
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2020 р. Справа №480/1705/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Роменського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Сумській області, Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду в інтересах неповнолітньої доньки ОСОБА_2 (далі по тексту - ОСОБА_2 ) з позовом до Роменського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Сумській області (далі по тексту - Роменський МВ УДМС України в Сумській області), Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (далі по тексту - УДМС України в Сумській області) та простить:
1. Визнати протиправною бездіяльність Роменського МВ УДМС України в Сумській області та УДМС України в Сумській області щодо оформлення і видачі її дочці, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки.
2. Зобов`язати Роменський МВ УДМС України в Сумській області і УДМС України в Сумській області оформити і видати її дочці, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до «Положення про паспорт громадянина України», затвердженого Постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ від 26.06.1992 без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що вона є матір`ю та законними представниками неповнолітньої доньки - ОСОБА_2 . У зв`язку з настанням їй 16-річчя, вони звернулися до Роменського МВ УДМС України в Сумській області з проханням щодо оформлення та видачі паспорта у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року. Заяву було переадресовано до УДМС України в Сумській області, яке листом №5901.3.2-1152/59.1-20 від 07.02.2020 відмовило у видачі паспорта у формі книжечки. На думку позивача, така відмова є протиправною, оскільки вона суперечить діючим нормативно-правовим актам та правовій позиції Верховного Суду, викладеній у рішенні по зразковій справі у подібних правовідносинах.
Ухвалою суду від 30.03.2020 позовну заяву було залишено без руху, оскільки нова подана з порушенням вимог ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), а саме: позивачем не було надано копію позовної заяви для всіх відповідачів. Позивачу було надано час для усунення недоліків позову.
Після виконання позивачем недоліків позову ухвалою суду від Після виконання позивачем недоліків позову ухвалою суду від 13.04.2020 прийнято до провадження позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. 13.04.2020 прийнято до провадження позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Представник відповідача - УДМС України у Сумській області подав до суду відзив на позов, в якому заперечував проти позовних вимог та зазначив, що при наданні відповіді, управлінням було роз`яснено порядок оформлення та видачі паспорта громадянина України відповідно до норм діючого законодавства, а не відмова у його видачі.
Видача паспорта громадянина України у формі книжечки була регламентована Порядком оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства Внутрішніх справ України від 13.04.2012 № 320 (далі - Порядок 320). На момент звернення позивача 04.02.2020 Порядок № 320 втратив чинність на підставі Наказу Міністерства внутрішніх справ №161 від 01.03.2018, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.03.2018 за № 35231804. Оскільки, спір у типовій справі №806/3265/17 виник внаслідок одночасної дії двох нормативно-правових актів (Порядок №320 та Порядок №302), які регулювали одні й ті самі правовідносини, а позивачі звернулись і заявою про видачу паспорта у формі книжечки після втрата чинності Порядку №320, то дана справа не є типовою. Тому, подана позивачем заява від 04.02.2020 в довільній формі не може вважатися заявою про видачу паспорта, оскільки, для оформлення такого документа, необхідно подати заяву встановленого зразка та інші документи, визначені законодавством. Отже, на думку відповідача, управління діяло в межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачений чинним законодавством (а.с.30-33).
Позивачем було подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначено, що керівництво ДМС України, знаючи про вищевказану Постанову Верховного Суду, скасувало Наказ МВС України №320 від 13.04.2012, але при цьому не було скасовано само Положення про паспорт громадянина України 1992 року. Положення, що Прийняла Верховна Рада, є вищим, ніж накази МВС України.
Наказ МВС № 302 регламентує видачу електронних (біометричних) паспортів. Видача такого паспорта можлива, коли особа дає згоду на обробку персональних даних. Ні позивачка, ні її донька такої згоди не давали. Положення про паспорт громадянина України від 26.06.1992 є діючим, і в ньому зазначено, що паспорти виготовляються або у формі книжечки, або у формі картки. Отже, на переконання позивачки, вона має право вимагати видачі дочці паперового паспорта і без присвоєння їй унікального номера запису в Реєстрі (а.с.39-40).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 виповнилось 16 років, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 17.01.2004 Відділом реєстрації актів громадянського стану Роменського міського управління юстиції (а.с.4).
