Рішення № 89685783, 29.05.2020, Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
29.05.2020
Номер справи
274/7139/19
Номер документу
89685783
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 274/7139/19

Провадження № 2/0274/712/20

Рішення

Іменем України

29.05.2020 року Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі: головуючого - судді Вдовиченко Т.М., за участю секретаря судового засідання Рудич М.О., представника позивача Янкового В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бердичеві Житомирської області цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю " Полісся Екосфера " до ОСОБА_1 про зобов"язання вчинити дії, а саме : укласти договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами, -

В с т а н о в и в :

В листопаді 2019 року ТзОВ " Полісся Екосфера" звернулося до суду із зазначеним позовом до ОСОБА_1 , згідно якого просить зобов"язати ОСОБА_1 укласти договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами із ТзОВ" Полісся Екосфера", стягнути з відповідачки понесені ними судові витрати в сумі 1921 грн.

Свої позовні вимоги обґрунтовують тим, що ТзОВ " Полісся Екосфера" надає послуги з поводження з побутовими відходами ( вивезення, захоронення) у м. Бердичеві, а відповідачка всупереч нормам чинного законодавства України відмовляється укласти договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами із ТзОВ " Полісся Екосфера". Зазначають, що тричі пропонували відповідачці укласти відповідний договір, однак відповідачка відмовляється укласти відповідний договір.

17.12.2019 року відповідачкою було подано відзив на позовну заяву, згідно якого вона зазначає, що позивач своєю позовною заявою вводить суд в оману, оскільки саме позивач перешкоджає укладенню відповідного договору, шляхом не надання їй зразка договору для ознайомлення, вивчення, аналізу на відповідність до законодавства, прав споживачів, а також чіткого переліку послуг і їх вартості ( а.с. 42-44).

23.12.2019 року ТзОВ " Полісся Екосфера" подано відповідь на відзив, відповідно до якого зазначають, що позивач неодноразово пропонував відповідачці укласти договір, відповіді на всі листи надавалися своєчасно, в даних відповідях також містилася пропозиція укласти договір, дані пропозиції передували зверненню до суду, однак відповідачка все- одно не уклала договір про надання послуги з поводження з побутовими відходами. Додатково вказали, що чинним законодавством України не передбачено обов"язку виконавця ( надавача послуг) висилати зразки договорів для ознайомлення на поштову адресу особи, яка бажає укласти договір. Позивач, як виконавець , зобов"язаний лише підготувати договір згідно типового договору, що ними і було зроблено, даний договір надається особам, які звертаються для його укладення ( а.с. 63-65).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав зазначених у позовній заяві та відповіді на відзив. Зазначив, що укласти договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами з перевізником, визначеним органом місцевого самоврядування, є обов"язком споживача. В липні 2019 року позивач звернувся до відповідачки ОСОБА_1 з пропозицією укласти договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами, однак на день розгляду справи договір з відповідачкою так і не укладено. Зазначив, що позивачем надано відповідачці всі відомості, які є обов"язковими при укладенні такого договору , а також інші, додаткові, відомості, які просила відповідачка надати їй додатково. Зазначив, що відповідачкою не надано жодного доказу куди вона, за відсутності договору з перевізником, викидає сміття. Відсутність укладеного договору із відповідачкою завдає безпосередньої шкоди охоронюваним правам та законним інтересам позивача, який не отримує від неї плату за послуги з поводження з побутовими відходами.

В судове засідання відповідачка та її представник, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце судового розгляду справи, не з"явилися, причину неявки суду не повідомили.

Будучи присутніми в судовому засіданні 12.03.2020 року відповідачка ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 позовні вимоги не визнали з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву. Відповідачка суду пояснила, що вона не відмовляється укласти договір на вивезення побутових відходів, але просить надати їй калькуляцію по договору. Вказала, що позивач перешкоджає їй в укладенні договору і намагається зобов"язати її укласти договір в односторонньому порядку без попереднього його вивчення, що на її точку зору є підставою для залишення позову без задоволення. Додатково відповідачка пояснила, що виносить сміття в контейнери ОСББ " Теремок", хоча проживає в будинку ОСББ " Жасмін", вираховує зі своєї заробітної плати, як голови ОСББ " Теремок", кошти за вивезення сміття.

Свідок ОСОБА_3 суду пояснила, що в жовтні 2019 року до бухгалтерії ТзОВ " Полісся Екосфера" зверталася відповідачка, нею було запропоновано останній прочитати типовий договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами, щоб в подальшому укласти індивідуальний договір, однак відповідачка відмовилася з ним ознайомлюватися.

