
Справа № 428/4143/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2020 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Бароніна Д.Б.,
за участю секретаря Бондаренка К.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до старшого сержанта поліції ПСР ПП Кремінського ВП ГУНП в Луганській області Олійника Олександра Миколайовича про визнання дій протиправними, скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та стягнення моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
1. Позиції сторін, процесуальні дії
1.1. ОСОБА_1 звернувся до Сєвєродонецького міського суду Луганської області з позовною заявою до старшого сержанта поліції ПСР ПП Кремінського ВП ГУНП в Луганській області Олійника Олександра Миколайовича про визнання дій протиправними, скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та стягнення моральної шкоди.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідачем у відношенні нього складена постанова у справі про адміністративне правопорушення серії БАА № 439607 від 16.05.2020, у якій зазначено, що позивач 16.05.2020 о 16:40 годині у м. Кремінна по вул. Донецька, керуючи транспортним засобом ВАЗ 2105, реєстраційний номер НОМЕР_1 , здійснив обгін транспортного засобу ЗІЛ-130 на перехресті з вул. Залізнодорожньою, чим порушив п.п. 14.6 «а» ПДР України. Оскаржувану постанову позивач вважає протиправною, оскільки в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, його вина не доведена жодними допустими доказами, тому просить визнати дії відповідача протиправними, скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення та стягнути з відповідача моральну шкоду в розмірі 500 грн.
1.2. У судовому засіданні позивач присутній не був, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином в порядку статті 268 КАС України.
2. Обставини справи, зміст спірних правовідносин
2.1. 16.05.2020 старшим сержантом поліції ПСР ПП Кремінського ВП ГУНП в Луганській області Олійником Олександром Миколайовичем в м. Кремінна по вул. Донецька було винесено постанову серії БАА № 439607 у справі про адміністративне правопорушення, зі змісту якої вбачається, що ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, та накладено штраф у розмірі 425 грн. 00 коп. Винесення вказаної постанови мотивовано тим, що ОСОБА_1 16.05.2020 о 16:40 годині в м. Кремінна по вул. Донецькій, керуючи транспортним засобом ВАЗ 2105, реєстраційний номер НОМЕР_1 , здійснив обгін транспортного засобу ЗІЛ-130 на перехресті з вул. Залізнодорожньою, чим порушив п.п. 14.6 «а» ПДР України.
В пункті 7 оскаржуваної постанови вказано, що до постанови додається «відіо». Технічний засіб, яким здійснено відеозапис, у постанові не вказаний.
3. Релевантні джерела права та акти їх застосування
3.1. Згідно із ч. 2 ст. 122 КУпАП порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз`їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв`язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди, -тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Підпунктом «а» пункту 14.6 Правил дорожнього руху України визначено, що обгін на перехресті заборонений.
3.2. Згідно із ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 2 ст. 258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, а також порушень правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису).
Статтею 268 КУпАП визначено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Згідно із ч. 3 ст. 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості, зокрема, про технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався).
3.3. У постанові від 15.11.2018 по справі № 524/5536/17 Верховний Суд дійшов висновку про те, що відеозапис не може вважатися належним доказом якщо, оскаржувана постанова не містить посилань на технічний засіб, за допомогою якого здійснено даний відеозапис.
3.4. Згідно із ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
3.5. Згідно із ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
3.6. Частиною 5 ст. 21 КАС України передбачено, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
4. Оцінка доказів та аргументів сторін
4.1. Суд зауважує, що факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП відповідачем не доведено, оскільки на виконання ухвали суду відповідачем не було надано жодних доказів правопорушення. Ухвала суду про витребування доказів була отримана за місцем роботи відповідача в електронному вигляді 28.05.2020, про що свідчить довідка про доставку електронного листа. Крім того, ухвала суду про витребування доказів була отримана відповідачем в паперовому вигляді 26.05.2020, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
У оскаржуваній постанові в пункті 7 «До постанови додаються» зазначено лише слово «відіо», проте відсутнє посилання на технічний засіб, за допомогою якого здійснено відеозапис.
В таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, відеозапис не може бути допустимим доказом вчинення позивачем правопорушення, адже всупереч вимог ст. 283 КУпАП працівником поліції не було вказано технічний засіб, за допомогою якого він був здійснений. Сам відеозапис до суду надано так і не було.
4.2. Враховуючи вищевикладені обставини щодо відсутності складу адміністративного правопорушення, суд вважає за необхідне позовні вимоги ОСОБА_1 в частині скасування оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень задовольнити. З метою повного захисту прав позивача, на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та закрити відповідну справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 122 КУпАП.
4.3. Щодо позовної вимоги про визнання дій відповідача протиправними суд зазначає, що посадова особа Національної поліції наділена повноваженнями щодо здійснення контролю за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками, які реалізуються, зокрема, у разі виявлення правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зокрема, порушень, передбачених ч. 2 ст. 122 КУпАП, розглядати справи про адміністративне правопорушення та винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення, без складення відповідного протоколу про адміністративне правопорушення.
Таким чином, дії відповідача щодо виявлення правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та складання постанови у справі про адміністративне правопорушення у разі такого виявлення передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про Національну поліцію», Інструкцією № 1395, що має наслідком прийняття відповідної постанови у справі про адміністративне правопорушення, тому самі по собі дії щодо складення постанови у справі про адміністративне правопорушення не можуть бути визнані протиправними.
Крім того, достатнім та ефективним способом захисту в подібних категоріях справ в розумінні ч. 3 ст. 286 КАС України є скасування оскаржуваної постанови та закриття справи про адміністративне правопорушення.
4.4. Щодо позовної вимоги про стягнення моральної шкоди суд зазначає, що позивачем взагалі не обґрунтовано якими саме діями йому завдано моральну шкоду, в чому проявилася ця шкода, наскільки тривалими та глибокими були моральні страждання тощо. При цьому, сам лише факт порушення прав позивача не може слугувати підставою для стягнення моральної шкоди, адже позивач навіть не вказав в чому полягає ця шкода.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в частині стягнення з відповідача моральної шкоди.
5. Розподіл судових витрат
5.1. Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд враховує, що згідно із ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тобто, якщо відповідачем у справі виступала посадова чи службова особа, то судові витрати стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, в якому працює ця особа. При цьому залучення такого суб`єкта владних повноважень до участі у справі в якості окремого учасника не вимагається.
5.2. В даному випадку на підставі п. 13 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір не мав справлятися за вимоги про відшкодування моральної шкоди.
Позивачем був сплачений судовий збір в сумі 420 грн. 40 коп. за вимоги скасування оскаржуваної постанови, що підтверджується квитанцією № 0.0.1712287938.1 від 20.05.2020. Таким чином, враховуючи факт задоволення тих позовних вимог, за які підлягає сплаті судовий збір, вказану суму судового збору слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Луганській області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 90, 139, 241-246, 255, 286, 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Скасувати постанову старшого сержанта поліції ПСР ПП Кремінського ВП ГУНП в Луганській області Олійника Олександра Миколайовича у справі про адміністративне правопорушення серії БАА № 439607 від 16.05.2020 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП, а відповідну справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 122 КУпАП - закрити.
Відмовити у задоволенні позовних вимог в іншій частині.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Луганській області (код ЄДРПОУ 40108845, місцезнаходження: Україна, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, буд. 1) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Із урахуванням п. 15.5 Перехідних положень КАС України (в редакції, яка набула чинності з 15.12.2017) рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Сєвєродонецький міський суд Луганської області разом із одночасним надісланням копії апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя Д.Б. Баронін