Рішення № 89597378, 28.05.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2020
Номер справи
480/1925/20
Номер документу
89597378
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 травня 2020 р. Справа № 480/1925/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,

представника позивача - Абідова Р.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/1925/20

за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Сумської міської ради

про визнання протиправними та скасування рішень в частині, -

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сумської міської ради (далі - відповідач), в якій з урахуванням уточнених позовних вимог просить:

- визнати протиправним та частково скасувати містобудівну документацію затверджену рішенням Сумської міської ради від 19 грудня 2012 року № 1943-МР «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми» та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16 жовтня 2002 року № 139-МР», в частині позначення території підприємств та установ обслуговування земельної ділянки, кадастровий номер: 5910136600:18:012:0027, загальною площею 0,1375 га, за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить на праві оренди ОСОБА_1 згідно договору оренди від 20 вересня 2010 року зі змінами і доповненнями;

- визнати протиправним та частково скасувати містобудівну документацію затверджену рішенням Сумської міської ради від 06 березня 2013 року № 2180-МР «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Суми» в частині затвердження в рекреаційній зоні озеленених територій загального користування Р-3 земельної ділянки, кадастровий номер: 5910136600:18:012:0027, загальною площею 0,1375 га, за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить праві оренди ОСОБА_1 згідно договору оренди від 20 вересня 2010 року зі змінами і доповненнями.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 26.03.2020 відкрито провадження по справі та призначено справу до підготовчого судового засідання.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 29.04.2020 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 20 вересня 2010 року, з договором про внесення змін від 23 грудня 2019 року укладеного між позивачем і Сумською міською радою, позивачу в оренду передана земельна ділянка, кадастровий номер: 5910136600:18:012:0027, загальною площею 0,1375 га, за адресою: АДРЕСА_1 . Цільове використання земельної ділянки: для громадської та житлової забудови. Умовою про надання даної земельної ділянки позивачу, згідно пункту 2.1. Договору оренди, є розміщення кафе з зоною відпочинку.

Позивач стверджує, що рішення Сумської міської ради від 19 грудня 2012 року за № 1943-МР, та рішення Сумської міської ради від 06 березня 2013 року за номером 2180 в частині земельної ділянки, кадастровий номер: 5910136600:18:012:0027, загальною площею 0,1375 га, за адресою: АДРЕСА_1 , порушують права ФОП ОСОБА_1 на використання цієї земельної ділянки для будівництва і подальшу роботу кафе з зоною відпочинку і порушують обов`язки відповідача як орендодавця, передбачені Законом України «Про оренду землі». Так, позивач не може використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням (будівництво кафе з зоною відпочинку), виходячи зі змісту містобудівної документації міста Суми, хоча сплачує відповідачу за неї, щомісячно орендну плату і в той же час позбавлений права будувати на ній об`єкт, передбачений договором оренди від 20 вересня 2010 року з наступними змінами та доповненнями.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Також, від відповідача до суду надійшов письмовий відзив, в якому він позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що згідно Генерального плану м. Суми, затвердженого рішенням сесії Сумської міської ради від 16.10.2002 №139-МР, який діяв на час формування земельної ділянки що орендована позивачем з функціональним призначенням "Під розміщення кафе з зоною відпочинку", земельна ділянка орендована позивачем знаходилася в кварталі, позначеному на кресленнях як існуюча багатоквартирна житлова забудова. Однак, після змін від 06.03.2013 № 2180-МР - ні Генеральним планом міста Суми (зміни затверджені рішенням сесії Сумської міської ради від 19.12.2012 № 1943-МР), ні Планом зонування території міста Суми, затвердженим рішенням сесії Сумської міської ради від 06.03.2013 № 2180-МР, розміщення багатоквартирної житлової забудови не передбачено.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до договору оренди земельної ділянки від 20 вересня 2010 року, з договором про внесення змін від 23 грудня 2019 року укладеного між позивачем і Сумською міською радою, позивачу в оренду передана земельна ділянка, кадастровий номер: 5910136600:18:012:0027, загальною площею 0,1375 га, за адресою: АДРЕСА_1 . Цільове використання земельної ділянки: для громадської та житлової забудови (а.с. 16-23).