Свідок ОСОБА_4 також суду пояснила, що вона була присутня під час того, коли свідок ОСОБА_3 пропонувала відповідачці укласти договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами, однак ОСОБА_1 відмовилася від отримання договору та його підписання, запропонувала, щоб їй прислали договір поштою.

Суд, вислухавши пояснення відповідачки, представників сторін, свідків, дослідивши письмові матеріали справи, прийшов до наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Судом встановлено, що відповідно до рішення виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області від 26.07.2019 року № 227 виконавцем з надання послуг з поводження з побутовими відходами в м. Бердичеві ( вивезення та захоронення) визначено ТзОВ " Полісся Екосфера" ( а.с. 6).

Рішенням виконавчого комітету Бердичівської міської ради Житомирської області від 26.07.2019 року № 228 встановлені наступні тарифи на послуги з поводження з побутовими відходами ( з урахуванням ПДВ 20%), а саме: 1.1. для населення вивезення та захоронення твердих побутових відходів на одного мешканця в місяць : 1.1.1. Для багатоповерхових будинків - 24,06 грн. Відповідно до п. 4 даного рішення - управління житлово - комунального господарства , містобудування та архітектури повинно було забезпечити оприлюднення даного рішення в засобах масової інформації. Рішення набрало чинності з 15.08.2019 року ( а.с. 7).

23.09.2019 року між Бердичівською міською радою та ТзОВ " Полісся Екосфера" укладено договір на надання послуг з поводження з побутовими відходами у м. Бердичеві ( вивезення та захоронення). Відповідно до предмета договору - виконавець зобов"язується згідно з графіком перевезення побутових відходів, надавати послуги з поводження з відходами на території міста Бердичева ( вивезення та захоронення) згідно до визначених обо"єктів конкурсу, а замовник зобов"язується виконати обов"язки, передбачені даним договором. Строк дії договору з 23.09.2019 року до 23.09.2020 року ( а.с. 8-11).

Як вбачається з листа відповідачки на ім"я директора ТзОВ " Полісся Екосфера" від 29.05.2019 року, вона просила надати їй інформацію про перелік та складові обрахунку послуг з вивезення побутових відходів, структуру тарифу і норми споживання та порядок надання відповідної послуги станом на 28.05.2019 року та в зв"язку з переглядом тарифу нову складову тарифу яка має вестись та зразки договорів, які ТОВ " Полісся Екосфера" здатна надати їй ( а.с.12-зворот).

Згідно листа відповідачки на ім"я директора ТзОВ " Полісся Екосфера" від 03.10.019 року, відповідачка просила додатково їй надати для заключення договору наступну інформацію : калькуляцію на вивіз побутових відходів в розрізі за 1 куб. м для населення, калькуляцію на вивіз побутових відходів в розрізі на 1 людину для населення, порядок надання послуги ( графік вивозу), зразки договорів для ознайомлення ( а.с.13).

09.07.2019 року ТзОВ " Полісся Екосфера" надано відповідь ОСОБА_1 на її лист від 29.05.2019 року б/н ( а.с.14-17).

16.10.2019 року ТзОВ " Полісся Екосфера" надало відповідь на лист відповідачки від 03.10.2019 року ( а.с.18-21).

06.12.2019 року відповідачка зверталася з листом до заступника міського голови м. Бердичів з питань ЖКГ згідно якого просила сприяти їй в отриманні інформації від позивача, для ознайомлення та заключення договору ( а.с.59).

Як визначено п.п. 6 п. 1 ст. 1 Закону України " Про житлово - комунальні послуги" індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Як встановлено судом під час розгляду справи відповідачка ОСОБА_1 проживає та зареєстрована за адресою : АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України " Про житлово - комунальні послуги" учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні); управитель; виконавці комунальних послуг.

Згідно п.п.1 п.2 ст. 7 Закону України " Про житлово - комунальні послуги" індивідуальний споживач зобов"язаний : укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.

Відповідно до пп.2. ч. 2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», виконавець зобов`язаний готувати та укладати із споживачем договори про надання комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором.

Статтею 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов`язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку. Послуга з поводження з побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Як визначено ст. 1 Закону України «Про відходи», побутові відходи - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов`язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення.

За змістом ст. ст. 8, 9 Закону України «Про відходи» відходи є об`єктом права власності. Суб`єкти права власності володіють, користуються розпоряджаються відходами в межах, визначених законом. Споживачі мають вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів.

За змістом частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчиненні певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

За змістом статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звертається (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Актами цивільного законодавства можуть бути встановлені правила, обов`язкові для сторін при укладенні і виконанні публічного договору.

Згідно з частинами першою, другою статті 641 ЦК України пропозицією укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття.

