
Справа № 585/1281/20
Номер провадження 3/585/487/20
П О С ТА Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2020 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі: головуючого-судді В.О. Шульга, за участю секретаря С.А. Дем`яненко, розглянувши матеріали, які надійшли від Роменського міськрайонного відділу ДВС про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
мешканця
АДРЕСА_1
за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И В:
З протоколу про адміністративне правопорушення, складеного 13.05.2020 державним виконавцем Бриндіною Ю.М. вбачається, що при примусовому виконанні наказу № 2-Н/585/108/18, виданого 12.10.2018 року Роменським міськрайонним судом про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи стягнення з 23.06.2018 до досягнення дитиною повноліття встановлено, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП, а саме несплату аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості в розмірі 22223,43 грн., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання, що підтверджується розрахунком заборгованості по виконавчому провадженню АСВП № 59339327.
ОСОБА_1 до суду з`явився, пояснив, що має квитанції про сплату аліментів, але оскільки ці квитанції він носив у гаманці, на них погано видно текст.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Стаття 183-1 КУпАП має три частини, проте в протоколі не вказано за якою частиною статті 183-1 КУпАП складено протокол відносно ОСОБА_1 .
Крім того, в протоколі не вказано конкретний період часу, за який у ОСОБА_1 виникла заборгованість зі сплати аліментів.
Відповідно до ч.2, ч.3 ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
В частині 2 статті 256 КУпАП визначено, що протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Частина третя статті 256 КУпАП передбачає, що при складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Всупереч вказаних вимог у протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 відсутні пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, підпис особи про роз`яснення їй прав передбачених ст. 268 КУпАП та підпис про отримання другого екземпляру протоколу.
Крім того, відповідно до ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Однак, в справі відсутні відомості про те, що ОСОБА_1 повідомлений про час і місце розгляду справи.
Суд враховує, що за змістом ст. ст. 279-280 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення суддею повинна розглядатися у межах тих обставин, які зазначені у протоколі про таке порушення. Суддя не має права у постанові за підсумками розгляду справи вказувати на кваліфікуючи ознаки правопорушення, які не зазначалися у протоколі про адміністративне правопорушення, або їх виключати, адже у протилежному випадку він виходить за межі своєї компетенції, якою згідно з вимогами ст. ст. 213, 221 КУпАП, є лише розгляд справи.
З урахуванням положень ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», рішення від 30 травня 2013 року, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» «Karelin v. Russia» заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року), у випадку коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу адміністративного правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом.
За таких обставин, справу про адміністративне правопорушення необхідно повернути до Роменського міськрайонного відділу ДВС у Сумській області для додаткового оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 256, ст. 278 КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В :
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 183-1 КУпАП повернути до Роменського міськрайонного відділу ДВС для усунення недоліків.
Постанова суду не оскаржується.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. О. Шульга