ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" березня 2010 р. Справа № 2а-2610/09/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лучко О.О.,
при секретарі Гергелюк Н.Т.,
за участю сторін:
прокурора : не з"явився,
представника позивача: Кальмук Н.А.,
представника відповідача: Ошуста С.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: першого заступника прокурора в Івано-Франківській області в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження, вул. Краківська, 17,м. Київ 94,02094
до відповідача: КП "Рожнятівводгосп", вул. Рильського, 1,смт. Рожнятів,Івано-Франківська область,77600
про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в розмірі 3022,27 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
23 вересня 2009 року перший заступник прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження звернувся до адміністративного суду з позовом до КП "Рожнятівводгосп" про стягнення підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в сумі 3022,27 грн.
Позов мотивував тим, що відповідачем протиправно, в порушення вимог п. “є”ст.27 Закону України “Про енергозбереження” допущено факти безгосподарного використання паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушення інших вимог раціонального використання та ощадливого їх витрачання. Внаслідок даного порушення відповідачу нараховано 3022,27грн. підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів, які останній, в порушення вимог п.п.16.17 “Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, установах та організаціях та усуненння фактів їх неефективного використання”, затвердженого наказом Державного комітету України з енергозбереження №64 від 04.08.2000 р., не сплатив.
Прокурор в судове засідання не з”явився з невідомих суду причин, хоча належним чином був повідомлений про розгляд справи.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю. Суду пояснила, що за результатами проведеної перевірки стану використання паливно-енергетичних ресурсів КП “Рожнятівводгосп”, що відображена в акті перевірки №15/10-13-218 від 30.03.2009 року, територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Івано-Франківській області 30.03.2009 року винесено припис та прийнято постанову №15/10-14-3 від 03.03.2009 року, якою відповідачу встановлено підвищену плату за нераціональне використання паливно- енергетичних ресурсів у розмірі 3022,27грн.( за безгосподарне їх використання), а саме: виявлено нераціональні втрати паливно-енергетичних ресурсів (електроенергії) в електричних мережах за рахунок низького коефіцієнта потужності, встановлено (за проведеними розрахунками відповідно до “Методики визначення нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів”Затвердженої Наказом НАЕР України №89 від 12.12.06р.), що таке перевищення призводить до втрат електроенергії 2623,5 кВт.год/рік. Порядок винесення даної постанови та застосування підвищеної плати вважає проведеним у відповідності до вимог діючого законодавства. Оскільки дані кошти в добровільному порядку відповідачем не сплачені, вони підлягають стягненню в судовому порядку. В зв”язку з цим просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив. В судовому засіданні пояснив, що дії територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Івано-Франківській області вважає незаконними, оскільки вважає, що постанову про застосування підвищеної плати КП “Рожнятівводгосп” не отримувало, в журналі вхідної кореспонденції відсутня відмітка про отримання такої постанови, а тому не має підстав для прийняття судом рішення про задоволення позову та стягнення даної суми підвищеної плати. На підтвердження своїх заперечень подав суду копію журналу вхідної поштової кореспонденції за період з 04.03.2009 року по 09.06.2009 року. На підставі цього просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до плану-графіку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на 2009 рік державним інспектором з енергозбереження територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Івано-Франківській області проведено планову перевірку використання паливно-енергетичних ресурсів на КП “Рожнятівводгосп”
За наслідками перевірки було складено акт №15/10-13-218 від 30.03.2009 року, в якому зазначено виявлені нераціональні втрати паливно-енергетичних ресурсів (надалі ПЕР), а саме електроенергії в електричних мережах за рахунок низького коефіцієнта потужності.
Згідно проведених розрахунків відповідно до Методики визначення нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів, затвердженої наказом НАЕР України від 13.12.2006 року № 89 встановлено, що таке перевищення призводить до втрат електроенергії 2623,5 квт.год/ рік, що складає розмір підвищеної плати 3022,27 грн.
30.03.2008 року позивачем відповідно до норм Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”складено припис.
30.03.2009 року в.о.начальника територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Івано-Франківській області Ніпруком І.М. за наслідками розгляду акту перевірки №15/10-13-218 від 30.03.2009 року винесено постанову №15/10-14-3 про сплату підвищеної плати за нераціональне використання ПЕР в сумі 3022,27грн. за перевитрати електричної енергії за рахунок понаднормативних її витрат за 2008 рік.
Дану плату відповідач у встановлений законом строк не сплатив.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Питання Державної інспекції з енергозбереження»№1039 від 29.06.2000року державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, що діє у складі НАЕР і йому підпорядковується.
Інспекція має право, зокрема, складати протоколи, акти перевірок та видавати обов'язкові для виконання приписи стосовно усунення порушення норм законодавства у сфері енергозбереження під час видобування, переробки, виробництва, транспортування, зберігання та споживання паливно-енергетичних ресурсів; застосовувати економічні санкції до підприємств відповідно до законодавства у разі виявлення фактів перевитрати ними зазначених ресурсів унаслідок неефективного (марнотратного) їх використання.
Закон України “Про енергозбереження74/94-ВР від 01.07.1994 року визначив завдання контролю у сфері енергозбереження, яке полягає у забезпеченні додержання норм законодавства про енергозбереження всіма державними органами, юридичними та фізичними особами, та передбачив, що державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України (ст.ст.25, 26 Закону).
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо ефективного використання газу в народному господарстві»№699 від 02.09.1993року передбачено, що за перевитрати електроенергії та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата. Якщо перевитрати електроенергії та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування, відсутність або недотримання роботи устаткування за режимними або технологічними картками, відсутність теплоутилізаційного устаткування, систем автоматики), споживач сплачує за річний обсяг перевитрат електроенергії та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.