Відповідно до статті 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажити товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом. Особа, яка зробила пропозицію укласти договір (оферту), у разі беззастережного акцепту цієї пропозиції його адресатом автоматично стає стороною в договірному зобов`язанні. Акцептом визнається відповідь особи, якій адресована оферта, про її прийняття. Акцепт повинен бути повним і беззастережним. Мовчання за загальним правилом не є акцептом, якщо інше не випливає із закону, звичаю ділового обороту або з колишніх ділових відносин сторін. Мовчання можна вважати акцептом лише тоді, коли це прямо передбачено договором або законом.

Разом з тим, згідно зі статтею 205 ЦК України визначено, що правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків. У випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.

Виходячи з тлумачення пункту 2 статті 205, пункту 2 статті 642 ЦК України, можна зробити висновок, що укладення договору шляхом вчинення виключно конклюдентних дій або мовчання можливе, якщо для певного договору не передбачена обов`язкова письмова форма або якщо таке укладення договору передбачено законом.

Таким чином, договір про надання послуг з вивезення побутових відходів є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта повністю та без застережень, або у вигляді конклюдентних дій прийняв оферту, або за умови передбачення у договорі або законі не висловив заперечень проти договору (мовчання).

Договір з вивезення побутових відходів містить в собі також елементи договору приєднання (стаття 634 ЦК України), оскільки договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Вивезення відходів є видом житлово-комунальних послуг, що надаються мешканцям певної адміністративно-територіальної одиниці і на ці правовідносини розповсюджується дія Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Цим законом, зокрема передбачено, що споживач зобов`язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору; оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом .

Такі положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги» свідчать про обов`язковість договору щодо житлово-комунальних послуг для споживача та неможливість споживача відмовитись від укладення договору (за виключенням у випадках, встановлених законом, та у порядку, встановленому законом), зокрема договору про вивезення відходів. За таких обставин, прийняття оферти виконавця послуг з вивезення відходів може бути у вигляді мовчання.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 15 Закону України «Про відходи» громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов`язані вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів.

У частинах другій та третій статті 35-1 Закону України «Про відходи» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування, на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

На виконання зазначеного закону прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 року № 1070 «Про затвердження Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами», за положеннями пунктів 6-13 цієї постанови визначення норми вивозу відходів, контроль якості послуг, графік надання послуг визначається замовником послуг - органом місцевого самоврядування, а оплата за послуги здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 липня 2006 року № 1010.

Системне тлумачення вказаних норм свідчить, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов`язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів, а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладення договору про вивезення відходів або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання.

Такий правовий висновок міститься в постанові Верховного Суду в складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі № 646/834/17 (провадження № 61-33084сво 18).

Як встановлено судом під час розгляду справи позивачем неодноразово пропонувалося відповідачці укласти договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами, однак вона відмовляється, вказуючи те на те, що саме позивач перешкоджає укладенню відповідного договору, шляхом не надання їй зразка договору для ознайомлення, вивчення, аналізу на відповідність до законодавства, прав споживачів, а також чіткого переліку послуг і їх вартості .

Як визначено ст. 81 ЦПК УкраїникКожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

В порушення вимог ст. 81 ЦПК України ні відповідачкою, ні її представником не надано суду доказів про те, що позивач перешкоджає їй в укладенні договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами, в матеріалах справи містяться письмові докази, згідно яких встановлено, що позивачем виконані всі вимоги відповідачки та надано відповіді на всі її численні звернення щодо умов договору .

Крім того в судовому засіданні судом встановлено, що відповідачка користується послугами з поводження з побутовими відходами, які надає позивач, викидаючи побутові відходи у контейнери ОСББ " Теремок", однак кошти за надані їй послуги позивачу не сплачує та безпідставно відмовляється укласти договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами.

Враховуючи вище наведене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ТзОВ " Полісся Екосфера " є підставним та таким, що підлягає до задоволення.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України на користь позивача з відповідачки підлягають стягненню понесені ними судові витрати в розмірі 1921,00 грн. ( а.с.2).

Керуючись ст. ст. 4,12- 13, 76-81, 258-261, 263-265, 273,354 ЦПК України, суд, -

В и р і ш и в :

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю " Полісся Екосфера " до ОСОБА_1 про зобов"язання вчинити дії, а саме : укласти договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами, задовольнити повністю.

Зобов"язати ОСОБА_1 , проживаючу за адресою АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , укласти договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами із Товариством з обмеженою відповідальністю " Полісся Екосфера".

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю " Полісся Екосфера " понесені ними судові витрати в розмірі 1921,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Житомирського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання , має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно п.п.15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги можуть також подаватися учасниками справи до або через відповідні суди.

Повний текст рішення виготовлено 03 червня 2020 року.

Головуючий Т.М. Вдовиченко