Рішення № 89597719, 29.05.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.05.2020
Номер справи
826/13785/18
Номер документу
89597719
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2020 року м. Київ №826/13785/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Київського обласного військового комісаріату (далі - Комісаріат), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - ГУ ПФУ у Київській області) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Комісаріату щодо відмови скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ у Київській області довідку для перерахунку пенсії;

- зобов`язати Комісаріат скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, грошової допомоги на оздоровлення, матеріаль-ної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразових премій (відповідно до довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 22.02.2018 №305/174), надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбав-ка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними документами) - 15%, премії - 400%;

- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Київській області щодо не прове-дення позивачу перерахунку пенсії;

- зобов`язати ГУ ПФУ у Київській області нарахувати і виплачувати позивачу пенсію з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, одноразових премій (відповідно до довідки Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 22.02.2018 №305/174), надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50%, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними документами) - 15%, премії - 400%, починаючи з 01.01.2018.

Позов обґрунтовано тим, що не включення Комісаріатом до довідки додаткових видів грошового забезпечення і не проведення ГУ ПФУ у Київській області перерахунку пенсії з урахуванням таких додаткових видів грошового забезпечення не відповідає вимогам ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення.

Комісаріат подав відзив, в якому просить відмовити в позові, зазначивши, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видається державним органом, з якого позивач звільнений з військової служби, а тому Комісаріат не уповноважений надавати органам Пенсійного фонду України довідки про грошове забезпечення осіб, звільнених з військової служби, до яких належить позивач.

ГУ ПФУ у Київській області подав відзив, в якому просить відмовити в позові з тих підстав, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно виз-начати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі поданих відповідними органа-ми довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Клопотання ГУ ПФУ у Київській області про зупинення провадження у справі зали-шено судом без задоволення, зважаючи на те, що розгляд адміністративних справ, на які послався заявник, не перешкоджають розгляду цієї справи.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задо-волення позову, зважаючи на таке.

Судом встановлено, що у грудні 2017р. позивача звільнено з військової служби й приз-начено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (пенсійна справа №1001019136). Пенсія призна-чена на підставі грошового атестату серії ЗУ № НОМЕР_1 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення вих. №305/919 від 19.12.2017 за період з грудня 2015р. по листопад 2017р., наданих Комісаріатом.

Згідно з розрахунком пенсії позивача станом на 01.03.2018 пенсія позивача обчислена з урахуванням грошового забезпечення у загальному розмірі 7821,86 грн., у т.ч.:

- посадовий оклад - 1200 грн.,

- оклад за військове звання - 135 грн.,

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 534 грн.,

- середньомісячна сума додаткових видів г/з за 24 місяці, у розмірі 5952,86 грн., у т.ч.:

- робота з таємними виробами, носіями - 15%,

- надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%,

- премія - 400%.

Основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (7821,86 грн.), підсумок пенсії (з надбавками) - 5878,30 грн.

Позивач звернувся до відповідач із заявою від 13.03.2018 про перерахунок пенсії, в якій просив врахувати щомісячну додаткову грошову винагороду, винагороду за безпосе-редню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирі-шення соціально-побутових питань, одноразову грошову допомогу при звільнені, індексацію, фактично виплачену премію в середньому розмірі, зазначених у довідці Фінансового управ-ління Генерального штабу ЗС України від 22.02.2018 №305/174, оригінал якої додав до заяви.

Листом ГУ ПФУ у Київській області від 24.04.2018 №1386/Б-01 позивачу надано від-повідь про правомірність призначення пенсії і відсутність підстав для її перерахунку. Зазна-чено, що вказані позивачем у заяві виплати не відносяться до видів грошового забезпечення, що носять постійний характер, тому підстав для їх включення в розрахунок грошового забезпечення для визначення пенсії не має.

У травні 2018р. ГУ ПФУ у Київській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільне-них з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Згідно з розрахунком пенсії її обчислено з урахуванням грошового забезпечення у загальному розмірі 11520 грн., у т.ч.:

- посадовий оклад - 6200 грн.,

- оклад за військове звання - 1480 грн.,

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3840 грн.

Основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (11520 грн.), підсумок пенсії (з надбавками) - 7172,65 грн. (з 01.01.2018 по 31.12.2018), 7819,83 грн. (з 01.01.2019 по 31.12.2019), 8467 грн. (з 01.01.2020).

