
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
10.06.2020 Справа № 920/1189/19м. Суми
Господарський суд Сумської області у складі колегії суддів: головуючого судді Джепи Ю.А, судді Жерьобкіної Є.А., судді Котельницької В.Л. розглянувши матеріали справи № 920/1189/19 в порядку загального позовного провадження
за позовом: Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, м. Київ, вул. Кловський узвіз, буд. 9/1, ідентифікаційний код 30019801, email: forletter@utg.ua),
до відповідача: Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз» (вул. Лебединська, буд. 13, м. Суми, 40021, ідентифікаційний код 03352432, e-mail: odlgaz@smgaz.com.ua),
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: 1) Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, буд. 19, ідентифікаційний код 393691133 , email: box@nerc,gov.ua),
2) Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (01601, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, буд. 6, ідентифікаційний код 20077720, ngu@naftogaz.com),
та за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Акціонерного товариства «Сумське машинобудівне науково-виробниче об`єднання» (вул. Горького, буд. 58, м. Суми, 40004, ідентифікаційний код 05747991, e-mail: info@snpo.ua),
про стягнення 144 429 760,21 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість за договором транспортування природного газу № 1512000714 від 17.12.2015 у сумі 107136247,13 грн, пеню у сумі 6716651,86 грн, 3 % річних в сумі 576861,22 грн, а також судові витрати пов`язані з розглядом справи.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 03.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 920/1189/19 в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 23.12.2019, 12:00.
У відзиві на позовну заяву № 400007.2-СК-9873-1219 від 23.12.2019, відповідач проти позову заперечує та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі посилаючись на те, що позовні вимоги суперечать вимогам діючого законодавства. Відповідач зазначає, що в редакції договору транспортування природного газу від 01.08.2018, який не врегульовано сторонами та підтверджено постановою Верховного Суду у справі № 904/704/18 від 14.11.2019, визначено порядок оплати у разі виникнення у замовника добового небалансу, а саме розділ ІХ «Визначення вартості щодобових небалансів та порядок розрахунків за них», а в діючому договорі транспортування природного газу № 1512000714 від 17.12.2015 відсутній порядок оплати за добові небаланси, а тому у відповідача не виникло зобов`язання перед позивачем щодо здійснення оплати за добові небаланси. В чинній редакції Кодексу газотранспортної системи (надалі - Кодекс ГТС) послуга балансування - це послуга, що надається оператору газотранспортної системи на підставі відповідного договору купівлі-продажу природного газу, необхідного для врегулювання короткострокових коливань попиту та пропозицій на природний газ, що не є короткостроковим стандартизованим продуктом (пункт 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС). Відповідач зазначає у відзиві, що Кодексом ГТС визначено, що якщо у замовника надлишок природного газу він його продає оператору ГТС, якщо недостатньо - купує.
Також відповідач у відзиві на позов зазначає, що враховуючи умови укладеного між сторонами договору та вимоги чинного законодавства, на позивача покладено обов`язок з визначення у відповідача (як замовника послуги) наявності негативного місячного небалансу та надання останньому у зв`язку з цим послуг балансування у разі неврегулювання відповідачем негативного місячного небалансу відповідно до Кодексу ГТС. Незважаючи на те, що умовами договору передбачено врегулювання негативного місячного небалансу, позивачем в порушення умов договору направлено акти врегулювання щодобових небалансів. Позивачем не здійснено розрахунків маржинальної ціни придбання/продажу, позивачем не зазначено, яким чином здійснювалась закупівля природного газу та як визначалась її ціна. Таким чином, як зазначає відповідач, в обгрунтування позовних вимог позивач посилається на документи, які складено в односторонньому порядку самим позивачем, при цьому не надаючи інших первинних документів, які б підтвердили дані з акту - обсяг, різницю між алколацією, ціну.
Щодо нарахування позивачем пені та 3 % річних відповідач зазначає, що такі вимоги є похідними від основного боргу та відповідно задоволенню не підлягають.
Ухвалою від 23.12.2019 у справі № 920/1189/19 постановлено, зокрема, продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів та відкласти підготовче засідання на 11.02.2020, 11:30.
