Рішення № 89801010, 09.06.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2020
Номер справи
480/1227/20
Номер документу
89801010
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2020 р. Справа № 480/1227/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - І.С. Іуткіної,

позивача - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/1227/20

за позовом ОСОБА_2

до Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 просить суд:

- визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, яка викладена у листі відповідача від 06.12.2019 № 2123/Я-11;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.07.2019, виходячи зі стажу роботи позивача на посаді судді 22 роки 09 місяців 22 дні.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Вищої ради правосуддя від 27.06.2019 позивача звільнено у відставку з посади судді Роменського міськрайонного суду Сумської області. У липні 2019 позивачу призначено довічне грошове утримання в розмірі 80 % суддівської винагороди. Позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку утримання з 01.07.2019 у розмірі 84 %. Листом від 06.12.2019 повідомив про відсутність підстав для проведення вказаного перерахунку. Вважає, що дії відповідача у відмові перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з моменту виникнення права на перерахунок є протиправними, порушують його конституційні права і охоронювані законом інтереси.

Ухвалою суду від 26.02.2020 відкрито провадження по справі, розгляд призначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, 12.03.2020 подав до суду відзив, у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити у їх задоволенні та зазначає, що на час призначення позивача на посаду судді діяв Закон України "Про судоустрій і статус суддів" від 15.12.1992 № 2862. Відповідно до статті 43 Закону № 2862 до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов`язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судці не менше 10 років. Обрахунок стажу позивача було здійснено відповідно до законодавства, що діяло з 10.02.1993 по 30.06.2016.

Вислухавши позивача, вивчивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності відповідно до положень ст. 90 КАС України, суд визнає, що позовні підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що рішенням Вищої ради правосуддя від 27.06.2019 № 1740/0/15-19 позивача звільнено з посади судді Роменського міськрайонного суду Сумської області (а.с. 5-6) і зараз ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Сумській області як отримувач довічного грошового забезпечення судді у відставці.

Рішенням ГУ ПФУ в Сумській області № 959210141012 від 09.07.20189 ОСОБА_2 призначено щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" у розмірі 80 % від заробітку. Стаж роботи на посаді судді становить 20 років 8 місяців 6 днів (а.с.7).

04.11.2019 позивач звернуся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про перерахунок та призначення йому щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 84 % суддівської винагороди з 01.07.2019, оскільки стаж його роботи на посаді судді складає 22 роки 9 місяців 22 дні згідно розрахунку стажу судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виданого Роменським міськрайонним судом Сумської області (а.с. 9).

Однак, листом від 06.12.2019 № 2123/Я-11 відповідач повідомив позивача про те, що підстави для проведення перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці з 01.07.2019 у розмірі 84 % суддівської винагороди відсутні у зв`язку з тим, що на час призначення позивача на посаду судді діяв Закон України "Про судоустрій і статус суддів" від 15.12.1992 № 2862. Відповідно до статті 43 Закону № 2862 до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов`язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судці не менше 10 років. Отже, обрахунок стажу позивача було здійснено відповідно до законодавства, що діяло з 10.02.1993 по 30.06.2016 (а.с. 8).

Суддя, який має стаж роботи на посаді судді не менше двадцяти років, що визначається відповідно до статті 137 цього Закону, має право подати заяву про відставку (ч.1 ст.116 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 № 1402-VIII, далі - Закон № 1402-VIIІ).

Згідно ч.1 ст. 137 Закону 1402-VIIІ, до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді:1) судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, судді Конституційного Суду України;2) члена Вищої ради правосуддя, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; 3) судді в судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу.

Абзацом 4 пункту 34 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону 1402-VIIІ визначено, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).

Суд вказує, що на час призначення позивача на посаду судді, питання визначення стажу, який дає право судді на відставку, регулювався ч. 4 ст. 43 Закону України "Про статус суддів" від 15.12.1992 № 2862-XII та Указом Президента України від 10.07.1995 № 584/95 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту суддів".

Відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 43 Закону України "Про статус суддів" від 15.12.1992 № 2862-XII до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередньо пов`язаних з керівництвом та контролем за діяльністю судів у Верховному Суді України, в обласних судах, Київському і Севастопольському міських судах, Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України, Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.

Згідно з ч. 2 ст. 137 Закону 1402-VIIІ, до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.

За приписами ч. 1 ст. 7 Закону України "Про статус суддів " від 15.12.1992 № 2862-XII, в редакції яка діяла на час призначення позивача на посаду судді, суддею міг стати громадянин України, який має, серед іншого стаж роботи за юридичною спеціальністю не менше двох років.

Частиною 3 ст. 127 Конституції України, в редакції, чинній на час призначення позивача на посаду судді, визначено, що на посаду судді може бути рекомендований кваліфікаційною комісією суддів громадянин України, не молодший двадцяти п`яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж роботи у галузі права не менш як три роки, проживає в Україні не менш як десять років та володіє державною мовою.

Відповідно до п. 25 Розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону 1402-VIIІ право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу.

В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів". За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.

Суд визнає, що до відповідного стажу позивача, в силу абз. 2 ч. 4 ст. 43 Закону України "Про статус суддів" від 15.12.1992 № 2862-XII, ч. 2 ст. 137 Закону 1402-VIIІ, абз. 4 п. 34 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону 1402-VIIІ підлягають зарахуванню періоди проходження військової служби (у позивача - 02 роки 1 місяць 19 днів), половина строку навчання в Харківському юридичному інституті (відповідно у позивача становить - 01 рік 11 місяців) та стажу (досвіду роботи) професійної діяльності.

Виходячи з вказаного стаж позивача на посаді судді становить 22 роки 09 місяці 22 дні, а розмір його довічного грошового утримання повинен становити 84 % суддівської винагороди , обчисленої відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Відповідач у листі від 06.12.2019 помилкового ототожнив поняття визначення права позивача на призначення довічного грошового утримання з його розміром при зарахуванні зазначених періодів роботи позивача до стажу роботи на посаді судді.

При вирішенні вказаної справи судом було враховано правові висновки в аналогічних правовідносинах, які викладені Великою Палатою Верховного Суду в постановах від 24 жовтня 2019 року (справа № 9901/2/19), від 30 травня 2019 року (справа № 9901/805/18).

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не було доведено правомірності своїх дій у правовідносинах, з приводу яких подано позов, а тому, вказаний позов підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області у здійсненні перерахунку щомісячного грошового утримання ОСОБА_2 як судді у відставці, викладену в листі від 06.12.2019 № 2123/Я-11.

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_2 , починаючи з 01 липня 2019 року, виходячи із стажу його роботи на посаді судді - 22 роки 09 місяців 22 дні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40030, м. Суми, вул. Пушкіна,1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) в рахунок відшкодування судових витрат 849,21 грн (вісімсот сорок дев`ять грн 21 коп.).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені в цій ухвалі, продовжуються на строк дії такого карантину.

Повний текст рішення складено 12.06.2020.

Суддя М.М. Шаповал