Позивач звернувся до Комісаріату із завою від 15.05.2018, в якій просив повідомити підстави для перерахунку пенсії без врахування додаткових видів грошового забезпечення, а також підготувати і подати до ГУ ПФУ у Київській області довідку з урахуванням зазначе-них ним додаткових видів грошового забезпечення.

Листом від 08.06.2018 №2/5/951 Комісаріат повідомив позивачу про те, що перераху-нок пенсії з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбав-ки за вислугу років здійснено на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Спірні відносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються перерахунку пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і право-вий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення вхо-дять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з ч. 1 ст. 15 цього Закону пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Статтею 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та пре-мії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загаль-нообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загаль-нообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінету Міністрів України.

Згідно з ч. 4 ст. 63 цього Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінету Міністрів України.

Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зат-вердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, передбачено: пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Зако-ном, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (п. 1); під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вис-лугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогіч-ною посадою та військовим (спеціальним) званням (абз. 1 п. 5).

У додатку №2 до цього Порядку визначалось, що довідка про розмір грошового забез-печення, що враховується для перерахунку пенсій може включати посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за вислугу років у відсотковому відношенні.

Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перераху-нок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було визначено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпе-чення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спе-ціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними орга-нів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.

Зважаючи на положення ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо повноважень Кабінету Міністрів України передбачати умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а також на ч. 1 ст. 49 Закону України від 27.02.2014 №794-VII "Про Кабінет Міністрів України", згідно з якою акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов`язковими для вико-нання, суд дійшов висновку про правомірність складення у 2018р. довідки за формою, чинною на час виникнення спірних правовідносин з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років.

Отже, відмова Комісаріату у складенні, оформленні і поданні до ГУ ПФУ у Київській області іншої довідки для перерахунку пенсії з 01.01.2018, про що просив позивач у своєму зверненні, не порушує права позивача на перерахунок його пенсії з 01.01.2018 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та від 21.02.2018 №103.

Посилання позивача на ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист війсь-ковослужбовців та членів їх сімей" і ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо складових грошового забезпе-чення військовослужбовців, не доводить факт протиправної бездіяльності Комісаріату.

Заперечення Комісаріату про те, що він не видає довідок, спростовуються абз. 6 п. 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937 (у редакції, чинній на час розгляду Комісаріатом звернення позивача), згідно з яким на обласні військові комісаріати покладено: складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання протиправної бездіяльності Комісаріату та для його зобов`язання скласти, оформити і подати до ГУ ПФУ у Київській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням зазначених позивачем додаткових видів грошового забезпечення, оскільки таких підстав на час виникнення спірних правовідносин у відповідача не було.

Зважаючи на те, що підставою для проведення перерахунку пенсії є відповідна довід-ка із зазначенням складових грошового забезпечення, враховуючи відсутність у відповідача іншої довідки, яка б включала вказані позивачем додаткові види грошового забезпечення, суд дійшов висновку про відсутність у ГУ ПФУ у Київській області, як на час виникнення спірних правовідносин так і на час розгляду справи, підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які не були зазначені у довідці.

Отже, доводи позивача про допущення цим відповідачем протиправної бездіяльності суд вважає необґрунтованими, у зв`язку з чим вимоги до цього відповідача не підлягають задоволенню.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Рішення суду у справі №826/3858/18 не спростовує наявність підстав для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704. Водночас, у зв`язку з набранням 05.03.2019 цим рішенням законної сили та згідно з ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з 01.04.2019 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які він одержував.

Водночас, реалізація позивачем цього права і його захист не є підставою даного позову і не стосується суті спору, який розглядається. Сторонами не зазначались, а судом не з`ясовувались фактичні обставини у контексті реалізації права позивача на перерахунок пенсії з 01.04.2019, оскільки вони не відносяться до предмету доказування у справі і не впливають на наявність чи відсутність підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

З огляду на викладене у суду відсутні передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України підстави для виходу за межі позовних вимог, оскільки це не стосується суті спору і не пов`язано із захис-том права позивача при здійсненні перерахунку його пенсії з 01.01.2018.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених позовних вимог, тому у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Позивач звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій. Понесення інших судових витрат сторонами не заявлялось, тому їх розподіл судом не проводиться.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову повністю.

Позивач: ОСОБА_1 ;

АДРЕСА_1 ;

РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідачі:

1) Головне управління Пенсійного фонду у Київській області;

04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, код ЄДРПОУ 22933548.

2) Київський обласний військовий комісаріат;

04053, м. Київ, пров. Артилерійський, 5в, код ЄДРПОУ 07910662.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко