Рішення № 89432280, 25.05.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.05.2020
Номер справи
640/6524/19
Номер документу
89432280
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2020 року м. Київ № 640/6524/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомДержавного підприємства «Адміністрація морських портів України»до третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет споруДепартаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Державна казначейська служба Українипро визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання чинити певні дії, ВСТАНОВИВ:

15.04.2019 Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (далі - позивач, або ДП «АМПУ») звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (надалі - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо невидачі подання державному підприємству «Адміністрація морських портів України» для повернення виконавчого збору;

- зобов`язати Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України видати подання державному підприємству «Адміністрація морських портів України» для повернення виконавчого збору.

В якості підстав позову позивач зазначив, що бездіяльність відповідача, яка полягає у невидачі подання про повернення виконавчого збору, є протиправною та такою, що порушує законні права та інтереси державного підприємства. Зокрема, позивач зазначає, що Постановою Київського апеляційного господарського суду від 16.07.2018 № 910/409/18 з позивача на користь ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» стягнуто 18 541 519,27 грн. заборгованості, 3 929 087,29 грн. пені, 994 263,00 грн. 3% річних, 342 418,04 грн витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви, 513 627,06 грн. витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги. Постановою про відкриття виконавчого провадження № 56922216 від 03.08.2018 зобов`язано стягнути з ДП «АМПУ» на користь ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» 18 541 519,27 грн. заборгованості, 3 929 087,29 грн. пені, 994 263,00 грн. 3% річних, 342 418,04 грн витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви, 513 627,06 грн. витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги та 2 432 091 грн. 47 коп. виконавчого збору. Відповідно до платіжного доручення № 1/21-1 від 06.08.2018 грошові кошти у розмірі 26 753 006,13 грн. стягнуті з рахунку ДП «АМПУ» в АБ «Укргазбанк» та перераховані на рахунок Міністерства юстиції України. Постановою Верховного Суду від 26.09.2018 № 910/409/18 скасовано постанову Київського апеляційного господарського суду від 16.07.2018. Ухвалою Господарського суду м. Києва від 24.10.2018 № 910/409/18 задоволено заяву ДП «АМПУ» про поворот виконання постанови Київського апеляційного господарського суду від 16.07.2018 у справі № 910/409/18 та стягнуто з ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» на користь ДП «АМПУ» 24 320 914 грн. 66 коп. Позивач листом від 06.02.2019 № 468/10-01-01/Вих звернувся до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України із проханням видати подання за формою згідно з додатком 1 до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевого бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 № 787, для подальшого звернення до Державної казначейської служби України. Відповідач листом від 01.03.2019 № 5017-33-19/20.1/0-11 повідомив ДП «АМПУ» про відсутність правових підстав для повернення стягнутого виконавчого збору, оскільки виконавче провадження № 56922216 закінчено у зв`язку з фактичним виконанням судового рішення.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справу було передано судді Пащенку К.С.

23.04.2019 ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва було відкрито провадження в адміністративній справі № 640/6524/19 та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 20.06.2019.

03.06.2019 до Окружного адміністративного суду м. Києва від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній не погоджується з позовними вимогами з наступних підстав: відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. За результатами вчинених виконавчих дій (стягнення коштів з ДП «АМПУ» на користь ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв») державним виконавцем на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» винесена постанова про закінчення виконавчого провадження, оскільки рішення суду виконано фактично у повному обсязі. Відповідно до положень ч. 7 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» у разі закінчення виконавчого провадження у зв`язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, виконавчий збір не стягується, а стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню. Жодна із зазначених умов не стосується позивача, а тому виконавчий збір поверненню не підлягає. Крім того, відповідач зазначає, що оскільки вказані кошти виконавчого збору перераховано на користь держави до винесення постанови Верховного Суду від 26.09.2018 № 910/409/18, а виконавче провадження закінчено 15.08.2018 відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження», тому вказані кошти не є помилково або надмірно зарахованими до бюджету. Таким чином, на думку відповідача, його дії є правомірними, та підстави для повернення коштів виконавчого збору відсутні.

20.06.2019 ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва до справи залучено Державну казначейську службу України у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 09.07.2019.

08.07.2019 до Окружного адміністративного суду міста Києва від представника відповідача надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи.

31.07.2019 ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва суд постановив розглядати справу у порядку письмового провадження відповідно до ч. 3 ст. 194 КАСУ.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

16.07.2018 постановою Київського апеляційного господарського суду № 910/409/18 з позивача на користь ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» стягнуто 18 541 519,27 грн. заборгованості, 3 929 087,29 грн. пені, 994 263,00 грн. 3% річних, 342 418,04 грн витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви, 513 627,06 грн. витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги.

Постановою про відкриття виконавчого провадження № 56922216 від 03.08.2018 зобов`язано стягнути з ДП «АМПУ» на користь ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» 18 541 519,27 грн. заборгованості, 3 929 087,29 грн. пені, 994 263,00 грн. 3% річних, 342 418,04 грн витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви, 513 627,06 грн. витрат по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги та 2 432 091 грн. 47 коп. виконавчого збору.

Відповідно до платіжного доручення № 1/21-1 від 06.08.2018 грошові кошти у розмірі 26 753 006,13 грн. стягнуті з рахунку ДП «АМПУ» в АБ «Укргазбанк» та перераховані на рахунок Міністерства юстиції України.

Виконавче провадження у справі № 910/409/18 закінчено 15.08.2018 відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження».

Постановою Верховного Суду від 26.09.2018 № 910/409/18 скасовано постанову Київського апеляційного господарського суду від 16.07.2018.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 24.10.2018 № 910/409/18 задоволено заяву ДП «АМПУ» про поворот виконання постанови Київського апеляційного господарського суду від 16.07.2018 у справі № 910/409/18 та стягнуто з ТОВ «Техморгідрострой Миколаїв» на користь ДП «АМПУ» 24 320 914 грн. 66 коп.

Листом від 06.02.2019 № 468/10-01-01/Вих позивач звернувся до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України із проханням видати подання для подальшого звернення до Державної казначейської служби України.

Відповідач листом від 01.03.2019 № 5017-33-19/20.1/0-11 повідомив ДП «АМПУ» про відсутність правових підстав для повернення стягнутого виконавчого збору, оскільки виконавче провадження № 56922216 закінчено у зв`язку з фактичним виконанням судового рішення.

Не погоджуючись з відповіддю Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України позивач звернувся з позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження (далі по тексту - Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню. Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 Закону передбачено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Згідно зі ст. 27 Закону виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.

Згідно із пунктом 2 розділу VІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 30.09.2016 за № 1302/29432, витрати виконавчого провадження стягуються з боржника на підставі постанови виконавця про їх стягнення, у якій зазначаються види та суми витрат виконавчого провадження. Постанова про стягнення витрат виконавчого провадження надсилається сторонам виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня після її винесення. Постанова про стягнення витрат виконавчого провадження виноситься на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум згідно з вимогами цього Закону або у випадку повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених пунктами 1 - 4, 6, 7 і 9 частини першої статті 37 Закону, закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених пунктами 1, 2, 4, 6, 7, 9, 11, 14 і 15 частини першої статті 39 Закону. У разі якщо при закінченні виконавчого провадження або поверненні виконавчого документа витрати виконавчого провадження не були стягнуті, постанова про стягнення витрат виконавчого провадження виділяється в окреме провадження і підлягає виконанню в порядку, встановленому Законом. Розмір та види витрат виконавчого провадження встановлюються Міністерством юстиції України.

Відповідно до ч. 7 ст. 27 Закону у разі закінчення виконавчого провадження у зв`язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, виконавчий збір не стягується, а стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню.

Отже, підставами для повернення стягнутого виконавчого збору є: 1) закінчення виконавчого провадження у зв`язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню; 2) визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.

При цьому, необхідно зауважити, що визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню є окремою самостійною підставою для повернення стягнутого виконавчого збору.

Враховуючи, що постанову Київського апеляційного господарського суду від 16.07.2018 № 910/409/18, на виконання якої було відкрито виконавче провадження № 56922216 від 03.08.2018, скасовано, ДП «АМПУ» має право на повернення надміру зарахованих до державного бюджету сум виконавчого збору, якому кореспондує відповідний обов`язок відповідача вчинити дії, спрямовані на повернення виконавчого збору позивачу.

Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) визначає Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 № 787 (далі - Порядок № 787). Згідно з пунктом 3 Порядку № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Заява про повернення коштів з бюджету, яка подається до відповідного органу Казначейства, складається платником у довільній формі з обов`язковим зазначенням такої інформації: причини повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб`єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.

Згідно з пунктом 10 Порядку № 787 заява та подання або ухвала суду подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів. У разі відсутності такого нормативно-правового акта платник подає до відповідного органу Казначейства заяву та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів.

Міністерство юстиції України є органом, який відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 року № 106 «Деякі питання ведення обліку податків, зборів, платежів та інших доходів бюджету» зобов`язаний забезпечувати відповідно до законодавства здійснення постійного контролю за правильністю та своєчасністю надходження до державного та місцевих бюджетів податків, зборів, платежів та інших доходів згідно з переліком, а також ведення обліку таких платежів у розрізі платників з метою забезпечення повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів.

Отже, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, тобто органу державної виконавчої служби разом зі заявою про повернення коштів з бюджету.

Тобто на Міністерство юстиції України, структурним підрозділом якого є Департамент державної виконавчої служби, законодавчо покладено обов`язок оформлення подання до органу Казначейства про повернення державному підприємству «Адміністрація морських портів України» з державного бюджету виконавчого збору.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності своєї бездіяльності щодо неоформлення та неподання до Державної казначейської служби України подання про повернення на користь Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» з державного бюджету коштів (виконавчого збору) у розмірі 2432091,47 грн.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо невжиття відповідно до ч. 7 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» заходів з повернення Державному підприємству «Адміністрація морських портів України» сум виконавчого збору у розмірі 2432091,47 грн. та зобов`язати оформити та подати до Державної казначейської служби України подання про повернення на користь Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» з державного бюджету коштів (виконавчого збору) у розмірі 2432091,47 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України судові витрати у розмірі 3842 грн.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 9, 72-78, 241-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України щодо невидачі подання Державному підприємству «Адміністрація морських портів України» для повернення виконавчого збору.

3. Зобов`язати Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, буд. 13, код ЄДРПОУ 00015622) видати подання Державному підприємству «Адміністрація морських портів України» для повернення виконавчого збору.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, буд. 13, код ЄДРПОУ 00015622) на користь Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (01135, м. Київ, пр. Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 38727770) сплачений судовий збір у розмірі 3 842 грн. (три тисячі вісімсот сорок дві гривні).

Рішення, відповідно до ст. 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма часниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного ухвали.

Відповідно до пп. 15.5 п. 1 Розділу VII Перехідні положення КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя К.С. Пащенко