
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 червня 2020 р. Справа № 400/1707/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Національної поліції України, вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601 про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Національної поліції України (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України, що виявилась у ненаданні за запитом ОСОБА_1 наступної інформації: довідки про отримані ОСОБА_1 доходи під час проходження державної служби у Національній поліції України за період з 01.01.2020 року по час остаточного розрахунку; довідки про нараховані ОСОБА_1 суми, належні працівникові при звільненні; довідки про заробітну плату ОСОБА_1 за останні 12 місяців для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням по безробіттю за формою, передбаченою додатком до Постанови Кабінету Міністрів України «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням» від 26.09.2001 року за № 1266;
- зобов`язати Національну поліцію України протягом п`яти робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду надати ОСОБА_1 завірену у встановленому законом порядку наступну інформацію: довідку про отримані ОСОБА_1 доходи під час проходження державної служби у на посаді головного спеціаліста відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління забезпечення прав людини Національної поліції України за період з 01.01.2020 року по час остаточного розрахунку; довідку про нараховані Національною поліцією України головному спеціалісту відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління забезпечення прав людини Національної поліції України ОСОБА_1 суми, належні працівникові при звільненні, зі структурою інформації відповідно до пунктів 2.4.-2.30 розділу II Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Міністерства статистики України від 11.12.1995 року № 323 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.12.1995 року за № 465/1001; довідку про заробітну плату головного спеціаліста відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління забезпечення прав людини Національної поліції України ОСОБА_1 за останні 12 місяців до моменту звільнення, для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням по безробіттю за формою, зазначеною у додатку до Постанови Кабінету Міністрів України «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням» від 26.09.2001 року № 1266.
Ухвалою від 30.04.2020 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що на його заяву від 02.03.2020 року у встановлені законом строки відповіді надано не було, чим порушено його право на доступ до публічної інформації.
Відповідач ухвалу про відкриття провадження отримав, відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не надав.
Суд в порядку ст. 263 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
29.09.2016 року за результатами конкурсу ОСОБА_1 призначений на посаду головного спеціаліста відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління забезпечення прав людини Національної поліції України. Відповідний наказ Голови Національної поліції України про призначення № 734 о/с видано 29.09.2016 року.
Наказом голови Національної поліції України від 22.05.2016 року № 420 на позивача покладено виконання обов`язків регіонального представника Управління забезпечення прав людини Національної поліції України (далі - УЗПЛ НПУ) з місцем дислокації у Миколаївській області, без утворення окремої організаційної структури.
Таким чином, позивач виконував свої функціональні обов`язки в межах Миколаївської області, з робочим місцем, що знаходилося в приміщенні, належному Головноу управлінню Національної поліціїв Миколаївській області (м. Миколаїв) та одночасно з цим перебував у штаті центрального органу управління Національної поліції України (м. Київ), в УЗПЛ НПУ. Кадровий та бухгалтерський супровід трудової діяльності позивача з боку роботодавця відбувався підрозділами центрального органу управління відповідача (м. Киїів). Вільного доступу до приміщень та відповідних служб, розташованих на території центрального органу управління відповідача позивач не мав.
19.02.2020 року позивач дізнався про його можливе звільнення. Прибувши 20.02.2020 року до міста Києва, позивач був повідомлений, що його звільнення відбулося 11.02.2020 року відповідно до наказу голови Національної поліції України № 170 о/с від 11.02.2020 року. У той же день позивач отримав від працівника департаменту кадрового забезпечення Національної поліції України трудову книжку та витяг з наказу про звільнення.
Під час отримання документів позивач вимагав надати довідку про отримані доходи за період з 01.01.2020 року до остаточного розрахунку при звільненні, довідку про нараховані виплати при звільненні та довідку про середню заробітну плату для постановки на облік в центр зайнятості. Однак, у наданні таких довідок позивачу представником кадрової служби було відмовлено.
20.02.2020 року через головного спеціаліста Управління забезпечення прав людини Національної поліції України Глазко Олену Ігорівну, позивачем було передано до ДФЗБО відповідача письмову заяву щодо надання йому зазначеної вище інформації. Відповідь на свій запит позивач не отримав.
В подальшому, 02.03.2020 року, позивачем поштовим зв`язком було повторно направлено на ім`я голови Національної поліції України заяу щодо отримання наступної інформації:
- довідки про отримані позивачем доходи під час проходження державної служби у Національній поліції України за період з 01.01.2020 року по час остаточного розрахунку;
- довідку про нараховані Національною поліцією України позивачу суми, належні працівникові при звільненні;
- довідку про заробітну плату позивача за останні 12 місяців для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням по безробіттю за формою, зазначеною у додатку до Постанови Кабінету Міністрів України «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням» від 26.09.2001 року № 1266.
Станом на момент звернення позивача до суду відповіді на свою заяву та витребовувані документи він не отримав.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес визначено Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року № 2939-VI (далі - Закон України № 2939). Відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації врегульовані Законом України «Про інформацію» від 02.10.1992 року № 2657-ХІІ (далі - Закон України № 2657).
Знідно ст. 1 Закону України № 2939, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 5 Закону України № 2657, кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Згідно положень ч. 1 та 2 ст. 7 Закону України № 2657, право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб`єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державну таємницю» від 21.01.1994 року № 3855-XII інформація, яку запитує позивач, не належить до державної таємниці.
Законодавство України не лише не містить заборон на отримання такої інформації, яку запрошує позивач, а навпаки визначає спеціальні випадки, в яких встановлений обов`язок роботодавця надавати інформацію. Зокрема, надання інформації про нараховані суми працівнику під час його роботи та при звільненні закріплено у законодавстві про працю.
Так, відповідно до ст. 110 Кодексу закону про працю України (далі - КЗпП України) та ст. 30 Закону України «Про оплату праці», при кожній виплаті заробітної плати власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника про дані, що належать до періоду, за який провадиться оплата праці. Зазначена вимога законодавця щодо Позивача Відповідачем жодного разу не виконувалась.
Так само, згідно статті 116 КЗпП України, про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Крім того, відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII державний службовець має право на безперешкодне ознайомлення з документами про проходження ним державної служби, у тому числі з висновками щодо результатів оцінювання його службової діяльності.
Реалізація такого права можлива через звернення.
Зокрема, ст. 40 Конституції України гарантує, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Аналогічне положення міститься у ст. 1 Закону України «Про звернення громадян».
Відповідач - Національна поліція України - згідно ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-VIII, є центральним органом виконавчої влади, тобто суб`єктом владних повноважень. А отже, є розпорядником інформації, яку запитує позивач.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України № 2939, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту (ч. 4 ст. 20 Закону України № 2939).
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідь на інформаційний запит позивача у встановленні законом строки надана не була, що є за своєю суттю протиправною бездіяльністю з боку розпорядника інформації.
При цьому, у відповідності до положень ч. 1 ст. 371 КАС України, негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.
Отже, рішення у справах щодо оскарження бездіяльності суб`єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію (п. 1 ч. 1 ст. 263 КАС України) підлягають негайному виконанню.
Позивач просить суд зобов`язати відповідача надати запитувані документи протягом п`яти робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду. Але, з урахуванням положень ч. 1 ст. 371 КАС України, рішення в даній частині підлягає негайному виконанню.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч. 3 ст. 139 КАС України).
Керуючись ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 263, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Національної поліції України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 40108578) - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України, що виявилась у ненаданні за запитом ОСОБА_1 наступної інформації: довідки про отримані ОСОБА_1 доходи під час проходження державної служби у Національній поліції України за період з 01.01.2020 року по час остаточного розрахунку; довідки про нараховані ОСОБА_1 суми, належні працівникові при звільненні; довідки про заробітну плату ОСОБА_1 за останні 12 місяців для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням по безробіттю за формою, передбаченою додатком до Постанови Кабінету Міністрів України «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням» від 26.09.2001 року за № 1266.
3. Зобов`язати Національну поліцію України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 40108578) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) завірену у встановленому законом порядку наступну інформацію:
- довідку про отримані ОСОБА_1 доходи під час проходження державної служби у на посаді головного спеціаліста відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління забезпечення прав людини Національної поліції України за період з 01.01.2020 року по час остаточного розрахунку;
- довідку про нараховані Національною поліцією України головному спеціалісту відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління забезпечення прав людини Національної поліції України ОСОБА_1 суми, належні працівникові при звільненні, зі структурою інформації відповідно до пунктів 2.4.-2.30 розділу II Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Міністерства статистики України від 11.12.1995 року № 323 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.12.1995 року за № 465/1001;
- довідку про заробітну плату головного спеціаліста відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління забезпечення прав людини Національної поліції України ОСОБА_1 за останні 12 місяців до моменту звільнення, для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням по безробіттю за формою, зазначеною у додатку до Постанови Кабінету Міністрів України «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням» від 26.09.2001 року № 1266.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної поліції України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 40108578) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
5. Рішеня в частині зобов`язання Національної поліції України надати ОСОБА_1 завірену у встановленому законом порядку наступну інформацію: довідку про отримані ОСОБА_1 доходи під час проходження державної служби у на посаді головного спеціаліста відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління забезпечення прав людини Національної поліції України за період з 01.01.2020 року по час остаточного розрахунку; довідку про нараховані Національною поліцією України головному спеціалісту відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління забезпечення прав людини Національної поліції України ОСОБА_1 суми, належні працівникові при звільненні, зі структурою інформації відповідно до пунктів 2.4.-2.30 розділу II Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Міністерства статистики України від 11.12.1995 року № 323 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.12.1995 року за № 465/1001; довідку про заробітну плату головного спеціаліста відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління забезпечення прав людини Національної поліції України ОСОБА_1 за останні 12 місяців до моменту звільнення, для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням по безробіттю за формою, зазначеною у додатку до Постанови Кабінету Міністрів України «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням» від 26.09.2001 року № 1266 - підлягає негайному виконанню.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 03.06.2020 року.
Суддя О.В. Малих