплома, відповідальним працівником допущено помилку при перекладі, у зв`язку із чим суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача включити зазначений період роботи до страхового стажу позивача, що забезпечить належний захист прав позивача.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України сплачені позивачем судові витрати слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 29.01.2020 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 період роботи з 20.03.1997 по 31.12.2000 з 01.02.2002 по 02.07.2006, з 01.12.2006 по 31.05.2007, з 03.09.2007 по 02.10.2007 на посаді регулювальника радіоелектронної апаратури і приладів під дією радіоактивних речовин та з 03.07.2006 по 30.11.2006, з 01.06.2007 по 02.09.2007 та з 03.10.2007 по 31.07.2009 на посаді юстирувальника деталей та приладів під дією іонізуючого випромінювання у ВАТ "Селмі".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до страхового стажу період навчання в СПТУ-12 м. Мелітополя.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) в рахунок повернення судового збору 3363,20 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя М.М. Шаповал