Рішення № 8966365, 13.04.2010, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
13.04.2010
Номер справи
10/25-437
Номер документу
8966365
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"13" квітня 2010 р.Справа № 10/25-437 Господарський суд Тернопільської області

У складі судді Півторака М.Є.

За участю секретаря судового засідання Клим Т.П.

Розглянув у відкритому судовому засіданні справу

За позовом: Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області в інтересах держави м. Тернопіль, вул. Білецька, 51 в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області. м. Тернопіль, вул. Шашкевича, 3

До відповідача: Відкритого акціонерного товариства "Монастирський молочний завод", м. Монастириська, вул. Я. Стецька, 11 Монастириського району Тернопільської області

          За участю представників:

Позивача: Мазур Т.В. –головний спеціаліст –юрисконсульт юридичного сектору державної екологічної інспекції у Тернопільській області;

Відповідача: не прибув.

Прокуратури: не прибув.

В судовому засіданні представнику позивача роз’яснено його процесуальні права та обов’язки, передбачені статтями 20,22,27,28,81-1 Господарського процесуального кодексу України.

За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

          Суть справи: Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області в в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області м.Тернопіль, вул. Шашкевича, 3 звернувся до суду з позовом до відповідача –Відкритого акціонерного товариства "Монастирський молочний завод" м.Монастириська, вул. Я. Стецька, 11 Монастириського району Тернопільської області про відшкодування 2 833 грн. 95 коп. збитків, завданих державі внаслідок самовільного водокористування.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем порушено ст. ст. 44, 49 Водного кодексу України, а саме за період з 25.10.2009 р. по 31.01.10 р. без наявності дозволу здійснено спеціальне водокористування та забрано 105 м3 підземних вод із підземних джерел, у зв’язку з чим державі завдано збитків на суму 2833,95 грн.

В підтвердження викладеного додає акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 01.12.2010 р., протокол про адміністративне правопорушення № 004043 від 01.02.2010 р., постанову про накладення адміністративного стягнення № 3 від 01.02.10 р., претензію № 1-1/460 від 26.02.10 р. та інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Ухвалою суду від 22 березня 2010 року судове засідання призначене о 14 год. 15 хвилин 13 квітня 2010 року.

Відповідач письмового відзиву на позов не надав, в судове засідання 13 квітня 2010 року та у не з’явився, хоча про час та місце розгляду спору був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, заперечень щодо заявлених позовних вимог суду не надав, а тому суд розглядає справу згідно вимог статті 75 ГПК України за наявними у справі документами.

В судовому засідання представник позивача заявлені вимоги підтримав повністю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне:

Згідно ст.121 Конституції України та ст. 2 ГПК України прокуратура забезпечує представництво інтересів громадян або держави в суді із зазначенням органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Підставою представництва інтересів держави в судах, згідно із ст. 36 -1 Закону України «Про прокуратуру»є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів, внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються між ними або з державою.

Як передбачається зі змісту ст. 37 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням законодавства, органи прокуратури застосовують надані їм законодавством права, включаючи звернення до судів з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно ст. 13 Конституції України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону. Кожний повинен не наносити шкоду природі (ст. 66 Конституції України).

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища від 25.06.1991 р. № 1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Згідно ст. 20 Закону № 1264-ХІІ державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.

Відповідно до норм Закону № 1264-ХІІ та Водного кодексу України усі води підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій.

Як передбачено п. 9 ст. 44 Водного кодексу України, користувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. У випадку використання води водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища (ч. 1 ст. 49).

У судовому засіданні встановлено, 01 лютого 2010 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Сагашем Д.З. проведено перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у ВАТ «Монастириський молочний завод», за результатами якої складено Акт перевірки.

Проведеною перевіркою встановлено, що ВАТ «Монастириський молочний завод»(вул. Я. Стецька, 11 м. Монастириська Тернопільської області) в порушення вимог ст. 38, 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 16, 19 Кодексу України про надра, п. 9 ст. 44, 49 Водного кодексу України та з порушенням права державної власності на води в України за період з 25.10.2009 року по 31.01.2010 року самовільно, без наявності дозволу на спеціальне водокористування, здійснило забір 105 м3 підземних вод.

В результаті проведених перевірок державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Сагашем Д.З. складено акт перевірки, у якому зафіксовано вищезгадане порушення.

Відповідно до довідки ВАТ «Монастириський молочний завод», за період з 25.10.2009 року по 31.01.2010 року самовільно здійснило забір 105 м3 підземних вод.

Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища з Тернопільській області Сагашем Д.З. 01 лютого 2010р. складено протокол № 004043 про адміністративне правопорушення, в якому зафіксовано порушення права державної власності на води, здійснювалось водопостачання без дозволу на спеціальне водокористування. На підставі розгляду протоколу 01 лютого 2010 року державним інспектором Сагашем Д.З. винесено постанову № 3 про накладення на Монастирського Олександра Івановича адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 107 грн. Директор ВАТ «Монастириський молочний завод»Монастирський Олександр Іванович здійснив правопорушення, відповідальність за яке передбачене ст. 188 Кодексу України про адміністративне правопорушення та ст.ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

З метою досудового врегулювання спору, Державною екологічною інспекцію у Тернопільській області пред'явлено претензію від 26.02.10 року № 1-1/460 для добровільного відшкодування ВАТ «Монастириський молочний завод»2833,95 грн. збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог водного законодавства. Однак, претензія залишена відповідачем без розгляду та без задоволення.

Відповідно до п. 15 ч.І ст. 48 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік", джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009 році є 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.

Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що відповідач не надав суду будь –яких заперечень по суті заявлених позовних вимог, як і не надав суду доказів погашення заподіяних державі збитків, суд визнає позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 2 833,95 грн. правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

          Державне мито та витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу згідно приписів ст.ст.44, 49 ГПК України покладаються на відповідача.

          На підставі наведеного, керуючись статтями 1,2,33,43,44,49,82,84,85 Господарського процесуального кодексу України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", Законом України “Про відходи”, Законом України "Про охорону земель", суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Монастирський молочний завод", м. Монастириська, вул. Я. Стецька, 11 Монастириського району Тернопільської області, ідентифікаційний код 14053566 –2 833,95 грн. збитків, завданих самовільним забором підземних вод на р/р 31513921700376, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код 23588177 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012. Видати наказ. 3.Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Монастирський молочний завод", м. Монастириська, вул. Я. Стецька, 11 Монастириського району Тернопільської області, ідентифікаційний код 14053566 в дохід Державного бюджету України 102,00 грн. державного мита та 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в дохід Державного бюджету України. Видати наказ.

4.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

5.На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня його прийняття через господарський суд Тернопільської області.

6.Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

Суддя