Рішення № 89595711, 25.05.2018, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2018
Номер справи
804/39/18
Номер документу
89595711
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2018 року Справа № 804/39/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю “Фарма-Кит” про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:

- визнання протиправними дій Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області щодо не надання Товариству з обмеженою відповідальністю “Фарма-Кит” (далі – ТОВ “Фарма-Кит”) розпорядження прибрати з зовнішніх рекламних конструкцій аптечного закладу за місцем провадження діяльності: м.Дніпро, пр.Поля (Кірова), 1/9, прим.109/110 позначення “аптека низьких цін”, що містить вказівку щодо рівня або іншої ознаки цін, яка може вплинути на наміри споживача щодо придбання товарів у такому закладі;

- зобов`язання Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області надати ТОВ “Фарма-Кит” розпорядження прибрати з зовнішніх рекламних конструкцій аптечного закладу за місцем провадження діяльності: м.Дніпро, пр.Поля, 1/9, прим.109/110 позначення “аптека низьких цін”, що містить вказівку щодо рівня або іншої ознаки цін, яка може вплинути на наміри споживача щодо придбання товарів у такому закладі.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що звернення щодо порушенням ТОВ «Фарма-Кит» ліцензійних умов, встановлених для здійснення роздрібної торгівлі лікарськими засобами проігноровано та не вжито відповідних заходів реагування відповідачем. 23.06.2017 року відповідач направив позивачу лист, з якого вбачається, що перевірка ТОВ «Фарма-Кит» проведена, але ОСОБА_1 вважає її недбалою, лише формальною і її результати не відповідають дійсності.

09.01.2018 року ухвалою суду позовну заяву залишено без руху через невідповідність вимогам ст.ст.160, 161 КАС України. На виконання ухвали суду, позивачем усунуті виявлені недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 25.04.2018р. справу прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

23.05.2018 року ухвалою суду в задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відмовлено.

Відповідач надав до суду відзив, у якому просив у задоволенні позовної заяви відмовити посилаючись на те, що на підставі звернення позивача фахівцями Служби була проведена позапланова перевірка додержання ліцензіатом ТОВ Фарма-Кит» за адресою: м. Дніпро, пр. О.Поля, 1/9, прим.109/110 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, під час якої перевірялось дотримання ТОВ «Фарма-Кит» п. 161 Ліцензійних умов та за результатами якої винесено відповідне розпорядження. А тому твердження позивача є безпідставним, а відповідач діяв на підставі і в межах повноважень, наданих чинним законодавством. Щодо вивіски «аптека низьких ц» відповідач зазначає, що за ТОВ «Фарма-Кит» зареєстроване право на використання комбінованого знаку для товарів та послуг «аптека низьких ц». Отже відповідно Ліцензійних умов він має право на розміщення на вивісці свого аптечного закладу знак для товарів і послуг.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 23.05.2017 року до Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області надійшло звернення ОСОБА_1 про порушення ТОВ «Фарма-Кит» Ліцензійних умов, а саме, розміщенням на фасаді аптечного закладу розташованого за адресою м. Дніпро, пр. О.Поля, 1/9, прим.109/110.

На підставі звернення гр. ОСОБА_1 та погодження Державної регуляторної служби України від 30.06.2017р. №4999, фахівцями відповівадча була проведена позапланова перевірка додержання ліцензіатом ТОВ «Фарма-Кит» (код ЄДРПОУ 38626047) в тому числі за адресою: м.Дніпро, пр. О.Поля, 1/9, прим.109/110 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016р. №929 (далі — Ліцензійні умови), за результатами якої було складено акт від 22.06.2017р. № 14/4-ОР.

За результатами перевірки по факту звернення позивача, відповідачем на адресу ТОВ «Фарма-Кит» було винесене розпорядження №5/4-ОР від 23.06.2017р., яким зобов`язано суб`єкта господарювання ТОВ «Фарма-Кит» усунути порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 929 (далі — Ліцензійні умови), виявлені при перевірці деяких структурних підрозділів ліцензіата. Що стосується використання аптекою № 1, яка знаходиться у м. Дніпро, пр. АДРЕСА_1 .Поля, 1/9, прим.109/110 знаку для товарів і послуг «аптека низьких ц», то третьою особою абсолютно правомірно розміщено даний знак для товарів і послуг на аптеці №1.

Листом від 23.06.2017 року Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області повідомила позивача про прийняте за результати перевірки розпорядження від №5/4-ОР від 23.06.2017р. Також позивача було повідомлено про те, що викладена ним у зверненні інформація не підтверджена оскільки, розміщення на аптечних закладах ТОВ «Фарма-Кит» напису «аптека низьких ц» відповідає вимогам законодавства.

Вирішуючи спір суд зазначає, що статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

За положеннями абзацу 6 частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», підставами для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Згідно пункту 1 Положення про Державну службу України з лікарських засобів та контролю за наркотиками затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.2015 року № 647, Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров`я, який реалізує державну політику у сферах контролю якості та безпеки лікарських засобів, у тому числі медичних імунобіологічних препаратів (далі - лікарські засоби), медичної техніки і виробів медичного призначення (далі - медичні вироби), та обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу.

