
Справа № 708/351/20
Номер провадження № 2/708/112/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 травня 2020 року
Чигиринський районний суд Черкаської області в складі:
головуючої - судді Івахненко О.Г.,
при секретарі - Тендітній Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чигирині в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Чигиринської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення сплаченої тимчасової допомоги,-
В С Т А Н О В И В:
Виконувач обов`язків керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Чигиринської районної державної адміністрації звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача сплаченої тимчасової допомоги в розмірі 15183,10 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 та, згідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , її батьками є ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
Відповідно до рішення Чигиринського районного суду від 27 лютого 2012 року та виданого на його виконання виконавчого листа ОСОБА_1 зобов`язано сплачувати на користь ОСОБА_3 аліменти на утримання дочки ОСОБА_4 в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше існуючого мінімального розміру, починаючи з 20.02.2012 року і до досягнення нею повноліття.
Відділом державної виконавчої служби Чигиринського районного управління юстиції 06.07.2015 року видана довідка про неотримання аліментів ОСОБА_3 від ОСОБА_1 на утримання неповнолітньої дочки в період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року .
Аналогічні довідки відділом ДВС видавалися ОСОБА_3 24.06.2016 року за період з 01.12.2015 року по 31.05.2016 року; 10.07.2017 року за період з 01.01.2017 року по 30.06.2017 року; 19.02.2018 року за період з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року; 28.09.2018 року за період з 01.03.2018 року по 31.08.2018 року.
ОСОБА_3 06.07.2015 року звернулася до управління соціального захисту населення Чигиринської райдержадміністрації із заявою про призначення тимчасової державної допомоги дочці ОСОБА_4 .
Аналогічні заяви нею подавалися до управління соцзахисту 24.06.2016 року, 10.07.2017 року, 19.02.2018 року та 28.09.2018 року.
Відповідно до вимог Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме від 22.02.2006 № 189, посадовими особами управління 08.07.2015 року прийнято рішення про призначення допомоги ОСОБА_3 на утримання ОСОБА_2 .
Аналогічні рішення управлінням приймалися 08.07.2016 року, 04.08.2017 року, 14.03.2018 року та 14.10.2018 року.
Згідно до наданої інформації управлінням соціального захисту населення Чигиринської райдержадміністрації за період з липня 2015 року по серпень 2015 року призначено ОСОБА_3 тимчасову допомогу в розмірі 385,80 грн. щомісячно та виплачено 771,60 грн., з вересня 2015 року по грудень 2015 року призначено тимчасову допомогу в розмірі 436,50 грн. щомісячно та виплачено 1746,00 грн., а всього за 2015 рік призначено та виплачено тимчасову допомогу на загальну суму 2517,60 грн.
З червня 2016 року по листопад 2016 року їй призначено тимчасову допомогу в розмірі 512,37 грн. щомісячно, а всього виплачено допомогу за 2016 рік на загальну суму 3074,22 грн.
З липня 2017 року по листопад 2017 року ОСОБА_3 призначено та виплачено тимчасову допомогу в розмірі 417,67 грн. щомісячно на загальну суму 2088,35 грн., у грудні 2017 року призначено та виплачено допомогу в розмірі 459,17 грн., а всього за 2017 рік призначено та виплачено допомогу в сумі 2547,52 грн.
З лютого 2018 року по червень 2018 року їй призначено та виплачено допомогу в розмірі 930,00 грн. щомісячно, на загальну суму 5580,00 грн. У липні 2018 року призначено та виплачено допомогу в розмірі 972,00 грн., з вересня 2018 року по листопад 2018 року призначено та виплачено допомогу в розмірі 216,21 грн. щомісячно, на загальну суму 648,63 грн., у грудні 2018 року призначено та виплачено допомогу в розмірі 257,71 грн., а всього призначено та виплачено допомогу за 2018 рік на загальну суму 6528,34 грн.
З січня 2019 року по лютий 2019 року ОСОБА_3 призначено та виплачено тимчасову допомогу в розмірі 257,71 грн. щомісячно на загальну суму 515,42 грн. за 2019 рік.
Таким чином, ОСОБА_3 виплачено тимчасову допомогу за період з липня 2015 року по лютий 2019 року на загальну суму 15183,10 грн.
Вищевикладене підтверджується рішеннями та протоколами управління соціального захисту населення Чигиринської райдержадміністрації про призначення допомоги ОСОБА_3 на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до ч. 10 ст. 181 Сімейного кодексу України суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.
Згідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 204895229 від 20.03.2020 року, ОСОБА_1 є власником житлового будинку житловою площею 17,4 кв.м, площа земельної ділянки 496 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 .
Дане свідчить про достатній матеріальний стан відповідача та про його можливість самостійно сплачувати аліменти на утримання свого неповнолітньої дочки ОСОБА_4 .
Несплата відповідачем протягом тривалого часу аліментів зумовила витрату коштів з Державного бюджету на утримання його дочки у розмірі 15183,10 грн.
А тому прокурор звернувся до суду із зазначеним позовом і просить стягнути з відповідача на користь управління соціального захисту населення Чигиринської сплачену тимчасову допомогу в розмірі 15183,10 грн. та судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
В судове засідання сторони не викликалися.
Від ОСОБА_1 до суду відзиву не надходило.
Згідно до ч.8 ст.178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В тому числі, суд враховує вимоги ст.80 ЦПК України, зокрема достатність доказів для вирішення справи, наданих до суду.
Дослідивши надані позивачем письмові докази в порядку спрощеного позовного провадження, суд доходить до наступних висновків.
Згідно до ст. 131 Конституції України, на прокуратуру покладено функції представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року передбачена підстава звернення прокурора до суду в інтересах держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Згідно з положеннями ч. 3 і ч.4 ст. 56 ЦПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 185 цього Кодексу.
Виходячи з цього, заступник керівника Смілянської місцевої прокуратури на законних підставах звернувся до суду із зазначеним позовом.
Як вбачається з свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_2 , батьками якої записані ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
Судячи з даних виконавчого листа, відповідно до рішення Чигиринського районного суду від 27 лютого 2012 року, з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 стягнуто аліменти на утримання дочки ОСОБА_4 в розмірі 1/4 частини заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 20.02.2012 року і до досягнення нею повноліття.
Судом встановлено, що відповідач в період з 01.01.2015 року по 30.06.2015 року включно не сплачував аліменти на утримання дочки, про що свідчить довідка відділу державної виконавчої служби Чигиринського районного управління юстиції про неотримання аліментів ОСОБА_3 № 288/09-57 від 06.07.2015 року, що стало підставою для її звернення 06.07.2015 року до управління соціального захисту населення Чигиринської райдержадміністрації із заявою про призначення тимчасової державної допомоги дочці ОСОБА_4 .
У подальшому, на підставі довідок відділу державної виконавчої служби Чигиринського районного управління юстиції про неотримання аліментів ОСОБА_3 остання зверталася до Управління соціального захисту населення Чигиринської РДА з аналогічними заявами 24.06.2016 року, 10.07.2017 року, 19.02.2018 року та 28.09.2018 року.
А згідно до абз. 1 п. 2 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитини або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року № 189, тимчасова допомога призначається у разі, коли рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується.
Відповідно до п. 6 цього Порядку для призначення тимчасової допомоги одержувач, залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, подає до органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) довідку державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення.
Ч. 1 п. 7 даного Порядку визначено, що тимчасова допомога призначається на кожні шість місяців, починаючи з місяця, в якому подано усі необхідні документи.
Згідно до вищевказаного Порядку, управлінням соціального захисту населення Чигиринської райдержадміністрації 08.07.2015 року, 08.07.2016 року, 04.08.2017 року, 14.03.2018 року та 18.10.2018 року були прийняті рішення про призначення допомоги ОСОБА_3 на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 за рахунок коштів державного бюджету, наданих як субвенція місцевому бюджету.
Тако, згідно наданої управлінням соціального захисту населення Чигиринської райдержадміністрації інформації за період з липня 2015 року по серпень 2015 року ОСОБА_3 призначено тимчасову допомогу в розмірі 385,80 грн. щомісячно та виплачено 771,60 грн., з вересня 2015 року по грудень 2015 року призначено тимчасову допомогу в розмірі 436,50 грн. щомісячно та виплачено 1746,00 грн., а всього за 2015 рік призначено та виплачено тимчасову допомогу на загальну суму 2517,60 грн.
З червня 2016 року по листопад 2016 року їй призначено тимчасову допомогу в розмірі 512,37 грн. щомісячно, а всього виплачено допомогу за 2016 рік на загальну суму 3074,22 грн.
З липня 2017 року по листопад 2017 року ОСОБА_3 призначено та виплачено тимчасову допомогу в розмірі 417,67 грн. щомісячно на загальну суму 2088,35 грн., у грудні 2017 року призначено та виплачено допомогу в розмірі 459,17 грн., а всього за 2017 рік призначено та виплачено допомогу в сумі 2547,52 грн.
З лютого 2018 року по червень 2018 року їй призначено та виплачено допомогу в розмірі 930,00 грн. щомісячно, на загальну суму 5580,00 грн. У липні 2018 року призначено та виплачено допомогу в розмірі 972,00 грн., з вересня 2018 року по листопад 2018 року призначено та виплачено допомогу в розмірі 216,21 грн. щомісячно, на загальну суму 648,63 грн., у грудні 2018 року призначено та виплачено допомогу в розмірі 257,71 грн., а всього призначено та виплачено допомогу за 2018 рік на загальну суму 6528,34 грн.
З січня 2019 року по лютий 2019 року ОСОБА_3 призначено та виплачено тимчасову допомогу в розмірі 257,71 грн. щомісячно на загальну суму 515,42 грн. за 2019 рік.
Таким чином, з довідок управління соціального захисту населення Чигиринської райдержадміністрації №№ 211/04-05-215/04-05 від 25.02.2020 року встановлено, що за період з липня 2015 року по лютий 2019 року ОСОБА_3 виплачено тимчасову допомогу на загальну суму 15183,10 грн.
Як передбачено п.п. 2 п. 10 зазначеного вище Порядку, виплата тимчасової допомоги припиняється у разі виявлення обставин, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати свою дитину.
Судячи з інформаційної довідки № 204895229 від 20.03.2020 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на житловий будинок житловою площею 17,4 кв.м, площа земельної ділянки 496 кв. м. за адресою: АДРЕСА_1 .
Зазначені дані про наявність у ОСОБА_1 нерухомого майна свідчать про достатній матеріальний стан відповідача та про його можливість самостійно сплачувати аліменти на утримання своєї неповнолітньої дочки ОСОБА_4 .
Як вбачається з листа № 30/01-11 від 15.01.2020 року на адресу відповідача рекомендованою поштою Управлінням соціального захисту населення Чигиринської РДА направлялася вимога про добровільне повернення коштів в сумі 15183,10 грн., отримана згідно поштового повідомлення відповідачем особисто 20.01.2020 року, однак зазначені кошти, судячи з усього, останнім добровільно повернуті не були.
А згідно з п. 12 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину, або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою КМУ від 22.02.2006 року № 189, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, або виявлено, що один з батьків може утримувати дитину, орган праці та соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги у разі неповернення коштів добровільно в установлені строки.
Статтею 7 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення тимчасової державної допомоги дітям" передбачено, що суми державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету.
Відповідно до ч. 10 ст. 181 СК України суми наданої дитині тимчасової державної допомоги підлягають стягненню з платника аліментів до Державного бюджету України у судовому порядку.
З урахуванням викладеного, оцінюючи зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до обґрунтованого висновку про те, що відповідач за своїм матеріальним станом мав можливість самостійно сплачувати аліменти на утримання неповнолітньої дочки, а тому зобов`язаний відшкодувати державі кошти, витрачені на виплату тимчасової державної допомоги на дитину, в розмірі 15183,10 грн.
Згідно до ст. 141 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, що є підставою для стягнення з відповідача на користь прокуратури Черкаської області судового збору в розмірі 2102,00 грн.
На підставі викладеного та, керуючись ст.,ст. 180, 181 СК України, Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 року № 189, ст.,ст. 10, 56, 81, 82, 89, 141, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛ И В:
Позов Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Чигиринської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення сплаченої тимчасової допомоги - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області (рахунок № НОМЕР_3 ДКСУ у м. Києві, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03195932) сплачену тимчасову допомогу в сумі 15183 (п'ятнадцять тисяч сто вісімдесят три) гривні 10 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) на користь прокуратури Черкаської області (код ЄДРПОУ 02911119, р/р НОМЕР_4 в Державній казначейській службі України у м. Київ, МФО 820172) судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 коп.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.Г.Івахненко