
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2020 року м. Київ №640/14246/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Об`єднаного оперативного штабу Збройних сил України
(військова частина А 0135)
про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Об`єднаного оперативного штабу Збройних сил України (військова частина А 0135) (03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський,6, код ЄДРПОУ 14302466), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) Об`єднаного оперативного штабу Збройних сил України (військова частина А 0135) щодо відмови в присвоєнні ОСОБА_1 військового звання лейтенанта;
- зобовязати Об`єднаний оперативний штаб Збройних сил України (військова частина А0135) в порядку п.46 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України присвоїти чергове військове звання молодшому лейтенанту юстиції ОСОБА_1 - лейтенант юстиції з 20.03.2019.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем в порушення пункту46 Положення про проходження громадянами України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 (зі змінами), не було присвоєно чергове військове офіцерське звання.
Ухвалою суду від 02.08.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу надати відзив протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечив, зазначивши, що відповідно до пункту 46 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України, для осіб сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за другим або наступним контрактом, мають вищу освіту, атестовані до присвоєння первинного військового звання офіцерського складу, після прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, строк вислуги у військовому званні молодшого лейтенанта становить один рік. Відповідно до матеріалів, які надійшли від командира військової частини А4180 від 08.04.2019 року №71/158, два попередніх контракти молодший лейтенант ОСОБА_1 укладав курсантом та старшим солдатом відповідно, тому й права на отримання чергового військового звання через рік після отримання звання «молодший лейтенант» позивач не мав.
Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне..
29 листопада 2018 року на адресу кадрового центру Об`єднаного оперативного штабу Збройних Сил України кадровими органами військової частини А4180 направлено Контрольний список військовослужбовців військової частини А 4180, які подаються для прийняття рішення щодо присвоєння чергових військових звань відповідно до п. 46 Положення про проходження громадянами України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008.
Листом від 23.04.2019 року №313/7/3077 Об`єднаний оперативний штаб Збройних сил України повідомив командира ВЧ А 4180 про неможливість присвоєння ОСОБА_1 чергового військового звання «лейтенант» з тих підстав, що два попередніх контракти молодший лейтенант ОСОБА_1 укладав курсантом та старшим солдатом відповідно, тому й права на отримання чергового військового звання через рік після отримання звання «молодший лейтенант» позивач не має.
Позивач не погоджуючись із таким рішенням звернувся із даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Порядок укладення контракту, проходження військової служби за контрактом, присвоєння військових звань військовослужбовцям визначаються Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу», Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008, Інструкцією про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 10 квітня 2009 року №170.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» на військову службу за контрактом приймаються громадяни, які пройшли професійно-психологічний відбір і відповідають установленим вимогам проходження військової служби, зокрема, громадяни України, які мають спеціальні звання середнього, старшого та вищого начальницького складу або класні чини, - на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу з одночасним присвоєнням військових звань у порядку переатестації відповідно до частини п`ятої статті 5 цього Закону.
Частиною п`ятою статті 5 зазначеного Закону визначено, що присвоєння та позбавлення військових звань, пониження та поновлення у військовому званні військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, переатестація осіб, які мають спеціальні звання або класні чини, для присвоєння військових звань здійснюються в порядку, визначеному статутами Збройних Сил України, положеннями про проходження військової служби, положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві.
Згідно з пунктом 71 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, яке затверджено Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (далі по тексту - Положення № 1153/2008), громадянам, які мають спеціальні звання або класні чини, в разі їх прийняття на військову службу в Збройні Сили України присвоюються військові звання в порядку переатестації з урахуванням їх спеціальних звань або класних чинів, рівня освіти, досвіду служби та відповідності посаді, на яку їх призначено.
Відповідно до п. 41 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 військове звання може бути первинним або черговим. Для осіб рядового складу первинним є військове звання солдата (матроса). Для осіб сержантського та старшинського складу первинним є військове звання молодшого сержанта (старшини 2 статті). Для осіб офіцерського складу первинним є військове звання лейтенанта, а у випадках, передбачених цим Положенням, - молодшого лейтенанта. Черговим військовим званням є військове звання, наступне за тим, яке має військовослужбовець. Старшинство та послідовність військових звань визначаються відповідно до статті 5 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу".
Пунктом 43 Положення передбачено, що ергові військові звання військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, присвоюються:
до старшого сержанта (головного старшини) включно, в тому числі старшого солдата (старшого матроса) у порядку заохочення, - командирами окремих батальйонів (кораблів 2 рангу) і посадовими особами, які мають рівні з ними права та вищі;
до старшого прапорщика включно - командирами корпусів, посадовими особами, які мають рівні з ними права та вищі;
до майора (капітана 3 рангу) включно - командувачем військ (сил) Збройних Сил України, що не входять до складу видів Збройних Сил України;
до підполковника (капітана 2 рангу) включно - командувачами видів Збройних Сил України, командиром військової частини А0515, керівниками служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України;
до полковника (капітана 1 рангу) включно - Міністром оборони України.
В особливий період військові звання військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, присвоюються:
до старшого прапорщика (старшого мічмана) включно - командирами окремих батальйонів (кораблів 2 рангу) і посадовими особами, які мають рівні з ними права та вищі;
до капітана включно - командирами корпусів, посадовими особами, які мають рівні з ними права та вищі;
до майора (капітана 3 рангу) включно - командувачами військ оперативних командувань, командувачами військ (сил) Збройних Сил України, що не входять до складу видів Збройних Сил України, керівниками органів військового управління Збройних Сил України;
до підполковника (капітана 2 рангу) включно - командувачами видів Збройних Сил України, командиром військової частини А0515, керівниками служб персоналу Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, начальником Національного університету оборони України імені Івана Черняховського;
до полковника (капітана 1 рангу) включно - Міністром оборони України, начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України (крім військовослужбовців, призначення на посади яких здійснюється Міністром оборони України).
