
Справа № 420/2134/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправним та скасування рішення від 27.08.2018 року, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
Обставини справи.
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 27.08.2018 р. б/н щодо перерахунку пенсії, яке було прийнято на підстави заяви від 20.08.2018 р. про призначення пенсії по інвалідності відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
2. Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити дії щодо призначення, нарахування та виплати пенсії по інвалідності з 20 серпня 2018 р. в розмірі 68% грошового забезпечення (заробітку);
3. Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області при призначенні пенсії врахувати розмір грошового забезпечення (заробітку) з останньої посади перед звільненням, а саме:
Оклад за посадою - 5500,00 грн.;
Оклад за спеціальним званням -1340,00 грн.;
Надбавка за вислугу років (45%) - 3078,00 грн.;
Надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) - 9918,00 грн.;
Премія (25%) - 2480,00 грн.;
Надбавка за службу р умовах режимних обмежень (15%) -1488,00 грн.;
Надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення (50%) - 4959,00 грн.;
Індексація;
4. Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити різницю між виплаченою пенсією та такою, що належить виплаті згідно нового розрахунку з моменту нарахування пенсії з 20 серпня 2018 р.
5. Стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України Одеській області моральну шкоду в розміри 50 000 (п`ятдесят тисяч) грн.
Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
З 24 вересня 2013 р. позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон України 2262). При обчисленні пенсії позивачу було враховано грошове забезпечення за останньою посадою перед звільненням.
20 серпня 2018 р. позивачу було встановлено ІІ група інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК.
20 серпня 2018 р. позивач подав письмову заяву до Головного управління Пенсійного форду України в Одеській області про призначення пенсії по інвалідності згідно із ст. 18 Закону України 2262.
Однак відповідач, на думку позивача, протиправно та безпідставно застосувавши положення ст. 63 Закону України 2262, постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам» та постанову Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які стосуються перерахунку пенсій у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців, а не призначення пенсії, що є різними правовими процедурами, до теперішнього часу не призначив, не нарахував та не виплачує позивачу пенсію по інвалідності.
Таким чином, з 20.08.2018 року не було здійснено призначення, нарахування та виплати пенсії по інвалідності на підставі звернення позивача та документів, які знаходяться у його особистій пенсійній справі, у тому числі з грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення, які є щомісячними та з яких було сплачено страхові внески, а було прийнято незаконне рішення про перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ №103.
Позивач зазначив що до теперішнього часу отримує пенсію за вислугу років, яку йому було призначено у вересні 2013 р., що підтверджується документами.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки у заяві просив призначити пенсію по інвалідності, а не проводити перерахунок пенсії згідно з постановою № 103, що є неправильним застосуванням норм закону.
З урахуванням викладеного, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 27.08.2018 р. б/н про перерахунок пенсії є незаконним та таким, що порушує права позивача на соціальний захист, а тому позивач у позові просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
07.05.2020 року за вх.№ЕП/6554/20 від відповідача надійшов відзив на позов, в якому у задоволенні позову просив відмовити, з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов та зазначив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закону № 2262-ХІІ) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Згідно з витягом з наказу Управління Служби безпеки України в Одеській області від 20.09.2013 № 277-ОС позивач звільнений наказом Голови Служби безпеки України від 13.09.2013 №1060-ОС за підпунктом "а" пункту 61 та підпунктом "б" пункту 63 (за станом здоров`я) Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби безпеки України з правом носіння військової форми одягу з 23.09.2013.
З 24.09.2013 Позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 68 % грошового забезпечення згідно із Законом № 2262-ХІІ.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 в редакції від 01.01.2017 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 прийнято постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі - Постанова № 704), відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб.
З метою виконання Постанови № 704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 зазначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
На підставі вищевказаного порядку, Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 № 6194/02-23 повідомив Головне управління та Службу безпеки України про прийняття Постанови № 103, та зазначив, що дана Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій, а також те, що відповідно до п. 2 Порядку № 45 слід забезпечити подання уповноваженим структурним підрозділам списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсій.
На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Управлінням Служби безпеки України в Одеській області Головному управлінню передана довідка, датована квітнем 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, га деяким іншим категоріям осіб" за нормами, чинними на 01.03.2018.
На виконання Постанови № 103, Головним управлінням 16.04.2018 проведено перерахунок пенсії Позивачу з 01.01.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою "спеціаліст 1 категорії УСБУ" з урахуванням посадового окладу в сумі 5500 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1340 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 3078 грн.
У подальшому, Позивач звернувся до Головного управлінням із заявою від 20.08.2018 про призначення пенсії по інвалідності з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (копія заяви від 20.08.2018 додається).
При призначенні 24.09.2013 Позивачу пенсії за вислугу років у розмірі 68 % грошового забезпечення згідно із Законом № 2262-ХІІ Головним управлінням при її обчисленні було враховано відповідні оклад за посадою, військове (спеціальне) звання (для осіб рядовою і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткова надбавка за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, про що зазначено в протоколі від 24.09.2013.
Також при призначенні Позивачу пенсію за вислугу років Головним управлінням було розраховано суму щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, розміри яких встановлені у відсотковому відношенні до основних видів грошового забезпечення, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням.
Виходячи з матеріалів пенсійної справи, Позивач після звільнення зі служби з 23.09.2013 по дату звернення з заявою від 20.08.2018 про призначення пенсії по інвалідності ніде не працював, що підтверджується реєстром № 26 запитів довідок ОК-5, ОК- 2 від 06.07.2018.
Відтак, при переході на пенсію по інвалідності для Позивача законодавчо вже було передбачено збільшення його грошового забезпечення, а тому Головним управлінням згідно з Постановою № 103 було враховано розміри окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, яку Позивач займав на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", про що Головне управління повідомило Позивача листом від 03.09.2018.
Таким чином, врахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, про які просить Позивач в абз. 3 прохальної частини адміністративного позову, разом зі збільшеними основними видами грошового забезпечення, визначеними вже постановою КМУ № 704 є неможливим та такими, що суперечить діючому законодавству з огляду на наступне:
- такі щомісячні додаткові види грошового забезпечення розраховуються у відсотковому відношенні виключно до основних видів грошового забезпечення, встановлених Позивачу перед звільненням;
- Постановою № 103 та Порядком № 45 визначено чіткий перелік видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані під час проведення перерахунку, та яким не передбачено врахування додаткових видів грошового забезпечення.
Заяви чи клопотання від сторін.
07.05.2020 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву разом з заявою про закриття провадження у справі.
15.05.2020 від позивача надійшла відповідь на відзив
Інших заяв чи клопотань від сторін, до суду не надходило.
Процесуальні дії вчинені судом.
17.04.2020 р. ухвалою суду зупинене провадження у справі.
10.06.2020 р. ухвалою суду поновлено провадження по справі, продовжено розгляд справи за наявними матеріалами справи в порядку письмового провадження.
10.06. 2020 року ухвалою суду було закрито провадження у справі в частині позовних вимог, а саме: Зобов`язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області при призначенні пенсії ОСОБА_1 врахувати розмір грошового забезпечення (заробітку) з останньої посади перед звільненням, а саме:
Оклад за посадою - 5500,00 грн.;
Оклад за спеціальним званням -1340,00 грн.;
Надбавка за вислугу років (45%) - 3078,00 грн.;
Надбавка за виконання особливо важливих завдань (100%) - 9918,00 грн.;
Премія (25%) - 2480,00 грн.;
Надбавка за службу р умовах режимних обмежень (15%) -1488,00 грн.;
Надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення (50%) - 4959,00 грн.;
Індексація.
Зобов`язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити різницю між виплаченою пенсією та такою, що належить виплаті згідно нового розрахунку з моменту нарахування пенсії з 20 серпня 2018 р.
Інші процесуальні дії судом не вчинялись.
Обставини справи.
З 24 вересня 2013 р. позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ у розмірі 68 % грошового забезпечення. При обчисленні пенсії позивачу було враховано грошове забезпечення за останньою посадою перед звільненням.
Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 прийнято постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі - Постанова № 704), відповідно до якої затверджено нові схеми тарифних розрядів зазначених осіб.
З метою виконання Постанови № 704 та положень ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 зазначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
На підставі вищевказаного порядку, Пенсійний фонд України листом від 26.02.2018 № 6194/02-23 повідомив Головне управління та Службу безпеки України про прийняття Постанови № 103, та зазначив, що дана Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій, а також те, що відповідно до п. 2 Порядку № 45 слід забезпечити подання уповноваженим структурним підрозділам списків осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсій.
На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Управлінням Служби безпеки України в Одеській області Головному управлінню передана довідка, датована квітнем 2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, га деяким іншим категоріям осіб" за нормами, чинними на 01.03.2018 (копія довідки від квітня 2018року додасться).
