ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
18.03.10Справа №2а-14922/09/8/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О., при секретарі Маляр К.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сакського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Стовпівської сільської ради
до Державного реєстратора Сакської райдержадміністрації Кузьмової А.В.
про спонукання до виконання певних дій
Представники сторін не зявилися.
Сутність спору: Сакський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Стовпівської сільської ради звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державного реєстратора Сакської райдержадміністрації Кузьмової А.В. про зобовязання відповідача внести в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про відновлення СВК «Токаревський».
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відміна державної реєстрації припинення юридичної особи банкрута, тобто відновлення запису про державну реєстрацію банкрута, є результатом виконання постанови суду касаційної інстанції. Постановою Вищого господарського суду України від25.02.2009р. касаційне подання Першого заступника прокурора АРКрим задоволено частково, ухвалу господарського суду АР Крим від24.04.2007р. по справі №2-3/8403-2006 скасовано та передано на новий розгляд до Господарського суду АРКрим в частині розгляду заяви Стовпівської сільської ради щодо виключення обєктів з ліквідаційної маси. Відтак, у даному випадку має місце поворот виконання судового рішення (ст.122 ГПК України) у справі про банкрутство, а саме ухвали господарського суду АРКрим від30.10.2007р. про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу, ліквідування банкрута, як юридичної особи, припинення провадження у справі.
Позивач зазначає, що автоматизоване робоче місце державного реєстратора розроблено з урахуванням норм чинного законодавства, зокрема, Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» і передбачає при припиненні юридичної особи у разі банкрутства внесення до Єдиного державного реєстру таких записів: ухвала про порушення провадження у справі про банкрутство, постанова про визнання боржника банкрутом та ухвала про ліквідацію юридичної особи банкрута і дає можливість державному реєстратору на виконання постанови (ухвали) суду вносити запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з банкрутством.
Ухвалами суду від 16.12.2009р. було відкрито провадження в адміністративній справі та справу призначено до судового розгляду.
У судове засідання 01.03.2010р. позивач надав уточнення позовних вимог, згідно яких просить зобовязати державного реєстратора Сакської райдержадміністрації Кузьмову А.В. внести до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи.
02.03.2010р. від Сакського міжрайонного прокурора надійшла заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить зобовязати державного реєстратора Сакської райдержадміністрації Кузьмову А.В. внести до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запис про скасування державної реєстрації припинення юридичної особи.
Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечував, обґрунтовуючи свої заперечення тим, що юридичний термін «поновлення юридичної особи у державному реєстрі» у законодавчій базі України відсутній та процедура «поновлення юридичної особи у державному реєстрі» діючим законодавством України в сфері державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб підприємців також не передбачена. Примушення державного реєстратора на проведення дій, які не встановлені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» протирічить ст.19 Конституції України.
Відповідач також вказує, що у відповідності до ч.6 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» методологічне та інформаційне забезпечення діяльності державного реєстратора здійснює спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації Державний комітет України з питань регуляторної політики і підприємництва (ДКРП).
Протягом 2009року ДКРП двічі розяснював питання відносно виконання рішень суду касаційної інстанції (№ 4038 від10.04.2009р., №9534 від10.08.2009р.). Відповідно до цих розяснень касаційна інстанція, яка скасовує рішення першої інстанції, передає справу на новий розгляд до суду першої інстанції. У результаті чого сторони повертаються у первісне становище, а суд повинен почати розгляд справи знову. Тобто, у резолютивній частині відповідного рішення повинне бут вказано:
1)Прийняти до розгляду.
2)Скасувати державну реєстрацію припинення.
Однак Господарський суд, як вказує відповідач, не приймає належної постанови, розгляд справи регулярно відкладається, а «поновлення СВК«Токаревський» у Єдиному державному реєстрі» покладається на Кримську республіканську прокуратури і на ліквідатора.
На підставі викладеного, у разі прийняття судового рішення про скасування державної реєстрації припинення СВК «Токаревський», при суворому дотриманні вимог, встановлених ст.41 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», відомості про це рішення будуть внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних - осіб підприємців невідкладно.
У судове засідання 18.03.2010р. сторони явку своїх представників не забезпечили. Про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином рекомендованою кореспонденцією.
До дня розгляду справи від позивача та відповідача надійшли клопотання про розгляд справи у відсутність їх представників.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представників сторін, керуючись ст.128 КАС України, на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
В 2006році Євпаторійська об'єднана державна податкова інспекція звернулась до господарського суду АРКрим з заявою про банкрутство Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Токаревський».
