
Справа № 560/1772/20
РІШЕННЯ
іменем України
11 червня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування наказів,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в якому просить:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 08.11.2019 року № 22-9531-СГ «Про включення земельних ділянок в перелік на торги» в частині включення земельної ділянки з кадастровим номером 6821589200:04:013:0012 площею 7,6433 га.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 28.11.2019 року № 22-10679-СГ про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0000 га за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 6821589200:04:013:0012 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
3. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 28.11.2019 року № 22-10677-СГ про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надати ОСОБА_2 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0000 га за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 6821589200:04:013:0012 для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
Обґрунтовуючи вимоги, позивачі зазначив, що звернулись до відповідача із заявами про надання дозволу па розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2.0000 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області. Однак, за результатом розгляду заяв, відповідач прийняв накази №22-10679-СГ, №22-10677-СГ від 28.11.2019 "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки". Вказали, що дотримали регламентовану законодавством процедуру виготовлення та погодження проєкту землеустрою. При цьому, жодних зауважень у відповідача до розроблених проєктів землеустрою під час їх погодження не виникало. Вважають наказ від 08.11.2019 року № 22-9531-СГ "Про включення земельних ділянок в перелік на торги" також протиправним, оскільки на момент прийняття цього наказу розпочата процедура безоплатної приватизації спірної земельної ділянки.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що підставами для прийняття наказів №22-10679-СГ, №22-10677-СГ від 28.11.2019 "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки" слугувало те, що був прийнятий наказ від 08.11.2019 року № 22-9531-СГ "Про включення земельних ділянок в перелік на торги". Відповідно до вимог статті 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватись, передаватись в заставу або надаватись у користування. Вважає наказ від 08.11.2019 року № 22-9531-СГ "Про включення земельних ділянок в перелік на торги" правомірним. Просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою від 31.03.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 29.04.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.
Ухвалою від 13.05.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відклав розгляд справи на 25.05.2015.
Протокольною ухвалою 25.05.2020 суд відклав розгляд справи на 11.06.2020.
05.06.2020 від представника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надійшло клопотання про слухання справи за його відсутності.
11.06.2020 від позивачів надійшли клопотання про слухання справи без їхньої участі.
Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно з частиною першою статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (пункт 1 частини третьої статті 205 КАС України).
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відтак, оскільки відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, тому справу розглянуто за відсутності сторін (їх представників), у письмовому провадження, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
При цьому суд також враховує, що дана справа є справою незначної складності, для якої пріоритетним є швидке її вирішення, сторони подали письмові пояснення і докази щодо спірних правовідносин та предмету доказування у цій справі.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , звернулися до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявами про надання дозволу па розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2.0000 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22 -9312сг від 07.11.2019 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.0000 га. розташованої за межами населених пунктів Яблунівської сільської ради Деражнянської о району Хмельницької області.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22 -6376сг від 07.11.2019 "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2.0000 га. розташованої за межами населених пунктів Яблунівської сільської ради Деражнянської о району Хмельницької області.
На підставі вказаних наказів позивачі замовили у ліцензованої землевпорядної організації виготовлення проєктів землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Позивачі звернулися до відповідача із заявами від 13.11.2019 (вх. №№ Щ-14164/0/94-19 від 14.1 1.2019, III-14166/0/94-19 від 14.11.2019), в яких просили внести зміни до наказів №№ 22-9312-СГ, 22-6376-СТ в частині зміни місця розташування об`єкта землеустрою, а саме зміна кадастрового кварталу з 6821589200:04:013 на 6821589200:04:012 орієнтовного місця розташування земельних ділянок, які бажали б отримати у власність.
Спеціалістом землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області було опрацьовано матеріали та підготовлено накази від 28.11.2019 № 22-10679-СГ, № 22-10677-СГ, якими відмовлено у наданні у власність земельних ділянок, оскільки земельні ділянки, з приводу яких звертаються позивачі, включені в перелік земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги.
Головним управлінням було прийнято наказ від 08.11.2019 р. № 22-9531-СГ "Про включення земельних ділянок в перелік на торги", яким було включено до переліків земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права оренди на які пропонуються до продажу на земельних торгах окремими лотами, земельну ділянку з кадастровим номером 6821589200:04:013:0012 площею 7,6433 га, до складу якої входять земельні ділянки, які мають намір отримати позивачі у власність, що розташовані за межами населених пунктів Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
Вважаючи спірні накази протиправними, позивачі звернулись до суду з цим позовом.
Згідно частин 8-9 статті 118 Земельного кодексу України проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Отже, підставою для відмови у затвердженні проєкту землеустрою може бути лише те, що проєкт землеустрою не погоджений в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках.
Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проєкту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України норми статті 118 Земельного кодексу України не містять.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.10.2018 №820/4852/17.
В процесі судового розгляду позивачі не надали суду доказів наявного погодження проєкту землеустрою в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України.
Відповідно до частини 3 статті 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Частиною 1 статті 134 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Згідно ч. 4 ст. 136 ЗК України підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає:
а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості);
б) державну реєстрацію земельної ділянки;
в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку;
г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї;
ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї.
Згідно з частиною 2 статті 135 Земельного кодексу України продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) здійснюється виключно на земельних торгах, крім випадків, встановлених частинами другою і третьою статті 134 цього Кодексу.
За змістом статті 136 Земельного кодексу України організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Отже, внесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Суд зазначає, що включення у передбаченому законодавством порядку спірної земельної ділянки до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, виключає можливість відчуження цієї земельної ділянки її розпорядником (відповідачем) до завершення торгів.
У зв`язку з невідповідністю місця розташування спірної земельної ділянки вимогам ЗК України (така включена до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону), суд дійшов висновку про те. що відповідач правомірно відмовив позивачам у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність спірної земельної дилянки
Враховуючи викладене, в задоволені позову слід відмовити.
У зв`язку з відмовою в задоволенні позовних вимог сплачений позивачами судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України поверненню не підлягає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя Г.В. Лабань