
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/1134/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпровської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення Дніпровської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товарів №UA110000/2020/000151/2 від 20.03.2020.
Ухвалою судді від 10.04.2020 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у даній справі та справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Також даною ухвалою витребувано докази (а.с.28-29).
В обґрунтування позовних вимог представник позивач посилається на те, що 12.03.2020 позивачем в Німеччині згідно рахунку № НОМЕР_1 та квитанції про оплату був придбаний за ціною 3000 Євро готівкою автомобіль марки FORD модель TRANSIT CONNECT, 2017 року виготовлення, кузов № НОМЕР_2 . 19.03.2020 даний автомобіль був заявлений позивачем м/п "Кіровоград -Центральний" Дніпровської митниці Держмитслужби в режимі імпорту по митній декларації №UA110290/2020/000532, в графі 43 якої зазначено, що застосований основний - 1 метод визначення вартості, тобто метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються. Зазначав, що даний метод визначений за ст.58 Митного кодексу України. Крім того вказував, що на його думку, відповідачем всупереч ч.ч.1, 4 ст.368 МК України застосовано 3 метод визначення митної вартості, який регламентований ст.60 МК України. Посилався на те, що в оскаржуваному рішенні відсутнє обґрунтування стосовно того, чи є визначена відповідачем митна вартість в розмірі 5900 Євро єдиною вартістю для визначення митної вартості оцінюваних товарів і чи є вона найменшою такою вартістю. Крім того, вважає, що оскаржуване рішення не відповідає вимогам «Правил заповнення рішення про коригування митної вартості товарів», затверджених наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 №598. Також, зазначав про незаконність вимоги посадової особи митниці по витребуванню у позивача додаткових документів, про що зазначено йому у повідомленні.
Заперечуючи проти задоволення позовних вимог представник відповідача у поданому до суду відзиві на позовну заяву вказав, що згідно з положенням п.2 ч.2 ст.55 МК України, враховуючи заходи передбачені Методичними рекомендаціями щодо роботи посадових осіб органів доходів і зборів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, затверджені наказом ДФС від 11.09.2015 №689, було проведено порівняння рівня заявленої позивачем митної вартості ТЗ з рівнями митної вартості автомобіля марки FORD модель TRANSIT CONNECT, 2017 року виготовлення (робочий об`єм циліндрів двигуна 1499 см3, потужність двигуна 88 кВт), з рівнями митної вартості ТЗ, митне оформлення яких вже здійснено. Митним органом встановлено, що рівень заявленої декларантом митної вартості транспортного засобу 3100,00 Євро є значно нижчим ніж рівні митних вартостей на вказані автомобілі, які були у використанні. Додатково митним органом проведено аналіз вартості аналогічного ТЗ на Європейському ринку по наявному у вільному доступі Інтернет ресурсу DAT.de, та встановлено, що вартість ТЗ за вказаними показниками становить 8050,00 Євро. Відповідач зазначав, що декларанту було повідомлено, що у відповідності до частини 4 статті 57 МК України в рамках процедури консультування митниця та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності, та у відповідності до розділу 3, 6 статті 53 МК України, для обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості товару. Посилався на те, що враховуючи ненадання декларантом запропонованих додаткових документів, можливість надання яких передбачена ст.ст.53, 368 МКУ документи про оплату страхування ТЗ; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями; що вартість заявлених затрат на транспортування ТЗ до кордону з Україною менше вартості ТЗ на кордоні з Польщею зазначеної в копії декларації країни експорту від 14.03.2020 MRN 20DE750424677534E5; інформацію з Інтернет ресурсу DАТ.dе, доступної у вільному доступі, щодо вартості на Європейському ринку транспортного засобу марки FORD модель TRANSIT CONNECT, 2017 року виготовлення; відомості з інформаційних ресурсів митних органів, про вартість транспортного засобу - основний метод визначення митної вартості товарів (за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції), неможливо застосувати, відповідно до п.6 ст.54, п.2 ст.58 МК України. До того ж, вказував, що в інформаційних ресурсах митних органів відсутня інформація щодо митних оформлень за ціною договору ідентичних товарів відповідно до вимог ст.59 МК України. У зв`язку з чим митну вартість товару визначено згідно ст.60 МК України за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів на рівні 5900 Євро. Зазначав, що при винесенні оскаржуваного рішення було враховано інформацію з МД від 13.02.2020 №UА100730/2020/700860 щодо митного оформлення подібного транспортного засобу за ціною угоди, транспортний засіб марки FORD модель TRANSIT CONNECT, 2016 календарного року виготовлення з технічними характеристиками (робочий об`єм циліндрів двигуна 1499 см3, потужність двигуна 88 кВт), виробництво Німеччина. При цьому зазначав, що оскаржуване рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб визначені Митним кодексом України (а.с.38-42).
