
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позову без розгляду
10 червня 2020 р. № 400/953/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1, вул. Нікольська, 73, м. Миколаїв, 54001 в інтересах держави в особі Очаківської районної державної адміністрації, вул. Соборна, 7-А, м. Очаків, Миколаївська область, 57500 до відповідача:Очаківської районної ради, вул. Соборна, 7-а, м. Очаків, Миколаївська область, 57508 треті особи:1: державне підприємство "Очаківське лісомисливське господарство", вул. Лісна, 6, с. Василівка, Очаківський район, Миколаївська область, 57555 2: регіональний ландшафтний парк "Кінбурська коса", вул. Бородинівська, 47, с. Покровка, Очаківський район, Миколаївська область, 57555 3: Покровська сільська рада, вул. Морозівська, 22, с. Покровка, Очаківський район, Миколаївська область, 57555 про:визнання протиправним та скасування рішення від 14.12.2018 р. № 14,В С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1 звернувся з позовом в інтересах держави в особі Очаківської районної державної адміністрації до Очаківської районної ради, за участю третіх осіб: державного підприємства "Очаківське лісомисливське господарство", регіонального ландшафтного парку "Кінбурнська коса", Покровської сільської ради, про визнання протиправним та скасування рішення від 14.12.2018 р. № 14 "Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж с. Покровка Очаківського району Миколаївської області".
07.04.2020 р., 12.05.2020 р., 19.05.2020 р. та 10.06.2020 р. від представника Покровської сільської ради надходили клопотання про відкладення розгляду справи через встановлення загальнонаціонального карантину.
З даного приводу суд зазначає, що третя особа не була позбавлена можливості подати свої письмові пояснення будь-яким доступним засобом зв`язку. З березня 2020 року Покровська сільська рада не скористалася можливістю подати письмові заперечення електронною поштою, як і було подано всі клопотання про відкладення розгляду справи.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку про те, що даний позов подано особою, яка не має права підписувати її.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
За правилами ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
15.07.2015 р. набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697-VII (тут і далі в редакції чинній на момент подання позовної заяви, далі - Закон № 1697), окрім норм, визначених у п. 1 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" цього Закону.
На підставі п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону № 1697 на прокуратуру покладається функція щодо представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом та главою 12 розділу III Цивільного процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 12 Закону № 1697 у системі прокуратури України діють окружні прокуратури, перелік та територіальна юрисдикція яких визначається наказом Генерального прокурора. Утворення, реорганізація та ліквідація окружних прокуратур, визначення їхньої компетенції, структури і штатного розпису здійснюються Генеральним прокурором. Окружну прокуратуру очолює керівник окружної прокуратури, який має першого заступника та не більше двох заступників.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону № 1697-VII керівник окружної прокуратури представляє окружну прокуратуру у зносинах з органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, особами, підприємствами, установами та організаціями.
Частиною третьою ст. 13 Закону № 1697 передбачено, що у разі відсутності керівника окружної прокуратури його повноваження здійснює перший заступник окружної прокуратури, а в разі його відсутності - один із заступників керівника окружної прокуратури.
Згідно з ч. 1, 4 ст. 23 Закону № 1697 представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 55 КАС України сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.
За загальним правилом, повноваження щодо здійснення представництва окружної прокуратури у відносинах з органами державної влади надані її керівнику і лише в разі відсутності останнього такі повноваження може виконувати перший заступник, а у разі відсутності першого заступника - один із заступників, відповідно (ч. 3 ст. 13 Закону № 1697).
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, позовну заяву підписано заступником керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1 Савицькою М. 20.02.2020 р.
Системний аналіз наведених норм Закону № 1697 та КАС України дає підстави для висновку, що заступник керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1 уповноважений підписувати позовну заяву Прокуратури лише у разі відсутності на дату її підписання і подання прокурора Миколаївської місцевої прокуратури № 1 та його першого заступника. Проте, доказів відсутності 20.02.2020 р. прокурора Миколаївської місцевої прокуратури № 1 та його першого заступника позивачем не надано.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.05.2020 р. у справі № 819/478/17.
Пункт 2 ч. 1 ст. 240 КАС України передбачає, що суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позовну заяву підписано особою, яка не має права підписувати її.
На підставі п. 1 ч. 2 ст. 183 КАС України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без розгляду.
При цьому, суд роз`яснює, що у відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі залишення заяви без розгляду.
Керуючись ст. 2, 3, 55, 240, 248 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1 в інтересах держави в особі Очаківської районної державної адміністрації до Очаківської районної ради, за участю третіх осіб: державного підприємства "Очаківське лісомисливське господарство", регіонального ландшафтного парку "Кінбурнська коса", Покровської сільської ради, про визнання протиправним та скасування рішення від 14.12.2018 р. № 14 "Про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж с. Покровка Очаківського району Миколаївської області" – залишити без розгляду.
Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржена.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею у порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення в порядку, визначеному ст. 295-297 з урахуванням п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Ухвала підписана суддею 10.06.2020 р.
Суддя Н. В. Лісовська