Згідно із абз. 17 п. 46 Положення для осіб молодшого та старшого офіцерського складу, які проходять військову службу або службу у військовому резерві Збройних Сил України, встановлюються такі строки вислуги у військовому званні (крім офіцерів льотного складу авіації та плавскладу підводних човнів): молодшого лейтенанта, лейтенанта - 2 роки; старшого лейтенанта, капітана (капітан-лейтенанта) - 3 роки; майора (капітана 3 рангу) - 4 роки; підполковника (капітана 2 рангу) - 5 років; полковника (капітана 1 рангу) - 2 роки.
З введенням воєнного стану для осіб молодшого і старшого офіцерського складу, які проходять військову службу, встановлюються такі строки вислуги у військовому званні (в тому числі для офіцерів, які закінчили вищий військовий навчальний заклад або військовий навчальний підрозділ закладу вищої освіти з п`ятирічним строком навчання і більше): молодшого лейтенанта, лейтенанта - 1 рік; старшого лейтенанта, капітана (капітан-лейтенанта) - 2 роки; майора (капітана 3 рангу) - 3 роки; підполковника (капітана 2 рангу) - 4 роки; полковника (капітана 1 рангу) - 1 рік (абз. 24 п. 46 Положення).
Відповідно до пп. 4 п. 46 Положення, для осіб офіцерського складу, які закінчили вищий військовий навчальний заклад або військовий навчальний підрозділ закладу вищої освіти з п`ятирічним строком навчання та більше, строк вислуги у військовому званні лейтенанта зменшується на один рік. Для осіб сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за другим або наступним контрактом, мають вищу освіту, атестовані до присвоєння первинного військового звання офіцерського складу, після прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, строк вислуги у військовому званні молодшого лейтенанта становить один рік.
Як було зазначено вище, в обґрунтування відмови в призначенні чергового військового звання - «лейтенант» відповідачем зазначено, що два попередніх контракти молодший лейтенант ОСОБА_1 укладав курсантом та старшим солдатом відповідно, тому й права на отримання чергового військового звання через рік після отримання звання «молодший лейтенант» позивач не має.
Проте , суд зазначає, що відповідно до вимог п. 46 Порядку , для осіб сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за другим або наступним контрактом, мають вищу освіту, атестовані до присвоєння первинного військового звання офіцерського складу, після прийняття на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, строк вислуги у військовому званні молодшого лейтенанта становить один рік.
Як вбачається з матеріалів справи, 15.07.2016 року Міністерство оборони України в особі командира військової частини А0665 генерал-майора Міцака О.М. та курсантом ОСОБА_1 укладено контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового та сержантського складу . Контракт є строковим та укладається відповідно до строків, установлених законодавством , за погодженням сторін строком на 3(три) роки.
Відповідно до витягу з наказу начальника Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України від 31.03.2017 року №15-РС солдату ОСОБА_1 , такелажнику комендантського відділення комендантського відділення комендантського взводу роти обслуговування Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України присвоїно чергове військове звання старший солдат.
Згідно з витягу з наказу першого заступника Міністра оборони України старшого солдата ОСОБА_1 , такелажника комендантського відділення комендантського взводу роти обслуговування Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України призначено командиром відділення взводу охорони 4 управління експлуатації спеціального об`єкта.
В подальшому, відповідно до наказу командира військової частини А4180 від 30.01.2018 року №04-РС старшому солдату ОСОБА_1 командиру відділення взводу охорони, який пройшов курс підготовки на базі 197 Центру підготовки сержантського складу за програмою «Курсу лідерства базового рівня» присвоїно первинне військове звання молодший сержант.
26 лютого 2018 року Міністерством оборони України в особі Міністра оборони України та позивачем укладено контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу строком на два роки.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем дотримано вимоги пункту46 Положення про проходження громадянами України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008, а тому має право на присвоєння військового звання лейтенанта.
Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дії Об`єднаного оперативного штабу Збройних сил України (військова частина А 0135) щодо відмови в присвоєнні ОСОБА_1 військового звання лейтенанта підлягають задоволенню.
Щодо зобов`язання Об`єднаний оперативний штаб Збройних сил України (військова частина А0135) в порядку п.46 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних силах України присвоїти чергове військове звання молодшому лейтенанту юстиції ОСОБА_1 - лейтенант юстиції з 20.03.2019 року, то суд зазначає, що прийняття рішення про присвоєння військовослужбовцю чергового військового звання належить його до виключних повноважень.
Як випливає зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
За своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, повноваження відповідача щодо вирішення питання про наявність або відсутність необхідності присвоєння позивачу наступного чергового звання, є виключною компетенцією командувача оперативних командувань військ.
Таким чином, позовні вимоги позивача є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
Враховуючи наведені обставини та з метою захисту прав позивача, суд приходить до висновку про необхідність зобов`язати Об`єднаний оперативний штаб Збройних сил України (військова частина А0135) вирішити питання щодо присвоєння чергових військових звань відповідно до п. 46 Положення про проходження громадянами України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленим статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь сторони, звільненої від сплати судового збору, а також за відсутності витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст..ст.5-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Об`єднаного оперативного штабу Збройних сил України (військова частина А 0135) щодо відмови в присвоєнні ОСОБА_1 військового звання лейтенанта.
Зобов`язати Об`єднаний оперативний штаб Збройних сил України (військова частина А0135) вирішити питання щодо присвоєння чергових військових звань відповідно до п. 46 Положення про проходження громадянами України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги).
Суддя Вєкуа Н.Г.