Рішення № 89540318, 29.05.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2020
Номер справи
240/12596/19
Номер документу
89540318
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2020 року м. Житомир справа № 240/12596/19

категорія 112030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулась до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом, в якому просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які виразились у незастосуванні при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016, 2017, 2018 роки при призначенні пенсії;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2018, 2017, 2016 роки), з 14.03.2019, з урахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 14.03.2019 вона звернулась із заявою з додатками про призначення пенсії за віком, відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV до Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - Бердичівське ОУПФУ). Однак, листом від 06.06.2019 № К-140 було повідомлено про те, що їй призначено пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки (2018 р., 2017 р., 2016 р.), з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону № 1058 враховується для обчислення пенсії в розмірі 4 404,35 грн. На повторне звернення позивача, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 26.06.2019 №К-2623 роз`яснено, що відповідно до заяви про призначення пенсії від 14.03.2019 позивача переведено на пенсію за віком, обчислену за нормами Закону № 1058. При обчисленні пенсії застосована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховано для обчислення пенсії 4 404,35 грн. Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач за захистом своїх прав звернулась з вказаним позовом до суду.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з проведенням судового засідання та викликом (повідомлення) учасників справи на 11 березня 2020 року о 14:00 та поновлено строки звернення з вказаним позовом до суду.

Через відділ документального забезпечення суду 04 березня 2020 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов №0600-0802-7/4360 від 28.02.2020. В обґрунтування якого зазначено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області і отримувала пенсію в разі втрати годувальника, згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Знята з обліку з 01.03.2019, в зв`язку з переходом на пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". 14.03.2019 позивачка звернулася із заявою про взяття її на облік до управління Пенсійного фонду. В свою чергу, при взятті позивача на облік, для розрахунку середньомісячного заробітку була застосована середня заробітна плата працівників зайнятих в галузі економіки України за 2016-2018 рік в розмірі 4 404,35 грн, так як вперше їй була призначена пенсія в разі втрати годувальника згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" до 03.10.2017, тому і заробітна плата для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" повинна визначатись з урахуванням Закону України "Про внесення змін до деяких актів України щодо підвищення пенсії" №2148- VІІІ від 03.10.2017, тобто із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2014, 2015, 2016 роки, в розмірі 4 404,35 грн. А тому, відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.

Через відділ документального забезпечення суду 11 березня 2020 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якому просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі без врахування відзиву на адміністративний позов.

В судове засідання 11 березня 2020 року о 14:00 з`явились позивач та його представник. Протокольною ухвалою відкладено розгляд справи на 20 березня 2020 року о 14:30 для витребування у Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області копії пенсійної справи позивача.

У зв`язку із клопотаннями сторін із врахуванням Постанови КМУ від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10.03.2020 про запровадження карантину по всій країні розгляд справи було відкладено на 17.04.2020 о 12:20, на 22.05.2020 о 12:20.

Через відділ документального забезпечення суду від представника відповідача надійшла належним чином завірена копія пенсійної справи ОСОБА_1 .

Ухвалою від 22.05.2020 ухвалено подальший розгляд адміністративної справи №240/12596/19 здійснювати у порядку письмового провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи.

Згідно з частиною четвертою статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Частиною п`ятою статті 250 КАС України встановлено, що датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області і отримувала пенсію в разі втрати годувальника, згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (довідка Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №100 від 12.03.2019, а.с.126, зворот).

В подальшому, позивач була знята з обліку з 01.03.2019.

14.03.2019 ОСОБА_1 звернулась до Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (а.с.12).

Листом Бердичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 06.06.2019 № К-140, на звернення позивача від 20.05.2019, було повідомлено про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку з 14.03.2019 та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки (2018 р., 2017 р., 2016 р.), з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону № 1058 враховується для обчислення пенсії в розмірі 4 404,35грн (а.с.11).

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивачем 14.06.2019 повторно було надіслано запит відповідача з вимогою роз`яснити причини незастосування для визначення розміру пенсії середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто 6 188,89 грн - за 2016 р., 2017 р„ 2018 р., оскільки позивачу вперше призначена пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в 2019 році.

