ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-6632/09/1770
23 листопада 2009 р. 12год. 36хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Пушкової О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Мартинович Н.І.
відповідача: представник не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавна податкова інспекція у Рівненському районі
доТовариство з обмеженою відповідальністю "Ровес"
про стягнення податкової заборгованості , -
ВСТАНОВИВ :
Державна податкова інспекція у Рівненському районі звернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ровес" про стягнення податкової заборгованості в сумі 10225,21 грн., в тому числі: по податку на прибуток в сумі 255,88 грн., по податку на додану вартість в сумі 8651,57 грн., по комунальному податку в сумі 1130,47 грн., по збору за спеціальне водокористування в сумі 187,29 грн.
В судовому засіданні представник позивача надав суду пояснення, що співпадають з позицією, викладеною в позовній заяві, повністю підтримав позовні вимоги, просить стягнути з відповідача податкову заборгованість в сумі 10225,21 грн.
Відповідач в судове засідання не з’явився, заперечень на адміністративний позов не подав, причини неприбуття суду не повідомив. Про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Судом не визнавалася обов’язковою його участь в судовому засіданні. Відтак, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача на підставі наявних доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Ровес" зареєстрований як юридична особа Рівненською райдержадміністрацією 02.11.2001 року, свідоцтво про Державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №226253 (а.с.8), відомості про нього включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців 01.06.2005 року (а.с.20-22) і як платник податків перебуває на обліку у Державній податковій інспекції Рівненському районі з 13.11.2001 року (а.с.4).
30.12.2008 року ДПІ у Рівненському районі щодо відповідача проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої складено акт №968/135/15-160/31751702 від 31.12.2008 року, яким зафіксовано несвоєчасне подання відповідачем декларацій з податку на прибуток підприємств за 3 квартали 2008 року та за 11 місяців 2008 року (а.с.44). На підставі вказаного акту податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000121550/0 від 14.01.2009 року, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання за штрафними санкціями по податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 340,00 грн. (а.с.43).
Згідно супровідного листа ДПІ в Рівненському районі від 31.12.2009 року за №36213/15-168 позивачем для відповідача було направлено акт №968/135/15-160/3175 702 від 31.12.2008 року, керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "Ровес" викликано для отримання податкового повідомлення-рішення (а.с.45). Однак, керівник відповідача на виклик не з'явився, про що посадовими особами складено та підписано Акт "Про неявку для проведення камеральної перевірки" №2/15/31751702 від 12.01.2009 року (а.с.46).
07.05.2009 року Головним державним податковим інспектором ДПІ в Рівненському складено акт №306/59/16/ 31751702 від 07.05.2009 року, яким зафіксовано несвоєчасне подання відповідачем декларації з податку на додану вартість за грудень 2008 року (а.с.42). На підставі вказаного акту податковим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000351650/0 від 05.05.2009 року, яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання за штрафними санкціями по податку на додану вартість в розмірі 170,00 грн. (а.с.41).
Відповідно до пп.4.1.4. п.4.1. ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 квітня року, наступного за звітним. Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.
В силу вимог п.11.1 ст.11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" №334/94-ВР від 28.12.1994 року, податковими періодами для вказаного виду податку є квартал, півріччя та три квартали та рік.
В силу вимог пп.7.8.1. п.7.8. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року, податковим періодом для вказаного виду податку є один календарний місяць.
Відповідно до пп.17.1.1. п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Враховуючи ту обставину, що податковим органом було встановлено факти порушення відповідачем вимог законодавства у вигляді несвоєчасного подання податкових декларацій, а також норму п.17.1. ст.7 цього Закону, згідно з якою штрафні санкції накладаються контролюючими органами, суд приходить до висновку про законність і підставність винесених позивачем податкових повідомлень-рішень форми "Р".
25.02.2009 року ДПІ у Рівненському районі щодо відповідача проведено позапланову виїзну перевірку, за результатами якої було складено акт №134/17/23-141/31751702 від 25.02.2009 року "Про результати позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Ровес", з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 30.09.2008 року", яким зафіксовано, зокрема, порушення пп.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 року, внаслідок чого занижено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість за серпень 2008 року на суму 6028,00 грн. (а.с.24-40). На підставі акту податковим органом винесене податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0000132351/0 від 27.02.2009 року, яким відповідачу, відповідно до пп. "б" пп.4.2.2. п.4.2. ст.4, пп.17.1.3, пп.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року визначено суму податкового зобов'язання на загальну суму 9042,00 грн., в тому числі: за основним платежем - 6028,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 3014,00 грн. (а.с.23).
Відповідно до пп. "б" пп.4.2.2. п.4.2 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Відповідно до пп.17.1.3. п.17.1 ст.17 цього Закону, у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Враховуючи ту обставину, що податковим органом було встановлено факт порушення відповідачем вимог податкового законодавства у вигляді заниження суми податкових зобов'язань, суд приходить до висновку про законність і підставність винесеного позивачем податкового повідомлення-рішення.
З врахуванням положення пп.5.2.1. п.5.2. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, за яким податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження, або звертається у встановлені строки з позовом до суду та з врахуванням відсутності фактів оскарження відповідачем податкових повідомлень-рішень, винесених ДПІ у Рівненському районі, визначена ними сума податкових зобов’язань, як з основного платежу, так і зі штрафної санкції, є узгодженою.
23.04.2009 року відповідачем подано до ДПІ в Рівненському районі податковий розрахунок комунального податку за І квартал 2009 року, згідно якого платником самостійно визначено податкове зобов'язання по комунальному податку на вказаний період в сумі 382,50 грн. (а.с.48).