Представником позивача подано до суду відповідь на відзив від 21.01.2020 № 1001ВИХ-20-366, де представник позивача вважає доводи відповідача, викладені у відзиві необгрунованими, підтримує заявлені позовні вимоги та просить суд задовольнити позов в повному обсязі. Представник позивача зазначає, що відповідач не дотримувався дисципліни споживання природного газу та не виконував своїх обов`язків по своєчасному врегулюванню небалансів, що передбачені пунктом 2 розділу ХІІІ Кодексу ГТС та пунктом 4.1 договору, позивач був змушений вчиняти дії з врегулювання добових небалансів відповідача, у зв`язку з чим поніс відповідні витрати.
Твердження представника відповідача про відсутність розрахунку плати за добовий небаланс представник позивача вважає безпідставним, оскільки в актах врегулювання щодобових небалансів, зазначена ціна природного газу відповідно до якої здійснений розрахунок вартості наданих послуг за добовий небаланс та обсяги небалансу.
Представник позивача також зазначає, що визначення маржинальної ціни продажу, маржинальної ціни придбання й середньозваженої ціни природного газу позивачем здійснюється відповідно до Кодексу ГТС, а відповідач прийнявши послуги від позивача, погодив порядок визначення обсягу добового небалансу та порядок визначення плати за добовий небаланс. Ціни закупівлі природного газу оператором газотранспортної системи, яка сформувалась протягом газового місяця (М-1), публікується оператором газотранспортної системи на інформаційній платформі та/або на його веб-сайті.
Крім наведеного, представник позивача зазначає, що у зв`язку з простроченням відповідачем зобов`язань з оплати добових небалансів за квітень, березень, травень та червень 2019 року позивачем на підставі пунктів 13.1, 13.5 договору, статті 536 та частини другої статті 625 Цивільного кодексу України, частини третьої статті 198 Господарського кодексу України нараховано відповідачеві пеню та 3 % річних у відповідних розмірах.
23.01.2020 до суду надійшли письмові пояснення від 20.01.2020 № 85/15-20 від представника третьої особи на стороні позивача, де останній зазначає, що при визначенні обсягу добового небалансу та плати за добовий небаланс суб`єкти ринку природного газу повинні керуватися положеннями Кодексу ГТС.
Представник третьої особи на стороні позивача зазначає, що у період з 08.04.2019 по 19.04.2019 регулятором проведено позапланову перевірку дотримання позивачем у справі виконання вимог постанови НКРЕКП від 27.07.2018 № 788 «Про накладення штрафу на АТ «Укртрансгаз» за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного газу» (зі змінами) у частині забезпечення функціонування Ін8фрмаційної платформи Оператора газотранспортної системи у відповідності до Кодексу ГТС, під час проведення якої встановлено, що «особистий кабінет Оператора ГРМ в Інформаційній платформі не містить вкладку «Створити номінацію», що не дає можливості Оператору ГРМ подати номінацію у разі закупівлі природного газу для власних виробничо-технічних потреб та для покриття фактичних втрат і виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ у власника природного газу у віртуальній торговій точці, що не відповідає вимогам абзацу першого пункту 2 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС, а саме інформаційна платформа має бути доступною всім суб`єктам ринку природного газу та операторам торгових платформ у межах їх прав, визначених цим Кодексом, для забезпечення ними дій, пов`язаних із укладанням угод за короткостроковими стандартизованими продуктами, замовленням, наданням та супроводженням послуг транспортування природного газу, у тому числі для подання номінацій/реномінацій, перевірки величин грошових внесків (фінансової гарантії), а також інших дій, передбачених цим Кодексом.». У зв`язку із зазначеним, НКРЕКП прийнято постанову від 26.04.2019 № 664 «Про здійснення заходів державного регулювання до АТ «Укртрансгаз», відповідно до положень якої АТ «Укртрансгаз» мало до 20.05.2019 привести свої дії у відповідність до вимог Кодексу ГТС. При цьому, АТ «Укртрансгаз» листом від 25.04.2019 № 1001ВИХ-19-1912 повідомив Регулятора про те, що станом на момент подання цього листа Оператори ГРМ мають змогу подавати номінаціі/реномінації на інформаційній платформі Оператора ГТС.