Листом від 14.06.2019 № К-2623 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області надана відповідь на вказане звернення та роз`яснено, що відповідно до заяви про призначення пенсії від 14.03.2019 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком, обчислену за нормами Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Роз`яснено, що при переведенні на пенсію за віком розмір пенсії було обчислено відповідно до ст.27,28 та ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124, якою визначено, що з 01.03.2019 проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,17 (3 764,40 грн - показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховано для обчислення пенсії, станом 01.10.2017 х 1,17 = 4 404,35 грн (а.с.23).

Вважаючи дії відповідача щодо незастосування при розрахунку розміру пенсії в 2019 році середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2016 р., 2017 р. та 2018 р.) в розмірі 6 188,89 грн протиправними та такими, що порушують законні права, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058) регулюються відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Статтею 113 Закону №1058 передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Згідно статті 26 цього ж Закону особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.

До досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим ч. 1 ст. 26 Закону № 1058, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема: 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року.

Розмір пенсії за віком визначається за формулою, яка зазначена в ч. 1 ст. 27 Закону № 1058: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст. 25 Закону № 1058.

Згідно ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії,

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кзі + Кз2 + КзЗ + ... + Кзп);

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Відповідно до статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262) законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно зі статтею 7 Закону №2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.

Тобто, у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII та Закону №1058-IV призначається одна пенсія за її вибором.

У частині першій статті 9 Закону №1058-ІV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Отже, частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.

При такому переведенні на інший вид пенсії показник середньої заробітної плати має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Водночас, у випадках звернення особи до територіальних органів Пенсійного фонду із заявами про переведення з пенсії, призначеної на підставі іншого закону, ніж Закон №1058, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, така особа вважається такою, що звертається за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV вперше.

В таких випадках до спірних правовідносин не застосовується частина третя статті 45 Закону № 1058-ІV.

Такий висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною к постановах Верховного Суду від 10.07.2018 у справі №520/6808/17, від 19.12.2018 у справі №577/5248/16-а, від 31.05.2019 у справі №344/7053/17.

Як зазначалось, позивач до 28.02.2019 отримувала пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону №2262, а 14.03.2019 звернулась із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058.

Оскільки позивачу було призначено пенсію по втраті годувальника за Законом №2262, котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії ніж Закон №1058, у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом №1058 такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія по втраті годувальника.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ч.2 ст. 40 Закону № 1058 враховується для обчислення пенсії становить:

- середньомісячна за 2018 рік - 7810,88 грн.;

- середньомісячна за 2017 рік - 6273,45 грн.;

- середньомісячна за 2016 рік - 4482,35 грн.

Таким чином, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2018 р., 2017 р., 2016 р.), що передують року звернення за призначенням пенсії за віком (2019 р.) та яка повинна бути застосована для розрахунку пенсії позивача становить - 6188,89 грн. ((7810,88 грн. + 6273,45 грн. + 4482,35 грн.) / 3 = 6188,89 грн).

Водночас, відповідачем при розгляді заяви позивача про призначення пенсії за віком від 14.03.2019 та при взятті позивача на облік, для розрахунку середньомісячного заробітку була застосована середня заробітна плата працівників зайнятих в галузі економіки України за 2016-2018 рік в розмірі 4 404,35 грн, посилаючись на те, що вперше їй була призначена пенсія в разі втрати годувальника згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" до 03.10.2017, тому і заробітна плата для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначалась з урахуванням Закону України "Про внесення змін до деяких актів України щодо підвищення пенсії" №2148- VІІІ від 03.10.2017, тобто із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях України за 2014, 2015, 2016 роки, в розмірі 4 404,35 грн.

Такі дії органу Пенсійного фонду суперечать вищенаведеним нормам законодавства та висновкам суду, а тому є протиправними.

Належним способом захисту порушеного права є зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2018, 2017, 2016 роки), з 14.03.2019, з урахуванням фактично виплачених сум.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеній нормі відповідачем не доведено правомірність своїх дій. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється судом відповідно до вимог статті 139 КАС України.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 242-246,250,255,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7,Житомир,10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити дії - задовольнити

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, які виразились у незастосуванні при розрахунку ОСОБА_1 пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016, 2017, 2018 роки при призначенні пенсії;

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (за 2018, 2017, 2016 роки), з 14.03.2019, з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп. витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 29 травня 2020 року.

Суддя Л.А.Шуляк