
справа № 274/2287/20
провадження № 3/0274/1397/20
П О С Т А Н О В А
Іменем України
26.05.2020 року м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області Вдовиченко Т.М., розглянувши матеріали, які надійшли з відділу АП УПП в Житомирській області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
в с т а н о в и в:
18.03.2020 р. о 21-51 год. на 222 км автодороги Виступовичі-Житомир-М.Подільський водій ОСОБА_1 в порушення п. 2.5 ПДР України, керував автомобілем ВАЗ 21063, д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп"яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя. Від проходження освідування в установленому законом порядку на стан алкогольного сп"яніння на місці зупинки або в найближчому закладі охорони здоров"я водій відмовився в присутності двох свідків.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судові засідання, призначені на 13.04.2020 р., 05.05.2020 р. та 26.05.2020 р., особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 не з"явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчать телефонограми, які містяться в матеріалах справи. Поважність причин неявки в судове засідання суду не повідомив. 13.04.2020 р. та 05.05.2020 р. надавав на адресу суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв"язку з карантином.
Суд, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки, вважає за можливе провести розгляд справи у її відсутність. ЇЇ неявка навіть в одне судове засідання не перешкоджає розгляду справи.
Суд звертає увагу, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, повинна добросовісно використовувати свої процесуальні права та обов`язки.
Суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини, як джерело права, що передбачено ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».
Так, Європейський Суд з прав людини в рішенні від 07.07.89 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Тому суддя розцінює неявку ОСОБА_1 в судові засідання та подані ним клопотання про відкладення слухання справи, як намагання уникнути відповідальності за допущене правопорушення, а також затягування строків притягення особи до адміністративної відповідальності, які спливають.
Відповідно до положень статті 268 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягується до відповідальності, можливий за умови своєчасного сповіщення особи і якщо від особи не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Враховуючи рівень суспільної небезпеки адміністративного правопорушення, за вчинення якого притягується до відповідальності ОСОБА_1 , зважаючи на неодноразові клопотання про відкладення справи, які були задоволені судом, неодноразове відкладення судового засідання, з огляду на наявні у справі докази, закінчення строків притягнення до відповідальності, справу розглянуто за відсутності ОСОБА_1 .
Опитаний в судовому засіданні 26.05.2020 р. інспектор УПП в Житомирській області ОСОБА_2 . ОСОБА_3 з приводу подій, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення, пояснив, що 18.03.2020 р. близько 22 год. він у складі екіпажу проводив патрулювання місцевості. Так, в районі 222 км автодороги Виступовичі-Житомир-М.Подільський був помічений транспортний засіб ВАЗ 21063, д.н.з. НОМЕР_1 , оскільки у нього не освітлювалася права задня фара. Зазначений автомобіль був зупинений працівниками поліції. При спілкуванні з водієм, яким був ОСОБА_1 , у нього були виявлені ознаки алкогольного сп"яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя. Під час спілкування з водієм ОСОБА_1 він не заперечив факт вживання ним алкоголю та пояснив поліцейським, що він випив з товаришем "чекушку" горілки на двох. Тоді поліцейськими були запрошені свідки та в їх присутності ОСОБА_1 було запропоновано пройти тест на виявлення стану алкогольного сп"яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора "драгер". Однак, водій відмовився. Тоді ОСОБА_1 було запропоновано пройти освідування в установленому законом порядку на стан алкогольного сп"яніння в найближчому закладі охорони здоров"я, на що водій також відмовився в присутності двох свідків.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення інспектора, суд доходить наступного висновку.
Відповідно до статей 245, 278, 280 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності з законом.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП однією з підстав притягнення особи до адміністративної відповідальності за даною частиною статті, є відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп"яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
В свою чергу, порядок проведення огляду на стан сп`яніння регулюється ст. 266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров"я України 09 листопада 2015 року № 1452/735, та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858 (надалі - Інструкція), Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (надалі - Порядок).
Так, відповідно до положень Інструкції та Порядку, огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі – поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп`яніння є:
запах алкоголю з порожнини рота;
порушення координації рухів;
порушення мови;
виражене тремтіння пальців рук;
різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя;
поведінка, що не відповідає обстановці.
Огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі – спеціальні технічні засоби);
лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря – фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Також у відповідності до ч.ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу га швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.
Огляд на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я.
Однією та єдиною підставою для проведення огляду водія на стан алкогольного, наркотичного та іншого сп`яніння у медичному закладі є лише відмова останнього від огляду працівником поліції із використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами.
Окрім того, лише у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров`я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп`яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Оцінюючи досліджені під час розгляду протоколу докази, суд вважає, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є доведеною, виходячи з наступного.
Так, в судовому засіданні встановлено, що обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 290522 від 18.03.2020 р. щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, повністю підтверджуються наданими в судовому засіданні поясненнями інспектора УПП в Житомирській області Оверчука Д.М., відповідно до яких 18.03.2020 р. о 21-51 год. водій ОСОБА_1 керував автомобілем з явними ознаками алкогольного сп"яніння, від проходження освідування в установленому законом порядку на стан алкогольного сп"яніння на місці зупинки або в найближчому закладі охорони здоров"я водій відмовився в присутності двох свідків; наданими письмовими доказами, а саме: письмовими поясненнями свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 від 18.03.2020 р. на підтвердження факту відмови водія ОСОБА_1 від проходження ним освідування в установленому законом порядку на стан алкогольного сп"яніння на місці зупинки транспортного засобу, а також в найближчому закладі охорони здоров"я; рапортом інспектора УПП від 18.03.2020 р. на підтвердження обставин, викладених у протоколі.
Окрім того, факт відмови водія ОСОБА_1 від проходження огляду на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора "драгер" та в закладі охорони здоров"я в присутності свідків повністю підтверджується долученим до матеріалів справи СD-R диском з відеозаписом з нагрудної камери поліцейського, відповідно до якого зафіксовано факт відмови водія ОСОБА_1 від проходження огляду на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора "драгер", а також в закладі охорони здоров"я в присутності двох свідків.
Дослідивши вказані докази у їх сукупності та проаналізувавши їх з точки зору належності, достовірності та взаємозв"язку, суд доходить висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у скоєнні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Призначаючи адміністративне стягнення, суддя призначає єдине передбачене законом стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється законом.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про судовий збір", розмір судового збору, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 420,40 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 23, 24, 27, 33, 34, 35, 40-1, 280, 283, 284, 130 ч. 1 КУпАП, суддя,-
п о с т а н о в и в:
Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому еквіваленті складає 10200 (десять тисяч двісті) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Штраф сплатити за наступними реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у Житомирській області/ Житомирська область/ 21081300, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37976485, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Номер рахунку IBAN: UA368999980000031111149006001, Код класифікації доходів бюджету: 21081300, Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 420,40 грн., який сплатити за такими реквізитами: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106; Призначення платежу: *;101;____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір стягнутий з ______ (ПІБ чи назва установи, організації з якої стягується судовий збір) на користь держави, за рішенням №_/_/__(номер рішення про стягнення судового збору).
На постанову може бути подана апеляція до Житомирського апеляційного суду через Бердичівський міськрайонний суд протягом десяти днів з моменту її винесення.
Суддя Т.М.Вдовиченко