На виконання вищезазначеної Постанови № 103 Головним управлінням 16.04.2018 проведено перерахунок пенсії Позивачу з 01.01.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою "спеціаліст 1 категорії УСБУ" з урахуванням посадового окладу в сумі 5500 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1340 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 3078 грн.
20 серпня 2018 р. позивачу було встановлено ІІ група інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК.
20 серпня 2018 р. позивач подав письмову заяву до Головного управління Пенсійного форду України в Одеській області про призначення пенсії по інвалідності згідно із ст. 18 Закону України 2262.
Однак відповідач, на думку позивача, протиправно та безпідставно здійснив перерахунок пенсії у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення військовослужбовців, а не призначення пенсії, що є різними правовими процедурами, до теперішнього часу пенсію не призначив, не нарахував та не виплачує позивачу пенсію по інвалідності.
На думку позивача з 20.08.2018 року не було здійснено призначення, нарахування та виплати пенсії по інвалідності на підставі звернення позивача та документів, які знаходяться в особистій пенсійній справі, у тому числі з грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення, які є щомісячними та з яких було сплачено страхові внески, а було прийнято незаконне рішення про перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ №103, а тому звернувся із даним позовом до суду.
Джерела права й акти їх застосування.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до статті 10 Закону №2262-ХІІ, обов`язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Згідно зі статтею 51 Закону №2262-ХІІ, позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Частиною четвертою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пункту 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (зі змінами), до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (пункт 2); грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (абзац перший пункту 4).
Згідно зі ст. 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 7 постанови КМУ «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 р. № 393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103), відповідно до якого: пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1); Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (абзац перший пункту 5).
У додатку №2 до вказаного Порядку визначалось, що довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій може включати посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років у відсотковому відношенні.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (набрала чинності з 01.03.2018) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Також, постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 встановлено: надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6); надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпунктом 2 пункту 5).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (набрала чинності 24.02.2018) було встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 зазначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Висновки суду.
Оцінюючи оскаржені дії суб`єкта владних повноважень, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України та дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити дії щодо призначення, нарахування та виплати пенсії по інвалідності з 20 серпня 2018 р. в розмірі 68% грошового забезпечення (заробітку), суд вважає необхідним зазначити наступне.
Відповіно до матеріалів справи, позивачу з 20.08.2018 року було переведено на пенсію по інвалідності в розмірі 68% відповідних сум грошового забезпечення, яке становить 9918,00 грн. з урахуванням посадового окладу в розмірі 5500,00 грн., окладу за військовим званням - 1340,00 грн. та надбавки за вислугу років (45%) - 3078,00 грн.
Таким чином суд приходить висновку, що відповідачем до подання позову виконано вимогу позивача про нарахування та виплати пенсії по інвалідності з 20 серпня 2018 року в розмірі 68 % грошового забезпечення, тому у задоволенні зазначених позовних вимог суд вважає за необхідне відмовити.
Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправним та скасування рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 27.08.2018 р. б/н щодо перерахунку пенсії, яке було прийнято на підстави заяви від 20.08.2018 р. про призначення пенсії по інвалідності відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Суд вважає, що у задоволенні вказаних позовних вимог також слід відмовити, оскільки вони є похідними від вимоги позивача про зобов`язання Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області вчинити дії щодо призначення, нарахування та виплати пенсії по інвалідності з 20 серпня 2018 р. в розмірі 68% грошового забезпечення. Крім того, позивач в адміністративному позові зазначає, що відповідачем не здійснено належного розгляду заяви від 20.08.2018 року та не прийнято з цього питання відповідного рішення, однак зазначене спростовується наданими до суду доказами, а саме копією перерахунку пенсії від 27.08.2018 року копією листа від 03.09.2018 року.
Згідно зі ст. 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відтак, відповідно до п. 7 постанови КМУ «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 р. № 393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відносно позовних вимог щодо стягнення на користь позивача моральну шкоду в розмірі 50000 грн., суд вважає необхідним відмовити, оскільки позивачем не надано жодних доказів заподіяння йому або членам його сім`ї моральної шкоди діями відповідача по справі.
Також, згідно висновків суду, відсутні неправомірні рішення, протиправні дії або бездіяльність відповідача, якими б підтверджувався факт заподіяння моральних чи фізичних страждань або втрати немайнового характеру позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не обґрунтовані, не відповідають чинному законодавству, отже не підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 72-73, 77, 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправним та скасування рішення від 27.08.2018 року, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди - залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бутенко А.В.
.