Постанова № 8946384, 29.03.2010, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2010
Номер справи
2а-1931/09/0670
Номер документу
8946384
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 2а-1931/09/0670

категорія 2.11.1

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2010 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Євпак В.В.,

при секретарі - Курдиш М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Колективного торгово-виробничого підприємства "Ірша" <Текст >

до Володарсько-Волинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області <Текст >

про визнання недійсними податкових повідомлень - рішень,-

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, просить визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Володарсько-Волинської МДПІ №0000312301/2 від 29.10.2008 року в частині нарахування ПДВ - 180749 грн. та штрафних санкцій - 90690 грн. 50 коп., а всього 271439 грн. 50 коп. та податкове повідомлення-рішення Володарсько-Волинської МДПІ №0000212301/2 від 29.10.2008 року про визначення податку на прибуток. Вимоги мотивують тим, що підприємством не порушувались вимоги Закону України "Про податок на додану вартість" та Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". На думку податкового органу по наданих у 2007-2008 роках ними послугах по харчуванню дітей, ними неправомірно застосовано пільгу з податку на додану вартість та включено до складу валових витрат ПДВ сплачений в складі ціни придбання товарів, використаних для харчування учнів навчальних закладів. З вказаними порушеннями не погоджуються, оскільки переможцями тендеру з харчування учнів навчальних закладів визнано ОСОБА_1 12.01.2007 року між ОСОБА_1 та підприємством КТВП "Ірша" укладені договори, відповідно до яких безпосередньо підприємство КТВП "Ірша" надавав послуги з організації харчування дітей. Той факт, що кошти на фінансування операцій з харчування учнів надходили на рахунок КТВП "Ірша" не безпосередньо з бюджету, а через ОСОБА_1 не змінює характер та зміст фінансових правовідносин, правову природу зазначених коштів, характеру походження, вартості норм харчування. Вважають з цих підстав податкові повідомлення-рішення нечинними та просять їх скасувати.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали.

Представники відповідача в судовому зсіданні проти позовних вимог заперечують з тих підстав, що в результаті проведення перевірки встановлено, що КТВП "Ірша" укладено договори на організацію харчування учнів у загальноосвітніх школах району, розташованих на території радіоактивного забруднення із ОСОБА_1 Колективне торгово-виробниче підприємство "Ірша" надавало послуги по харчуванню дітей за цінами згідно з додатками до договорів та складало акти щодо підтвердження виконання послуг, в яких вказувалася ставка податку без ПДВ. Перевіркою встановлено, що КТВП "Ірша" в порушення Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" занижено податок на прибуток на 12557,00 грн., та в результаті порушення Закону України "Про податок на додану вартість" донараховано податку на додану вартість у сумі 1808162 грн. Вважають податкові повідомлення-рішення правомірними, та такими, що не підлягають скасуванню.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановив: 31.07.2008 року Володарсько-Волинською МДПІ проведена планова документальна перевірка колективного торгово-виробничого підприємства "Ірша" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2005 року по 31.03.2008 року, про що складено акт №18/5/23-07/00198539.

В результаті проведення перевірки встановлено порушення 1) п.5.3.3 п.5.3 ст. 5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", в результаті чого встановлено заниження податку на прибуток на загальну суму 12557 грн., в тому числі: по деклараціях за: І квартал 2007 року - 2515 грн., півріччя 2007 року - 4074 грн., 9 місяців 2007 року - 6154 грн., 2007 рік - 10439 грн І квартал 2008 року - 2118 грн.; 2)п.4.1 ст. 4, п.п.5.1.10 п.5.1 ст. 5, п.п.7.2.1 п.7.2, п.п.7.4.1, 7.4.3 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", в результаті чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 189144 грн., в тому числі занижено на суму 190806 грн. та завищено суму 1662 грн. в серпні місяці 2007 року.

На підставі акту перевірки Володарсько-Волинською МДПІ винесено податкові повідомлення-рішення №0000212301/2 від 29.10.2008 року про визначення податкового зобов"язання з податку на прибуток в сумі 17386 грн., а саме: основний платіж - 12557 грн., штрафні (фінансові) санкції - 4829 грн.; №0000312301/2 від 29.10.2008 року про визначення податкового зобов"язання з податку на додану вартість в сумі 282559 грн., а саме: основний платіж - 188162 грн., штрафні (фінансові) санкції - 94397 грн.

З вказаними висновком суд не погоджується, виходячи з наступного:

Рішенням тендерного комітету Міністерства праці та соціальної політики України в 2007 році СПД ОСОБА_1 визнано переможцем тендеру на закупівлю послуг з організації харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

11 січня 2007 року між Міністерством праці та соціальної політики України та СПД ОСОБА_1 укладений договір №07/30 на організацію безоплатного харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 1.1 вказаних договорів встановлено, що виконавець надає послуги з організації харчування дітей за цінами згідно додатку 1 до цього договору, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити зазначені послуги на умовах та в порядку, визначених Договором.

