
Номер провадження 2/225/584/2020
Єдиний унікальний номер судової справи225/2135/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" червня 2020 р. м. Торецьк
Дзержинський міський суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Скиба М.М.,
за участю
секретаря судового засідання Савченко О.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Дзержинського міського суду Донецької області цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовною заявою Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям,-
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 21.09.2018 року ОСОБА_1 звернулася до Управління за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, власноруч заповнила заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, затверджену наказом Міністерства соціальної політики України 21 квітня 2015 року № 441, скріпила власним підписом. Відповідно до поданої заяви чоловік відповідача не працює, не навчається, трудову книжку має, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, як приватний підприємець не зареєстрований.
До складу сім`ї ОСОБА_1 входять: чоловік ОСОБА_2 , син ОСОБА_3 , донька ОСОБА_4 , донька ОСОБА_5 , син ОСОБА_6 , донька ОСОБА_7 .
Відповідно до поданої декларації про доходу та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальних допомог, ОСОБА_1 задекларувала дододи свої та членів сім`ї: ОСОБА_1 – заробітна плата від Музичної шкоди ім. І. Карабиця м. Торецьк (довідку про доходу надала); ОСОБА_1 – державні соціальні допомоги від УСЗН ВЦА м. Торецьк Донецької області; ОСОБА_2 – пенсія від Торецького об`єднаного УПФУ Донецької області (довідку про доходу надала); ОСОБА_3 – стипендія від Донбаського державного коледжу технології та управління (довідку про доходу надала); ОСОБА_4 – стипендія від Краматорського технологічного технікума (довідку про доходи надала). ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 – доходів не мають.
Допомогу було призначено на період з 01.09.2018 по 25.01.2019 в розмірі 1989,86 грн., щомісяця, з 26.01.2019 по 28.02.2019 в розмірі 1489,86 грн., щомісяця та виплачено в повному обсязі.
04.01.2019 головним спеціалістом Управління проведено перевірку достовірності даних, наданих під час заповнення декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальних допомог. Відповідно до інформації, отриманої від ДФС, було виявлено не задекларований дохід у ОСОБА_2 , а саме виплати відповідно до умов цивільно-правового договору за ІІ квартал 2018 року в розмірі 4576,77 грн. та за ІІІ квартал 2018 року в розмірі 10337,58 грн.
Відповідно до довідки про доходи ПП «Техноком Н» ОСОБА_2 працює з 10.05.2018 за цивільно-правовим договором, дохід за період з 10.05.2018 по 30.09.2018 складає 14914,35 грн.
На підставі цієї довідки проведено перерахунок раніше призначеної допомоги, а саме за період з 01.09.2018 по 28.02.2019. Допомогу не призначено, оскільки середньомісячний сукупний доход перевищує або дорівнює прожиткового мінімуму для сім`ї.
В результаті проведеного розрахунку переплати за період з 01.09.2018 по 28.02.2019 відповідачу нарахована сума надміру отриманих коштів державної допомоги в розмірі 10756,29 грн.
Відповідачем неодноразово направлялися позивачу повідомлення про повернення надміру виплаченої суми, однак до теперішнього часу заборгованість не сплачена.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву, в якій просив розглянути справу у його відсутності, заявлені вимоги підтримує повністю, проти розгляду справи на підставі ст. 280-282 ЦПК України не заперечує.
Належно повідомлений відповідач в судове засідання не прибув з невідомих причин, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений шляхом надіслання судових повісток.
Приймаючи до уваги, що позивач не заперечує проти заочного вирішення справи, тому суд розглядав справу на підставі ст.ст. 208-283 ЦПК України, заочно, у зв`язку з чим постановив ухвалу про заочний розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 21.09.2018 року ОСОБА_1 звернулася до Управління за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, власноруч заповнила заяву про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, затверджену наказом Міністерства соціальної політики України 21 квітня 2015 року № 441, скріпила власним підписом.
ОСОБА_1 під підпис була ознайомлена про те, що наведені нею відомості про доходи та майно будуть перевірені, відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до поданої заяви чоловік відповідача не працює, не навчається, трудову книжку має, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, як приватний підприємець не зареєстрований.
Допомогу було призначено на період з 01.09.2018 по 25.01.2019 в розмірі 1989,86 грн., щомісяця, з 26.01.2019 по 28.02.2019 в розмірі 1489,86 грн., щомісяця та виплачено в повному обсязі.
04.01.2019 головним спеціалістом Управління проведено перевірку достовірності даних, наданих під час заповнення декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальних допомог. Відповідно до інформації, отриманої від ДФС, було виявлено не задекларований дохід у ОСОБА_2 , а саме виплати відповідно до умов цивільно-правового доходу за ІІ квартал 2018 року в розмірі 4576,77 грн. та за ІІІ квартал 2018 року в розмірі 10337,58 грн.
Відповідно до довідки про доходи ПП «Техноком Н» ОСОБА_2 працює з 10.05.2018 за цивільно-правовим договором, дохід за період з 10.05.2018 по 30.09.2018 складає 14914,35 грн.
На підставі цієї довідки проведено перерахунок раніше призначеної допомоги, а саме за період з 01.09.2018 по 28.02.2019. Допомогу не призначено, оскільки середньомісячний сукупний доход перевищує або дорівнює прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно довідки Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області переплата допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 становить 10756,29 грн.
У зв`язку з чим в подальшому відповідачу було направлено повідомлення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на підставі п. 12 Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" № 250 від 24 лютого 2003 року, оскільки на наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення правопорушення.
Відповідачем неодноразово направлялися позивачу повідомлення про повернення надміру виплаченої суми (15.05.2019, 18.11.2019), однак до теперішнього часу заборгованість не сплачена.
Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги передбачені Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" №1768-ІІІ від 01 червня 2000 року та Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок).
Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону №1768-ІІІ соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
За частинами першою, другою, п`ятою, шостою, сьомою та десятою статті 4 цього ж Закону для надання соціальної допомоги подається заява уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
У заяві дається згода сім`ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону.
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.
Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Порядок призначення та виплати соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктами 2, 3 Порядку соціальна допомога призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.
За пунктом 6 Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення, зокрема, декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї).
Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону №1768-ІІІ, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Як передбачено п.28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 переплату державної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 10756,29 грн. не повернула.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Згідно ст. 141 ЦПК України стягненню з відповідача підлягають судові витрати на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 12,13,81,89, 263 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області (місцезнаходження: м. Торецьк, вул. Євгена Седнєва, 1, код ЄДРПОУ 26000411) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надміру виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області надміру виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 10756,29 грн. (десять тисяч сімсот п`ятдесят шість грн. 29 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Військово-цивільної адміністрації міста Торецьк Донецької області понесені витрати на оплату судового збору в розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві грн. 00 коп.).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017) рішення може бути оскаржено позивачем шляхом подання апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду через Дзержинський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження та подання заяви про перегляд заочного рішення продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя: М.М. Скиба