
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2020 року ЛуцькСправа № 140/4649/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Державного підприємства «Дослідне господарство «Перемога» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» про стягнення заборгованості та податкового боргу,,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області) звернулося з позовом до Державного підприємства «Дослідне господарство «Перемога» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» (далі – ДП ДГ «Перемога» Волинської ДСГДС НААН) про стягнення заборгованості частини чистого прибутку в сумі 6 400 грн. та податкового боргу в сумі 1 012 199,58 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зареєстрований суб`єктом господарювання та зобов`язаний сплачувати податки та збори у строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України (далі ПК України). За відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 1 012 199,58 грн. та заборгованість частини чистого прибутку в сумі 6 400 грн.
Відповідно до підпункту 20.1.18 пункту 20.1 статті 20, пункту 95.3 статті 95 ПК України органи податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 31.03.2020 року прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та на підставі частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Копія ухвали суду про відкриття провадження в адміністративній справі, надіслана на юридичну адресу відповідача, яка вручена належним чином 03.04.2020 року, що вбачається з повідомлення про вручення поштового повідомлення.
Відповідач пред`явлені позовні вимоги не оспорив, відзив на позов та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не подав, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши письмові докази по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Пунктом 15.1 статті 15 ПК України встановлено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Судом встановлено, що ДП ДГ «Перемога» Волинської ДСГДС НААН зареєстроване 01.07.1994 року та взяте на облік в контролюючому органі 03.06.1994 року.
Пунктом 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 ПК України передбачено, що платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом; податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом; виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
З матеріалів справи слідує, що за ДП ДГ «Перемога» Волинської ДСГДС НААН рахується податковий борг в сумі 1 012 199,58 грн.
Зокрема, податок на додану вартість із виготовлених в Україні товарів (робіт, послуг), що виник 30.10.2019 року внаслідок нарахування ПДВ по декларації від 21.10.2019 року №9245465624 в сумі 171 427 грн., (станом на 30.10.2019 рахувалася переплата в сумі 364,45 грн., залишок несплаченої частини на суму 171 062,55 грн.);
07.11.2019 року донараховано штрафні санкції згідно з п.120 1 1, 120 1 2 ст.120 1 ПКУ по податковому повідомленні-рішенні від 07.10.2019 року №0217685504 в сумі 3 333,33 грн.;
10.01.2020 року збільшено суми ПДВ, що підлягала сплаті, уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 10.01.2020 року №9000380952 в сумі 86 276,00 грн.;
10.01.2020 року нараховано платником самостійно штрафних санкцій, уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань^ податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок від 10.01.2020 року №9000380952 в сумі 2 588,00 грн.;
03.02.2020 року донараховано в поточному році штрафні санкції згідно з п. 120 1 1, 120 1 2 ст.120 1 ПКУ по податковому повідомленні-рішенні від 16.01.2020 року №0008595504 в сумі 26 862,70 грн.;
Таким чином, загальна заборгованість по даному податку становить 290 122,58 грн.
Податковий борг по земельному податку виник в результаті несплати самостійно нарахованих платником податків грошових зобов`язань згідно з розрахунком земельного податку від 18.02.2020 року № 9028440877 в сумі 70 356,65 грн.
Крім того, податковий борг з єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників у яких частка с/г товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків виник 30.10.2019 року внаслідок нарахування платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) по податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи від 12.02.2019 року №9017919781 в сумі 407 326,11 грн., станом на 30.10.2019 року рахувалася переплата в сумі 1,38 грн., залишок несплаченої частини на суму 407 324,73 грн.).
30.01.2020 року нараховано платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) по податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи від 12.02.2019 року №9017919781 в сумі 244 395,62 грн.
Таким чином, загальна заборгованість по даному податку становить 651 720,35 грн.
Відтак, загальна сума податкового боргу становить 1 012 199,58 грн.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Штрафні санкції не сплачені відповідачем у визначеній статтею 57 ПК України строк.
Сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання, відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визнається податковим боргом.
Таким чином, визначені податковим органом і узгоджені, однак не сплачені суми штрафних санкцій набули статусу податкового боргу.
Згідно з пунктом 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Станом на день розгляду справи податковий борг у сумі 58 147,27 грн. залишається непогашеним, що підтверджено належними і допустимими доказами, які містяться у справі.
Позивачем вживалися заходи з метою погашення податкового боргу, що були передбачені статтею 59 ПК України, а саме: відповідачу була направлена податкова вимога № 165837-55 від 12.11.2019 року. Вказаний захід не спричинив погашення платником податків податкового боргу.
Згідно з пунктами 95.1, 95.3 статті 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до підпункту 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно із пунктами 95.1 - 95.4 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, оскільки за відповідачем обліковується податковий борг, щодо наявності та розміру якого відповідачем не подано до суду відзиву, не надано доказів його сплати, вжиті контролюючим органом заходи не призвели до його погашення, тому позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом прийняття рішення про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках та стягнення коштів за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу у розмірі 1 012 199,58 грн.