В п.1.6 договорів визначено, що виконавець має право залучати до виконання умов договору субпідрядників.

Пунктом 5.1 договору визначено, що відшкодування витрат, пов'язаних з харчуванням дітей, проводиться помісячно платіжним дорученням на рахунок виконавця з дотриманням вимог чинного законодавства України. Оплата проводиться за фактично надані послуги згідно рахунку та акту виконаних робіт виконавця по мірі надходження бюджетних коштів.

В додатку до договору №2 наведений перелік навчальних закладів в районах та кількість потерпілих дітей, на харчування яких будуть направлятись кошти з Міністерства праці та соціальної політики України, серед яких школи Володарсько-Волинського району Житомирської області.

На виконання умов п.1.6. договору від 11.01.2007 року №07/30, 12 січня 2007 року між Колективним торгово-виробничим підприємством "Ірша" та СПД ОСОБА_1 укладено договір на організацію харчування дітей. Відповідно до п.1.1 КТВП "Ірша" зобов'язались надавати послуги з організації харчування дітей, а СПД ОСОБА_1 приймати та оплачувати зазначені послуги.

12.01.2007 року НВК смт. Іршанськ, а також Іршанською селищною радою та Колективним торгово-виробничим підприємством "Ірша" укладено договори про спільну організацію безкоштовного харчування учнів, які навчаються у загальноосвітніх навчальних закладах Володарсько-Волинського району Житомирської області і мають статус потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС.

Колективне торгово-виробниче підприємство "Ірша" самостійно організувало харчування дітей, а в кінці кожного місяця складало акти щодо підтвердження виконання послуг по харчуванню дітей.

На виконання умов договору підприємство КТВП "Ірша" (виконавець) надало послуги по харчуванню дітей за цінами згідно додатку №1 вищевказаного договору, а замовник (СПД ОСОБА_1) дані послуги прийняв згідно актів здачі - прийняття робіт (надання послуг) та оплатив безпосередньому виконавцю даних послуг (КТВП "Ірша") на що виписані наступні акти виконаних робіт: № АТПК 2 від 31.01.2007 року на суму 71049,78 грн., № АТПК 4 від 28.02.2007 року на суму 101344,14 грн., № АТПК 6 від 31.03.2007 року на суму 73849,86 грн., № АТПК 8 від 30.04.2007 року на суму 108592,41 грн., № АТПК 10 від 31.05.2007 року на суму 99865,81 грн., № АТПК 12 від 30.06.2007 року на суму 19892,58 грн., № АТПК 3113 від 30.09.2007 року на суму 110490,14 грн., № АТПК 3152 від 31.10.2007 року на суму 124869,67 грн., № АТПК 3232 від 30.11.2007 року на суму 126040,47 грн., № АТПК 3295 від 31.12.2007 року на суму 124672,02 грн., № АТПК 3107 від 31.01.2007 року на суму 87884,76 грн., № АТПК 3209 від 07.02.2007 року на суму 29229,76 грн., № АТПК 3518 від 27.02.2007 року на суму 77108,56 грн.

Загальна сума наданих послуг становить 1154889,96 грн.

Розрахунки між Колективним торгово-виробничим підприємством "Ірша" та СПД ОСОБА_1 проводились у безготівковій формі. На момент перевірки заборгованість по розрахунках становить 0,0 грн.

Зазначені вище обставини встановлені в акті перевірки, підтверджені матеріалами справи та не заперечуються представниками сторін.

Оплата послуг через рахунок СПД ОСОБА_1 на розрахунковий рахунок позивача проводилась фактично державою в особі Міністерства праці та соціальної політики України не змінюючи їх цільове призначення, характеру походження, вартості норм харчування та із зазначенням в платіжних дорученнях, в графі призначення платежу: "Оплата послуг по організації харчування дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи згідно договору від 12.01.2007 року без ПДВ", що підтверджується банківськими виписками.

Статтею 67 Конституції України встановлено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Закон України "Про податок на додану вартість" визначає платників ПДВ, об'єкти, базу та ставки оподаткування, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.

Пунктом 4.1. ст.4 Закону України "Про податок на додану вартість" визначено, що база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).

Відповідно до п.6.1 ст. 6 Закону України "Про податок на додану вартість" об'єкти оподаткування, визначені статтею 3 цього Закону, за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з цим Законом, оподатковуються за ставкою 20 відсотків. Податок становить 20 відсотків бази оподаткування, визначеної статтею 4 цього Закону, та додається до ціни товарів (робіт, послуг).

Відповідно до п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" звільняються від оподаткування операції з поставки в порядку та в межах норм, встановлених Кабінетом Міністрів України, послуг з:

- утримання дітей у дошкільних закладах, школах-інтернатах, кімнатах-розподільниках установ Міністерства внутрішніх справ України,

- утримання осіб у будинках для престарілих та інвалідів,

- харчування та облаштування на нічліг осіб, які не мають житла, у спеціально відведених для цього місцях,

- харчування дітей у школах, професійно-технічних училищах та громадян у закладах охорони здоров'я;

- харчування, забезпечення речовим майном, комунально-побутовими та іншими послугами, що надаються особам, які тримаються в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, згідно постанови КМ України від 03.11.1997 року № 1200 "Про порядок та норми надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість" (далі Порядок) на виконання абз. 5 п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" КМ України затвердив "Порядок та норми надання послуг з харчування учнів у професійно-технічних училищах та середніх навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість".

Як встановлено, СПД ОСОБА_1 збирав первинну документацію по наданню послуг по харчування дітей, що постраждали від наслідків аварії на ЧАЕС. Позивачем, після безпосереднього надання таких послуг, надавались зведені акти про кількість учнів, які фактично харчувались в їдальнях, де виконавцем зазначено саме Колективне торгово-виробниче підприємство "Ірша" а не СПД ОСОБА_1. Зведені акти СПД ОСОБА_1 направляв до Міністерства праці та соціальної політики України, яке проводило оплату даних послуг через розрахунковий рахунок СПД ОСОБА_1 на розрахунковий рахунок позивача.

Отже, оскільки саме Колективне торгово-виробниче підприємство "Ірша" виконувало обов'язки з організації харчування дітей на виконання вимог Постанови КМУ від 03.11.1997 року №1200, а податком на додану вартість оподатковуються саме здійснені господарські операції, а не підприємства, то суд приходить до висновку про те, що відповідно до п.п. 5.1.10 п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" позивач звільнений від оподаткування операцій з поставки в порядку та в межах норм, встановлених Постановою КМУ. При цьому, ні в акті перевірки, ні в судовому засіданні податкова інспекція не заперечувала факту, що харчування дітей проводилось з дотриманням порядку та в межах норм, які затверджені Постановою КМУ від 03.11.1997 року за №1200, тобто оплата за надані послуги проведена за цінами без додаткового врахування сум ПДВ, відповідно до законодавчих норм харчування.

Крім того, ні в ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість", ні в Постанові КМУ від 03.11.1997 року №1200 не містяться вимоги про те, що даною пільгою може користуватись лише особа, яка отримує бюджетні кошти на свій рахунок.

Згідно до вимог п.п. 4.4.1. п.4.4. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. При цьому, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності спірних податкових повідомлень-рішень, що є підставою для визнання їх недійсними та скасування.

Що стосується порушень вимог Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", суд не погоджується з висновком податкового органу виходячи з наступного: ч.3 п.п.5.3.3 п.5.3 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" прямо визначено, що у разі, якщо платник податку на прибуток, зареєстрований як платник податку на додану вартість, одночасно здійснює операції з продажу товарів (робіт, послуг), що оподатковуються податком на додану вартість та звільнені від оподаткування, або не є об"єктом оподаткування таким податком, податок на додану вартість, сплачений у складі витрат на придбання товарів (робіт, послуг), які відносяться до складу валових витрат, включаються відповідно до валових витрат.

Віднесення зазначених витрат до складу валових витрат передбачено п.п.7.4.2 п. 7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" та п. 7 Порядку.

Таким чином, Колективним торгово-виробничим підприємством "Ірша" правомірно, з дотриманням вимог Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" включено до складу валових витрат 12557 грн. податку на додану вартість, сплаченого в складі ціни придбання товарів, використаних для харчування дітей, що мають статус потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС. Вартість придбаних товарів (робіт, послуг) становить на загальну суму 50229 грн.

Відповідно відповідачем неправомірно застосовані і штрафні санкції.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення Володарсько-Волинської міжрайонної державної податкової інспекції №0000212301/2 від 29.10.2008 року є нечинним в повному обсязі, податкове повідомлення-рішення №0000312301/2 від 29.10.2008 року є нечинним в частині нарахування зобов"язання з податку на додану вартість в розмірі 180749 грн. та штрафних санкцій в розмірі 90690 грн. 50 коп., а всього 271439 грн. 50 коп. (господарські операції з СПД ОСОБА_1.).

Керуючись Законом України "Про податок на додану вартість" Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств", ст.ст.86, 158-163 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Володарсько-Волинської міжрайонної державної податкової інспекції №0000312301/2 від 29.10.2008 року в частині нарахування зобов"язання з податку на додану вартість в розмірі 180749 грн. та штрафних санкцій в розмірі 90690 грн. 50 коп., а всього 271439 грн. 50 коп.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Володарсько-Волинської міжрайонної державної податкової інспекції №0000212301/2 від 29.10.2008 року.

Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя:В.В. Євпак

Повний текст постанови виготовлено: 02 квітня 2010 р.