
Справа № 559/1757/19
2/559/230/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2020 року Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
в складі головуючого судді Ралець Р.В.
секретаря судового засідання Крушняк О.С.,
за участю представника позивача ОСОБА_1 ,
представників відповідачів Магель Т.В., Грицюк Б.А., Мякищука О.Ф. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дубно справу за позовом ОСОБА_3 до Комунального некомерційного підприємства "Дубенська міська лікарня" Дубенської міської ради, голови Дубенської районної ради Рівненської області Козака Олександра Володимировича, Дубенської районної ради Рівненської області, Дубенської міської ради Рівненської області, третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: відділ охорони здоров`я Дубенської міської ради Рівненської області, про визнання незаконними та скасування розпорядження, наказів про звільнення та поновлення на роботі.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до Дубенського міськрайонного суду Рівненської області з позовом до Комунального закладу "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради, Дубенської районної ради Рівненської області про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення та поновлення на роботі.
В обґрунтування позовних вимог позивач ОСОБА_3 зазначив, що на підставі рішення Дубенської районної ради Рівненської області від 16 грудня 2016 року «Про продовження дії контракту із ОСОБА_3 - головним лікарем комунального закладу Дубенська центральна районна лікарня» Дубенської районної ради Рівненської області між позивачем та Дубенською районною радою в особі голови Ради ОСОБА_4 було укладено контракт, згідно якого позивач був призначений на посаду головного лікаря КЗ «Дубенської ЦРЛ» на термін 5 років з 16 грудня 2016 року по 15 грудня 2021 року.
На підставі розпорядження голови Дубенської районної ради від 25 вересня 2018 року №58 з позивачем достроково припинено контракт з 25 вересня 2018 року та звільнено з посади головного лікаря комунального закладу «Дубенська центральна районна лікарня» відповідно до п. 8 ст. 36 КЗпП України. Дане звільнення ним було оскаржено до суду. 12 липня 2019 року ухвалено рішення, відповідно до якого його поновлено на посаді. На виконання рішення суду головою Дубенської районної ради було винесено розпорядження про поновлення його на посаді головного лікаря.
15 липня 2019 року був винесений наказ №320, яким скасований наказ від 21 листопада 2018 року №373-ос про його звільнення. З 16 липня 2019 року він приступив до виконання своїх посадових обов`язків. Того ж дня йому було направлено лист заступника голови Дубенської районної ради Бронського А., щоб він надав письмові пояснення до 18.07.2019 року включно, щодо виявлених у ході ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КНП «Дубенська центральна районна лікарня» порушень, якими завдано значні збитки для підприємства, що пітверджується листом №05/10-163 від 16.07.2019 р. 18.07.2019 він надав листа заступнику голови Дубенської районної ради Бронському А. про те, що вичерпна відповідь буде надана до 30.07.2019, оскільки необхідно опрацювати ряд певних акті в та матеріалів перевірки держаудитслужби в Рівненській області. Проте 18 липня 2019 року голова Дубенської районної ради Рівненської області Козак О.В. одноособово виносить розпорядження про звільнення його з посади головного лікаря КНП «Дубенська ЦРЛ» відповідно до п.8 ст.38 КЗпП України. Підстава звільнення підпункт 5.3.1 контракту від 16 грудня 2016 року, у зв`язку з систематичним невиконанням керівником без поважних причин обов`язків, передбачених контрактом та статутних завдань, що підтверджується відповідним розпорядженням №44 від 18.07.2019 року.
18 липня 2019 року на виконання розпорядження голови районної ради №44 від 18 липня 2019 року був винесений наказ №233-ос про його звільнення з посади головного лікаря з 18 липня 2019 року, що підтверджується наказом №44 від 18.07.2019 року. Вважає дане розпорядження та наказ про звільнення з посади Головного лікаря КНП «Дубенська ЦРЛ» незаконними.
Оскаржуване розпорядження видане головою Дубенської районної ради з посиланням, зокрема, на Положення про порядок управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл Дубенського району , що затверджене рішенням ради за №497 від 25.01.2018 року. Відповідно до вказаною положення призначення та звільнення керівників комунальних підприємств, установ, закладів здійснюється за рішенням районної ради. В міжсесійний період, як виняток, голова районної ради шляхом видання відповідного розпорядження звільняє керівників комунальних підприємств, установ, закладів в порядку, встановленому чинним законодавством. Проте посилання на положення про порядок управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл Дубенського району є неправомірним, оскільки вказане суперечить ЗУ «Про місцеве самоврядування».
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», питання щодо управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. призначення і звільнення їх керівників вирішуються виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради.
