
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 травня 2020 року справа № 580/1454/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Гайдаш В.А.,
за участю:
секретаря судового засідання – Баклаженко Н.В.,
представника позивача – Татаринова О.С. (за ордером),
представника відповідача – Чернявського А.Л. (за довіреністю),
розглянувши по суті у порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Кийтранс-2005» до виконавчого комітету Черкаської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «Кийтранс-2005» (вул. Гната Юри, 9, кв. 414, м. Київ, 03148, далі - позивач) з позовом до виконавчого комітету Черкаської міської ради (вул. Б.Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18001, далі – відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах у м. Черкаси, оформлене протоколом від 03.12.2019 №2, в частині недопущення товариства з обмеженою відповідальністю «Кийтранс-2005» до участі у конкурсі на об`єкт конкурсу №10 (міський автобусний маршрут №28 «Автовокзал - вулиця Пацаєва»);
- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 24.12.2019 №1500 «Про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента ТОВ «Кийтранс-2005»;
- зобов`язати конкурсний комітет виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Черкаси визначити переможця на об`єкт конкурсу №10 (міський автобусний маршрут №28 «Автовокзал - вулиця Пацаєва») на підставі документів, поданих перевізником- претендентом до 02.12.2019 включно.
Ухвалою суду від 30.04.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 01.10.2019 №1089 «Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси» затверджено умови організації та проведення конкурсу, зокрема на об`єкті конкурсу №10 (міський автобусний маршрут №28 «Автовокзал - вулиця Пацаєва»). Позивачем подано документацію для участі у вказаному конкурсі, як претендентом на отримання права здійснення регулярних пасажирських перевезень по вищевказаному маршруту. Під час засідання конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради не прийнято рішення про допущення позивача до участі у конкурсі, оформлене протоколом від 03.12.2019 №2, з тих підстав, що «Автобуси позивача не відповідають умовам конкурсу щодо пасажиромісткості, надано інвестиційний проект-зобов`язання на п`ять років, однак договір з переможцем укладається на один рік». Позивач зазначає, що відповідно до п. 37 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2008 №1081, рішення про допуск чи не допуск перевізника до участі у конкурсі має бути прийнято до початку проведення конкурсу та розгляду конкурентних пропозицій, однак рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №1500 «Про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента ТОВ «Кийтранс-2005» було прийнято 24.12.2019. тобто після дати проведення конкурсу. Крім того, чинним законодавством України передбачено вичерпний перелік підстав для не допуску особи до участі у конкурсі, однак на думку позивача, із поданих ним документів вбачається відповідність конкурсної пропозиції ТОВ «Кийтранс-2005» умовам оголошеного конкурсу.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених вище.
Відповідач позов не визнав, представник відповідача в судовому засіданні просив суд у його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що за наслідками розгляду заяви позивача із доданими документами про участь у конкурсі на об`єкті конкурсу №10 (міський автобусний маршрут №28 «Автовокзал - вулиця Пацаєва») відповідачем встановлено, що автобуси позивача не відповідають умовам конкурсу, надано інвестиційний проект-зобов`язання на п`ять років, однак договір з переможцем укладається на один рік, у зв`язку з чим були прийняті оскаржувані рішення про недопущення позивача до участі у конкурсі.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що 01.10.2019 виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення №1089 «Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси», затверджено умови організації та проведення конкурсу, зокрема на об`єкті конкурсу №10 (міський автобусний маршрут №28 «Автовокзал - вулиця Пацаєва»).
30.10.2019 у газеті «Черкаський край» виконавчим комітетом Черкаської міської ради розміщено оголошення про проведення конкурсу з перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування у м. Черкаси, зокрема, на об`єкті конкурсу №10 (міський автобусний маршрут №28 «Автовокзал - вулиця Пацаєва»), який відбудеться 12.12.2019 о 14 год. за адресою: м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36, кім. 206.
Позивачем підготовлені та надані до виконавчого комітету Черкаської міської ради конкурсні пропозиції для участі у конкурсі на об`єкт конкурсу №10 (міський автобусний маршрут №28 «Автовокзал - вулиця Пацаєва»). До заяви на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування позивачем було додано: заяву на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування; анкету до заяви про участь у конкурсі; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; відомості про автобуси, які будуть використовуватися на маршруті, разом з копіями сертифікатів відповідності та копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів; копію податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого податку (форма №1ДФ) за останній квартал; інвестиційний проект-зобов`язання по оновленню рухомого складу; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі; договір на технічне обслуговування, ремонт транспортних засобів та проведення передрейсових медичних оглядів водіїв; договір на надання стоянки транспортних засобів.
03.12.2019 відбулося засідання конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з питань визначення переможця конкурсу, про що складено протокол №2. За результатами розгляду пропозицій за об`єктом конкурсу №10 (міський автобусний маршрут №28 «Автовокзал - вулиця Пацаєва»), конкурсним комітетом прийнято рішення про недопущення позивача до участі у конкурсі у зв`язку з невідповідністю умовам конкурсу, зокрема: «Автобуси позивача не відповідають умовам конкурсу, надано інвестиційний проект-зобов`язання на п`ять років, однак договір з переможцем укладається на один рік».
За результатами розгляду протоколу засідання конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу від 03.12.2019 №2, виконавчий комітет Черкаської міської ради прийняв рішення від 24.12.2019 №1500 «Про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента ТОВ «Кийтранс-2005».
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає, що спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344 (далі - Закон №2344).
Згідно зі статтею 43 Закону №2344 визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об`єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів). На конкурс виносяться маршрути із затвердженими паспортами. Визначення кандидатури автомобільного перевізника для роботи на міжнародному автобусному маршруті загального користування здійснюється на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 44 Закону №2344 організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (ч. 1); для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Національної поліції, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту (ч. 9 Закону №2344); порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України (ч. 12 Закону №2344).
Частиною другою статті 44 Закону №2344 передбачено, що до обов`язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.
Відповідно до статті 45 Закону №2344 у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону. До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які:
- визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб`єкта господарювання;
- подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію;
- не відповідають вимогам статті 34 цього Закону;
- передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.
Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081 (далі - Порядок №1081).
Згідно з п. 10 Порядку №1081 організатор перевезень затверджує умови конкурсу, в тому числі обов`язкові, відповідно до статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт». Крім обов`язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об`єкті конкурсу, який включає міські та приміські внутрішньообласні автобусні маршрути загального користування, транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, в кількості до 35 відсотків загальної кількості автобусів до 31 грудня 2019 року та до 50 відсотків - з 1 січня 2020 року.
Пункт 12 Порядку №1081 передбачає, що організатор перевезень приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, який: 1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію; 2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації; 3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт»; 4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов`язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків необхідної кількості автобусів для виконання перевезень; 5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансбезпекою, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу); 6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов`язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт»; 7) подав до участі в конкурсі більшу кількість автобусів, ніж це передбачено умовами конкурсу.
Як встановлено судом із матеріалів справи, позивачем підготовлені та направлені до виконавчого комітету Черкаської міської ради конкурсні пропозиції для участі у конкурсі на об`єкт конкурсу №10 міський автобусний маршрут №28 «Автовокзал - вулиця Пацаєва». До заяви на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування позивачем було додано: заяву на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування; анкету до заяви про участь у конкурсі; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; відомості про автобуси, які будуть використовуватися на маршруті, разом з копіями сертифікатів відповідності та копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів; копію податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого податку (форма №1ДФ) за останній квартал; інвестиційний-проект-зобов`язання по оновленню рухомого складу; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі; договір на технічне обслуговування, ремонт транспортних засобів та проведення передрейсових медичних оглядів водіїв; договір на надання стоянки транспортних засобів.
Пунктом 29 Порядку №1081 передбачено, що для участі у конкурсі перевізник-претендент подає окремо щодо кожного об`єкта конкурсу документи, визначені статтею 46 Закону України «Про автомобільний транспорт», за формою згідно з додатками 1-4. Перевірку поданих документів на відповідність обов`язковим і додатковим (за наявності) умовам конкурсу та наявності усіх документів, передбачених цим Порядком, проводить організатор перевезень.
Разом з цим, положеннями Закону України «Про автомобільний транспорт» та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року №1081, не передбачено таких підстав для недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента, які зазначені у протоколі від 03.12.2019 №2 засідання конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з питань визначення переможця конкурсу, зокрема: «Автобуси позивача не відповідають умовам конкурсу, надано інвестиційний проект-зобов`язання на п`ять років, однак договір з переможцем укладається на один рік».
Згідно з пунктом 37 Порядку №1081 достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 10 цих Умов, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.
Згідно з п. 42 Порядку №1081 у разі коли на один з об`єктів конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах претендує два або більше перевізники-претенденти, конкурсний комітет визначає переможця з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів та подає пропозиції організатору перевезень.
Отже, за наявності відповідних підстав саме виконавчий комітет Черкаської міської ради приймає рішення про недопущення до участі у конкурсі претендента, натомість конкурсний комітет приймає рішення про визначення переможця конкурсу.
Як встановлено судом із матеріалів справи, рішення про недопущення до участі у конкурсі ТОВ «Кийтранс-2005» прийнято конкурсним комітетом під час проведення засідання (протокол від 03.12.2019 №2), хоча мало бути ухвалене виконавчим комітетом Черкаської міської ради за 2 дні до дати проведення конкурсу (12.12.2019 о 14 год.), тобто до 10.12.2018, однак всупереч вищевикладеному організатором конкурсу – виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення №1500 «Про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента ТОВ “Кийтранс-2005» лише 24.12.2019, а конкурсний комітет у даному випадку вийшов за межі наданих йому повноважень.
Крім того, необґрунтованим є посилання відповідача на те, що наданий позивачем інвестиційний проект-зобов`язання не прийнятий ним до уваги через укладення його на п`ять років, однак договір з переможцем конкурсу на об`єкті конкурсу №10 міський автобусний маршрут №28 «Автовокзал - вулиця Пацаєва» укладається на один рік, оскільки відповідно до положень ч. ч. 3, 4 ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт» у разі відсутності в перевізників-претендентів автобусів, що відповідають умовам конкурсу, вони мають право подавати до конкурсного комітету заяву на участь у конкурсі та документи, що містять характеристику наявних автобусів, які перевізник-претендент пропонує використовувати на даному маршруті, а також інвестиційний проект-зобов`язання щодо оновлення парку автобусів на цьому маршруті на визначений період до п`яти років. У разі відсутності перевізників-претендентів, які мають автобуси, що відповідають умовам конкурсу, конкурс проводиться серед претендентів, які пропонують використовувати на даному маршруті автобуси, що відповідають вимогам безпеки, але не відповідають умовам конкурсу за класом, пасажиромісткістю, параметрами комфортності, з урахуванням поданих інвестиційних проектів-зобов`язань щодо оновлення парку автобусів, які будуть повністю відповідати всім вимогам, у термін до п`яти років.
Беручи до уваги, що конкурсний комітет виконкому Черкаської міської ради, прийнявши рішення про недопущення позивача до участі у конкурсі, перевищив свої повноваження , а також відсутність підстав для недопущення позивача до участі у конкурсі, суд дійшов висновку, що рішення конкурсного комітету Черкаської міської ради, оформлене протоколом від 03.12.2019 №2 щодо об`єкту конкурсу №10 (міський автобусний маршрут №28 «Автовокзал - вулиця Пацаєва»), є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з п. 49 Порядку №1081 рішення про результати конкурсу оформляється протоколом, який підписується головуючим, секретарем та присутніми членами конкурсного комітету і подається організатору перевезень протягом п`яти робочих днів. Організатор перевезень протягом десяти робочих днів від дати надходження протоколу конкурсного комітету опрацьовує матеріали проведеного конкурсу з перевезення пасажирів та у разі відсутності зауважень до порядку проведення конкурсу приймає рішення окремо за кожним об`єктом щодо переможця чи переможців конкурсу, а також того, хто зайняв друге місце у разі проведення конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах. За наявності підстав вважати рішення конкурсного комітету про результати конкурсу такими, що прийняті з порушенням законодавства, приймається обґрунтоване рішення із зазначенням змісту порушень про скасування рішення конкурсного комітету щодо результатів конкурсу або скасування свого рішення як за окремими об`єктами конкурсу, так і в цілому всього конкурсу.
Отже, рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 24.12.2019 №1500 «Про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента ТОВ «Кийтранс-2005» є похідним, та, як наслідок, також є протиправним і підлягає скасуванню.
Згідно п. 42 Порядку №1081 у разі коли на один з об`єктів конкурсу з перевезення пасажирів на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах претендує два або більше перевізники-претенденти, конкурсний комітет визначає переможця з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів та подає пропозиції організатору перевезень. Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом на внутрішньообласних, внутрішньорайонних та міських автобусних маршрутах, є підставою для подання пропозицій організатору перевезень для визначення переможця конкурсу.
Судом із матеріалів справи встановлено, що конкурсним комітетом не визначено переможця за об`єктом конкурсу №10 (міський автобусний маршрут №28 «Автовокзал - вулиця Пацаєва»), тому суд дійшов висновку, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах у м. Черкаси допустити товариство з обмеженою відповідальністю «Кийтранс-2005» до участі у конкурсі на об`єкт конкурсу №10 (міський автобусний маршрут №28 «Автовокзал - вулиця Пацаєва»), на підставі документів, поданих перевізником- претендентом до 02.12.2019 включно, тому в цій частині позов підлягає до часткового задоволення, оскільки прийняття рішення про визнання переможцем конкурсу є дискреційними повноваженнями та відноситься виключно до компетенції виконавчого комітету Черкаської міської ради.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до часткового задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення конкурсного комітету виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах у м. Черкаси, оформлене протоколом від 03.12.2019 №2, у частині недопущення товариства з обмеженою відповідальністю «Кийтранс-2005» до участі у конкурсі на об`єкт конкурсу №10 (міський автобусний маршрут №28 «Автовокзал - вулиця Пацаєва»).
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 24.12.2019 №1500 «Про недопущення до участі в конкурсі перевізника-претендента ТОВ «Кийтранс-2005».
Зобов`язати конкурсний комітет виконавчого комітету Черкаської міської ради з визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах у м. Черкаси допустити товариство з обмеженою відповідальністю «Кийтранс-2005» до участі у конкурсі на об`єкт конкурсу №10 (міський автобусний маршрут №28 «Автовокзал - вулиця Пацаєва»), на підставі документів, поданих перевізником- претендентом до 02.12.2019 включно.
У задоволенні іншої частини позову відмовити.
Стягнути з виконавчого комітету Черкаської міської ради на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Кийтранс-2005» сплачений судовий збір в сумі 3153 (три тисячі сто п`ятдесят три) грн.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається у вищевказаний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш
Рішення суду складено у повному обсязі 03.06.2020.