Ухвала суду № 89596813, 01.06.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2020
Номер справи
360/2100/20
Номер документу
89596813
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

01 червня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/2100/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до Новоайдарської районної ради Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

27.05.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Новоайдарської районної ради Луганської області (далі – відповідач), в якому позивач просить

- визнати бездіяльність Новоайдарської районної ради протиправною та зобов`язати утриматися від оголошення результатів конкурсу, зобов`язати сформувати склад комісії відповідно до положень ст. 14 Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного комунального закладу охорони здоров`я, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2017 № 1094;

- визнати протиправним та скасувати протокол засідання Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади генерального директора комунального некомерційного підприємства «Новоайдарська багатопрофільна лікарня» Новоайдарської районної ради № 1 від 21.04.2020.

Розглянувши матеріали позову, суд дійшов такого.

Пунктом 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху для усунення недоліків з таких підстав.

Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивачем не надано суду документ про сплату судового збору, проте в позовній заяві позивач зазначає, що його звільнено від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір”, в матеріалах позову наявна копія посвідчення учасника бойових дій НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_1 .

Суд не погоджується з таким твердженням позивача з огляду на таке.

Частиною другою статті 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” (далі - Закон № 3674-VI).

Судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат (частина перша статті 1 Закону № 3574-VI).

Відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.

Разом з тим, зазначена норма має відсильний характер та не містить вичерпного переліку справ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. У статті 22 цього ж Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону.

Отже, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI суд має враховувати предмет та підстави позову; перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень статей 12, 22 Закону № 3551-XII.

Подібну правову позицію щодо застосування та тлумачення пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09 жовтня 2019 року у справі № 9901/311/19 (провадження № 11-795заі19) та постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21 березня 2018 року у справі № 490/8128/17 (провадження № К/9901/166/18, К/9901/30220/18).

Правовий аналіз змісту статті 5 Закону України “Про судовий збір” свідчить про те, що від сплати судового збору звільняються або особи, зазначені в пунктах 7, 8, 9, 10, яким така пільга безумовно надається у зв`язку з наявністю певного статусу незалежно від категорії справи (інваліди, громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), або особи у справах визначеної в пунктах 1-6, 12-17, 21-23 категорій.

Такий висновок підтверджується диспозицією пункту 16 статті 5 названого закону, згідно з яким згадану пільгу мають позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов`язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Конструкція пункту 13, в якому йдеться про “справи, пов`язані з порушенням їхніх прав”, вказує на категорію справ, в яких учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору. Якби лише наявність в особи такого статусу надавала у цій частині пільгу, то відпадала б необхідність у формулюванні другої частини зазначеної норми закону про те, що звільнення від сплати судового збору стосується спорів про порушені права.

Вказана норма не містить вичерпного переліку порушених прав, однак порушення прав нерозривно пов`язане саме зі статусом учасника бойових дій, який, як і права такої особи, визначається спеціальним законом, а не усіх прав людини і громадянина, які встановлені Конституцією України та іншими законами.

При зверненні до суду особи, яка є учасником бойових дій, наприклад, з позовом про розірвання шлюбу або із заявою про визнання фізичної особи недієздатною, вона зобов`язана сплатити судовий збір, так як в таких правовідносинах відсутнє порушення якихось прав особи, як учасника бойових дій.

В даному спорі при зверненні до суду ОСОБА_1 , який є учасником бойових дій, просить суд визнати бездіяльність Новоайдарської районної ради протиправною та зобов`язати утриматися від оголошення результатів конкурсу, зобов`язати сформувати склад комісії відповідно до положень ст. 14 Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного комунального закладу охорони здоров`я затвердженого постановою КМУ від 27.12.2017 № 1094; визнати протиправним та скасувати протокол засідання Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади генерального директора комунального некомерційного підприємства «Новоайдарська багатопрофільна лікарня» Новоайдарської районної ради № 1 від 21.04.2020.

Даний спір не пов`язаний з наявністю чи відсутністю у позивача статусу учасника бойових дій, а тому в даних правовідносинах відсутнє порушення якихось прав, пов`язаних саме зі статусом учасника бойових дій.

Таким чином, в даному випадку ОСОБА_1 не звільняється від сплати судового збору за розгляд цієї справи в судах усіх інстанцій на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Згідно зі статтею 4 Закону № 3674 судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, сплачується судовий збір у розмірі – 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” встановлено прожитковий мінімум в розрахунку на місяць для працездатних осіб у розмірі 2102 гривень з 1 січня 2020 року.

Позивачем заявлено дві позовні вимоги немайного характеру.

Тому позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір у розмірі 1681,60 грн.

Згідно з частиною першою статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Крім того, відповідно до пунктів 4, 5, 9 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.

Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин; вирішуючи спір суд повинен встановити, що у зв`язку з прийнятим рішенням, вчиненням дії чи допущенням бездіяльності суб`єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи інтереси особи у сфері публічно-правових відносин; при цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.

Розгляду та задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.

При цьому, слід зазначити, що при зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який би міг відновити його становище та захистити порушене, на його думку право. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з`ясувати характер спірних відносин (предмет та підстави позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.

Як вбачається з прохальної частини позову, позивач просить суд визнати бездіяльність Новоайдарської районної ради протиправною та зобов`язати утриматися від оголошення результатів конкурсу, зобов`язати сформувати склад комісії відповідно до положень ст. 14 Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного комунального закладу охорони здоров`я затвердженого постановою КМУ від 27.12.2017 № 1094; визнати протиправним та скасувати протокол засідання Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади генерального директора комунального некомерційного підприємства «Новоайдарська багатопрофільна лікарня» Новоайдарської районної ради № 1 від 21.04.2020.

Однак в описовій частині відсутнє обґрунтування порушення внаслідок бездіяльності відповідача права позивача, яке підлягає судовому захисту, не зазначено статус позивача у спірних правовідносинах, чи брав він участь у конкурсі.

Крім того, в прохальній частині позову оскаржується протиправна бездіяльність відповідача, проте не конкретизовано, в чому полягає саме бездіяльність суб`єкта владних повноважень як тривала пасивна поведінка щодо неприйняття рішень або вчинення дій, які мають бути згідно із законом прийняті або вчинені.

Отже, позивачу необхідно надати уточнену позовну заяву із зазначенням обґрунтування позовних вимог та обставин, за яких на думку позивача, були порушені його права, свободи чи інтереси, з посиланням на конкретні рішення, дії чи бездіяльність відповідача.

Відповідно до частин четвертої, сьомої статті 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

До заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.

Згідно із частиною першою статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Так, позивач просить суд скасувати протокол засідання Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади генерального директора комунального некомерційного підприємства «Новоайдарська багатопрофільна лікарня» Новоайдарської районної ради № 1 від 21.04.2020.

Разом з тим, копії оскаржуваного протоколу позивачем до позовної заяви не надано.

Також в позові позивач посилається на розпорядження голови Новоайдарської районної ради № 39 від 15.04.2020 про затвердження складу комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора КНП Новоайдарська багатопрофільна лікарня, проте копії зазначеного розпорядження не надає.

Отже, позивачу необхідно надати суду засвідчені належним чином копії оскаржуваного протоколу засідання Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади генерального директора комунального некомерційного підприємства «Новоайдарська багатопрофільна лікарня» Новоайдарської районної ради № 1 від 21.04.2020 та розпорядження голови Новоайдарської районної ради № 39 від 15.04.2020 про затвердження складу комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора КНП Новоайдарська багатопрофільна лікарня.

Суд зауважує, що у разі неможливості надання доказів у справі, позивач вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

На підставі викладеного суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху для усунення зазначених недоліків шляхом надання до суду уточненої позовної заяви із зазначенням обґрунтування позовних вимог та обставин, за яких на думку позивача, були порушені його права, свободи чи інтереси, з конкретизацією, в чаму саме полягає протиправна бездіяльність відповідача; засвідчених належним чином копій протоколу засідання Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади генерального директора комунального некомерційного підприємства «Новоайдарська багатопрофільна лікарня» Новоайдарської районної ради № 1 від 21.04.2020 та розпорядження голови Новоайдарської районної ради № 39 від 15.04.2020 про затвердження складу комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора КНП Новоайдарська багатопрофільна лікарня (у разі неможливості їх надання – клопотання про витребування доказів судом) та документу про сплату судового збору в дохід Державного бюджету у сумі 1681,60 грн.

Також суд роз`яснює, що у відповідності до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.

Строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Новоайдарської районної ради Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії залишити без руху.

Запропонувати позивачеві протягом десяти календарних днів з дня отримання цієї ухвали (з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України) усунути зазначені в ухвалі недоліки позовної заяви шляхом надання до суду:

- уточнену позовну заяву із зазначенням обґрунтування позовних вимог та обставин, за яких, на думку позивача, були порушені його права, свободи чи інтереси, з конкретизацією, в чому саме полягає протиправна бездіяльність відповідача;

- засвідчених належним чином копій протоколу засідання Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади генерального директора комунального некомерційного підприємства «Новоайдарська багатопрофільна лікарня» Новоайдарської районної ради № 1 від 21.04.2020 та розпорядження голови Новоайдарської районної ради № 39 від 15.04.2020 про затвердження складу комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора КНП Новоайдарська багатопрофільна лікарня (у разі неможливості їх надання – клопотання про витребування доказів судом);

- документу про сплату судового збору в дохід Державного бюджету у сумі 1681,60 грн сплаченого за наступними реквізитами:

22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050):

Отримувач коштів: УК у м.Сєвєродон./Луг.окр.адм.суд/22030101;

Рахунок отримувача: UA218999980313141206084012080;

Код отримувача: 37944909;

Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.);

Відомча ознака: “ 84” Окружні адміністративні суди.

В разі неусунення вказаних недоліків у встановлений термін позовну заяву буде повернуто позивачеві.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.

СуддяА.Г. Секірська