Щодо позовної вимоги про стягнення заборгованості частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій в сумі 6 400 грн, то суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, за ДП ДГ «Перемога» Волинської ДСГДС НААН рахується борг по сплаті частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій на загальну суму 6400 грн, що підтверджується розрахунком сум податкового боргу.
Вказана заборгованість виникла 10.03.2020 року внаслідок нарахування платником самостійно основного платежу по строку (декларація термін сплати поточний рік) по розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями від 10.02.2020 №9334139156 в сумі 6 400 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості по вказаному виду платежу становить 66926,09 грн.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги в частині стягнення з ДП ДГ «Перемога» Волинської ДСГДС НААН заборгованості чистого прибутку, позивач вказує, що є уповноваженим контролюючим органом, якому надано право на звернення до суду з позовами про стягнення у бюджет чистого прибутку (доходу) господарських операцій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань) у разі не перерахування їх підприємством самостійно.
Суд погоджується з таким твердженням позивача з огляду на таке.
Відповідно до статті 1 ПК України цей кодекс, зокрема, регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Вичерпний перелік загальнодержавних і місцевих податків і зборів визначено у статтях 9-10 цього Кодексу.
Частина прибутку (доходу), що сплачується до державного бюджету унітарними підприємствами, не входить до переліку загальнодержавних чи місцевих податків і зборів (обов`язкових платежів), визначеного статями 9 та 10 ПК України.
Однак, порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями затверджено Постановою Кабінет Міністрів України від 23.02.2011 №138 (далі - Порядок №138).
Згідно з пунктами 2, 3 Порядку №138 визначено, що частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.
Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємства.
Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.
Тобто, частина чистого прибутку визначається за результатами фінансово-господарської діяльності, розраховується за правилами бухгалтерського обліку та формою розрахунку, встановленої Державною податковою службою, та декларується і сплачується у строк та в порядку, передбачені для податку на прибуток підприємств.
Зважаючи на зазначене вище, частина чистого прибутку не є податковим платежем у розумінні норм ПК України, оскільки цей платіж не віднесений ні до загальнодержавних податків та зборів, ні до місцевих податків, однак є обов`язковим до сплати цими підприємствами платежем.
Положеннями пункту 40.1 статті 40 ПК України передбачено, що Розділ ІІ ПК України «Адміністрування податків, зборів, платежів» визначає порядок адміністрування податків та зборів, визначених у розділі I цього Кодексу, а також порядок контролю за дотриманням вимог податкового та іншого законодавства у випадках, коли здійснення такого контролю покладено на контролюючі органи (до яких, згідно статті 41 ПК України віднесено й органи доходів і зборів).
Відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 16 лютого 2011 року «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету» на контролюючі органи покладено обов`язок забезпечення відповідно до законодавства здійснення контролю за правильністю та своєчасністю надходження до державного та місцевих бюджетів доходів за кодом бюджетної класифікації 21010100 (частина чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань), що вилучається до бюджету відповідно до закону), а також ведення обліку таких платежів у розрізі платників з метою забезпечення повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного або місцевих бюджетів.
Водночас, згідно з пп.19-1.1.45 п.19-1.1 статті 19-1 ПК України до функцій контролюючих органів віднесено звернення до суду у випадках, передбачених законодавством.
Таким чином, в силу вимог наведених вище положень законодавства та враховуючи обставину законодавчо передбаченого у податкових органів повноваження здійснювати контроль за правильністю та своєчасністю надходження до державного та місцевих бюджетів частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій, податковий орган наділений повноваженням щодо звернення до суду з позовом про стягнення частини чистого прибутку (доходу), що сплачується державними унітарними підприємствами до державного бюджету. Такі завдання неможливо забезпечити без права звернення до суду з позовом про стягнення частини чистого прибутку у разі, якщо контролюючим органом буде встановлено не правильна або не своєчасна його сплата.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.11.2019 у справі №826/14937/15.
З врахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги контролюючого органу про стягнення з відповідача частини чистого прибутку (доходу) в сумі 6 400 грн. також підлягають задоволенню. Керуючись статтями 205, 229, 243, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Податкового кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з банківських рахунків Державного підприємства «Дослідне господарство «Перемога» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» на користь Державного бюджету України податковий борг в сумі 1 012 199,58 грн. (один мільйон дванадцять тисяч сто дев`яносто дев`ять гривень 58 копійок).
Стягнути з Державного підприємства «Дослідне господарство «Перемога» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» на користь Державного бюджету України заборгованість частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державний унітарних підприємств та їх об`єднань) в сумі 6 400 грн. (шість тисяч чотириста гривень).
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення цього Кодексу. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 43143484).
Відповідач: Державне підприємство «Дослідне господарство «Перемога» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» (45665, Волинська область, Луцький район, село Баківці, вулиця Перемоги, 8, ідентифікаційний код юридичної особи 00729273).
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич