
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 червня 2020 р. № 469/1383/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправним ненарахування пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 р. № 919, виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на такому підприємстві; зобов`язання провести перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 р. № 919 і виплатити недоплачену пенсію з 14.04.2016 р., виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на такому підприємстві.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 21.07.2017 р. відповідно до рішення Березанського районного суду Миколаївської області йому нараховано пенсію в мінімальному розмірі. З викладеним позивач не згоден, вважає, що пенсію має отримувати, виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на такому підприємстві. Із заявами про перерахунок пенсії звертався до відповідача неодноразово, однак отримував відмови.
03.03.2020 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а. с. 53-57), в якому він посилається на те, що пенсію позивачу призначено з квітня 2016 року на виконання рішення суду. Для обчислення розміру пенсії застосовано дані реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Позивач не подавав довідку про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 р. Оскільки дії відповідача щодо розрахунку пенсії позивача відповідають чинному законодавству, відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Крім того, відповідач наголошує на пропуску позивачем строку звернення, оскільки про порушення його прав позивач дізнався ще в 2016 році.
Ухвалою від 03.03.2020 р. суд витребував у відповідача додаткові докази та постановив розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Відповідачем 23.03.2020 р. надано додаткові докази та пояснення (а. с. 85-88), відповідно до яких позивач звертався із заявами довільної форми, на які відповідач надавав відповіді в порядку Закону України "Про звернення громадян". До вказаних звернень позивач не надавав довідки про заробітну плату (дохід). Відтак, питання обчислення пенсії позивачу згідно з Порядком № 919 відповідачем не розглядалося, а рішення про відмову в перерахунку пенсії не приймалося.
Ухвалою від 07.04.2020 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Постановою Березанського районного суду Миколаївської області від 08.11.2016 р. по справі № 469/745/16-а зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в Березанському районі Миколаївської області призначити позивачу пенсію згідно Списку № 2 (а. с. 15-18).
Як зазначив відповідач, на виконання рішення суду, з квітня 2016 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058).
Для розрахунку пенсійної виплати враховано заробітну плату за період з 01.09.2009 р. по 29.02.2016 р. за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (а. с. 63-65).
Позивач 20.06.2017 р. і 02.09.2019 р. звертався до відповідача із заявами довільної форми про перерахунок пенсії (а. с. 83-84). Довідки про заробітну плату (дохід) до вказаних заяв позивачем не додавалися.
На вказані вище заяви відповідачем надано відповіді листами від 03.07.2017 р. і від 06.09.2019 р. (а. с. 9-10, 13-14), в яких роз`яснено право позивача надати довідку про заробітну плату. Саме довідка про заробітну плату є для Відповідача джерелом інформації для нарахування (перерахування) сум пенсії застрахованій особі.
Частиною 1 ст. 44 Закону № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
За приписами п. 1.6, 1.7 Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (п. 4.3 Порядку № 22-1).
З повідомлених сторонами обставин та доказів на їх підтвердження суд встановив, що позивач не звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за формою, передбаченою додатком 3 до Порядку № 22-1. Відповідно, відповідач не приймав рішення про відмову в перерахунку пенсії. Спеціалістами ПФУ надано лише консультацію на підставі поданих позивачем документів та запропоновано шляхи вирішення питання.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно з п. 3 Порядку визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 р. № 919, за період до 1 січня 1998 р. та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків і Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується під час призначення пенсії, визначається:
1) за наявності підприємства, установи, організації, де працювала особа, або їх правонаступника - виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи про нарахування та виплату заробітної плати (доходу).
За відсутності на підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника відповідної професії (посади) заробітна плата визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати за аналогічною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації або в їх правонаступника, що склалася у кожному місяці роботи, за який втрачено документи.
У випадку повної втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за відповідний період заробітна плата визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія.
При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який визначається заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено пенсію.
Довідка про заробітну плату у випадках, передбачених цим підпунктом, надається підприємством, установою, організацією, де працює (працювала) особа, або їх правонаступником;
2) у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.
Довідка про заробітну плату виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, видається управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах рад.
Таким чином, для обчислення пенсії враховується:
1) заробітна плата з 01.07.2000 р. - за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування;
2) заробітна плата до 01.07.2000 р. - на підставі документів про нараховану заробітну плату, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. За бажанням пенсіонера ним може надаватися довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 р.;
3) заробітна плата, у випадку якщо страховий стаж з 01.07.2000 р. становить менше 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 01.07.2000 р. за умови відсутності заробітної плати за інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 01.07.2000 р. у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату заробітної плати.
Позивачем не надано суду доказів, що він надавав Відповідачу довідку про заробітну плату разом з відповідною заявою. В матеріалах справи відсутні будь-які докази належного (з дотриманням вимог Порядку № 22-1) звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії та надання ним відповідних довідок. На момент звернення позивача до суду відповідач право позивача на перерахунок пенсії не порушував, оскільки рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії не приймалося, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки є передчасними.
З метою реалізації свого права на перерахунок пенсії Позивачу необхідно виконати обов`язок, який покладений на нього Законом № 1058 (ч. 1 ст. 44) та Порядком № 22-1, та надати по органів ПФУ заяву про здійснення перерахунку пенсії разом із довідкою про заробітну плату.
За змістом ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Водночас, не заслуговують на увагу доводи відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, оскільки КАС України передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків.
Відповідно до ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії; нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що у ній містяться два строкових обмеження стосовно виплат пенсії за минулий час: три роки - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з власної вини; без обмеження строку - для особи, яка не отримувала нараховану пенсію з вини відповідного суб`єкта владних повноважень.
З огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, а також на підставі аналізу положення ч. 1 ст. 122 КАС України в системному зв`язку з положенням ч. 2 ст. 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" суд дійшов до висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 р. по справі № 646/6250/17 та має бути врахована судами на підставі ч. 5 ст. 242 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправним ненарахування пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 р. № 919, виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на такому підприємстві; зобов`язання провести перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 р. № 919 і виплатити недоплачену пенсію з 14.04.2016 р., виходячи з розміру середньої заробітної плати за відповідною професією (посадою) на такому підприємстві - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк апеляційного оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.
Дата складення повного судового рішення 01.06.2020 р.
Суддя Н. В. Лісовська