Рішення № 89541078, 29.05.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2020
Номер справи
400/1357/20
Номер документу
89541078
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 травня 2020 р. № 400/1357/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом Головному управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі- відповідіч) з вимогами:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до Довідки Управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань ДПООНД МВС від 08.08.2019 року № 22/6-506 «Про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії» ОСОБА_2 ;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок загального розміру пенсії ОСОБА_1 у відповідності до Довідки Управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань ДПООНД МВС від 08.08.2019 року № 22/6-506 «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» взявши до розрахунку посадовий оклад за 24 тарифним розрядом у розмірі 5070,00 грн.;

зобов`язати відповідача провести перерахунок вже сплаченої ОСОБА_2 пенсії з 01.01.2018 року, застосувавши при перерахунку посадовий оклад за 24 тарифним розрядом у розмірі 5070,00 грн.;

зобов`язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, сплатити ОСОБА_2 розмір недоотриманої ним пенсії з 01.01.2018 року з розрахунку посадового окладу за 24 тарифним розрядом у розмірі 5070,00 грн.

Ухвалою від 31.03.2020р. суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач не вірно перерахував пенсію з 01.01.2018р. з врахуванням посадового окладу в розмірі 4370,00грн., який не відповідає посадовому окладу з 24 тирифним розрядом останньої посади, яку позивач обіймав перед звільненням. Згідно довідки військової частини 3039 НГУ від 10.06.2019. посадовий оклад позивача за 24 тарифним розрядом станом на 01.03.2018р. складав 5070,00грн. таким чином, відповідачу слід перерахувати пенсію позивачу з 01.01.2018р. з врахуванням посадового окладу 5070,00грн.

Відповідач заперечував проти позову, про що зазначив у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказав, що позивачу з 01.01.2018 перераховано розмір пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення від 22.03.2018, що видана Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, що набрало законної сили 05.03.2019 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Листом Міністерства соціальної політики від 21.08.2019 № 15308/0/2-19/54. що надійшов на запит Пенсійного фонду України, повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 на підставі повторно наданих довідок про розмір грошового забезпечення. Оскільки, перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а п. 1, п. 2 Постанови №103 визнані протиправними та нечинними, тобто, на тепер відсутні законодавчо визначені умови та порядок перерахунку пенсії, то у Відповідача відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії Позивачу на підставі довідки від 22.03.2018, а вимоги Позивача є необгрунтованими та безпідставними.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є військовим пенсіонером з 12.03.2005 року та перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

20.05.2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою перерахувати йому пенсію у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262X11 (далі - Закон 2262).

Листом від 28.05.2019р. відповідач надав відповідь на заяву позивача від 20.05.2019р.,в якій зазначив про складові грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2018р., де посадовий оклад позивач складав 4370,00грн.

Позивач вважає, що такий розмір посадового окладу не відповідач 24 тарифному розряду посади начальника служби паливно-мастильних матеріалів полку - останньої посади, яку позивач обіймав перед звільненням на пенсію.

З метою з`ясування обставин справи, позивач звернувся з запитом до останнього місця роботи перед виходом на пенсію - до військової частини 3039 Національної гвардії України.

10.06.2019р. військова частина 3039 надала відповідь позивачу, в якій зазначено, що відповідно по однотипній посаді начальника служби паливо- мастильних матеріалів полку за 24 тарифним розрядом станом на 01.03.2018 року складає 5070,00 грн. До відповіді військової частини 3039 НГУ додано довідки начальника фінансової служби військової частини 3039 НГУ та начальника відділення обліку особового складу, в яких

зазначено, що відповідно до штату №02/2318 інд. 51 тарифний розряд за посадою, яку обіймав позивач перед звільненням має шпс «майор» - 24 тарифний розряд, та посадовий оклад цієї посади складає 5070,00 грн.

13.06.2019 року позивач вдруге звернувся до відповідача з заявою перерахувати йому пенсію з урахуванням довідок військової частини 3039 НГУ, що підтверджують розмір посадового окладу позивача для обрахування пенсії у розмірі 5070,00 грн. До заяви були долучені оригінали довідок військової частини 3039 НГУ.

Проте, 27.06.2019 року, відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії пославшись на те, що відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким категоріям осіб (далі - Постанова КМУ №103) Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією

постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, та запропонував позивачу призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", звернутися до «сектору із соціально-гуманітарних питань Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Миколаївській області (м. Миколаїв, вул. Флотська, буд. 71)».

07.08.2019р. позивач звернувся з заявою до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Миколаївській області» про направлення Відповідачу відповідної Довідки «Про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії» з урахуванням свого посадового окладу у розмірі 5070,00 грн., додавши до заяви відповідні довідки військової частини 3039 НГУ.

13.08.2019 року Державна установа «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Миколаївській області», за своїм вихідним № 33/35-Л-01/173, надала відповідь на заяву позивача, в якій зазначила, що за результатами розгляду заяви позивача, до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України направлено відповідний пакет документів для вирішення питання по суті заяви та виготовлення нової довідки з урахуванням встановленого 24 тарифного розряду.

Проте, з урахуванням вищезазначеного, відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії пославшись на те, що норми Постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) були застосовані для проведення перерахунку пенсій, визначеного Постановою № 103, а рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та не чинними пункти 1,2 Постанови КМУ № 103 та зміни до пункту5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету' Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.

Отримавши вдруге відмову відповідача в перерахунку розміру пенсії, позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови перерахунку його пенсії на підставі наданої Довідки «Про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії» Позивача з урахуванням 24 тарифного розряду, з розрахунку 5070,00 грн. посадового окладу, є протиправними, тому звернувся до суду з відповідним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Частиною 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон).

Згідно частини четвертої статті 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким категоріям осіб (далі за текстом - Постанова КМУ №103) Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури. Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМУ № 704) з 1 березня 2018 року підвищено грошове забезпечення військовослужбовців силових структур шляхом збільшення посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

Норми Постанови КМУ № 704 були застосовані при реалізації Постанови КМУ №103 при перерахунку пенсії позивача у березні 2018 року (перерахунок фактично здійснено з 01.01.2018 року).

Суд зазначає, що при попередньому перерахунку пенсії позивача у березні 2018 року, йому помилково було застосовано до перерахунку пенсії посадовий оклад у розмірі 4370,00 грн., що не відповідає фактичному розміру посадового окладу посади яку обіймав позивач перед звільненням. Цей факт підтверджується довідками з військової частини 3039 НГУ та безпосередньо Довідкою Управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань ДПООНД МВС «Про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії» Позивача з урахуванням саме 24 тарифного розряду з розміром посадового окладу в 5070,00 грн. (а.с. 14-16)

Суд зазначає, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені до частини другої статті 13 Закону № 2262 зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного суду від 03.04.2018 року №175/1665/17 та постанові Верховного Суду від 24.04.2018 року № 686/12623/17 та у зразковій справі №240/5401/18.

Відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач при проведенні перерахунку суми пенсії позивача протиправно не врахував розмір посадового окладу позивача згідно довідки Військової частини від 09.06.2019р. та від 10.06.2019р. в розмірі 5070,00грн.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Частина 2 ст. 9 КАС України надає суду право вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Судовий збір розподіляється відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії відповідно до Довідки Управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань ДПООНД МВС від 08.08.2019 року № 22/6-506 «Про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії».

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159) провести перерахунок загального розміру пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) згідно Довідки Управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань ДПООНД МВС від 08.08.2019 року № 22/6-506 «Про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії» з урахуванням посадового окладу за 24 тарифним розрядом у розмірі 5070,00 гривень.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159) провести перерахунок вже сплаченої ОСОБА_2 пенсії (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з 01.01.2018 року, застосувавши при перерахунку посадовий оклад за 24 тарифним розрядом у розмірі 5070,00 гривень.

5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159) сплатити ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) розмір недоотриманої ним пенсії з 01.01.2018 року з розрахунку посадового окладу за 24 тарифним розрядом у розмірі 5070,00 гривень.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 840,80грн.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов