Рішення № 89716424, 02.06.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.06.2020
Номер справи
280/2145/20
Номер документу
89716424
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

02 червня 2020 року Справа № 280/2145/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-б)

про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

30.03.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач 1), ОСОБА_2 (далі - позивач 2) до Головного управління Пенсійного фонду України (далі - відповідач), в якому позивачі просять суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не поновлення виплати пенсії по інвалідності 3 гр. в розмірі пенсії за віком ОСОБА_1 ;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не поновлення виплати пенсії по інвалідності 3 гр. в розмірі пенсії за віком ОСОБА_2 ;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок розміру та поновити виплату пенсії по інвалідності 3 гр. в розмірі пенсії за віком ОСОБА_1 починаючи з 07.10.2009, як не працюючому пенсіонеру, дитині війни з врахуванням всього стажу та заробітної плати для обчислення пенсії, але в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, з підвищенням та індексацією пенсії відповідно до ст.ст. 27, 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", доплатою до пенсії за понаднормативний стаж відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", здійснити осучаснення пенсії відповідно до пенсійної реформи України, починаючи з 01.10.2017 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок розміру та поновити виплату пенсії по інвалідності 3 гр. в розмірі пенсії за віком ОСОБА_2 починаючи з 07.10.2009, як не працюючому пенсіонеру, дитині війни з врахуванням всього стажу та заробітної плати для обчислення пенсії, але в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, з підвищенням та індексацією пенсії відповідно до ст..ст. 27, 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", доплатою до пенсії за понаднормативний стаж відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" здійснити осучаснення пенсії відповідно до пенсійної реформи України, починаючи з 01.10.2017 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачі вказують, що є громадянами України, що підтверджується паспортом громадянина України для виїзду за кордон. Зазначають, що виїхали до Ізраїлю на постійне місце проживання, де прийняті на консульський облік в консульському відділі посольства України в Державі Ізраїль. Перед виїздом за кордон позивачі мешкали в м. Запоріжжі. Через свого представника позивачі звернулись до відповідача з заявою про перерахунок та виплати пенсій, проте Рішеннями Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя від 17.04.2018 №13 та № 14 позивачам було відмовлено у поновленні виплати пенсії. Позивачі не погодившись з відмовою Пенсійного фонду у поновленні пенсії за віком, звернувся з даним адміністративним позовом до суду. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05.06.2018 в адміністративній справі №808/1691/18 позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя задоволено частково. Зокрема, визнано протиправним рішення Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя № 13 від 17.04.2018 про відмову поновити виплату пенсії по інвалідності 3 гр. в розмірі пенсії за віком ОСОБА_1 . Визнано протиправним рішення Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя № 14 від 17.04.2018 про відмову поновити виплату пенсії по інвалідності 3 гр. в розмірі пенсії за віком ОСОБА_2 . Зобов`язано Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя повторно розглянути заяву про призначення/перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 12.04.2018 з урахуванням мотивувальної частини цього рішення. Зобов`язано Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя повторно розглянути заяву про призначення/перерахунок пенсії ОСОБА_2 від 12.04.2018 з урахуванням мотивувальної частини цього рішення. На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.06.2018 по справі № 808/1691/18 за наслідками повторного розгляду заяви ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від 12.04.2018 про поновлення виплати пенсії за віком відповідач листами № 15477/05 та № 15477-1/05 від 23.08.2018 відмовив позивачам в поновленні пенсій. Позивач не погодившись з відмовою Пенсійного фонду у поновленні пенсії за віком, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

05.05.2020 до суду від відповідача надійшов відзив, відповідно до якого в задоволенні позовної заяви просить відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій громадянам регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (із змінами). Відповідно до пункту 2.9 вказаного Порядку особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії) повинна пред`явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце проживання (реєстрації) та вік). Документів, що підтверджують проживання Україні позивачем не надано. Крім того, зазначив, що відповідно до копії закордонного паспорту ОСОБА_1 № НОМЕР_3 , виданого 21.08.1997 року, паспорт був дійсний до21.08.2007, в наступному термін його видачі продовжений до 21.08.2017 та копії закордонного паспорту ОСОБА_2 № НОМЕР_4 , виданого 21.08.1997 року, паспорт був дійсний до 21.08.2007, в наступному термін його видачі продовжений до 21.08.2017. Тобто, строк дії закордонного паспорту позивачів сплинув 21.08.2017 року. Вважають прийняте рішення обґрунтованим та таким, що прийняте на підставі діючого законодавства.

Ухвалою суду від 06.04.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні на 06.05.2020. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до листопада 1997 року проживали за адресою АДРЕСА_2 та як зазначають позивачі отримували пенсії як інваліди ІІІ групи у розмірах пенсій за віком.

