
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 червня 2020 року м. Київ № 640/5973/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Мазур А.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу:
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провизнання протиправними дій, зобов`язати вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому, просив суд: визнати протиправними дії ГУ ПФУ в місті Києві щодо перерахунку його пенсії з 01 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам», та зазначає, що перерахунок пенсії Головним управлінням ПФУ в м. Києві здійснено без урахування всіх складових грошового забезпечення та її виплата відбувається з 01 січня 2018 року у обсязі - лише 50 відсотків суми підвищення до пенсії попереднього розміру. Наголошує, що проведений перерахунок його пенсії на підставі постанови Уряду не відповідає Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», чим порушуються його права на отримання належного розміру пенсійного забезпечення, а його дії щодо вирішення спору у досудовому порядку при зверненні до ГУ ПФУ в місті Києві з вимогою провести перерахунок його пенсії, враховуючи всі складові грошового забезпечення передбаченні частиною 2 статті 9 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» посади, з якої його звільнено зі служби та здійснювати її виплату загальною сумою( виключаючи поетапність) не відновили його порушеного права, у зв`язку з чим він звернувся до суду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.04.2019 позов ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що після звільнення з військової служби, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В квітні 2018 року йому здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам». При цьому, як зазначено у позовній заяві, перерахунок пенсії Головним управлінням ПФУ в м. Києві здійснено без урахування всіх складових грошового забезпечення та її виплата відбувається з 01 січня 2018 року в обсязі, передбаченому вказано Постановою, тобто поетапно, що не відповідає Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», чим порушуються його права на отримання належного розміру пенсійного забезпечення.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, а не перерахування пенсії таким, що звужує його права і законні інтереси, позивач звернувся із позовною заявою до суду.
Відповідач у відзиві на позовну заяву в якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках. Крім того, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, саме Кабінет Міністрів України було визначено, що під час перерахунку використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років (Порядок № 45).
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та з жовтня 2000 року після звільнення з військової служби йому була призначена пенсія за вислугу років (30 років вислуги) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон №2262-XII).
В квітні 2018 року відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 відповідно до якої розмір грошового забезпечення склав 14700,00грн. (посадовий оклад 8320,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1480,00грн., надбавка за вислугу років (50%) - 4900,00 грн.), підсумок пенсії з надбавками склав - 16629,15 грн., з урахуванням максимального розміру - 13730 грн. сума підвищення - 4702,25 грн., з них виплачується 50% - з 01.01.2018 по 31.12.2018 - 50% - 2351, 13 грн., 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75% - 3526, 69 грн., з 01.01.2020 100%- 4702,25 грн.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи позивача 89/29625 до зазначеного перерахунку станом на 21.08.2014 пенсія позивача обраховувалась із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 1400 грн.; оклад за військове звання - 135 грн., процентна надбавка за вислугу років 40% - 614,00 грн.; кандидат наук доцент 25%, 25% - 330грн., науковий ступень кандидат наук 15%,15% - 210 грн., надбавка за особливі важки завдання 25% - 537,25 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15%,15%- 210 грн., премія - 15% -518, 44 грн. Основний розмір пенсії 85% грошового забезпечення (30 років вислуги років) - 4223,11 грн., підсумок пенсії з надбавками - 8826,55 грн.
05.12.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою, в якій просив витребувати від уповноваженого органу довідку про розмір грошового забезпечення посади, з якої його звільнено зі служби, враховуючи всі складові грошового забезпечення визначені ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також провести йому перерахунок пенсії, враховуючи всі складові грошового забезпечення визначені частиною 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в повному обсязі.
Натомість відповіді на заяву позивача ГУ ПФУ в місті Києві не надало.
Разом з тим, позивач, вважаючи свої права порушеними, звернувся до суду з даним позовом.
Розглядаючи адміністративну справу по суті, суд виходить з наступного
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У частині першій статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі також Закон № 2262-ХІ
Усі призначені Законом № 2262-ХІ пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Щодо вимог позивача про зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату його пенсії за вислугу років з урахуванням всіх складових грошового забезпечення: кандидат наук доцент 25%, 25% - 330грн., науковий ступень кандидат наук 15%,15% - 210 грн., надбавка за особливі важки завдання 25% - 537,25 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15%,15%- 210 грн., премія - 15% -518, 44 грн., суд виходить із такого.
Стаття 51 Закону №2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії) визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 постанови №103 ухвалено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови № 704.
Алгоритм дій щодо проведення перерахунку пенсій, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року№ 393», яка набрала чинності 20.02.2008, та якою затверджено Порядок № 45.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з постановою № 103) пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
З системного аналізу викладеного вбачається, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.
Як вказано вище, відповідачем вчинено дії, передбачені Порядком №45, та проведено позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018.
Фактично позивач вказує на протиправність проведення перерахунку пенсії виходячи із розміру грошового забезпечення без врахування додаткових видів грошового забезпечення.
Проте, ГУ ПФУ відповідно до пункту 9 Порядку № 45 має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.
Відповідно до Порядку № 45 ГУ ПФУ здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від відповідного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.
Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивачу відповідач не має.
У справі не встановлено та в матеріалах справи відсутні докази наявності надходження до ГУ ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (кандидат наук доцент 25%, 25%, науковий ступень кандидат наук 15%,15%, надбавка за особливі важки завдання 25%., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15%,15%, премія - 15%.), які позивач просить врахувати в межах спірних відносин.
Суд зазначає, що оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови № 103.
У зв`язку з викладеним, суд доходить висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії позивачу із сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України, оскільки ГУ П ФУ в м.Києві діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону № 2262-ХІІ, постанови № 103 та Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з постановою № 103).
При цьому, суд враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано нечинними пункти 1, 2 постанови № 103.
До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що до 05.03.2019, тобто на момент виникнення спірних правовідносин у цій справі, вказані норми діяли та підлягали застосуванню суб`єктами владних повноважень, зокрема й ГУ ПФУ.
Такий висновок узгоджується із правовою позицією викладеною у пункті 60 постанови Верховного Суду від 16.10.2019 у справі № 2040/6740/18.
Таким чином, відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача щодо перерахунку та виплати пенсії відповідно до постанови № 103 із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (кандидат наук доцент,науковий ступень кандидат наук,надбавка за особливі важки завдання, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень,премія).
За змістом ч. 1 ст. 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" від 27.02.2014 № 794-VII акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов`язковими для виконання.
З аналізу вищенаведених правових норм чинного законодавства та встановлених судом обставин,суд приходить до висновку, що станом на момент звернення позивача із заявою від 05.12.2018 до ГУ ПФУ в м. Києві, останній не мав правових підстав не врахувати та не застосовувати до спірних правовідносин положення норм ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанову № 103.
Оцінка ж впливу обставин втрати чинності певними положеннями Постанови № 103 на відносини позивача та ГУ ПФУ, які виникли вже надалі - поза межами спірних обставин, знаходиться поза межами компетенції суду у даній справі.
У той же час, слід додати, що рішення у справі № 826/3858/18 за певних обставин може впливати на права позивача лише з дати набрання ним законної сили.
Визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103 рішенням суду у справі № 826/3858/18, не може мати наслідком зобов`язання відповідача до вчинення певних дій за період до 05 березня 2019 року.
При цьому, суд зазначає, що порядок та строки нарахування пенсій можуть бути змінені законодавцем за умов іншого законодавчого регулювання, а перерахунок пенсії позивача може відбуватися виключено в межах та на підставі нормативно-правових актів України, які регулюють підстави для перерахунку пенсій особам, звільнених з військової служби з дати набрання законної сили рішення у справі № 826/3858/18.
Враховуючи викладене, у суду відсутні підстави для висновку щодо протиправних дій відповідача щодо відмови позивачу у не проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років, з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, а саме:(кандидат наук доцент,науковий ступень кандидат наук,надбавка за особливі важки завдання, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень,премія).
Суд зазначає, що оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови № 103.
У зв`язку з викладеним, суд доходить висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії позивача із сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України на підставі довідки, отриманої від уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, оскільки ГУ ПФУ діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону № 2262-ХІІ, постанови № 103 та Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з постановою № 103).
Щодо вимог позивача про зобов`язання відповідача здійснити виплату пенсії з урахуванням виплаченого починаючи з 01.01.2018 загальною сумою (виключаючи поетапність виплати перерахованої пенсії). суд виходить з наступного.
Так, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).
Згідно з п. 1 Постанови № 103 перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., N 77, ст. 2374).
При цьому, відповідно до п. 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Тобто, вказані норми Постанови № 103 передбачали перерахунок та порядок виплати перерахованої пенсії, тобто поетапні (часткові) виплати перерахованої пенсії.
Між тим, як вже було зазначено судом, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишено без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Відтак, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким скасовано, зокрема, п. 2 Постанови № 103, який передбачав поетапність виплати перерахованої суми пенсії, набрало законної сили 05.03.2019.
У зв`язку зі скасуванням пункту 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03. 2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії - скасовано.
Отже, зменшення розміру пенсії за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.
Аналогічна позиція викладена Великою Палатоа Верховного Суду в постанові від 11.03.2020 по справі № 160/3586/19.
Право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 05 березня 2019 року, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом № 2262-XII, підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності».
З огляду на зазначене, суд вважає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 05.03.2019, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом №2262- XII, підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності".
Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Тому вимоги позивача про зобов`язання відповідача здійснити виплату пенсії з урахуванням виплаченого починаючи з 01.01.2018 загальною сумою (виключаючи поетапність виплати перерахованої пенсії підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає , що позивач звільнений від сплати судового збору на підс
бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
Доводи учасників справи та надані ними матеріали, досліджені та оцінені судом, не спростовують наведених висновків суду та не доводять зворотного, у зв`язку з чим, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ: 42098368) щодо поетапної (часткової) виплати ОСОБА_1 перерахованої з 05.03.2019 пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м.Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ: 42098368) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) провести перерахунок та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя А.С. Мазур