Відповідно до підпункту 10 пункту 4 зазначеного Положення, Держлікслужба відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням суб`єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами.

На виконання зазначених норм та у зв`язку із надходженням повідомлення позивача, Державною службою з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області була проведена перевірка ТОВ «Фарма-Кит».

За результатами проведеної перевірки Державною службою з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області прийняте розпорядження від 23.06.2017 року № 5/4-ОР «Щодо усунення порушень Ліцензійних умов».

Позивача було повідомлено про результати перевірки проведеної за його зверненням.

Позивач не погоджується із тим, що за результатами перевірки Державною службою з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області не прийняте розпорядження, яким би було зобов`язано ТОВ «Фарма-Кит» вилучити з фасаду будівлі аптеки розташованої за адресою м. Дніпро, пр. О.Поля, 1/9, прим.109/110, вивіски з написом «аптека низьких ц», що стало підставою звернення до суду.

Суд зазначає, що згідно пункту 156 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 року № 929 (далі – Ліцензійні умови), роздрібна торгівля лікарськими засобами здійснюється лише через аптеки та їх структурні підрозділи, крім випадків, передбачених пунктом 158 цих Ліцензійних умов.

Положеннями пункту 161 Ліцензійних умов передбачено, що на фасаді будівлі, в якій розміщується аптечний заклад, установлюється вивіска із зазначенням виду закладу. На видному місці перед входом до аптечного закладу розміщується інформація про найменування ліцензіата, режим роботи аптечного закладу.

На вивісці та зовнішніх рекламних конструкціях аптечного закладу дозволяється, крім використання позначення виду аптечного закладу, розміщувати найменування ліцензіата, найменування аптечного закладу та/або знака для товарів і послуг (логотипа), який належить ліцензіату на законних підставах, за умови, що найменування ліцензіата, найменування аптечного закладу та/або знак для товарів та послуг (логотип) не містить: вказівки щодо рівня або іншої ознаки цін, яка може вплинути на наміри споживача щодо придбання товарів у такому закладі; інформації, що може вводити споживача в оману, про орієнтованість аптечного закладу на обслуговування певних соціальних груп населення; порівнянь з іншими аптечними закладами.

За бажанням ліцензіат встановлює сигнальний покажчик аптечного закладу та його структурного підрозділу, загальний опис якого затверджується МОЗ.

Аптечним закладам присвоюється порядковий номер та за бажанням ліцензіата найменування.

Відповідно до умов ліцензійного договору від 01.07.2017 року ТОВ «Фарма-Кит» надано дозвіл використовувати знак для товарів і послуг «аптека низьких ц» на аптечному закладі за адресою: м.Дніпро, пр.Поля, 1/9, прим.109/110.

Згідно наданого третьою особою висновку від 23.01.2017 року патентного повіреного України (реєстраційний номер № 329 від 20.01.2017 року) позначення «аптека низьких ц» не може вводити в оману споживачів щодо вартості (ціни), оскільки не містить у своїй назві вказівки на ціну товарів чи послуг.

Таким чином суд погоджується з твердженням відповідача про те, що розміщення ТОВ «Фарма-Кит» вивіски з назвою товарного знаку «аптека низьких ц» не суперечить вимогам Ліцензійних умов.

У позовній заяві позивач посилається на те, що експертом Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Онищук А.І. у висновку експертного дослідження від 31.07.2017 року № 19/8-6/12(ІВ)-ЕД/2017, зроблено висновок про схожість позначень «аптека низьких ц» та «аптека експресс-аптека низких цен», «аптека низких цен», «аптека низьких OOO», «низька ціна», «аптека низьких ці» «аптека низьких це» є схожими настільки, що їх можна сплутати зі знаком «аптека низьких цін».

Також, позивач посилався на висновок Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України №19/8-6(ІВ)-ЕД/2017, яким визначено, що позначення «аптека низких ц» складається з даних, що є описовим щодо вартості (ціни).

Водночас, суд зазначає, що у зазначених експертних висновках не досліджувалось питання щодо можливості знаку «аптека низьких ц» ввести в оману споживачів щодо вартості (ціни) чи можливості вплинути на наміри споживача щодо придбання товарів.

Таким чином суд не приймає такі висновки в якості доказу того, що ТОВ «Фарма-Кит» порушено вимоги пункту 161 Ліцензійних умов щодо заборони вказівки щодо рівня або іншої ознаки цін, яка може вплинути на наміри споживача щодо придбання товарів у такому закладі.

Так, ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин суд вважає, що Державною службою з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області правомірно повідомлено позивача про відсутність підстав для прийняття розпорядження прибрати з зовнішніх рекламних конструкцій аптечного закладу за місцем провадження діяльності: м. Дніпро, пр.Поля (Кірова), 1/9, прим.109/110 позначення «аптека низьких ц».

Згідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 241-246, 250, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю “Фарма-Кит” про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Г. В.Кадникова