ІНФОРМАЦІЯ_3 неповнолітня ОСОБА_2 з матір`ю звернулися до Роменського МВ УДМС України в Сумській області із заявою, в якій просили оформити та видати паспорт громадянина України у вигляді паспортної книжечки, а не у формі пластикової картки типу ID-1, без надання згоди на обробку їх персональних даних (а.с.5-6). Дана заява була переадресована за належністю до УДМС України в Сумській області.
Листом від 07.02.2020 №5901.3.2-1152/59.1-20 за результатом розгляду поданої заяви УДМС України в Сумській області надало відповідь, в якій повідомило, що постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 № 398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302" (набрала чинність 07.06.2019), до постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 внесено зміни, якими передбачається, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджено наказом МВС від 06.06.2019 №456, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.06.2019 №620/33591. Наказ набрав чинності з дня його офіційного опублікування - 21.06.2019.
Відповідач зазначив, що за відсутності у позивача відповідного рішення суду на сьогодні у УДМС України в Сумській області відсутні правові підстави оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки (а.с.7).
Не погодившись з вказаною відмовою, позивачі звернулися до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Згідно з ч. 2 ст. 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" (далі - Закон № 2235-III) визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Згідно з пунктами 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім`я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.
Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.
Отже, чинним Положенням про паспорт громадянина України передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.
Водночас, Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" (надалі Закон № 5492-VI) визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.
Згідно зі статтею 13 Закону № 5492-VI, документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на паспорт громадянина України.
Відповідно до частин 2, 4, 6 статті 14 Закону № 5492-VI, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.
Тобто, заявник, звернувшись до уповноваженого суб`єкта з відповідними документами, передбаченими вказаним Законом, має право на отримання документа у формі книжечки, зокрема, паспорта громадянина України.
У разі відсутності у особи паспорта, така особа не має підтвердження громадянства України, що в свою чергу є порушенням її громадянських прав у зв`язку з неможливістю їх реалізації.
Відповідно до частини 7 ст. 16 Закону № 5492-VI, уповноважений суб`єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо:
1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа;
2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті);
3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа;
4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.
У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб`єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа. Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.
Отже, положенням вказаної статті Закону № 5492-VI передбачено вичерпний перелік підстав для відмови заявникові у видачі документа.
З матеріалів справи вбачається, що після досягнення шістнадцятирічного віку, ОСОБА_2 разом з матір`ю, звернулися до відділу УДМС України в Сумській області із заявою про видачу паспорта у формі книжечки. При цьому, заявник відмовилася від отримання та користування будь-якими біометричними документами, що містять інформацію, для зчитування якої необхідні додаткові пристрої, а також від внесення даних про нього до Єдиного демографічного реєстру та від зняття біометричної інформації.
Згідно наданої УДМС України в Сумській області відповіді №5901.3.2-1152/59.1-20 від 07.02.2020 на звернення ОСОБА_2 та її законного представника, відповідач фактично зазначає, що на даний час паспорт громадянина України виготовляється у формі книжечки лише за наявності відповідного рішення суду з посиланням на п. 3 постанови КМУ від 25.03.2015 №302. Тобто відповідач фактично відмовив у видачі позивачу паспорта громадянина України раніше встановленого зразка (1994 року) у формі книжечки.
Проте, Постанова Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України", на яку посилається відповідач, як на підставу відмови у видачі паспорта позивачу, також передбачає можливість оформлення паспорта громадянина України з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки.
Так, відповідно до п.3 вказаної Постанови Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
Враховуючи викладене, УДМС України в Сумській області безпідставно відмовило позивачу в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки.
Спір у цій справі виник у зв`язку з відмовою відповідача видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у вигляді (формі) книжечки відповідно до «Положення про паспорт громадянина України», затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-XII.
З огляду на суб`єктний склад спірних правовідносин, зміст позовних вимог та підстави позову (зокрема, щодо відмови позивача від обробки персональних даних), а також правове регулювання спірних відносин, є достатні підстави вважати, що ця справа відповідає ознакам, викладеним у рішенні Великої Палати Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи Пз/9901/2/18 (№806/3265/17).
Велика Палата Верховного Суду, ухвалюючи вказане рішення, зазначила, що ознаками типової справи є:
позивач - фізична особа, який територіальним органом ДМС України відмовлено у видачі паспорту у формі книжечки, у відповідності до «Положення про паспорт громадянина України», затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ;
відповідач територіальні органи ДМС України;
предмет спору вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв`язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов`язання відповідача видати позивачеві паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв`язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до «Положення про паспорт громадянина України», затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має врахувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Згідно із п. 21 ст. 4 КАС України типові адміністративні справи - адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявленого аналогічні вимоги.
Таким чином, враховуючи предмет спору у цій справі та предмет спору у справі, яку розглянуто Верховним Судом як зразкову, суд дійшов висновку про те, що вказана справа є типовою справою по відношенню до справи №806/3265/17-а. Отже, правові висновки Верховного Суду, які зроблені під час розгляду справи №806/3265/17-а, підлягають врахуванню під час розгляду цієї справи.
Як зазначено в постанові Верховного Суду, будь-яке обмеження прав і свобод особи повинно бути чітким та законодавчо визначеним, однак таке обмеження, як неможливість отримання паспорта у формі книжечки, законодавством не передбачено.
Аналізуючи вищенаведене, суд зазначає, що УДМС України в Сумській області своїми діями прямо порушує права ОСОБА_2 , передбачені статтею 9 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, оскільки неоформлення їй паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки саме через її відмову від збирання персональних даних, що не призводить до негативних наслідків тих чи інших людей та не спрямоване проти цих людей чи держави, обмежує її права, що встановлені законом, і не є необхідними в демократичному суспільстві.
Щодо посилання відповідача на той факт, що заява ОСОБА_2 про оформлення паспорта громадянина України раніше встановленого зразка у формі книжечки, складена у довільній формі, без визначеного чинним законодавством пакету документів, суд зазначає наступне.
Відповідно до листа УДМС України в Сумській області №5901.3.2-1152/59.1-20 від 07.02.2020, яким надано відповідь ОСОБА_2 на її звернення, було розглянуто саме звернення щодо видачі паспорта громадянина України (а.с.7).
При цьому вказана заява про оформлення паспорту була особисто підписана ОСОБА_2 (а.с.5-6). Крім того, жодного зауваження щодо поданої заяви УДМС України в Сумській області у відповіді не висловлювало.
Отже, вказане твердження не могло слугувати підставою для відмови у видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України раніше встановленого зразка у формі книжечки.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Управління Державної міграційної служби України в Сумській області як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності своєї відмови в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки, викладеної у листі-відповіді №5901.3.2-1152/59.1-20 від 07.02.2020.
Суд також зазначає, що звернувшись до суду ОСОБА_2 просила визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо оформлення і видачі їй паспорта громадянина України у формі книжечки.
Суд зазначає, що обраний спосіб захисту не є належним в даному випадку, оскільки не забезпечить повного захисту прав ОСОБА_2 в частині виконання вимог оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року, тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене вище, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_2 та вважає за необхідне зобов`язати оформити і видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до "Положення про паспорт громадянина України", затвердженого Постановою Верховної Ради України №2503-ХІІ від 26.06.1992.
При цьому, вимоги щодо видачі такого паспорта без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру України є визначенням порядку виконання рішення. Оскільки порушене право позивача полягає у відмові видати паспорт громадянина України у формі книжечки, такі вимоги є передчасними та не підлягають задоволенню.
Враховуючи, що ухвалою суду від 13.04.2020 позивача було звільнено від сплати судового збору, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Роменського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Сумській області, Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (вул. Г.Кондратьєва, 27, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 37846270) оформити та видати ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 ) паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя А.Б. Діска