З листопада 1997 року позивачі виїхали на постійне місце проживання до Ізраїлю.

12 квітня 2018 року позивачі через уповноваженого представника звернулись до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя з заявою про поновлення виплати раніше призначеної пенсії.

Рішеннями Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя від 17.04.2018 №13 та № 14 позивачам було відмовлено у поновленні виплати пенсії.

Позивач не погодившись з відмовою Пенсійного фонду у поновленні пенсії за віком, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05.06.2018 в адміністративній справі №808/1691/18 позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя задоволено частково.

Визнано протиправним рішення Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя № 13 від 17.04.2018 про відмову поновити виплату пенсії по інвалідності 3 гр. в розмірі пенсії за віком ОСОБА_1 .

Визнано протиправним рішення Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя № 14 від 17.04.2018 про відмову поновити виплату пенсії по інвалідності 3 гр. в розмірі пенсії за віком ОСОБА_2 .

Зобов`язано Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя повторно розглянути заяву про призначення/перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 12.04.2018 з урахуванням мотивувальної частини цього рішення.

Зобов`язано Шевченківське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя повторно розглянути заяву про призначення/перерахунок пенсії ОСОБА_2 від 12.04.2018 з урахуванням мотивувальної частини цього рішення.

У задоволенні позовних вимог про зобов`язання Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок розміру та поновити виплату пенсії по інвалідності 3 гр. в розмірі пенсії за віком ОСОБА_1 починаючи з 07.10.2009, як не працюючому пенсіонеру, дитині війни з врахуванням всього стажу та заробітної плати для обчислення пенсії, але в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, з підвищенням та індексацією пенсії відповідно до ст.ст. 27, 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», доплатою до пенсії за понаднормативний стаж відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» здійснити осучаснення пенсії відповідно до пенсійної реформи України, починаючи з 01.10.2017 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок- відмовлено.

У задоволенні позовних вимог про зобов`язання Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок розміру та поновити виплату пенсії по інвалідності 3 гр. в розмірі пенсії за віком ОСОБА_2 починаючи з 07.10.2009, як не працюючому пенсіонеру, дитині війни з врахуванням всього стажу та заробітної плати для обчислення пенсії, але в розмірі не меншому ніж прожитковий мінімум для непрацездатних осіб, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, з підвищенням та індексацією пенсії відповідно до ст..ст. 27, 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», доплатою до пенсії за понаднормативний стаж відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» здійснити осучаснення пенсії відповідно до пенсійної реформи України, починаючи з 01.10.2017 та виплачувати на визначений пенсіонером банківський рахунок- відмовлено.

У січні 2020 року представник позивачів - Акерман О.М. звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою прийняти та надіслати на адресу представника рішення прийняті за результатом розгляду заяв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 12 квітня 2018 року про перерахунок та поновлення виплати пенсій.

Супровідним листом № 9/А-1 від 28.01.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надіслало на адресу представника позивачів Акерман О.М. листи № 15477/05 та № 15477-1/05 від 23.08.2018 про відмову в поновленні пенсій ОСОБА_1 та ОСОБА_2

В обґрунтування прийнятих рішень управлінням зазначено, що законних підстав для поновлення виплати пенсії управління не має, оскільки Вам, як пенсіонерам пенсія Пенсійним фондом України ніколи не призначалась. Згідно з п.2.8 Порядку №22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду , пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії. Особи, які одержували пенсію від інших органів і звертаються до органів, що призначають пенсію, надають документ, що підтверджує розмір пенсії, строки її виплати та дату зняття з обліку за попереднім місцем отримання. Відповідно до даних Автоматизованої системи обробки пенсійних справ Вам пенсія органами Пенсійного фонду не призначалась, на обліку в управлінні як отримувачі пенсії Ви не перебували. Пенсійні справи відсутні. Крім того, зазначено, що для призначення пенсії необхідно мати реєстрацію на території України та звернутись до Пенсійного фонду за місцем проживання (реєстрації) з встановленими законодавством документами для призначення пенсій.

Позивач не погодившись з відмовою Пенсійного фонду у поновленні пенсії за віком, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд приходить до наступного.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Суд вважає за необхідне зазначити, що позивачі 12.04.2018 зверталися до відповідача саме із заявами про призначення /перерахунок пенсії, а не із заявами про поновлення виплати пенсії. Крім того, будь-яких доказів того, що пенсія позивачам була взагалі призначена та вони перебували на обліку в Пенсійному фонді України матеріали справи не містять.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно ч. 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок).

Згідно п. 1 Порядку № 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління пенсійного фонду України у районі, місті, а також у місті та районі, що призначає пенсію за місцем проживання (реєстрації).

Приписами п. 2.1 Порядку визначено перелік документів, необхідних для призначення пенсії за віком.

Відповідно до п.п. 2.22 - 2.23 Порядку №22-1 за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також посвідку на постійне проживання.

Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.

Відповідно до положень п.4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою .

Згідно п.4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності); 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі .

Відповідно п.4.3 Порядку №22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію (п.4.7 Порядку №22-1).

Виходячи із системного аналізу наведених положень законодавства, якими врегульовано спірні відносини, особа, яка проживає за кордоном, має право на призначення пенсії, реалізація якого повинна здійснюватися у встановленому національним законодавством порядку визначеному, зокрема, Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і затвердженого на виконання його положень Порядку №22-1.

При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії за віком, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи визначені п. 2.1 Порядку, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку. Одночасно, орган, що призначає пенсію може здійснювати перевірку достовірності таких документів і зазначених у них відомостей, що узгоджується з пунктом 4.2 Порядку № 22-1.

Також, згідно з абз. 1 п. 2.9 Порядку № 22-1 особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред`явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Згідно ст. 5 Закону України «Про громадянство України», документами, що підтверджують громадянство України є: паспорт громадянина України, свідоцтво про належність до громадянства України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, тимчасове посвідчення громадянина України, проїзний документ дитини, дипломатичний паспорт, службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи на повернення в Україну.

Відповідно п.1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», документами, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України є: а) паспорт громадянина України; б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; в) дипломатичний паспорт України; г) службовий паспорт України; ґ) посвідчення особи моряка; д) посвідчення члена екіпажу; е) посвідчення особи на повернення в Україну; є) тимчасове посвідчення громадянина України.

В матеріалах справи міститься копія паспорту громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_3 на прізвище та ім`я - ОСОБА_1 , який виданий 21.08.1997 року, дійсний до 21.08.2007, в наступному термін його видачі продовжений до 21.08.2017 та копія паспорту громадянина України для виїзду за кордон № НОМЕР_4 на прізвище та ім`я - ОСОБА_2 який виданий 21.08.1997 року, дійсний до 21.08.2007, в наступному термін його видачі продовжений до 21.08.2017.

Згідно абз.1 ч.1-3 ст. 22 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України особи, на яку він оформлений, і дає право цій особі на виїзд з України і в`їзд в Україну. Кожен громадянин України має право на отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформляється особам, які не досягли шістнадцятирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли шістнадцятирічного віку, - на 10 років.

Пунктом 14 частини сьомої статті 22 Закону визначено, що до паспорта громадянина України для виїзду за кордон вноситься така інформація: дата закінчення строку дії документа.

Пунктом 1 "Перехідних положень" Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" визначено, що документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, видані до дня набрання чинності цим Законом, є чинними до закінчення строку їх дії та не підлягають обов`язковій заміні.

З вищевикладеного слідує, що паспорт громадянина України для виїзду за кордон є належним документом, що засвідчує особу, виключно протягом дії такого паспорта та втрачає чинність після закінчення строку його дії.

Разом з тим, особа, яка проживає за кордоном, має право на призначення пенсії, реалізація якого повинна здійснюватися у встановленому національним законодавством порядку, визначеному Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Порядком № 22-1.

Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду від 21 вересня 2018 року по справі № 805/465/18-а (№ К/9901/54767/18).

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем не дотримано вимог законодавства, що регламентують порядок звернення за призначенням пенсії.

Крім того, Рішенням Конституційного Суду України № 25-рп/2009 від 07 жовтня 2009 року, на яке посилається позивач, визнано неконституційними положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в частині статті 49 «Припинення та поновлення виплати пенсії» та другого речення статті 51 «Виплата пенсії у разі виїзду за кордон», тобто стосуються виключно питання припинення виплати раніше призначеної на території України пенсії і не регулюють питання призначення пенсії. Тому вказане рішення Конституційного Суду України не може бути застосоване до правовідносин з призначення пенсії позивачеві.

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є безпідставними, а тому відмовляє у їх задоволенні у повному обсязі.

Суд не приймає доводи відповідача, стосовно пропуску позивачем строку звернення до суду з огляду на наступне.

Статтею 122 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідач зазначає, що позивачі дізналися про порушення своїх прав в серпні 2018 року згідно рішень відповідача №15477/05 та №15477-1/05. Однак, суд вважає за необхідне зазначити, що зазначені листи відповідача були направлені на адресу представника позивачів супровідним листом № 9/А1 від 28.01.2020. Доказів іншого відповідачем до матеріалів справи не надано.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що строк звернення до суду пропущений з поважних причин.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Відповідно до статті 139 КАС України, судові витрати по справі не стягуються.

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-б, код ЄДРПОУ 20490012)-відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до абзацу 1 пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, апеляційного оскарження,продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення виготовлено в повному обсязі 02.06.2020.

Суддя О.В. Конишева