
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
27 травня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1796/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Білокуракинської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов`язання вчити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває вищевказана адміністративна справа.
Ухвалою суду від 12 травня 2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 залишено без руху. Встановлено ОСОБА_1 строк для усунення недоліків протягом 5-ти (п`яти) календарних днів з дати отримання даної ухвали шляхом надання суду: уточненої позовної заяви, приведеної у відповідність на виконання статті 160 КАС України та її копії для вручення відповідачам; оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 840,80 грн.; докази на підтвердження причинно-наслідкового зв`язку моральних страждань ОСОБА_1 та протиправних дій районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Білокуракинської районної державної адміністрації.
22 травня 2020 року до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду за вхідним реєстраційним номером 20047/2020 від позивача надійшов уточнений адміністративний позов разом із квитанцією від 19.05.2020 у розмірі 840,80 грн.
Перевіривши матеріали уточненого адміністративного позову, суддя дійшов висновку, що позивачем на виконання ухвали суду від 12 травня 2020 року не в повній мірі усунуто недоліки адміністративного позову, з огляду на наступне.
Як вже було встановлено суддею, позивачем заявлено позовну вимогу майнового характеру про стягнення на користь ОСОБА_1 з Білокуракинської районної державної адміністрації моральну шкоду у сумі 100 000 гривень.
Також як встановлено пунктом 3 частиною п`ятою статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначається обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб`єкта владних повноважень.
Ухвалою суду від 12 травня 2020 року суддею було запропоновано, серед іншого, надати докази на підтвердження причинно-наслідкового зв`язку моральних страждань ОСОБА_1 та протиправних дій районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Білокуракинської районної державної адміністрації.
Натомість, вимоги ухвали суду від 12 травня 2020 року в частині надання вищевказаних доказів або будь-який пояснень щодо неможливості їх подання позивачем не надано.
Суддя вважає за необхідне зазначити, що прецедентними є рішення Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого Королівства» від 28.10.98 та «Креуз проти Польщі» від 19.06.2001. У них зазначено, що право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду, за своєю природою, потребує регулювання з боку держави.
Якщо в законі визначено порядок учинення певних дій, такий порядок у силу вимог вітчизняного законодавства повинен дисциплінувати осіб, котрі звертаються до суду, та не допускати входження процесу в безладний рух, оскільки право на суд не є абсолютним.
Разом з тим, відповідно до практики ЄСПЛ право на справедливий судовий розгляд, гарантоване в §1 ст.6 конвенції, має тлумачитися з урахуванням верховенства права, яке вимагає, аби сторони у справі мали ефективний судовий засіб, що давав би їм можливість заявляти про свої громадянські права. Таким чином, це положення втілює «право на суд», право на доступ до якого є лише одним з аспектів. Однак ідеться про можливість скористатися додатковими гарантіями, викладеними в §1 ст.6 конвенції.
При цьому, національні органи влади, зокрема суди, мають розв`язувати проблеми тлумачення внутрішнього законодавства. Їхня роль обмежується перевіркою відповідності результатів такого тлумачення конвенції. Це стосується, зокрема, тлумачення судами процесуальних норм, таких як строки подання документів або подання апеляцій (рішення від 4.04.2019 у справі «Кунерт проти Польщі»).
Отже, залишивши позовну заяву без руху, суддя проінформував позивача про обов`язок виправити недоліки позовної заяви відповідно до положень процесуального закону.
Оскільки позивач не виконав зазначених вимоги і, отже, не вичерпав наявних засобів захисту свого права, позовна заява підлягає поверненню.
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 КАС України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, вона повертається позивачеві.
Таким чином, враховуючи те, що вимоги ухвали суду від 12 травня 2020 року залишились не виконаними в повному обсязі, недоліки позовної заяви у встановлений строк не усунуті, вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, наявні підстави для повернення позовної заяви позивачу.
Роз`яснити позивачу, що згідно положень частини 8 статті 169 КАС України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги.
Керуючись статтями 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Білокуракинської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов`язання вчити певні дії - повернути позивачу.
Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
СуддяЄ.О. Кисельова