В ст.11 Закону України “Про енергозбереження” зазначено, що економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають, зокрема, введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами (пункт “е”); застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих (пункт “є”).
Відповідно до ст.17 даного Закону на юридичних та фізичних осіб накладаються економічні санкції за: а) марнотратне витрачання та прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів; б) несвоєчасне проведення експертного обстеження використання паливно-енергетичних ресурсів, за їх споживання понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення системи стандартів у дію - нормами питомих витрат енергоресурсів, а також за невідповідність показників когенераційних установок кваліфікаційним показникам; в) невиконання чи несвоєчасне виконання приписів органів державного управління енергозбереженням щодо усунення фактів марнотратного витрачання паливно-енергетичних ресурсів.
За перевитрати паливно-енергетичних ресурсів понад встановлені показники норм питомих витрат суб'єкти господарювання сплачують збір за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів (енергетичний збір) у розмірі 200 відсотків вартості перевитрачених ресурсів. До обсягу перевитрат паливно-енергетичних ресурсів, на які нараховується енергетичний збір, не включається обсяг видів палива та паливно-енергетичних ресурсів, отриманих суб'єктом господарювання з альтернативних джерел енергії.
Механізм проведення Державною інспекцією з енергозбереження перевірок регламентовано наказом Державного комітету України з енергозбереження N64 від 04.08.2000року, яким затверджено Порядок проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання.
Відповідно до п.2 даного Порядку планові перевірки підприємств здійснюються за річним графіком перевірок, який затверджується на наступний рік начальником Інспекції - головним державним інспектором з енергозбереження до 1 грудня поточного року. Планова перевірка підприємства проводиться державними інспекторами з енергозбереження не частіше ніж один раз на рік. При здійсненні перевірки інспектори повинні мати службове посвідчення, доручення на перевірку та програму перевірки. Про проведення планової перевірки територіальні органи Інспекції не пізніше як за 10 днів до її початку повідомляють у письмовій формі керівництво підприємства (п.4 Порядку).
За результатами перевірки визначаються обсяги нераціонального використання енергоресурсів, до яких належать: 1) прямі втрати ПЕР, спричинені безгосподарною діяльністю працівників; 2) марнотратне споживання ПЕР, викликане їх перевитратами внаслідок недотримання вимог до діючих технологій та обладнання, систем енерго- та теплопостачання, а також огороджувальних конструкцій споруд в опалювальний сезон, визначених режимними та технологічними картами, проектною документацією, паспортами на діюче обладнання, у тому числі систематичне використання на холостому ходу силових трансформаторів, електродвигунів, електропечей та іншого обладнання, що працює з використанням енергоресурсів; 3) споживання ПЕР понад показники питомих витрат, визначених системою державних стандартів, а до введення їх у дію - міжгалузевими, галузевими, регіональними та загальнозаводськими нормами питомих витрат енергоресурсів (п.8 Порядку).
За результатами перевірки інспектор складає акт. У разі виявлення порушень з питань енергозбереження складається припис, який обов'язковий для виконання підприємством. Акт підписується працівником Інспекції, що проводив перевірку, та керівником (головним інженером) підприємства, яке перевірялося. Перевірка виконання приписів акта здійснюється після закінчення терміну їх дії. Залежно від результатів виконання припису обсяги нераціонального використання ПЕР коригуються таким чином: у разі невиконання робіт - до їх початкового обсягу додаються перевитрати та прямі втрати, що виникли протягом терміну, встановленого для виконання робіт; у разі часткового виконання робіт - цей обсяг визначається як перевитрати та прямі втрати енергоресурсів, зумовлені невиконанням частини робіт; у разі виконання робіт - обсяги неефективного використання анулюються.
В п.15 Порядку зазначено, що рішення про сплату підвищеної плати за неефективне використання енергоресурсів приймається відповідно до законодавства України на підставі акта перевірки підприємства, складеного інспектором і оформлюється постановою про сплату підвищеної плати. Перший примірник постанови залишається в Інспекції, а другий примірник у триденний термін після оформлення постанови надсилається (видається повноважному представнику) підприємству для сплати ним підвищеної плати. Рішення щодо застосування до підприємства підвищеної плати може бути оскаржено в установленому законом порядку. Підприємство повинно внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування. У разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.
Як встановлено у судовому засіданні до позивача застосовано підвищену плату за перевитрати електричної енергії за рахунок понаднормативних втрат в електричних мережах підприємства згідно постанови №15/10-14-3.
Припис і постанову від 30.03.2009 року про застосування підвищеної плати відповідачем отримано, про що свідчить особистий підпис директора КП “Рожнятівводгосп” Лутчина Я.В. із зазначенням дати отримання. А тому суд критично оцінює твердження представника відповідача про те , що дану постанову підприємство не отримувало, оскільки відсутній запис про це в журналі вхідної кореспонденції.
Доказів сплати даної заборгованості відповідачем суду не подано.
А тому суд приходить до висновку, що постанова №15/10-14-3 про встановлення відповідачу підвищеної плати за нераціональне використання електроенергії винесена з дотриманням норм чинного законодавства, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства "Рожнятівводгосп" (код ЄДРПОУ 31044383, вул.Рильського,1, смт.Рожнятів, Івано-Франківська область,) в дохід державного бюджету код бюджетної класифікації 21081200 код отримувача 20568100 ГУДК в Івано-Франківській області МФО 836014 р/р 31218202700002 підвищену плату за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в розмірі 3022,27 грн. (три тисячі двадцять дві гривні двадцять сім копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України про апеляційне оскарження постанови подається заява протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Cуддя: Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 26.03.10 року.