Вичерпний перелік повноважень голови районної, обласної, районної у місті ради визначений Законом України «Про місце самоврядування в Україні» і до нього не входить повноваження щодо одноособового звільнення керівників комунальних підприємств. Діючим законодавством чітко встановлено, що звільнення керівника КНП «Дубенської центральної районної лікарні» це виключна компетенція районної ради у сесійний період.
Просить визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Дубенської районної ради Рівненської області Козака О.В. № 44 від 18 липня 2019 року «Про звільнення головного лікаря КНП «Дубенська центральна районна лікарня» ОСОБА_3 ., визнати незаконним та скасувати наказ №233-ос від 18 липня 2019 року виданий КНП «Дубенська центральна районна лікарня» про звільнення з посади головного лікаря КНП «Дубенська центральна районна лікарня» та поновити його на вказаній посаді.
Окрім того, позивачем подано заяву про уточнення та збільшення позовних вимог, відповідно до якої, крім уже заявлених вимог просить визнати незаконним та скасувати наказ №303п. 1-ос від 31 липня 2019 року виданий в.о. директора КНП «Дубенська центральна районна лікарня» «Про звільнення від сумісництва» ОСОБА_3 , поновити на сумісній посаді 0,5 лікаря анестезіолога відділення АІТ КНП «Дубенська центральна районна лікарня, стягнути з відповідача на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 19 липня 2019 року (звільнення з посади головного лікаря) та з 1 серпня 2019 року (звільнення з посади 0,5 лікаря анестезіолога) до дня ухвалення рішення судом, моральну шкоду у розмірі 10 000 грн. та судові витрати. Проте, відповідно до поданої до суду 07.05.2020 заяви, позивач ОСОБА_3 зменшив свої позовні вимоги в частині вимоги про стягнення моральної шкоди.
Зазначає, що згідно з Наказом №403-ос від 16 грудня 2016 року «Про призначення на посаду головного лікаря КЗ «Дубенська ЦРЛ» він приступив до виконання обов`язків головного лікаря КЗ «Дубенська ЦРЛ», в зв`язку із призначенням на умовах контракту терміном на 5 років, з оплатою згідно тарифікації, з 16 грудня 2016 року і отримав 0,5 посади сумісництва лікаря-анестезіолога для обслуговування палат відділення АІТ з оплатою заробітної плати, як такий, що має вищу категорію зі спеціальності «Анестезіологія», згідно наказу по ОУОЗ №54-к від 28 березня 2015 року і посвідчення № НОМЕР_1 , дійсне до 27 березня 2019 року.
Після повторного звільнення з посади головного лікаря, в.о. директора ОСОБА_5 запропонував йому лишитися лише на посаді лікаря анестезіолога, не як сумісника, а як на основній посаді із збільшення з 0,5 до 1,0, про що він написав заяву. Мови про звільнення його з лікаря-анестезіолога взагалі не було. Після цього він чекав на вирішення заяви про прийняття (переведення) з 05. на 1,0 посади лікаря анестезіолога відділення АІТ. Проте, йому з часом повідомили, що дана заява не надходила до них. Інспектором по кадрах ОСОБА_6 запропоновано написати одразу дві заяви: одну заяву на звільнення з 0,5 посади лікаря анестезіолога відділення АІТ, як сумісника, за згодою сторін з 31 липня 2019 року; іншу заяву про прийняття його на 1,0 посади лікаря анестезіолога відділення АІТ. Пізніше він дізнався, що того ж дня, директором був винесений Наказ №303 п.1-ос від 31.07.2019 року про звільнення, як лікаря анестезіолога відділення АІТ за сумісництвом від 0,5 посади, за угодою сторін, на підставі п.1 ст.36 КЗпП України, з 31 липня 2019 року. З даним наказом його не було ознайомлено під підпис. Листом №734/01-17 від 01.08.2019 року йому була надана відповідь, що для розгляду заяви про прийняття на 1,0 посади лікаря анестезіолога відділення АІТ КНП «Дубенська ЦРЛ» необхідно надати перелік документів, у тому числі і сертифікат спеціаліста і копію посвідчення про кваліфікаційну категорію і фотокопію. Станом на липень 2019 року, на момент розмови із директором та у відділі кадрів було достовірно відомо, що у нього на той час немає і не може бути посвідчення про кваліфікаційну категорію, оскільки строк дії попереднього закінчився 27 березня 2019 року, у той час, коли йшли судові засідання про його попереднє поновлення на посаді головного лікаря та лікаря-анестезіолога, а тому він не мав жодної можливості пройти такі курси. Зрозумівши, що таким чином його ввели в оману, 2 серпня 2019 року він подав до КНП «Дубенська ЦРЛ» заяву про відкликання раніше поданої заяви про звільнення із 0,5 посади лікаря-анестезіолога від 31.07.2019 року, не приймати по ній рішення. Він знав, що включений у графік чергування на дому на серпень 2019 року як анестезіолог по відділенні АІТ, оскільки ознайомлювався із ним особисто під підпис в липні 2019 року, а тому до середини серпня вважав, що продовжує і надалі так працювати, чекаючи на виклики з лікарні вдома, оскільки наказу про його звільнення немає. Через деякий час, його було повідомлено, що він виключений із цього графіку. 14 серпня 2019 року по пошті отримав свою трудову книжку та дізнався про існування наказу про звільнення.
Під час написання заяви 31 липня 2019 року про звільнення між ними не було взаємної згоди, не було його такого дійсного волевиявлення. Це було зроблено виключно по переконанню роботодавця, ніби-то з метою покращення його становища і подальшого оформлення на посаду 1,0 лікаря анестезіолога відділення АІТ КНП «Дубенська ЦРЛ». Крім того, вказаний Наказ від 31.07.2019 року містить лише формулювання «звільнення від сумісництва», мови про звільнення із займаної посади немає. Оскільки сумісництво визначене Наказом №403-ос від 16 грудня 2016 року було на невизначений строк, то його необхідно було повідомити про це не пізніше ніж за 2 місяці до припинення такого сумісництва та винесення Наказу, чого дотримано також не було. На підставі викладеного вважає, що Наказ №303 п. 1-ос від 31.07.2019 є незаконним і таким, що підлягає скасуванню.
Згідно ухвали суду від 16.09.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
Ухвалою суду від 21.01.2020 залучено до участі у справі у якості співвідповідача Дубенську міську раду Рівненської області та в якості правонаступника відповідача Комунального закладу "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради, Комунальне некомерційне підприємство "Дубенська міська лікарня" Дубенської міської ради.
За клопотанням представника позивача ухвалою суду від 11.03.2020 залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору відділ охорони здоров`я Дубенської міської ради Рівненської області.
Головою Дубенської районної ради Козак О.В. подано відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що відповідно до п.8 ч.1 ст. 36 КЗпП України передбачена така підстава припинення трудового договору, як обставини, зазначені в контракті. Згідно п.2.4.2. Контракту, укладеного з головним лікарем КЗ «Дубенська ЦРЛ» Дубенської районної ради Рівненської області від 16.12.2016, орган управління майном звільняє керівника у разі закінчення контракту, достроково, за вимогою керівника, а також у випадку порушень ним законодавства та умов контракту. Згідно з пунктом 5.3 Контракту керівник може бути звільнений посади, а контракт розірваний з ініціативи Органу управління майном до закінчення терміну його дії в разі систематичного невиконання керівником без поважних причин обов`язків, покладених на нього контрактом та статутних завдань. Тобто підстави дострокового розірвання контракту визначені Дубенською районною радою та головним лікарем КЗ «Дубенська ЦРЛ» ОСОБА_3 при його підписанні. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 року №950 «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», на виконання листа Управління Західного офісу Держаудитслужби від 14.06.2019 року № 13-17-04-13/2732-2019 та враховуючи акт ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності КНП «Дубенська центральна районна лікарня» Дубенської районної ради за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 року, розпорядженням голови районної ради від 15.07.2019 року №43 «Про проведення службового розслідування» утворено комісію з проведення службового розслідування щодо дій головного лікаря КЗ «Дубенська ЦРЛ» ОСОБА_3 , з метою недопущення у подальшому порушень, що призводять до нанесення значних матеріальних збитків лікарні, комісія рекомендувала голові Дубенської районної ради ОСОБА_4 достроково припинити Контракт з головним лікарем КНП «Дубенська ЦРЛ» ОСОБА_3 , звільнивши його з займаної посади. З актом службового розслідування ОСОБА_3 ознайомлений 18.07. 2019 року.
Позивач не оскаржував акт службового розслідування від 18.07.2019 року, у відповідності до п.11 Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» затвердженого постановою КМУ від 3.06.2000 року №950.
Відповідно до акту службового розслідування від 18.07.2019 року комісією встановлено, що плановою ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства Дубенська центральна районна лікарня» Дубенської районної ради за період з 01.01.2016 року до 31.12.2018 року, проведеною Управлінням західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області встановлено ряд порушень ОСОБА_3 умов Контракту від 16.12.2016 року, а саме:
Порушення зі сторони Дубенської ЦРЛ допущені головним лікарем ОСОБА_3 , яким були підписані договори про надання послуг з водовідведення без узгодження порядку обліку дощових та талих вод, площі стоку, чим порушено п.2.6.2 Контракту від 16.12.2016 року, яким передбачено укладати від імені закладу господарські та інша угоди в порядку, встановленому чинним законодавством (зайво нараховану плату за послуги з водовідведення дощових та талих вод, що призвело до матеріальної шкоди Лікарні на загальну суму 23 793,1 гривень.).