17.07.2009 року відповідачем подано до ДПІ в Рівненському районі податковий розрахунок комунального податку за ІІ квартал 2009 року, згідно якого платником самостійно визначено податкове зобов'язання по комунальному податку на вказаний період в сумі 368,90 грн. (а.с.47).
12.12.2009 року відповідачем подано до ДПІ в Рівненському районі податковий розрахунок комунального податку за ІV квартал 2009 року, згідно якого платником самостійно визначено податкове зобов'язання по комунальному податку на вказаний період в сумі 387,60 грн. (а.с.49).
Також, 12.12.2009 року відповідачем подано до ДПІ в Рівненському районі розрахунок збору за спеціальне використання водних ресурсів та збору за користування водами для потреб гідроенергетики за 2008 рік, згідно якого платником самостійно визначено податкове зобов'язання по збору за спеціальне використання водних ресурсів на вказаний календарний рік (а.с.50).
Частиною 1 ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" №1251-XII від 25.06.1991 року встановлено, що податок на додану вартість, податок на прибуток та збір за спеціальне використання природних ресурсів належать до загальнодержавних і справляються на всій території України. Статтею 15 цього Закону встановлено, що комунальний податок належить до місцевих податків і зборів і механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України. При цьому комунальний податок є обов'язковим для встановлення сільськими, селищними та міськими радами за наявності об'єктів оподаткування або умов, з якими пов'язане запровадження цих податків і зборів.
В силу вимог пп.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно абз.1 п.5.1. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання, в силу вимог абз.2 п.5.1. ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст.15 Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Доказів сплати відповідачем податкового зобов'язання по комунальному податку та збору за спеціальне використання водних ресурсів, як і доказів подання уточнюючих розрахунків, суду не надано.
За правилами п.1.3. ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000 року, податкове зобов'язання, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, є податковим боргом.
В силу положень пп.5.2.4 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження, визнається сумою податкового боргу платника податків, і щодо такої суми, в порядку передбаченому п.6.2. ст.6 вказаного Закону, надсилаються податкові вимоги.
Відповідно до цього, позивачем для відповідача виставлено першу податкову вимогу форми "Ю1" від 05.02.2009 року № 1/51 (а.с.51) та здійснено запис у держаний реєстр рухомого майна про податкову заставу (а.с.52-53); і другу податкову вимогу форми "Ю2" від 13.03.2009 року № 2/109.
Станом на день розгляду справи у суді, відповідачем податкові вимоги не задоволені, згідно даних обліку позивача (а.с.5) та облікових карток платника (а.с.15-19), за відповідачем обліковується податкова заборгованість перед бюджетом в сумі 10225,21 грн., в тому числі: по податку на прибуток в сумі 255,88 грн., по податку на додану вартість в сумі 8651,57 грн., по комунальному податку в сумі 1130,47 грн., по збору за спеціальне водокористування в сумі 187,29 грн.
Відповідно до п. 3.1.1 ст.3 Закону України "Про порядок погашення податкових зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000 року, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Примусове стягнення податкової заборгованості –це передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків. Активами платника податків, як зазначено у п.1.7 ст.1 Закону, є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
У відповідності зі ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать і органи податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-XII від 04.12.1990 року, державним податковим інспекціям надано право подавати до суду позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Завершальною стадією судового провадження є виконавче провадження. Згідно з вимогами ст.50 Закону України "Про виконавче провадження" №606-XIV від 21.04.1999 року, стягнення за виконавчими документами в першу чергу звертається на кошти боржника в гривнях та іноземній валюті, інші цінності, в тому числі кошти на рахунках та вкладах боржника в установах банків та інших кредитних організаціях, на рахунки в цінних паперах у депозитаріях цінних паперів, а у разі відсутності у боржника коштів та цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення звертається також на належне боржникові інше майно, за винятком майна, на яке згідно з законом не може бути накладено стягнення.
За таких підстав, податковий борг відповідача підлягає стягненню в судовому порядку, при цьому немає необхідності визначати спосіб і порядок такого стягнення, позаяк примусове стягнення здійснюється за рахунок активів боржника в силу Закону. За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення. Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Ровес" (вул. Заводська 1, с.Шпанів, Рівненський район, Рівненська область, 35301, р/р 2600154702789, в Рівненській філії ВАТ "Приватбанк", МФО 305299, код ЄДРПОУ - 31751702) на користь Державної податкової інспекції у Рівненському районі (вул. Відінська 8, Рівне, 33023, код ЄДРПОУ - 22586549) заборгованість зі сплати податків в сумі 10225 (десять тисяч двісті двадцять п'ять) гривень 21 копійка, яку перерахувати в наступному порядку:
- податок на прибуток в сумі 255 грн. 88 коп. - на р/р 31113009700295 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ 22586549, одержувач - Держаний бюджет Рівненського району;
- податок на додану вартість в сумі 8651 грн 57 коп. - на р/р 31115029700295 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ 22586549, одержувач - Держаний бюджет Рівненського району;
- комунальний податок в сумі 1130 грн. 47 коп. - на р/р 33212828700319 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ 22586549, одержувач - місцевий бюджет Шпанівська сільська рада Рівненського району;
- збір за спеціальне водокористування в сумі 187 грн. 29 коп. - на р/р 31116017700295 в ГУДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код ЄДРПОУ 22586549, одержувач - Держаний бюджет Рівненського району.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10-ти днів з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя Друзенко Н.В.
Постанова складена в повному обсязі 24.11.09р.