Ухвалою підготовчого засідання господарського суду АРКрим від25.04.2006р. визнано вимогу кредитора Євпаторійської ОДПІ на загальну суму 176188,01грн., введено процедуру розпорядження майном, призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Тамашова Олександра Георгійовича.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від19.06.2006р. апеляційна скарга Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Токаревський» залишена без задоволення, ухвалу господарського суду АР Крим від 25.04.2006р. у справі №2-20/8403-2006 залишено без змін.
Ухвалою попереднього засідання від 25.07.2006р. господарський суд АРКрим затвердив реєстр вимог кредиторів боржника, який був наданий арбітражним керуючим Тамашовим О.Г.
Постановою господарського суду АРК від24.10.2006р. Сільськогосподарський виробничий кооператив «Токаревський» визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура, ліквідатором боржника призначено арбітражного керуючого Майстренко П.В.
Ухвалою господарського суду АРК від 24.04.2007р. заяву Стовбівської сільської ради про виключення майна з ліквідаційної маси боржника - СВК «Токаревський» залишена без задоволення.
Севастопольський апеляційний господарський суд ухвалою від 24.09.2007р. повернув Сакському міжрайонному прокурору апеляційне подання на ухвалу господарського суду АРК від 24.04.2007р. по справі Ш-3/8403-2006.
30.10.2007р. ухвалою господарського суду АРК був затверджений звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс СВК «Токаревський», банкрута СВК «Токаревський» ліквідовано, провадження у справі припинено.
Постановою Вищого господарського суду України від25.02.009р. у справі 2-3/8403-2006 (2-20/8403-2006) касаційне подання Першого заступника прокурора Автономної Республіки Крим задоволено частково, ухвалу господарського суду АР Крим від24.04.2007р. у справі №2-3/8403-2006 про залишення без задоволення заяви Стовбівської сільської ради Сакського району щодо виключення майна із ліквідаційної маси боржника - СВК«Токаревський», скасовано, справу в частині розгляду заяви Стовбівської сільської ради Сакського району щодо виключення майна із ліквідаційної маси боржника - СВК«Токаревський» передано на новий розгляд до господарського суду АРКрим (а.с.27-31).
Постановою Вищого господарського суду України від25.02.009р. касаційне подання Першого заступника прокурора Автономної Республіки Крим задоволено, ухвалу господарського суду АР Крим від30.10.2007р. у справі №2-3/8403-2006 про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу СВК«Токаревський», та припинення провадження у справі про банкрутство СВК«Токаревський» скасовано, справу передано на новий розгляд до господарського суду АР Крим в іншому складі суду (а.с.23-26).
Ухвалою Господарського суду АРКрим від14.04.2009р. справа прийнята до розгляду та призначене судове засідання для вирішення питання щодо подальшого розгляду справи (а.с.32-33).
Листом від14.05.2009р. №2-30/1374.1-2009 Господарський суд АР Крим звернувся до Сакської міської ради, у якому пояснив, що згідно наданої довідки Сакського відділення Головного управління статистики №01-27/15 від08.05.2009р. СВК«Токаревський» вилучено з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
При цьому суд із посиланням на статтю 32 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», згідно якої передбачено направлення копії ухвали суду про ліквідацію юридичної особи-банкрута органу, який здійснив державну реєстрацію юридичної особи, повідомив, що ухвала суду згідно ст. 39 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» є підставою внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, та зазначив, що відсутність запису в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України унеможливлює подальший розгляд справи.
Господарський суд АРКрим разом з листом №2-30/1374.1-2009 від14.05.2009р. надіслав Сакській міській раді копії ухвали господарського суду АРК від30.10.2007р., постанови Вищого господарського суду України від25.02.2009р. та ухвалу господарського суду АРК від 14.04.2009р. про прийняття справи до свого провадження для вирішення питання про поновлення запису в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України відносно СВК «Токаревський» для вирішення питання про відновлення в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (а.с.35-36).
Судом встановлено, що розгляд справи №2-30/1374.1-2009 Господарським судом АРКрим неодноразово відкладався на підставі відсутності відомостей щодо відновлення в Єдиному державному реєстрі запису про реєстрацію СВК«Токаревський» (а.с.37, 39, 41-44).