Враховуючи вищевикладене представник третьої особи на стороні позивача, просить суд розглядати дану справу без участі представника НКРЕКП з урахуванням інформації, наданої у цих поясненнях.
06.02.2020 від представника відповідача до суду надійшли письмові заперечення на відповідь на відзив від 05.02.2020 № 400007.1-СЛ-1012-0220, де представник відповідача зазначає, що відповідно до акту позапланової перевірки АТ «Укртрансгаз» від 19.04.2019 № 161 розміщений у публічному доступі на офіційному сайті НКРЕКП в розділі «Акти перевірок у нафтогазовому комплексі за 2019 рік», до роботи інформаційної платформи на якій мали б відображатися балансуючі дії учасників ринку були й інші зауваження, зокрема:
- не відображається дата та час підтвердження або відхилення Оператором ГТС;
- на електронну інформацію надану в платформі Оператором ГТС не накладається електронний цифровий підпис, як цього вимагає пункт 21 глави 1 розділу XI Кодексу ГТС;
- у замовників послуг транспортування відсутня можливість побачити розмір доступного залишку власного фінансового забезпечення;
- назва рядка у меню користувача функціоналу в інформаційній платформі... відрізняється від назви форм № 3, №№ 5-8, погоджених Регулятором, що може ускладнити роботу на платформі для суб`єктів ринку природного газу.
З огляду на вказані зауваження Регулятора, представник відповідача зазначає, що йому не зрозуміло чи усунені позивачем причини згаданих зауважень, а якщо були - то коли саме, відповідачу невідомо.
Разом із клопотанням від 11.02.2020 б/н (вх. № 479к від 11.02.2020) представником позивача надано до суду місячні звіти за березень 2019 - червень 2019 року по ГРС Шостка 1, ГРС Шостка 2 та ГРС Пироговка.
Зазначені письмові докази долучено судом до матеріалів цієї справи.
Ухвалою суду від 11.02.2020 у справі № 920/1189/19 постановлено відкласти підготовче засідання на 03.03.2020, 10:00.
02.03.2020 від представника позивача до суду надійшли письмові пояснення б/д, б/н (вх. № 1865 від 02.03.2020), де представник позивача зазначає, що НКРЕКП на нормативному рівні підтвердила виконання позивачем всіх вимог чинного законодавства щодо забезпечення функціонування Інформаційної платформи оператора газотранспортної системи в умовах добового балансування газотранспортної системи, а тому представник позивача вважає, що пояснення третьої особи на стороні позивача підтверджують правомірність заявлених позовних вимог та повністю спростовують доводи відповідача.
Крім наведеного, представником позивача також надано письмові пояснення від 02.03.2020 б/н (вх. № 1866) на письмові заперечення відповідача, де представник позивача зазначає, що вчинення дій з врегулювання добового небалансу, є складовими послуги транспортування природного газу, які здійснюється на підставі договору транспортування, який на час виникнення спірних правовідносин між сторонами був укладений і є діючим на час розгляду справи. Оскільки добовий небаланс АТ «Сумигаз» у спірний період за газову добу є негативним, то уклавши договір транспортування природного газу № 1512000714 від 17.12.2015, відповідач надав згоду на придбання природного газу в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс. У випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс і до нього застосовується плата за добовий небаланс. Ціна природного газу, яка вказана в актах врегулювання щодобових небалансів, визначена на підставі Кодексу ГТС та відповідає маржинальній ціні придбання природного газу, опублікованій на офіційному сайті АТ «Укртрансгаз». Таким чином, як зазначає представник позивача, акти врегулювання щодобових небалансів відображають необхідну інформацію на підставі якої здійснюється розрахунок, а саме обсяг небалансу, ціна природного газу, вартість врегулювання щодобових небалансів.
На підставі наведеного представник позивача просить суд врахувати наведені ним письмові пояснення та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Судом ухвалою від 03.03.2020 у справі № 920/1189/19 постановлено, зокрема, подальший розгляд цієї справи здійснювати колегіально у складі трьох суддів.
Відповідно до витягу з протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 06.03.2020 визначено наступний склад судової колегії: головуючий суддя - Джепа Ю.А., судді: Жерьобкіна Є.А. та Котельницька В.Л.
Відповідно до частини чотирнадцятої статті 32 ГПК України, у разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Ухвалою від 10.03.2020 у справі № 920/1189/19 судом постановлено призначити підготовче засідання на 14.04.2020, 12:00.
13.04.2020 від представника позивача до суду надійшло клопотання б/д, б/н (вх. № 1102к від 13.04.2020) про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (01601, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, буд. 6, ідентифікаційний код 20077720, ngu@naftogaz.com), посилаючись на те, що у випадку встановлення судом у рішенні по цій справі факту відсутності несанкціонованого відбору природного газу в обсязі 128696,44 куб.м. та наявності споживача (АТ «Сумське НВО») в реєстрі постачальника АТ «НАК «Нафтогаз України», в подальшому вплине на права та обов`язки останнього щодо позивача та відповідача у спірних правовідносинах.
Ухвалою від 14.04.2020 у справі № 920/1189/19 судом постановлено, зокрема, залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (01601, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, буд. 6, ідентифікаційний код 20077720, ngu@naftogaz.com); продовжити строк проведення підготовчого провадження на тридцять днів з 04 травня 2020 року до 08 червня 2020 року; відкласти підготовче засідання на 26.05.2020, 11:30.
23.04.2020 від відповідача до суду надійшло клопотання від 23.04.2020 № 400007.1-СЛ-3102-0420 (вх. № 3341), в якому відповідач просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату, у зв`язку з запровадження карантину в Україні.
Представником позивача подано до суду письмові пояснення б/д, б/н (вх. № 3549 від 04.05.2020) щодо твердження відповідача, що сторони договору транспортування природного газу № 1512000714 не домовлялися про придбання/продаж природного газу, що відповідно до пункту 6 розділу ХIV Кодексу ГТС могло б стати підставою плати за добовий небаланс.
У зазначених поясненнях представник позивача зазначає, що у разі виникнення у оператора газорозподільної системи щодобових негативних небалансів, він згідно прямих норм ЦК України та Кодексу ГТС, а також юридичних фактів - правовстановлюючих дій уповноважених осіб оператора газорозподільної системи, які мають право доступу до інформаційної платформи від імені такого суб`єкту ринку природного газу (користувача платформи), що підтверджують господарські операції із щодобового відбору (споживання) природного газу з газотранспортної системи споживачами в зоні ліцензійної діяльності оператора та/або для власних виробничо-технологічних витрат такого оператора в зазначених обсягах, що в сукупності є підставою виникнення цивільних обов`язків із врегулювання щодобових негативних небалансів шляхом купівлі у оператора газотранспортної системи обсягу газу, що дорівнює обсягу небалансів та здійснення плати за такі щодобові негативні небаланси у порядку та строки, передбачені пунктом 19 глави 6 розділу ХIV Кодексу ГТС, - зобов`язаний виконати таке зобов`язання належним чином.
Від представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача до суду надійшли письмові пояснення від 22.05.2020 № 18-7/415 щодо не здійснення третьою особою незаконного відбору газу, оскільки протягом періодів, що визначені позивачем у позовній заяві АТ «Сумське НВО» мало гарантованого постачальника природного газу. На підтвердження зазначеного представником третьої особи додано до зазначеного пояснення письмові докази, які не надсилалися останнім іншим учасникам справи через їх значний обсяг.
Крім наведеного представник АТ «Сумське НВО» просить суд врахувати зазначені письмові пояснення при розгляді даної справи та розглянути справу за його відсутності.
25.05.2020 відповідачем подано клопотання від 25.05.2020 № 400007.1-СЛ-4210-0520 (вх. № 1791к), де відповідач зазначає, що не володіє відповідними правами щодо отримання інформації про діяльність АТ «Укртрансгаз», як Оператора ГТС, щодо всіх балансуючих дій, в тому числі щодо отримання копій документів необхідних для розгляду справи, а відтак позбавлений можливості отримати відповідні докази самостійно, та просить суд витребувати у АТ «Укртрансгаз» належним чином засвідчені документи:
- інформацію, щодо зони балансування, до якої оператором газотранспортної системи застосовується певний режим балансування у відповідності до правил, визначених Регламентом комісії (ЄС) № 312/2014 від 26.03.2014, Закону України «Про ринок природного газу» (далі - Закон) та Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2493 (далі - Кодекс газотранспортної системи);
- посилання на своєму офіційному веб-сайті на сторінку, де оператором газотранспортної системи оприлюднено перелік точок входу/виходу, обсяг технічної, договірної та вільної потужності за період березень - червень 2019 року з зазначенням точок входу/виходу, для яких з точки зору технічних обмежень обсяг та вид потужності може відрізнятись в окремі періоди газового року;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо технічних параметрів звичайного рівня функціонування газотранспортної системи;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів, щодо того, які дії були вчинені оператором газотранспортної системи з врегулювання небалансу АТ «Сумигаз» у березні - червні 2019 року;
- інформацію, чи існувала загроза цілісності газотранспортної системи у березні - червні 2019 року. У випадку, якщо така загроза існувала, надати підтверджуючі цей факт копії документів;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо того, чи здійснював оператор газотранспортної системи у березні - червні 2019 року купівлю-продаж природного газу за короткостроковими договорами в точці, в якій відбувається передача природного газу;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо того, чи здійснював оператор газотранспортної системи у березні - червні 2019 року регулювання обсягу надходження газу в газотранспортну систему (точки входу та/або виходу) у випадках, передбачених Національним планом дій та кодексом газотранспортної системи;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо того, чи здійснював оператор газотранспортної системи у березні - червні 2019 року регулювання обсягу природного газу, який знаходиться в газотранспортній системі. Якщо так, то які саме дії були здійснені оператором газотранспортної системи задля врегулювання небалансу АТ Сумигаз»;
- перелік газосховищ, які знаходяться в управлінні оператора газотранспортної системи у порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи та Кодексом газосховищ, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2495 (далі - Кодекс газосховищ);
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо того, чи здійснював оператор газотранспортної системи у березні - червні 2019 року регулювання обсягу природного газу, який зберігається у газосховищах, які знаходяться в управлінні оператора газотранспортної системи;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо того, чи резервувалась оператором газотранспортної системи частина діючої ємності газосховища, потужності закачування та відбору газосховища, що необхідні для виконання ним обов`язків з балансування системи у березні - червні 2019 року. Якщо так, то яку саме частину діючої ємності газосховища, потужності закачування та відбору газосховища оператором газотранспортної системи було зарезервовано у березні - червні 2019 року;
- завірену належним чином копію технічної угоди, що була укладена між оператором газосховища та оператором газотранспортної системи у березні - червні 2019 року;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо того, чи запроваджувались у березні - червні 2019 року оператором газотранспортної системи обмеження у точках входу та виходу згідно з розділом XV кодексу газотранспортної системи;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо відповідності тиску в газотранспортній системі вимогам цілісності та вимогам щодо експлуатації газотранспортної системи у березні -червні 2019 року, а також вказати, якими саме нормативно-правовими актами вищезазначені вимоги регламентуються;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо кількості природного газу у газотранспортній системі на кінець кожної доби у березні - червні 2019 року, що очікувалась відповідно до передбачених подач та відборів для такої газової доби;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо кількості природного газу у газотранспортній системі на кінець кожної доби у березні - червні 2019 року, відповідно до фактичних подач та відборів для такої газової доби;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо власної оцінки попиту на природний газ на кожну газову добу або протягом газової доби у березні - червні 2019 року, щодо якої здійснювалась балансуюча(-і) дія(-ї);
- інформацію з копіями підтверджуючих документів про номінації, алокації та виміряні потоки природного газу у кожній точці газотранспортної системи щодо кожної доби у березні - червні 2019 року;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів про тиск природного газу в газотранспортній системі у кожній точці газотранспортної системи щодо кожної доби у березні- червні 2019 року;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо обсягів купівлі оператором газотранспортної системи короткострокових стандартизованих продуктів у кожну добу у березні - червні 2019 року;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо обсягів продажу оператором газотранспортної системи короткострокових стандартизованих продуктів у кожну добу у березні - червні 2019 року;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо використання оператором газотранспортної системи послуг балансування у березні - червні 2019 року;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо здійснення/проведення оператором газотранспортної системи в якості контрагента операцій на торгових платформах у березні - червні 2019 року;
- посилання на сторінку в інтернет, з якої можливо отримати доступ до інформаційної платформи оператора газотранспортної системи в частині перегляду публічної інформації без права вчинення інших дій;
- завірену належним чином копію Технічного завдання на розробку інформаційної платформи оператора газотранспортної системи;
- завірені належним чином документи, що підтверджують авторське право на інформаційну платформу оператора газотранспортної системи;
- завірені належним чином документи, що підтверджують право власності на інформаційну платформу оператора газотранспортної системи;
- завірені належним чином Акти виконаних робіт згідно Технічного завдання на розробку інформаційної платформи оператора газотранспортної системи;
- завірені належним чином Акти ведення в дослідну експлуатацію інформаційної платформи оператора газотранспортної системи;
- завірені належним чином Акти ведення в промислову експлуатацію інформаційної платформи оператора газотранспортної системи;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо ліцензій на використання програмного забезпечення при розробці інформаційної платформи оператора газотранспортної системи;
- інформацію щодо фактичного розміщення серверів на яких зберігаються дані інформаційної платформи оператора газотранспортної системи;
- завірені належним чином сертифікати якості інформаційної платформи оператора газотранспортної системи по ISO 27001;
- завірені належним чином сертифікати якості інформаційної платформи оператора газотранспортної системи по ISO 9001;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо компаній, які брали участь у процесі розробки, тестування, впровадження та супроводження інформаційної платформи оператора газотранспортної системи;
- завірені належним чином копії договорів та актів виконаних робіт, оформлених з компаніями, що брали участь у процесі розробки, тестування, впровадження та супроводження інформаційної платформи оператора газотранспортної системи;
- інформацію з копіями підтверджуючих документів щодо логування дій користувачів та зміни даних в інформаційній платформі оператора газотранспортної системи з можливістю доступу до даних логів всіх користувачів в режимі реального часу.
Також від відповідача до суду надійшло клопотання від 25.05.2020 № 4000007.1-СЛ-4211-0520 (вх. № 1790к), в якому відповідач просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату, у зв`язку з запровадження карантину в Україні.
Представниками позивача подані до суду клопотання від 20.05.2020 б/н (вх. № 1788к від 25.05.2020) про розгляд справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції та клопотання б/д, б/н (вх. № 1799к від 25.05.2020) про відкладення розгляду справи та розгляд справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, де останні просять суд відкласти розгляд справи на іншу дату, у зв`язку з запровадження карантину, та забезпечити проведення наступного судового засідання у даній справі в режимі відеоконференції та визначити суд, відповідальний за проведення відеоконференції з наступного переліку: Північний апеляційний господарський суд (вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116), Господарський суд м. Києва (вул. Б. Хмельницького, 44-В, м. Київ, 01030), Господарський суд Київської області (вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032), Окружний адміністративний суд міста Києва (вул. Петра Болбочана, 8, корпус 1, м. Київ, 01051) та Київський апеляційний суд (вул. Солом`янська, 2А, м. Київ, 03110).
26.05.2020 до суду засобами електронного зв`язку від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (01601, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, буд. 6, ідентифікаційний код 20077720 Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (01601, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, буд. 6, ідентифікаційний код 20077720) надійшло клопотання від 25.05.2020 № 14/4-3548-20 (вх. № 1817к від 26.05.2020), в якому просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату поза межами карантину.
26.05.2020 розгляд зазначеної справи по суті не відбувся у зв`язку з відпусткою судді - члена колегії Котельницької В.Л.
Відповідно частини тринадцятої статті 32 ГПК України справа, розгляд якої розпочато одним суддею чи колегією суддів, повинна бути розглянута тим самим суддею чи колегією суддів, за винятком випадків, які унеможливлюють участь судді у розгляді справи, та інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Враховуючи факт виходу судді Котельницької В.Л. з відпустки та положення частини тринадцятої статті 32 Господарського процесуального кодексу України, суд призначає справу № 920/1189/19 до розгляду в підготовчому засіданні на 01.07.2020, 10:00 з повідомленням учасників справи.
Щодо клопотань представників позивача від 20.05.2020 б/н (вх. № 1788к від 25.05.2020), б/д, б/н (вх. № 1799к від 25.05.2020) про відкладення розгляду справи та розгляд справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» зі змінами станом на 22.05.2020, на усій території України установлено карантин до 22 червня 2020 року.
Відповідно до частини шостої статті 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», учасникам судового процесу на підставі рішення суду забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому законом.
На офіційному веб-порталі «Судова влада України» (court.gov.ua) визначено перелік апеляційних та місцевих загальних судів, в яких впроваджено систему відеоконференцзв`язку, в тому числі Господарський суд Сумської області, Господарський суд м. Києва, Господарський суд Київської області, Північний апеляційний господарський суд, Окружний адміністративний суд міста Києва та Київський апеляційний суд.
Згідно статті 197 Господарського процесуального кодексу України суд може постановити ухвалу про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні суду, визначеному судом. У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду в обов`язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за п`ять днів до відповідного судового засідання. Копія ухвали про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні суду негайно надсилається до суду, який зобов`язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Суд, який забезпечує проведення відеоконференції, перевіряє явку і встановлює особи тих, хто з`явився, а також перевіряє повноваження представників.
Винесення ухвали про розгляд справи в режимі відеоконференції є правом суду, яке реалізується за наявності технічної можливості для проведення судового засідання в режимі відеоконференції у справі, в якій дана сторона бере участь.
Як вбачається з інформації WEB-програми «Бронювання систем відеоконференцзв`язку», 01.07.2020 у приміщеннях судів, перелік яких наведено представниками позивача вже заброньований час, на який призначено розгляд справи № 920/1189/19 (10 год. 00 хв.), для проведення судових засідань у інших справах в режимі відеоконференції.
Отже, технічна можливість для забезпечення проведення в режимі відеоконференції судового засідання у справі № 920/1189/19, призначеного Господарським судом Сумської області на 01.07.2020, 10:00 відсутня.
Крім того суд звертає увагу представників позивача на те, що наразі у суду відсутній зв`язок із сервером TrueConf, який забезпечує проведення відеоконференцій, що також унеможливлює подальше проведення судових засідань в режимі відеоконференцій в приміщенні суду, а тому суд вважає за необхідне зазначити про можливість проведення судового засідання в режимі відеоконференції за допомогою альтернативного серверу для забезпечення проведення відеоконференцій поза межами суду - Easycon (пошук в мережі Інтернет здійснюється за посиланням: https://easycon.com.ua) з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» або Державною судовою адміністрацією України.
Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
З урахуванням викладеного, клопотання представників позивача від 20.05.2020 б/н (вх. № 1788к від 25.05.2020), б/д, б/н (вх. № 1799к від 25.05.2020) про відкладення розгляду справи та розгляд справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволенню не підлягають.
Окрім наведеного, суд звертає увагу сторін на те, що у відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 № 540-ІХ, розділ Х ГПК України «Прикінцеві положення» доповнено пунктом 4, яким передбачено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, зокрема, судового розгляду справи продовжуються на строк дії такого карантину.
На підставі викладеного, керуючись статтями 32, 120, 177, 182, 183, 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні клопотань представників позивача - Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (01021, м. Київ, вул. Кловський узвіз, буд. 9/1, ідентифікаційний код 30019801) від 20.05.2020 б/н (вх. № 1788к від 25.05.2020), б/д, б/н (вх. № 1799к від 25.05.2020) про відкладення розгляду справи та розгляд справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції відмовити.
2. Призначити підготовче засідання на 01.07.2020, 10:00 з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Сумської області за адресою: м. Суми, проспект Т.Г.Шевченка, 18/1, 1-й поверх, зал судового засідання № 2.
3. Представникам учасників справи мати належні повноваження та документ, що посвідчує особу.
4. Повідомити учасників справи про право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, а також про обов`язок повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання, зміну номерів телефонів і факсів, адреси електронної пошти або іншої аналогічної інформації.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та оскарженню не підлягає.
6. Копію ухвали надіслати учасникам справи, втому числі електронною поштою.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою https://su.arbitr.gov.ua/sud5021/.
Головуючий суддя Ю.А. Джепа
Суддя Є.А. Жерьобкіна
Суддя В.Л. Котельницька