Внаслідок неефективних управлінських рішень головного лікаря КНП «Дубенська ЦРЛ» ОСОБА_3 , втрачено фінансових ресурсів для оплати КП Дубноводоканал» послуг на суму 70482,14 з ПДВ, в т.ч. за 2016 рік - на суму 21512,1 грн., за 2017 рік - на суму 29827,95 грн. та за 2018 рік - на суму 19142,09 гривень.
Аналогічне порушення допущено головним лікарем Дубенської ЦРЛ ОСОБА_3 в укладанні договорів про надання послуг з вивезення побутових відходів за 2016 - 2018 роки призвело до матеріальної шкоди лікарні в сумі 3521,56 грн., чим недотримано п.2.6.2 Контракту з головним лікарем від 16.12.2016 року, яким передбачено, що головний лікар укладає від імені Закладу господарські та інші угоди в порядку, встановленому чинним законодавством.
Внаслідок прийняття головним лікарем КНП «Дубенська ЦРЛ» ОСОБА_3 неефективних управлінських рішень щодо укладення договорів оренди на приміщення, частина якого не використовується для лікування хворих, Лікарнею понесені зайві витрати на комунальні послуги в сумі понад 20 тис.грн.
Контрактом з головним лікарем комунального закладу «Дубенська ЦРЛ» від 16.12.2016, передбачено, що керівник здійснює поточне керівництво Дубенською ЦРЛ, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань, передбачених законодавством, статутом та контрактом (п.2.1), зобов`язаний забезпечувати відповідність рішень, ухвалених Керівником, чинному законодавству (п.2.5.3), має право в межах своєї компетенції видавати накази та інші акти, давати вказівки обов`язкові для всіх підрозділів та працівників установи (п.2.6.7), вирішувати інші питання , віднесені законодавством (п.2.6.8).
Ревізією зазначено про відсутність письмових розпоряджень, доповідних записок, наказів, інших розпорядчих документів керівника щодо проведення лікування іноземців на платній основі, порядку інформування завідуючих відділень про такі випадки та визначення відповідальних осіб, що є порушенням вищезазначених пунктів Контракту від 16.12.2016 року.
Також, відповідно до п.6.5. Статуту, затвердженого рішенням Дубенської районної ради від 16.12.2016 №293, головний лікар укладає угоди, договори, контракти та інші юридичні акти. У ході ревізії, проведеної Управлінням Західного офісу Держаудитслужби, встановлено, що в порушення п.2.5.1. укладеного з головним лікарем Контракту від 16.12.2016 року, ОСОБА_3 не укладено договори оренди на відшкодування вартості спожитих комунальних послуг з АТ КБ «Приватбанк», чим не виконано рішення районної зади №279 від 25.11.2016 року «Про надання дозволу комунальному закладу «Дубенська центральна районна лікарня» Дубенської районної ради Рівненської області на передачу в оренду частини приміщення».
Також комісія зазначає, що рішенням Дубенської районної ради від 25.01.2018 №490 «Про розірвання договорів оренди» вирішено розірвати договори оренди майна, що укладені між КЗ «Дубенська центральна районна .іікарня» Дубенської районної ради та Комунальним підприємством «Аптека» Дубенської міської ради. Даним рішенням доручено КЗ «Дубенська центральна районна лікарня» звернутися до КП «Аптека» із заявою про припинення вищевказаних договорів. Однак в порушення п.2.5.1. Контракту від 16.12.2016 року головним лікарем ОСОБА_3 не забезпечено виконання рішення районної ради як органу управління.
Виходячи з вищевикладеного, комісія з проведення службового розслідування виявила, що головним лікарем КНП «Дубенська ЦРЛ» ОСОБА_3 не забезпечено відповідність ухвалених ним рішень чинному законодавству України, Статуту Закладу, рішенням районної ради. Також систематичне порушення ОСОБА_3 умов Контракту від 16.12.2016 року, і. саме пунктів 2.5.1., 2.6.2., 2.1., 2.5.3., 2.6.7., 2.6.8., призвело до нанесення значних матеріальних збитків лікарні.
Як вбачається з пункту 18 частини 6 статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» голова районної, обласної, районної у місті ради вирішує інші питання, доручені йому радою. Отже, перелік повноважень голови районної, обласної, районної у місті ради не є вичерпним, голова ради вирішує інші питання, які належать до компетенції ради та доручені йому.
Згідно рішення Дубенської районної ради Рівненської області від 20.11.2015 № 04 та відповідно до ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», головою районної ради обрано ОСОБА_4 . Отже, розпорядження №44 від 18.07.2019 року «Про звільнення головного лікаря КЗ «Дубенська ЦРЛ» ОСОБА_3» прийняте головою Дубенської районної ради ОСОБА_4 в межах повноважень та у спосіб визначений законом. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
В.о. диретора Комунального некомерційного підприємства "Дубенська центральна районна лікарня" Дубенської районної ради ОСОБА_5 також подано відзив на позовну заяву, в якій зазначає, що Позивач за результатом службового розслідував проведеного депутатами Дубенської районної ради, був звільнений з посади головного лікаря КНП «Дубенська ЦРЛ» з достатніх підстав та без порушення норм законодавства про працю. Вважає звинувачення позивача у протиправних діях адміністрації безпідставними. При подачі заяви на зайняття 1,0 посади лікаря-анестезіолога відділення АІТ позивач не мав при собі необхідного пакету документів і був згідний надати їх найкоротший термін. Звільнення ОСОБА_3 з роботи 0,5 посади сумісника відбулось на загальних підставах, передбачених п. 1 ст. 36 КЗпП України та волевиявленням на звільнення за згодою сторін. Після 31 липня 2019 року Позивач з необхідним пакетом документів (я було домовлено) до Відповідача не звертався. Просить в позові відмовити в повному обсязі.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених в позові.
Представник відповідача: Дубенської районної ради в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позову з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Вважає позов необґрунтованим, посилаючись на те, що позивача було звільнено відповідно до вимог чинного законодавства, тому просить у задоволенні позову відмовити.
третьої особи
Представник відповідача: КНП «Дубенська міська лікарня» позов визнала частково, у задоволенні позовних вимог в частині поновлення позивача на посаді головного лікаря просила відмовити, оскільки на даний час така посада відсутня.
Представник відповідача: Дубенської міської ради та представник третьої особи: відділу охорони здоров"я Дубенської міської ради в судовому засіданні позовні вимоги визнали, не заперечують проти їх задоволення.
Заслухавши учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані сторонами докази, оцінивши кожний доказ окремо, а також докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, при цьому приймає до уваги такі обставини.
В силу вимог ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст.ст.12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Судом встановлено, що згідно з Наказом №403-ос від 16 грудня 2016 року «Про призначення на посаду головного лікаря КЗ «Дубенська ЦРЛ» ОСОБА_3 приступив до виконання обов`язків головного лікаря КЗ «Дубенська ЦРЛ», в зв`язку із призначенням на умовах контракту терміном на 5 років, з оплатою згідно тарифікації, з 16 грудня 2016 року і отримав 0,5 посади сумісництва лікаря-анестезіолога для обслуговування палат відділення АІТ з оплатою заробітної плати, як такий, що має вищу категорію зі спеціальності «Анестезіологія», згідно наказу по ОУОЗ №54-к від 28 березня 2015 року і посвідчення № НОМЕР_1 , дійсне до 27 березня 2019 року (а.с. 33).
Рішенням Дубенського міськрайонного суду від 27.02.2019 визнано незаконним та скасовано розпорядження заступника голови Дубенської районної ради Бронського А.Б. № 58 від 25.09.2018 року «Про звільнення головного лікаря КЗ «ДУбенська ЦРЛ ОСОБА_3». Постановою Рівненського апеляційного суду від 11.06.2019 рішення залишено без змін (а.с. 34-37).
12 липня 2019 року ухвалено рішення, відповідно до якого позивача поновлено на посаді головного лікаря КНП «Дубенська ЦРЛ». Рішення набрало законної сили (а.с. 38-41).
На виконання рішення суду головою Дубенської районної ради було винесено розпорядження № 42 від 12.07.2019 про поновлення ОСОБА_3 на посаді головного лікаря (а.с. 42).
Відповідно до ч.4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
16 липня 2019 року головному лікарю КНП «Дубенська ЦРЛ» направлено вимогу заступника голови Дубенської районної ради Бронського А. №05/10-163 про надання письмових пояснень до 18.07.2019 року включно, щодо виявлених у ході ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КНП «Дубенська центральна районна лікарня» порушень, якими завдано значні збитки для підприємства (а.с. 43).
18.07.2019 ОСОБА_3 надано лист заступнику голови Дубенської районної ради Бронському А. про те, що вичерпна відповідь буде надана до 30.07.2019, оскільки необхідно опрацювати ряд певних акті в та матеріалів перевірки держаудитслужби в Рівненській області (а.с. 44).