Умовою про надання даної земельної ділянки позивачу, згідно пункту 2.1. Договору оренди, є розміщення кафе з зоною відпочинку.

На дату укладення договору оренди земельної ділянки (на 20 вересня 2010 року) генеральний план міста Суми від 20 жовтня 2002 року, дозволяв здійснювати будівництво кафе з зоною відпочинку на земельній ділянці кадастровий номер: 5910136600:18:012:0027, загальною площею 0,1375 га, за адресою: АДРЕСА_1 а.

Згідно пункту 1 договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 20 вересня 2010 року, строк оренди земельної ділянки кадастровий номер: 5910136600:18:012:0027, загальною площею 0,1375 га, за адресою: АДРЕСА_1 , з 23.12.2019 продовжено на десять років (а.с. 23).

В держаному земельному кадастрі України, земельна ділянка кадастровий номер: 5910136600:18:012:0027 загальною площею 0,1375 га, за адресою: АДРЕСА_1 а, позначена як категорія: землі громадської та житлової забудови (комерційне використання), на яких дозволяється будувати приміщення кафе з зоною відпочинку.

Водночас, у містобудівній документації, затвердженій рішенням Сумської міської ради від 19 грудня 2012 року № 1943-МР «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми» та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16 жовтня 2002 року № 139-МР» (а.с. 12-13), земельна ділянка кадастровий номер: 5910136600:18:012:0027 загальною площею 0,1375 га, за адресою: АДРЕСА_1 а, позначена як території підприємств та установ обслуговування земельної ділянки (а.с. 52).

Також, у містобудівній документації, затвердженій рішенням Сумської міської ради від 06 березня 2013 року № 2180-МР «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Суми» (а.с. 14-15), земельна ділянка кадастровий номер: 5910136600:18:012:0027 загальною площею 0,1375 га, за адресою: АДРЕСА_1 а, затверджена в рекреаційній зоні озеленених територій загального користування Р-3 (а.с. 53).

З метою реалізації права на забудову належної їй на праві оренди земельної ділянки, ФОП ОСОБА_1 було направлено до Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради листи про надання роз`яснення про можливість отримання вихідних даних для будівництва кафе з зоною відпочинку.

Листом від 10 березня 2020 року № 161.162/08.01-20 Управлінням архітектури та містобудування Сумської міської ради була надана відповідь, що згідно з внесеними змінами до генерального плану території рішенням Сумської міської ради від 19 грудня 2012 року за № 1943-МР, та рішення Сумської міської ради від 06 березня 2013 року, за номером 2180, яким було затверджено План зонування території міста Суми, неможливо розміщувати кафе з зоною відпочинку на даній земельній ділянці (територія земельної ділянки кадастровий номер: 5910136600:18:012:0027, загальною площею 0,1375 га, за адресою: АДРЕСА_1 а позначена в рекреаційній зоні озеленених територій загального користування Р-3, де розміщення комерційної громадської та багатоквартирної забудови не передбачено) (а.с. 6-7).

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно із частиною 1 статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.

Частина 3 статті 16 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачає, що склад, зміст, порядок розроблення та оновлення містобудівної документації на місцевому рівні визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, зміни до генерального плану міста Суми та План зонування території міста Суми суперечать відомостям та проектній документації з землеустрою щодо земельної ділянки кадастровий номер: 5910136600:18:012:0027.

Відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 13.07.2012 № 358 затверджено ДЕРЖАВНІ БУДІВЕЛЬНІ НОРМИ ДБН 5.1.1-15:2012 "Склад та зміст генерального плану населеного пункту". Підпункт д пункту 4.2. Розділу 4 даного ДБН встановлює: під час розроблення генерального плану враховують інформацію земельного кадастру, а згідно підпункту г) пункту 4.2. Розділу 4: враховують також чинну містобудівну документацію на місцевому рівні. Підпункт в) пункту 5.5.2. Розділу 5 ДБН Б.1.1-15:2012 передбачає, що обов`язковою частиною Генерального плану населеного пункту є план існуючого використання території на якому відображається земельні ділянки, надані для забудови та іншого використання. Відповідно до пункту 5.5.5. Розділу 5 ДБН Б.1.1- 15:2012: Генеральний план (основне креслення)" виконують з урахуванням "Плану існуючого використання території". На основному кресленні генерального плану відображають елементи плану існуючого використання території, що залишаються незмінними на етапі реалізації генерального плану.

Відповідач своїм рішенням від 23 грудня 2009 року за номером 3378-МР передав в оренду позивачу земельну ділянку кадастровий номер: 5910136600:18:012:0027 для будівництва кафе з зоною відпочинку. Тому, при розробленні змін до Генерального плану міста Суми, який був затверджений рішенням Сумської міської ради від 19 грудня 2012 року за № 1943-МР, та рішенням Сумської міської ради від 06 березня 2013 року за номером 2180 повинно було бути враховано основні креслення існуючого генерального плану міста Суми (затвердженого в 2002 році) з урахуванням рішення від 23 грудня 2009 року за номером 3378-МР.

Згідно з частиною 1 статті 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ). Частина 3 вказаної статті встановлює, що зонування території здійснюється з дотриманням таких вимог: урахування попередніх рішень щодо планування і забудови території; відображення існуючої забудови територій, а також основних елементів планувальної структури територій.

При цьому, в порушення вказаної норми, План зонування міста Суми, затверджений рішенням Сумської міської ради від 06 березня 2013 року за номером 2180, не враховує раніше прийняті рішення (про передачу в оренду позивачу земельної ділянки) та планувальній структурі території (розміщення кафе згідно договору оренди).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно із частиною 2 статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець зобов`язаний не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.

Однак, виходячи зі змісту містобудівної документації міста Суми, позивач не може використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням (будівництво кафе з зоною відпочинку) і позбавлений права будувати на неї об`єкт, передбачений договором оренди від 20 вересня 2010 року з наступними змінами та доповненнями.

Отже, рішення Сумської міської ради від 19 грудня 2012 року за № 1943-МР, та рішення Сумської міської ради від 06 березня 2013 року за номером 2180 в частині земельної ділянки, кадастровий номер: 5910136600:18:012:0027, загальною площею 0,1375 га, за адресою: АДРЕСА_1 а, порушують права позивача як орендаря земельної ділянки на використання цієї земельної ділянки для будівництва і подальшу роботу кафе з зоною відпочинку.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи, що відповідачем не доведено належним чином обґрунтованість та правомірність прийняття рішення від 19 грудня 2012 року № 1943-МР «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми» та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16 жовтня 2002 року № 139-МР» та рішення від 06 березня 2013 року № 2180-МР «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Суми» в оскаржуваних частинах, суд дійшов висновку, що вони є протиправними та підлягають скасуванню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання протиправними та скасування рішень в частині – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Сумської міської ради від 19 грудня 2012 року № 1943-МР «Про затвердження містобудівної документації «Проект внесення змін до генерального плану міста Суми» та внесення змін до генерального плану міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 16 жовтня 2002 року № 139-МР», в частині позначення як території підприємств та установ обслуговування земельної ділянки, кадастровий номер: 5910136600:18:012:0027, загальною площею 0,1375 га, за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить на праві оренди ОСОБА_1 згідно договору оренди від 20 вересня 2010 року зі змінами і доповненнями.

Визнати протиправним та скасувати рішення Сумської міської ради від 06 березня 2013 року № 2180-МР «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території міста Суми» в частині затвердження в рекреаційній зоні озеленених територій загального користування Р-3 земельної ділянки, кадастровий номер: 5910136600:18:012:0027, загальною площею 0,1375 га, за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить праві оренди ОСОБА_1 згідно договору оренди від 20 вересня 2010 року зі змінами і доповненнями.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сумської міської ради (40000, м. Суми, майдан Незалежності, буд. 2, ідентифікаційний код 23823253) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Відповідно до п. 3 розділу VI Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки визначені, зокрема, статтею 295 цього кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст рішення складений та підписаний 03.06.2020.