Представником позивача надана відповідь на відзив, у якій вказує, що відповідачем у відзиві на позов не спростовано факти викладені у позовній заяві. При цьому вказує, що на його думку продовження рішення коригування митної вартості готувалось після винесення самого оскаржуваного рішення. Крім того, зазначає, що в оскаржуваному рішенні, яке було направлено позивачу, відповідач не посилався на митну декларацію від 13.02.2020 №UА100730/2020/700860 та вона не була покладена в основу рішення про коригування митної вартості товару. Також, вказує, що у відповідності до вимог МК України позивачем були надані усі документи та докази, які підтверджували дійсну вартість товару, однак не були взяті до уваги відповідачем. Тому, на думку представника позивача, у відповідності до ч.7 ст.54 МК України відповідач мав визнати заявлену позивачем митну вартість заявлену у МД №UA110290/2020/000532 від 19.03.2020, оскільки під час проведення митного контролю належного позивачу товару не зміг аргументовано довести, що позивачем заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товару, чи невірно визначено його митну вартість (а.с.60-66).
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, пояснення, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.
Судом встановлено, що 12.03.2020 позивачем в Німеччині згідно рахунку №1825 та квитанції про оплату був придбаний за ціною 3000 Євро (готівкою) автомобіль марки FORD модель TRANSIT CONNECT, 2017 року виготовлення, кузов № НОМЕР_2 , робочий об`єм циліндрів двигуна 1499 см3, потужність двигуна 88 кВт, пробіг НОМЕР_3 км (а.с.10-13).
На даний автомобіль митними органами Німеччини 14.03.2020 оформлена митна декларація MRN20DE750424677257E0, в якій у графі 22 зазначена вартість автомобіля в розмірі 3000 Євро (а.с.14-15).
19.03.2020 придбаний позивачем автомобіль було ввезено на територію України та подано до відповідача митну декларацію №UA110290/2020/000532, якою було задекларовано для митного оформлення товар, який ввозиться на територію України, а саме: автомобіль марки FORD модель TRANSIT CONNECT, 2017 року виготовлення, кузов № НОМЕР_2 , робочий об`єм циліндрів двигуна 1499 см3, потужність двигуна 88 кВт, виробник FORD WERKE AG, Німеччина (а.с.49).
Як з`ясовано судом у вказаній митній декларації крім іншого, зазначено, у графі 43 позивачем самостійно визначено митну вартість товару за основним методом, тобто за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції), яка складає 3000 Євро - графа 42 митної декларації. Крім того, у вказаній митній декларації у графі 31 – товар №1 – такий, що був у використанні, подряпини лако-фарбового покриття, забруднено та потерто оббивку салону та сидінь, пошкодження: права дверка, ліва дверка, капот, передній бампер, задній бампер, сліди від граду на криші.
На підтвердження заявленої митної вартості автомобіля позивачем надано: рахунок №1825 від 12.03.2020, в якому зазначена вартість автомобіля у розмірі 3000 Євро, квитанцію до рахунку №1825 від 12.03.2020 про оплату позивачем вартості автомобіля в сумі 3000 Євро, довідку про витрати позивача по доставці автомобіля в Україну у розмірі 100 Євро (а.с.10-13).
Як зазначив позивач, згідно вказаних документів митна вартість автомобіля становила 3000 Євро.
Відповідачем розпочато процедуру консультацій із позивачем, зокрема, запропоновано: у відповідності до статті 368 МК України для підтвердження заявленої вартості товару надати митниці касовий або товарний чек (квитанцію, інший еквівалентний по змісту документ, який підтверджує сплачену за товар суму). Також у відповідності до частини 6 статті 53 МК України для обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості товару, подати додаткові наявні у нього документи для підтвердження заявленої ним митної вартості товару. Та повідомлено, що у відповідності до частини 4 статті 57 МК України в рамках процедури консультування митниця та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності, наприклад: митну декларацію країни відправлення або її копію; - документи про страхову вартість автомобілю; - рахунки про здійснення платежів третім особам та договір (угода, контракт) із третіми особами, пов`язаними із даною угодою; - висновки про якісні та вартісні характеристики товару, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями та які стосуються даного товару; - відомості про вартість оцінюваного та/або ідентичних та/або подібних автомобілів з Інтернет-джерел. Крім того, в повідомленні митним органом зазначено, що відповідно до положень статті 254 МК України, з метою перевірки заявлених у поданій митній декларації відомостей, позивачу необхідно надати переклади на українську мову документів, які містять відомості про вартість товару (а.с.47-48).
В рамках проведення консультації декларантом 19.03.2020 електронним повідомленням було надіслано копію декларації країни відправлення, переклад рахунку з німецької мови.
Відповідач, за результатами розгляду поданої позивачем митної декларації №UA110290/2020/000532 від 19.03.2020 та доданих до неї документів, відмовив у митному оформленні товарів та прийняв рішення про коригування митної вартості №UA110000/2020/000151/2 від 20.03.2020, яким вартість автомобіля визначена у розмірі 5900 Євро на підставі ст.60 МК України – за методом визначення митної вартості за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів (а.с.8-9).
Не погоджуючись із такими висновками щодо коригування митної вартості товару, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права шляхом скасування прийнятого відповідачем рішення.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Засади державної митної справи, зокрема, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, умови та порядок справляння митних платежів, визначаються Митним кодексом України №4495-VІ від 13.03.2012 року (надалі - МК України).
За приписами ч.1 ст.246 МК України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Згідно ч.1 ст.248 МК України митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи (ч.1 ст. 257 МК України).
Відповідно до ч.6 ст.257 МК України Умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються цим Кодексом. Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, відповідно до статті 49 МК України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Частинами 1, 2 статті 51 МК України передбачено, що митна вартість товарів, які переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу. Митна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, визначається відповідно до глави 9 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.52 МК України заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.
Частиною 4 статті 58 МК України визначено, що митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті.
Ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, - це загальна сума всіх платежів, які були здійснені або повинні бути здійснені покупцем оцінюваних товарів продавцю або на користь продавця через третіх осіб та/або на пов`язаних із продавцем осіб для виконання зобов`язань продавця (ч.5 ст.58 МК України).
За змістом ч.2 ст.52 МК України декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов`язані: 1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом; 2) подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об`єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню; 3) нести всі додаткові витрати, пов`язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.
Стаття 53 МК України визначає перелік документів, які подаються декларантом для підтвердження заявленої митної вартості.
У випадках, передбачених цим Кодексом декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення (ч.1 ст.53 МК України).
Згідно ч.2 ст.53 МК України документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п`ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об`єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
В силу вимог ч.5 ст.53 МК України забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті.
З аналізу частин 1 та 2 статті 53 МК України слідує, що Митним кодексом України передбачено вичерпний перелік документів, який подається декларантом органу доходів і зборів для підтвердження заявленої митної вартості товарів та обраного методу її визначення.
Як встановлено судом, митну вартість імпортованого транспортного засобу, що вказана позивачем у митній декларації №UA110290/2020/000532 від 19.03.2020, визначено за основним методом, а до самої митної декларації декларантом для підтвердження обґрунтованості заявленої у декларації митної вартості товару були подані документи, передбачені ч.2 ст.53 МК України.
Щодо документів, необхідність подання яких при процедурі консультації із позивачем вимагав відповідач, суд вважає їх витребування безпідставним, з таких підстав.
Згідно ч.1 ст.57 МК України визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами:
1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції);
2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.
Відповідно до частини 2 коментованої статті основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).
Частиною 3 статті 57 МК України передбачено, що кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.
Застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій митний орган та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності (ч.4 ст.57 МК України).
Згідно частини 5 вказаної статті МК України у разі неможливості визначення митної вартості товарів згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу за основу для її визначення може братися або ціна, за якою ідентичні або подібні (аналогічні) товари були продані в Україні не пов`язаному із продавцем покупцю відповідно до статті 62 цього Кодексу, або вартість товарів, обчислена відповідно до статті 63 цього Кодексу.
При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу (ч.6 ст.57 МК України).
За приписами ч.1 ст.58 МК України метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, застосовується у разі, якщо: 1) немає жодних обмежень щодо прав покупця (імпортера) на використання оцінюваних товарів, за винятком тих, що: а) встановлюються законом чи запроваджуються органами державної влади в Україні; б) обмежують географічний регіон, у якому товари можуть бути перепродані (відчужені повторно); в) не впливають значною мірою на вартість товару; 2) щодо продажу оцінюваних товарів або їх ціни відсутні будь-які умови або застереження, які унеможливлюють визначення вартості цих товарів; 3) жодна частина виручки від будь-якого подальшого перепродажу, розпорядження або використання товарів покупцем не надійде прямо чи опосередковано продавцеві, якщо тільки не буде зроблено відповідне коригування з урахуванням положень частини десятої цієї статті; 4) покупець і продавець не пов`язані між собою особи або хоч і пов`язані між собою особи, однак ці відносини не вплинули на ціну товарів.
Згідно частин 2, 3 статті 58 МК України метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов`язковою при її обчисленні. У разі якщо митна вартість не може бути визначена за основним методом, застосовуються другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини 1 статті 57 цього Кодексу.
Контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості (частина 1 статті 54 МК України).
У відповідності до ч.2 ст.54 МК України контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.
Згідно ч.3 ст.54 МК України за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.
Частиною 5 статті 54 МК України передбачено, що митний орган з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів має право: 1) упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості; 2) у випадках, встановлених цим Кодексом, письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості; 3) у випадках, встановлених цим Кодексом, здійснювати коригування заявленої митної вартості товарів; 4) проводити в порядку, визначеному статтями 345 - 354 цього Кодексу, перевірки правильності визначення митної вартості товарів після їх випуску; 5) звертатися до митних органів інших країн із запитами щодо надання відомостей, необхідних для підтвердження достовірності заявленої митної вартості; 6) застосовувати інші передбачені цим Кодексом форми митного контролю.
При цьому, відповідно до ч.3 ст.53 МК України у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов`язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов`язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов`язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Разом з тим, відповідно до ч.7 ст.54 МК України у разі якщо під час проведення митного контролю митний орган не може аргументовано довести, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично.
Відповідно до ч.1 ст.55 МК України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.
Коригування митної вартості імпортованого позивачем транспортного засобу відповідачем проведено у зв`язку з неможливістю надати запропоновані у запиті митного органу додаткових документів (а.с.47-48).
Однак, суд вказує на протиправність зроблених відповідачем висновків про неможливість визначення митної вартості за першим основним методом за ціною договору.
Така протиправність, на переконання суду, обґрунтовується наданням декларантом документів, які є достатніми для визначення митної вартості товару за ціною договору та в повній мірі підтверджують заявлену декларантом митну вартість товару.
Так, суд звертає увагу, що відповідач, реалізовуючи своє право упевнюватися в достовірності або точності будь-якої заяви, документа чи розрахунку, поданих для цілей визначення митної вартості, регламентованого частиною 5 статті 54 МК України, не довів перед судом про наявність жодних застережень щодо застосування у спірних відносинах першого методу, визначених у частинах 1 і 2 статті 58 МК України, в тому числі в частині не підтвердження позивачем документально відповідних відомостей про митну вартість товару, чи будь-якої іншої її складової, яка є обов`язковою при відповідному обчисленні митної вартості.
До того ж, відповідач не зміг аргументовано довести, що заявлені позивачем відомості про митну вартість автомобіля є неповними та/або недостовірними, у тому числі обґрунтувати невірне визначення позивачем митної вартості товару.
Крім того, відповідачем ні під час декларування спірного товару, ні під час судового розгляду справи не надано документів, вказаних у частині 2 статті 53 МК України, і які подані позивачем як декларантом при митному оформленні транспортного засобу, в яких наявні розбіжності, ознаки підробки або не містять всіх відомостей на підтвердження числових значень складових митної вартості товару, чи відомостей щодо ціни, яка була фактично сплачена позивачем за автомобіль.
Суд звертає увагу, що ненадання декларантом запитуваних митним органом документів, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товару за першим методом, не є достатнім для висновку про наявність підстав для застосування митним органом іншого методу визначення митної вартості. Зазначений висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 11.09.2012 року (реєстраційний №26347525 в Єдиному державному реєстрі судових рішень), у постанові Верховного Суду від 23.07.2019 року по справі №1140/3242/18.
Як свідчать переконання відповідача, під час митного оформлення імпортованого автомобіля декларантом не були надані всі необхідні документи для визначення митної вартості за ціною договору (основним методом). Зокрема: - рахунки про здійснення платежів третім особам та договір (угодо, контракт) із третіми особами, пов`язаними із даною угодою; - висновки про якісні та вартісні характеристики товару, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями та які стосуються даного товару; - відомості про вартість оцінюваного та/або ідентичних та/або подібних автомобілів з Інтернет-джерел.
До того ж, відповідач стверджував, що в додатково наданих документах, зокрема у декларації країни експорту від 14.03.2020 №MRN20DE750424677257E0, вартість транспортного засобу становить 3150 Євро, що не відповідає заявленим даним.
Проте, суд не погоджується з такими доводами відповідача та зауважує, що у графі 22 «Валюта та загальна вартість, виставлена у рахунок» вказаної декларації зазначена вартість автомобіля в розмірі 3000 Євро, а графа 46 в якій вказано 3.150 це «Статистичне значення» без зазначення валюти.
При цьому, позивачем для підтвердження митної вартості автомобіля було надано: рахунок №1825 від 12.03.2020, в якому зазначена вартість автомобіля у розмірі 3000 Євро, квитанцію до рахунку №1825 від 12.03.2020 про оплату позивачем вартості автомобіля в сумі 3000 Євро, довідку про витрати позивача по доставці автомобіля в Україну у розмірі 100 Євро (а.с.10-13), що не заперечувалося відповідачем.
Отже, суд не приймає посилання відповідача на неможливість підтвердження митної вартості придбаного позивачем автомобіля.
Крім того, на факт придбання вказаного транспортного засобу вказує безперешкодне вивезення позивачем автомобіля з території країни придбання – Німеччини та території Євросоюзу, на що вказує митна декларація, складена митними органами Німеччини від 14.03.2020 MRN20DE750424677257E0, в якій зазначена ціна автомобіля в розмірі 3,000 Євро (а.с.14-15).
За змістом п.2 ч.6 ст.54 МК України митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Із встановлених при розгляді справи обставин суд констатує, що уповноваженою особою декларантом (позивачем) подано усі документи згідно з переліком (частина 2 статті 53 МК України) та у поданих документах наявні усі відомості, що підтверджують числові значення складової митної вартості товару та відомості щодо ціни, яка була фактично сплачена готівкою за такий транспортний засіб.
Таким чином, за умови подання 19.03.2020 позивачем при декларуванні автомобіля документів, за змістом яких позивач сплатив його вартість в сумі 3000 Євро, а продавець дані кошти отримав, у відповідача не було обґрунтованих підстав вважати, що має місце заявлення неповної та/або недостовірної відомості про митну вартість товару, у тому числі невірне визначення митної вартості такого товару.
З урахуванням наведеного, дослідивши надані позивачем документи, суд дійшов висновку, що у відповідача були в наявності усі документи для визначення митної вартості за ціною договору щодо товару, який імпортується. Оцінюючи подані декларантом документи в сукупності відповідач мав можливість встановити дійсну вартість товару, який переміщався через митний кордон України.
Отже, висновки Дніпровської митниці Держмитслужби про неможливість визначення митної вартості за першим основним методом - за ціною контракту є помилковими.
Щодо доводів відповідача на підтвердження правомірності коригування митної вартості автомобіля суд зазначає.
Відповідно до ч.1 ст.64 МК України у разі якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом послідовного використання методів, зазначених у статтях 58 - 63 цього Кодексу, митна вартість оцінюваних товарів визначається з використанням способів, які не суперечать законам України і є сумісними з відповідними принципами і положеннями Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (GATT).
Митна вартість, визначена згідно з положеннями цієї статті, повинна ґрунтуватися на раніше визнаних (визначених) митними органами митних вартостях (ч.2 ст.64 МКУ).
Як вбачається з графи 33 оскаржуваного рішення про коригування митної вартості товарів, відповідач, приймаючи оскаржуване рішення вказав, що митну вартість товару визначено згідно ст.60 МК України – метод визначення митної вартості за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів (а.с.43-45).
Крім того, суд зазначає, що застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. Під час таких консультацій митний орган та декларант можуть здійснити обмін наявною у кожного з них інформацією за умови додержання вимог щодо її конфіденційності (частина четверта статті 57 МК України).
На підставі системного аналізу вказаних законодавчих положень, суд дійшов висновку, що, виходячи з принципу послідовності, передбаченого статтею 57 МК України, відповідач при виборі методу визначення митної вартості повинен проводити консультації з декларантом, обмінюючись наявною у кожного з них інформацією. При цьому застосування другорядних методів можливе лише за наявності обґрунтованих підстав незастосування основного.
В ході розгляду справи судом досліджено інформацію, надану відповідачем на виконання вимог ухвали суду, а саме: інформацію за період з 15.12.2019 по 14.03.2020 з ПІК ЄАІС “Інформаційно - пошукова система обробки та аналізу цінової інформації при визначенні митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон України” про випадки оформлення митними органами України митних декларацій на автомобіль марки FORD модель TRANSIT CONNECT, календарний та модельний рік виготовлення 2017, тип двигуна - дизель, об`єм двигуна - 1499 см3, потужність двигуна 88 kw, з обов`язковим зазначенням номера, дати митної декларації та ціни автомобіля, по якій було здійснене митне оформлення, та з`ясовано, що інформація щодо митного оформлення за період з 15.12.2019 по 14.03.2020 легкових автомобілів марки FORD модель TRANSIT CONNECT, тип двигуна - дизель, об`єм двигуна - 1499 см3, потужність двигуна 88 kw, 2017 року виготовлення, у базі даних електронних копій митних декларацій взагалі відсутня, про що свідчать відомості, зазначені Держмитслужбою в листі від 27.04.2020 за вих.№15/15-02-02/8.19/962 (а.с.82).
Щодо доводів відповідача на підтвердження правомірності коригування митної вартості автомобіля з використанням відомостей, які містяться в митній декларації від 13.02.2020 №UА100730/2020/700860 щодо митного оформлення подібного транспортного засобу за ціною угоди у сумі 5800 Євро (а.с.87-88), суд звертає увагу на те, що роком виготовлення транспортного засобу марки FORD модель TRANSIT CONNECT, з технічними характеристиками робочий об`єм циліндрів двигуна 1499 см3, потужність двигуна 88 кВт, який ввозився на територію України згідно зазначеної митної декларації є 2016 рік. При цьому, роком виготовлення транспортного засобу марки FORD модель TRANSIT CONNECT, з технічними характеристиками (робочий об`єм циліндрів двигуна 1499 смі, потужність двигуна 88 кВт), який ввозився на територію України позивачем згідно митної декларації №UA110290/2020/000532 від 19.03.2020 є 2017 рік.
Крім того, суд зазначає, що митницею не враховано реальний технічний стан автомобіля, зокрема, пошкодження, які зазначені в поданій позивачем декларації (подряпини лако-фарбового покриття, забруднено та потерто оббивку салону та сидінь, пошкодження: права дверка, ліва дверка, капот, передній бампер, задній бампер, сліди від граду на криші). При цьому, в митній декларації від 13.02.2020 №UА100730/2020/700860 про наявність будь-яких пошкоджень транспортного засобу не зазначено. Що свідчить про відсутність підстав для прийняття судом таких доводів відповідача.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд погоджується з доводами позивача про те, що формально нижчий рівень митної вартості імпортованого товару від рівня митної вартості іншого митного оформлення не може розцінюватися як заниження митної вартості та не є перешкодою для застосування методу визначення митної вартості товару, обраного декларантом, і не може бути безумовною підставою для відмови у здійсненні митного оформлення товару за методом визначеним в декларації митної вартості, оскільки надані для митного оформлення документи не містять розбіжностей, а їхні дані піддаються обчисленню та підтверджують вартість товару.
Також, суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 21.12.2018 у справі №815/228/17: наявність в інформаційних базах даних митного органу інформації про те, що у попередні періоди аналогічні товари були розмитнені із зазначенням більшої митної вартості жодним чином не доводить неправильності її визначення позивачем, оскільки митна вартість залежить від ряду обставин і визначається в кожному конкретному випадку.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Суд вважає, що відповідачем не обґрунтовано ціну, яка визначена ним у розмірі 5900 Євро внаслідок проведеного коригування митної вартості транспортного засобу, ввезеного позивачем на територію України, за другорядним методом; відповідач не довів того, що товар за такою митною вартістю дійсно був увезений до України. Тому, з огляду на приписи частини другої статті 77 КАС України, позов належить задовольнити повністю.
Щодо розподілу судових витрат.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ч.1 ст.132 КАКС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу; пов`язані із підготовкою до розгляду справи (п.п.1, 5 ч.3 ст.132 КАС України).
Відповідно до ст.134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Позивачем надано суду ордер серії ВА №1003597, акт №1 від 02.04.2020 наданих послуг (виконаної роботи) по договору про надання правової допомоги від 23.03.2020 (а.с.18, 24), в якому зазначено про виконання адвокатом послуг на суму 4000 грн., а Клієнт немає жодних претензій по якості та кількості наданих адвокатом послуг.
На підтвердження оплати Клієнтом отриманих ним послуг адвоката, згідно договору про надання правової допомоги від 23.03.2020, позивачем надано суду квитанцію до прибуткового касового ордера №10 від 02.04.2020 на суму 4000 грн. (а.с.19).
Враховуючи викладене, суд визнає підтвердженими, співмірними та такими, що пов`язані з розглядом даної справи, витрати позивача на правничу допомогу адвоката на суму 4000 грн. Також позивачем сплачено судовий збір у сумі 840,80 грн. (а.с.20).
А тому, з урахуванням задоволення позовних вимог, здійснені позивачем витрати на оплату судового збору в сумі 840,80 грн.; на правничу допомогу у розмірі 4000 грн., підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської митниці Держмитслужби.
Керуючись ст.ст.132, 134, 139, 243-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) до Дніпровської митниці Держмитслужби (49038, м.Дніпро, вул.Княгині Ольги, 22, ЄДРПОУ: 43350935) про визнання протиправним та скасування рішення – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Дніпровської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товарів №UA110000/2020/000151/2 від 20.03.2020.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_4 ) здійснені ним судові витрати: на оплату судового збору в сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок); на правничу допомогу у розмірі 4000,00 грн. (чотири тисячі гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської митниці Держмитслужби (ЄДРПОУ: 43350935).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина