
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
09 червня 2020 року о/об 17 год. 30 хв.Справа № 280/1967/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний будинок "Енергоальянс" (69096, м.Запоріжжя, вул.Бородінська, буд.108; код ЄДРПОУ 33527835)
до 1.Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ 43005393); 2.Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945)
про визнання протиправною бездіяльність та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний будинок "Енергоальянс" (надалі – позивач, ТОВ «ТД "Енергоальянс") до Державної податкової служби України (надалі – відповідач-1, ДПС України), Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі – відповідач-2, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач, з урахуванням зміни предмету позову, просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Державної податкової служби України щодо не збільшення в системі електронного адміністрування податку на додану вартість Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговельний Будинок «Енергоальянс» 30.06.2019 до 20:00 години суми податку на додану вартість 517996,68 грн., вказаної у податковій накладній №329 від 27.06.2019, на суму якої платник податку на додану вартість має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; 2) скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області №0140835006 від 30.10.2019.
У позові (а.с.1-7) та заяві про зміну предмету позову (а.с.35-37) позивачем зазначено, що у жовтні 2019 року ТОВ «ТБ «Енергоальянс» отримало Акт камеральної перевірки №2554/08-01-50-06/33527835 від 02.09.2019. В Акті зазначено, що ТОВ «ТБ «Енергоальянс» порушило п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме перевищило терміни реєстрації податкової накладної №135 від 05.06.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних 01.07.2019 о 8:00 год., тобто на 1 день із запізненням від належного строку для реєстрації. Згідно фактичних обставин, контрагент підприємства ТОВ «ТБ «Енергоальянс» ТОВ «Торговий дім «Гал-Кат» відправило па реєстрацію податкову накладну №329 від 27.06.2019 в ЄРПН 30.06.2019 в 15:42 год., про що свідчить квитанція №1 від 30.06.2019, якою підтверджується, що вищевказану податкову накладну доставлено до центрального рівня ДПС України 30.06.2019 в 15:42 год. Оскільки ТОВ «Торговий дім «Гал-Кат» протягом встановленого строку в операційний день 30.06.2019 в 15:42 год. (тобто не після закінчення операційної о дня або і не за 1 годину до його закінчення) відправило на реєстрацію податкову накладну №329 від 27.06.2019 в ЄРПН, то у відповідності до н.8 «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого 06.06.2017 Наказом Міністерства фінансів України №557, автоматизована перевірка цієї податкової накладної мала бути здійснена контролюючим органом у той же день з 8-ї до 20-ї години. ТОВ «ТБ «Енергоальянс» з електронного кабінету платника податків стало відомим, що реєстрація податкової накладної №329 від 27.06.2019 ТОВ «Торговий дім «Гал-Кат» здійснена в ЄРПН 30.06.2019 о 20:01 год., хоча вона була відправлена на реєстрацію від ТОВ «Торговий дім «Гал-Кат» 30.06.2019 в 15:42 год. Суми ПДВ податкового кредиту, підтверджені реєстрацією податкової накладної №329 від 27.06.2019 ТОВ «Торговий дім «Гал-Кат» мали бути використані ТОВ «Торговельний Будинок «Енергоальянс» для реєстрації іншої податкової накладної №135 від 05.06.2019. Тобто, контролюючий орган Державна податкова служба України всупереч п.8 «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами» не здійснив реєстрацію податкової накладної №329 від 27.06.2019 ТОВ «Торговий дім «Гал-Кат» безпосередньо 30.06.2019 до 20:00 год., адже не направив квитанцію про її прийняття. Саме це стало причиною затримки реєстрації ТОВ «ТБ «Енергоальянс» податкової накладної №135 від 05.06.2019 в ЄРПН 01.07.2019 о 8:00 год., тобто на 1 день із запізненням від належного строку для реєстрації. Позивач вважає, що контролюючий орган Державна податкова служба України зобов`язаний був провести автоматизовану перевірку і реєстрацію податкової накладної №329 від 27.06.2019 ТОВ «Торговий дім «Гал-Кат» у день її надходження в операційний день 30.06.2019 до 20:00 год. (як того вимагає п.8 «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами») та цим самим ТОВ «ТБ «Енергоальянс» в свою чергу мало би можливість провести реєстрацію своєї податкової накладної №135 від 05.06.2019 того ж дня 30.06.2019 до 20:00 год. Проте, затримка контролюючого органу з реєстрації направленої ТОВ «Торговий дім «Гал-Кат» податкової накладної №329 від 27.06.2019 позбавило ТОВ «ТБ «Енергоальянс» об`єктивної можливості своєчасно виконати податковий обов`язок щодо реєстрації податкової накладної №135 від 05.06.2019 у ЄРПН 30.06.2019 до 20:00 год. Отже, порушення ТОВ «ТБ «Енергоальянс» строку реєстрації податкової накладної №135 від 05.06.2019 у ЄРПН сталося не з вини платника податків, а через бездіяльність контролюючого органу, який безпідставно, всупереч власним процедурам і нормативно-правовим актам затримав реєстрацію податкової накладної ТОВ «Торговий дім «Гал-Кат» №329 від 27.06.2019 безпосередньо 30.06.2019. Позивач вважає, що вищевказані обставини в сукупності свідчать про відсутність протиправної бездіяльності платника податків ТОВ «ТБ «Енергоальянс» щодо реєстрації податкової накладної №135 від 05.06.2019 в ЄРПН 01.07.2019 о 8:00 год., що виключає склад податкового правопорушення в розумінні ст.109 Податкового кодексу України та наявність підстав для застосування штрафних санкцій, передбачених п.120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України. Відповідно, відсутні підстави для прийняття за висновками вищевказаного Акту перевірки ППР. Позивач вважає, що бездіяльність Державної податкової служби України щодо не надсилання протягом операційного дня 30.06.2019 до 20-ї години квитанції про прийняття податкової накладної №329 від 27.06.2019 та її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних має причинний зв`язок із неможливістю позивача своєчасно виконати реєстрацію податкової накладної №135 від 05.06.2019 в ЄРПН 30.06.2019 до 20:00 год. Суть причинного зв`язку полягає в тому, що через бездіяльність Державної податкової служби України позивачу не було збільшено 30.06.2019 до 20:00 год. суму ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ, на яку Позивач як платник ПДВ має право зареєструвати податкові накладні в ЄРПН. Мова йде про суму ПДВ 517996,68 грн. в податковій накладній №329 від 27.06.2019 контрагента позивача - ТОВ «Торговий дім «Гал-Кат». Тобто, в даному випадку не надсилання протягом операційного дня 30.06.2019 до 20-ї години квитанції про прийняття податкової накладної №329 від 27.06.2019 та її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є лише одним із фактів, який мав наслідком незбільшення позивачу в системі електронного адміністрування ПДВ суми ПДВ 517996,68 грн., на яку позивач мав би право того ж дня 30.06.2019 до 20-ї години зареєструвати складену податкову накладну №135 від 05.06.2019. Саме вищенаведена бездіяльність Державної податкової служби України призвела до неможливості своєчасно зареєструвати податкову накладну №135 від 05.06.2019 позивача і надалі прийняття податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області №0140835006 від 30.10.2019, яким порушуються майнові права позивача.
Позивач підтримав позов.
Відповідачем-1 відзив на позовну заяву до суду не подано. Про день, час і місце розгляду справи відповідач-1 повідомлявся належним чином.
Відповідачем-2 подано до суду відзив на позов (а.с.39-40), в якому зазначено наступне. Згідно з наявною в базах даних ДПС інформацією, камеральною перевіркою було встановлено порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, що викладено в Акті камеральної перевірки від 02.09.2019 за №2554/08-01-50-06/33527835. Враховуючи викладене, податкове повідомлення-рішення від 30.10.2019 за №0140835006 є правомірним та відповідає нормам діючого законодавства України та нормам Податкового кодексу України.
Ухвалою судді від 24.03.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 21.04.2020 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 21.04.2020 відкладено розгляд справи на 09.06.2020.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
Контролюючим органом проведена камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, за результатами якої складено Акт №2554/08-01-50-06/33527835 від 02.09.2019 (надалі – Акт перевірки №2554/08-01-50-06/33527835 від 02.09.2019) (а.с.19-20).
В Акті перевірки №2554/08-01-50-06/33527835 від 02.09.2019 зазначено: «… Результати перевірки: … В порушення вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України платником несвоєчасно зареєстровано виписані податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підлягають наданню покупцю - платнику податку на додану вартість, а саме: номер ПН/РК – 1107; дата виписки ПН/РК – 07.06.2019; дата реєстрації ПН/РК в ЄРПН 05.07.2019 03:05; сума ПДВ – 18221,72 грн.; кількість днів простроченої реєстрації – 5; номер ПН/РК – 135; дата виписки ПН/РК – 05.06.2019; дата реєстрації ПН/РК в ЄРПН 01.07.2019 08:00; сума ПДВ – 510287,36 грн.; кількість днів простроченої реєстрації – 1. Висновок: Дані камеральної перевірки свідчать про порушення вимог, встановлених п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме - перевищення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, що підлягає наданню покупцю - платнику ПДВ, в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідальність платника передбачена п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України та тягнуть за собою накладення штрафу 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів. …».
Результатом розгляду контролюючим органом Акту перевірки №2554/08-01-50-06/33527835 від 02.09.2019 стало прийняття 30.10.2019 податкового повідомлення-рішення №0140835006, яким до ТОВ «ТД "Енергоальянс" за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 528509,08 грн. застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 52850,91 грн. (а.с.21-22).
Відповідно до «Розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН)» сума штрафу 52850,91 грн. складається з сум: 1822,17 грн. – штраф за порушення терміну реєстрації податкової накладної №1107 від 07.06.2019; 51028,74 грн. – штраф за порушення терміну реєстрації податкової накладної №135 від 05.06.2019 (а.с.22).
Із змісту позову (а.с.1-7) та заяви про зміну предмету позову (а.с.35-37) позивач не погоджується із застосуванням до нього лише штрафу при реєстрації в ЄРПН податкової накладної від 05.06.2019 за №135 на суму ПДВ 510287,36 грн.
Звідси, позивач не обґрунтовано просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.10.2019 за №0140835006 у повному обсязі.
У п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України зазначено: «При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем. Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги". З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом. Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період. Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг. У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг. Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов`язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з`ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов`язань з податку за такою операцією. Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту».
Згідно з п.120-1.1 ст.120 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; (…).
Відповідно до п.109.1 ст.109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
У п.12 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», затвердженого 29.12.2010 постановою Кабінету Міністрів України №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 за №341) (надалі – «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних»), зазначено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1-.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з п.13 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до п.14 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Як зазначено у п.2 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних», операційний день – це частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем (п.3 «Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних»).
Згідно з п.8 «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого 06.06.2017 Наказом Міністерства фінансів України №557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за №959/30827 (надалі – «Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами»), у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.
Відповідно до п.9 «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами» автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення.
Судом досліджено: Податкову накладну №329 від 27.06.2019, складену ТОВ «Торговий дім «Гал-Кат» (постачальник (продавець)) для ТОВ «ТД "Енергоальянс" (отримувач (покупець)), на загальну суму з ПДВ 3107800,07 грн., у тому числі ПДВ 517966,68 грн. (а.с.13); Квитанцію №1 про доставку Податкової накладної №329 від 27.06.2019 до центрального рівня Державної податкової служби України 30.06.2019 о 15:42:46 год. (а.с.14).
За інформацією з «Електронного кабінету» Податкова накладна №329 від 27.06.2019 зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 30.06.2019 о 20:01 год. (а.с.18).
Також, судом досліджено: Податкову накладну №135 від 05.06.2019, складену ТОВ «ТД "Енергоальянс" (постачальник (продавець)) для ПрАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» (отримувач (покупець)), на загальну суму з ПДВ 3061724,16 грн., у тому числі ПДВ 510287,36 грн. (а.с.15); Квитанцію №1 про доставку Податкової накладної №135 від 05.06.2019 до центрального рівня Державної податкової служби України 01.07.2019 в 08:00:00 год. (а.с.16).
Позивачем не надано до суду об`єктивних документальних доказів не можливості зареєструвати Податкову накладну №135 від 05.06.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних у період до 30.06.2019 (включно).
При цьому, позивачем не надано до суду доказів: що сума у позивача на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість була меншою, ніж сума податку на додану вартість у Податковій накладній №135 від 05.06.2019; неможливості перерахувати необхідну суму коштів з поточного рахунку на рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, у разі якщо сума у позивача на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість була меншою, ніж сума податку на додану вартість у Податковій накладній №135 від 05.06.2019; надсилання Податкової накладної №135 від 05.06.2019 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у період до 30.06.2019 (включно) та відмови у її реєстрації, зупинення її реєстрації, тощо.
У матеріалах справи відсутні докази вжиття позивачем всіх можливих заходів для реєстрації Податкової накладної №135 від 05.06.2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних у період до 30.06.2019 (включно).
Суд вважає, що позивачем не доведено причиновий зв`язок між реєстрацією в Єдиному реєстрі податкових накладних 30.06.2019 о 20:01 год. Податкової накладної №329 від 27.06.2019 (складеної ТОВ «Торговий дім «Гал-Кат») та реєстрацією в Єдиному реєстрі податкових накладних 01.07.2019 о 08:00:00 год. Податкової накладної №135 від 05.06.2019 (складеної ТОВ «ТД "Енергоальянс").
На думку суду, за обставинами справи не можна пов`язувати «порушення прав та інтересів» позивача з реєстрацією в Єдиному реєстрі податкових накладних 30.06.2019 о 20:01 год. Податкової накладної №329 від 27.06.2019 (складеної ТОВ «Торговий дім «Гал-Кат»).
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений ст.295 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо апеляційного оскарження, продовжуються на строк дії такого карантину.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення виготовлено у повному обсязі 11.06.2020.
Суддя О.О. Прасов