Згідно розпорядження голови Дубенської районної ради Рівненської області Козака О.В. № 44 від 18 липня 2019 року, достроково припинено контракт з головним лікарем КНП «Дубенська ЦРЛ», ОСОБА_3 звільнено з посади головного лікаря КНП «Дубенська ЦРЛ» відповідно до п.8 ст.38 КЗпП України. Підстава звільнення підпункт 5.3.1 контракту від 16 грудня 2016 року, у зв`язку з систематичним невиконанням керівником без поважних причин обов`язків, передбачених контрактом та статутних завдань (а.с. 45).
18 липня 2019 року на виконання розпорядження голови районної ради №44 від 18 липня 2019 року винесено наказ №233-ос про звільнення ОСОБА_3 з посади головного лікаря з 18 липня 2019 року (а.с. 46).
Згідно заяви від 31.07.2019 ОСОБА_3 просить звільнити його з 0,5 посади лікаря анестезіолога відділення АІТ як сумісника, за угодою сторін на підставі п.1 ст. 36 КЗпП з 31.07.2019 (а.с. 47).
Згідно наказу №303 п.1-ос від 31.07.2019 року про звільнення від сумісництва, звільнено ОСОБА_3 , лікаря анестезіолога відділення АІТ за сумісництвом від 0,5 посади, за угодою сторін, на підставі п.1 ст.36 КЗпП України, з 31 липня 2019 року. Підпис позивача про ознайомлення з наказом відсутній (а.с. 48).
Листом №734/01-17 від 01.08.2019 року ОСОБА_3 надана відповідь, що для розгляду заяви про прийняття на 1,0 посади лікаря анестезіолога відділення АІТ КНП «Дубенська ЦРЛ» необхідно надати відповідний перелік документів (а.с. 49).
2 серпня 2019 року позивач подав до КНП «Дубенська ЦРЛ» заяву про відкликання раніше поданої заяви про звільнення із 0,5 посади лікаря-анестезіолога від 31.07.2019 року, не приймати по ній рішення (а.с. 50).
Розпорядженням голови районної ради від 15.07.2019 року №43 «Про проведення службового розслідування» утворено комісію з проведення службового розслідування щодо дій головного лікаря КЗ «Дубенська ЦРЛ» ОСОБА_3 (а.с. 78)
Згідно акту службового розслідування від 18.07.2019 року комісією встановлено, що плановою ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності Комунального некомерційного підприємства Дубенська центральна районна лікарня» Дубенської районної ради за період з 01.01.2016 року по 31.12.2018 року, проведеною Управлінням західного офісу Держаудитслужби в Рівненській області встановлено ряд порушень ОСОБА_8 умов Контракту від 16.12.2016 року. Комісія рекомендувала голові Дубенської районної ради ОСОБА_4 достроково припинити Контракт з головним лікарем КНП «Дубенська ЦРЛ» ОСОБА_3 , звільнивши його з займаної посади. З актом службового розслідування ОСОБА_3 ознайомлений 18.07. 2019 року (а.с. 80-112).
Відповідно до статті 19 Конституції України, ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», посадова особа місцевого самоврядування зобов`язана діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Статтею 16 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» визначено, що призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу охорони здоров`я здійснюються відповідно до законодавства. Керівники державних, комунальних закладів охорони здоров`я призначаються на посаду шляхом укладення з ними контракту строком від трьох до п 'яти років.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання щодо управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів умістах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад, призначення і звільнення їх керівників вирішуються виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради.
За змістом статті 21 КЗпП України контракт є особливою формою трудового договору, в якому за угодою сторін можуть встановлюватися строк його дії, права, обов`язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі достроково.
На працівників, з якими укладено контракт, поширюється законодавство про працю, що регулює відносини по трудовому договору, за винятком, встановленим для цієї форми трудового договору, їх трудовий договір може бути припинено й з інших підстав, передбачених законодавством (статті 36, 39-41 КЗпП).
Пунктом 8 статті 36 КЗпП України передбачено, що трудовий договір припиняється з підстав, передбачених контрактом.
Згідно роз`яснень Пленуму Верховного Суду України від 06 листопада 1992 року № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів", вирішуючи позов поновлення на роботі, осіб, звільнених за пунктом 8 частини першої статті 36 КЗпП України, суди повинні мати на увазі, що на підставі цієї норми припиняється трудовий договір при наявності умов, визначених сторонами в контракті для його розірвання.