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Державного реєстратора Сакської райдержадміністрації Кузьмової А.В. про зобовязання відповідача внести в Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про відновлення СВК «Токаревський» у звязку з відмовою відповідача відмінити державну реєстрацію припинення СВК«Токаревський» в ЄДР, що перешкоджає подальшому провадженню у справі про банкрутство СВК«Токаревський», яка знаходиться в провадженні Господарського суду АРКрим в частині розгляду заяви Стовпівської сільської ради щодо виключення майна з опису.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з частиною 2 статті 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999р. №586-XIV районні державні адміністрації є місцевим органом виконавчої влади і входять до системи органів виконавчої влади.
Відповідно до абзацу 3 частини1 статті 1 Закону України від 15.05.2003р., № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Згідно зі статями 5,6 Закону державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями.
Таким чином, Сакська районна державна адміністрація, державний реєстратор Сакської районної державної адміністрації Кузьмова Г.В у відносинах з фізичними та юридичними особами, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є відповідно органом виконавчої влади і його посадовою особою, отже субєктами владних повноважень.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; пропорційно; розсудливо.
Тому, вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо зобов'язання державного реєстратора Сакської райдержадміністрації Кузьмової Г.В. внести до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи СВК «Токаревський», суд зобовязаний встановити, чи діяв відповідач на підставі закону, чи є його дії обґрунтованими, безсторонніми та добросовісними.
Відповідно до преамбули Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» №755-IV від 15.05.2003р. єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців це автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Відповідно до пункту 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» №755-IV від 15.05.2003р. державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до частин 1, 2, 3 ст.41 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» №755-IV від15.05.2003р. (зі змінами та доповненнями) підставою для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи є постановлення судом рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи.
Суд, який постановив рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи.
Дата надходження судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.
Державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо відміни державної реєстрації припинення юридичної особи внести до Єдиного державного реєстру запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування про внесення такого запису для взяття юридичної особи на облік, а також повідомити юридичну особу про внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації її припинення.
Враховуючи постанову Вищого господарського суду України від25.02.2009р. по справі №2-3/8403-2006 є наявні підстави для відміни в ЄДР реєстрації запису про припинення юридичної особи СВК«Токаревський».
Таким чином, аналіз вищенаведених норм та обставин справи у сукупності дає суду можливість зробити висновок про обґрунтованість заявлених позовних вимог про зобовязання державного реєстратора Сакської райдержадміністрації Кузьмової Г.В. внести до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи СВК«Токаревський».
Посилання відповідача на неможливість відміни державної реєстрації припинення юридичної особи СВК«Токаревський» у звязку з тим, що Ухвала Господарського суду АРКрим не має чіткого припису відміни державної реєстрації припинення юридичної особи СВК«Токаревський» суд вважає неспроможним з огляду на наступне.
Постановою Вищого господарського суду України від25.02.009р. касаційне подання Першого заступника прокурора Автономної Республіки Крим задоволено, ухвалу господарського суду АР Крим від30.10.2007р. у справі №2-3/8403-2006 про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу СВК«Токаревський», та припинення провадження у справі про банкрутство СВК«Токаревський» скасовано, справу передано на новий розгляд до господарського суду АР Крим в іншому складі суду. В описовій частині постанови встановлено, що вирішення питання щодо відновлення в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису щодо юридичної особи СВК «Токаревський» покладено на місцевий господарський суд.
Листом від14.05.2009р. №2-30/1374.1-2009 Господарський суд АР Крим звернувся до Сакської міської ради для вирішення питання про відновлення в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Токаревський».
Діючим законодавством, зокрема, нормами Господарського процесуального кодексу та Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» не передбачено вирішення питання відновлення в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України юридичної особи окремою ухвалою або рішенням місцевого господарського суду.
Таким чином, суд дійшов висновку про безпідставність та неправомірність відмови Державного реєстратора Сакської райдержадміністрації Кузьмової Г.В. від внесення до Єдиного державного реєстру запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи СВК«Токаревський».
З урахуванням викладеного суд вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки обраний позивачем спосіб захисту права є належним та таким, що відповідає завданням адміністративного судочинства, метою якого є захист права позивача на подальший розгляд справи про банкрутство, відмова відповідача у внесенні відповідного запису про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи СВК«Токаревський» до єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запис таке право порушує.
У повному обсязі постанову виготовлено 18.03.2010 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Зобовязати державного реєстратора Сакської районної державної адміністрації Кузьмову Ганну Вячеславівну внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців запис про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи - Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Токаревський» (ЄДРПОУ00852565).
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кушнова А.О.