Відповідно до пункту 1.1. Контракту Керівник зобов`язується здійснювати поточне керівництво комунальним закладом «Дубенська центральна районна лікарня» Дубенської районної ради Рівненської області, забезпечувати його ефектиивну діяльність, ефективне збереження закріпленого за закладом майна, а Орган управління майном зобов`язується створювати належні умови для організації праці керівника. На підставі контракту виникають трудові відносини між Керівником та Органом управління майном(пункт 1.2. контракту).
Пунктом 5.2. Контракту визначено підстави його припинення, а пунктом 5.3. - підстави розірвання Контракту з ініціативи органу управління майном до закінчення терміну його дії.
Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3. Контракту, керівник може бути звільнений з посади, а Контракт розірваним з ініціативи Органу управління майном до закінчення терміну його дії у разі систематичного невиконання Керівником без поважних причин обов`язків покладених на нього цим Контрактом та статутних завдань (а.с. 113-117).
Розпорядження голови Дубенської районної ради Рівненської області Козака О.В. №44 від 18 липня 2019 року не містить формулювання суті та обставин допущених ОСОБА_3 систематичних порушень та конкретного визначення, які саме систематичні дії останнього дають підстави для звільнення за підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 Контракту.
З огляду на вказане, оспорюване розпорядження голови Дубенської районної ради Рівненської області Козака О.В. № 44 від 18 липня 2019 року «Про звільнення головного лікаря КНП «Дубенська центральна районна лікарня» ОСОБА_3 , видане з порушенням норм трудового законодавства, не відповідає умовам Контракту, а тому є незаконним та підлягає скасуванню. Відповідно підлягає скасуванню і наказ №233-ос від 18 липня 2019 року виданий КНП «Дубенська центральна районна лікарня» про звільнення з посади головного лікаря КНП «Дубенська центральна районна лікарня» ОСОБА_3 .
Відповідно до вимог ч.3, ч.4 ст. 32 КЗпП України у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
Якщо колишні істотні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняється за пунктом 6 ст. 36 цього Кодексу.
Оскільки сумісництво визначене Наказом №403-ос від 16 грудня 2016 року було на невизначений строк, вищевказаних вимог законодавства відповідачем дотримано не було, отже наказ № 303 п.1-ос від 31.07.2019 підлягає скасуванню.
12 грудня 2019 року Дубенською районною радою прийняте рішення №772 «Про передачу КНП «Дубенська центральна районна лікарня» Дубенської районної ради Рівненської області у власність територіальної громади м.Дубно (а.с. 174).
Відповідно до Статуту КНП «Дубенська міська лікарня», затвердженого рішенням Дубенської міської ради № 4436 від 15.01.2020, підприємство є правонаступником всіх прав та обов`язків КНП «Дубенська ЦРЛ» Дубенської районної ради (а.с. 191-198).
Наказом № 430-од від 25.03.2019 КНП «Дубенська ЦРЛ» назву посади «Головний лікар» замінено на «Директор».
17.02.2020 видано наказ № 48-ос про прийом ОСОБА_3 на 1,0 посади заступника директора (з медичної частини) КНП «Дубенська міська лікарня», з 18.02.2020.
18.02.2020 видано наказ № 55-ос про надання сумісництва, ОСОБА_3 до 0,5 посади лікаря-анестезіолога для обслуговування палат відділення АІТ, з 18.02.2020.
Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Згідно статті 235 КЗпП України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв`язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.
При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
У випадках стягнення на користь працівника середнього заробітку за час вимушеного прогулу в зв`язку з незаконним звільненням або переведення, відстороненням від роботи невиконанням рішення про поновлення на роботі, затримкою видачі трудової книжки або розрахунку він визначається за загальними правилами обчислення середнього заробітку, виходячи з заробітку за останні два календарні місяці роботи.
Для розрахунку середнього заробітку суд бере до уваги період з 19 липня 2019 року (а саме: 18 липня 2019 року - день звільнення, вважається останнім робочим днем, а отже не включається до розрахунку), до 17 лютого 2020 року (до дня видачі наказу № 48-ос про прийом позивача на 1,0 посади заступника директора (з медичної частини) КНП «Дубенська міська лікарня», з 18.02.2020 та видачі наказу № 55-ос про надання сумісництва).
Пунктом 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати №100, який затверджений Постановою КМ України від 08 лютого 1995 року, передбачено що середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата.
Згідно довідки про доходи № 93 від 02.09.2019 виданої КНП «Дубенська ЦРЛ» заробітна плата ОСОБА_3 на 0,5 посади головного лікаря за період з 12 липня 2019 року до 18 липня 2019 року складає 2332, 37 грн. (а.с. 53).
Відповідно до довідки про доходи № 94 від 02.09.2019 виданої КНП «Дубенська ЦРЛ» заробітна плата ОСОБА_3 на 0,5 посади лікаря-анестезіолога за сумісництвом за період з 12 липня 2019 року до 18 липня 2019 року складає 1229, 42 грн. (а.с. 54).
Згідно п.8 Порядку №100, нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
При визначенні розміру середнього заробітку за час вимушеного прогулу, який підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, суд виходить з розрахунку щоденного середнього заробітку, який складає 333, 19 грн. (на посаді головного лікаря КНП «Дубенська міська лікарня» та 122, 94 грн. (на 0,5 посади лікаря-анестезіолога за сумісництвом).
Вимушений прогул на посаді головного лікаря КНП «Дубенська міська лікарня» з 19.07.2019 до 17.02.2020 складає 151 день, а на 0,5 посади лікаря-анестезіолога за сумісництвом з 01.08.2019 до 17.02.2020 складає 138 днів. Таким чином розмір виплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу становить відповідно 50311, 69 грн. (333, 19 грн. х 151 робочий день) та 16969, 86 грн. (122, 94 грн. х 138 днів).
Суд також вважає необхідним допустити негайне виконання рішення про поновлення на роботі, оскільки відповідно до ст. 235 КЗпП України рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, прийняте органом який розглядає трудовий спір, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 12, 258, 259, 264, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_3 до Комунального некомерційного підприємства "Дубенська міська лікарня" Дубенської міської ради, голови Дубенської районної ради Рівненської області Козака Олександра Володимировича, Дубенської районної ради Рівненської області, Дубенської міської ради Рівненської області, третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: відділ охорони здоров`я Дубенської міської ради Рівненської області, про визнання незаконними та скасування розпорядження, наказів про звільнення та поновлення на роботі, - задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Дубенської районної ради Рівненської області Козака О.В. № 44 від 18 липня 2019 року «Про звільнення головного лікаря КНП «Дубенська центральна районна лікарня» ОСОБА_3.
Визнати незаконним та скасувати наказ №233-ос від 18 липня 2019 року виданий КНП «Дубенська центральна районна лікарня» про звільнення з посади головного лікаря КНП «Дубенська центральна районна лікарня» ОСОБА_3 .
Визнати незаконним та скасувати наказ №303п. 1-ос від 31 липня 2019 року виданий в.о. директора КНП «Дубенська центральна районна лікарня» про звільнення від сумісництва ОСОБА_3 .
Поновити ОСОБА_3 на посаді директора Комунального некомерційного підприємства "Дубенська міська лікарня" Дубенської міської ради.
Поновити ОСОБА_3 на сумісній посаді 0,5 лікаря-анестезіолога відділення АІТ КНП «Дубенська міська лікарня» з 1 серпня 2019 року по 17 лютого 2020 року.
Стягнути з Комунального некомерційного підприємства "Дубенська міська лікарня" Дубенської міської ради на користь ОСОБА_3 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 19 липня 2019 року до 17 лютого 2020 року в розмірі 50 311 (п`ятдесят тисяч триста одинадцять) гривень 69 копійок.
Стягнути з Комунального некомерційного підприємства "Дубенська міська лікарня" Дубенської міської ради на користь ОСОБА_3 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 1 серпня 2019 року до 17 лютого 2020 року на посаді 0,5 лікаря-анестезіолога КНП «Дубенська міська лікарня» у розмірі 16 969 (шістнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят дев`ять) гривень 86 копійок.
Рішення суду в частині поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.
Апеляційна скарга подається до Рівненського апеляційного суду через Дубенський міськрайонний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, але не раніше закінчення строку карантину, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 );
Відповідачі: Комунальне некомерційне підприємство "Дубенська міська лікарня" Дубенської міської ради (місцезнаходження: вул. Львівська, 73 м. Дубно Рівненської області, код ЄДРПОУ 37624798); голова Дубенської районної ради Рівненської області Козак Олександр Володимирович (адреса: вул. Д. Галицького, 17, м. Дубно Рівненської області); Дубенська районна рада Рівненської області (місцезнаходження: вул. Д. Галицького, 17, м. Дубно Рівненської області, код ЄДРПОУ 21094100); Дубенська міська рада Рівненської області (місцезнаходження: вул. Замкова, 4, м. Дубно Рівненської області);
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: відділ охорони здоров`я Дубенської міської ради Рівненської області (місцезнаходження: вул. Грушевського, 103, м. Дубно Рівненської області, код ЄДРПОУ 37624735).
Повний текст судового рішення виготовлено 03.06.2020.
Суддя: Р.В. Ралець