Рішення № 89404903, 25.05.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2020
Номер справи
620/1392/20
Номер документу
89404903
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/1392/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.

розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) 17.04.2020 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФУ в Чернігівській області), у якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови, починаючи з 29.01.2020, здійснити їй перерахунок та виплату пенсії з врахуванням стажу державної служби з 02.08.2011 до дня звільнення по 20.08.2018 на посаді начальника відділу, заступника начальника управління в Управлінні соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації, згідно статей 37, 37-1 Закону України ''Про державну службу'' (в редакції закону, який діяв на момент призначення пенсії) в розмірі 90% від суми заробітної плати станом на дату звільнення, згідно довідки від 29.01.2020 №01-228, виданої Управлінням соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації, з яких були сплачені внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

- зобов`язати відповідача, починаючи з 29.01.2020, здійснити їй перерахунок та виплату пенсії із врахуванням стажу державної служби з 02.08.2011 до дня звільнення по 20.08.2018 на посаді начальника відділу, заступника начальника управління в Управлінні соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації, згідно статей 37, 37-1 Закону України ''Про державну службу'' (в редакції закону, який діяв на момент призначення пенсії) в розмірі 90% від суми заробітної плати станом на дату звільнення, згідно довідки від 29.01.2020 №01-228, виданої Управлінням соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації, з яких були сплачені внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Позов мотивовано тим, що станом на момент призначення їй пенсії за віком як державному службовцю (01.08.2011) був чинним Закон України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу», у зв`язку із наведеним, саме вказаний Закон має застосовуватись у спірних правовідносинах. Також вважає, що при поновленні їй виплати пенсії державного службовця з жовтня 2017 року фактично відбулось нове призначення пенсії.

Ухвалою судді від 24.04.2020 відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження для надання відзиву на позов.

У встановлений ухвалою суду строк відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог та зазначив, що на час виникнення спірних правовідносин чинним законодавством не передбачено проведення перерахунку пенсій державним службовцям та не визначено механізм проведення перерахунку пенсій вказаній категорії осіб.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в у задоволенні позову має бути відмовлено, враховуючи таке.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2009 року перебуває на обліку в ГУПФУ в Чернігівській області.

Так, з 10.10.2009 позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

З 01.08.2011 позивача переведено на пенсію державного службовця відповідно до положень Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу».

Після призначення пенсії і по день звільнення (20.04.2018) ОСОБА_1 продовжувала працювати на різних посадах в Управлінні соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації, що підтверджується записами у трудовій книжці позивача (а.с. 11-14).

У зв`язку із наведеним, на виконання норм чинного на той час законодавства України із пенсійного забезпечення, з 01.10.2017 ОСОБА_1 отримувала пенсію у розмірі, визначеному Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

29.01.2020 позивач звернулась до ГУПФУ в Чернігівській області із заявою про перерахунок пенсії державного службовця відповідно до статей 37, 37-1 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» на підставі довідки Управління соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації від 29.01.2020 №01-228, із зарахуванням до стажу державної служби періодів: з 10.02.1990 по 03.05.1990 та з 02.08.2011 по 20.04.2018 та з 10.11.1989 по 09.02.1990 (а.с. 8, 9).

Листом від 13.03.2020 за №2500-0331-8/8127 ГУПФУ в Чернігівській області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, оскільки на даний час діючим законодавством України не визначено активного права позивача на перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», як і не передбачено підстав, порядку реалізації та обов`язків Пенсійного фонду України щодо такого перерахунку. Також відповідачем повідомлено, що період догляду за дитиною, потерпілою від Чорнобильської катастрофи, з 10.11.1989 по 09.02.1990 зарахований до страхового стажу та час роботи на посаді державного службовця до призначення пенсії за період з 10.02.1990 по 03.05.1990 (а.с. 10).

Вважаючи, що відповідач протиправно відмовляє у здійсненні перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернулась до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Як підтверджено матеріалами справи, позивач звернулась до ГУПФУ в Чернігівській області із заявою про перерахунок пенсії державного службовця з 29.01.2020 на підставі довідки Управління соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації від 29.01.2020 №01-228 про розмір заробітної плати ОСОБА_1 на день звільнення, тобто 20.04.2018. Отже, спірні правовідносини між сторонами виникли станом на 29.01.2020.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з статтею 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ; чинного на час переведення позивача на пенсію державного службовця), На одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Частина перша статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, чинній до 1 січня 2015 року, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено, а пункт 5 і 6 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

10 грудня 2015 року прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв`язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу».

У зв`язку з набуттям з 1 травня 2016 року чинності зазначеним Законом, положення Закону №3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII).

Відповідно до статті 90 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи наведені вище положення джерел права, суд дійшов висновку, що з 1 грудня 2015 року - початку застосування постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено, а її пункт 5 викладено в іншій редакції, та у зв`язку з набранням у подальшому чинності Законом України №889-VIII «Про державну службу», яким по-іншому врегульовані правовідносини, пов`язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону №3723-XII, не підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.

При цьому, суд звертає увагу, що довідка Управління соціального захисту населення Козелецької районної державної адміністрації від 29.01.2020 №01-228, на підставі якої позивач просить провести їй перерахунок пенсії, видана після внесення вищевказаних змін у законодавство України, та відображає складові заробітної плати ОСОБА_1 станом на день звільнення (20.04.2018), тобто у підвищеному розмірі.

З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов`язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Аналогічної позиції дотримується і Європейський суд з прав людини.

Так, у рішенні від 7 липня 1989 року у справі «Сорінг проти Сполученого Королівства» зазначено, що Конвенція про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) «спрямована на пошук справедливого співвідношення між потребами, пов`язаними з інтересами суспільства в цілому, і вимогами захисту основних прав людини».

У рішенні від 17 жовтня 1986 року у справі «Ріс проти Сполученого Королівства» Суд зазначив, що, з`ясовуючи, чи існує позитивне зобов`язання стосовно людини, «належить врахувати справедливий баланс, який має бути встановлений між інтересами всього суспільства й інтересами окремої людини».

У рішенні Європейського суду з прав людини від 9 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії» Суд констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 3 червня 2014 року у справі за заявою Валентини Ніканорівни Великоди проти України № 43331/12, Суд, розглянувши скаргу, зокрема, за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції на припинення виплати заявниці державними органами пенсії у розмірах, встановлених рішенням національного суду від 19 січня 2010 року після внесення у 2011 році змін до законодавчих актів, вказав на відсутність втручання у право заявниці на мирне володіння майном внаслідок внесення змін до законодавства щодо зменшення розміру соціальних виплат. Такого висновку Суд дійшов за відсутності доказів того, що ці зміни внесені не у відповідності до законної процедури та за відсутності будь-яких доказів того, що вони не були доступними та передбачуваними.

Також, Суд вказав на відсутність підстав для висновку про те, що, передавши Кабінету Міністрів України право на встановлення розміру соціальних пільг, Парламент України діяв на порушення якихось положень Конвенції, та зазначив, що зменшення пенсії заявниці очевидно було обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася держава. За відсутності будь-яких доказів щодо протилежного та визнаючи, що держава-відповідач має широке поле свободи розсуду щодо досягнення балансу між правами, що є предметом спору, та економічною політикою, Суд не вважав, що таке зменшення було непропорційним переслідуваній легітимній меті або що воно поклало надмірний тягар на заявницю.

За таких підстав, суд приходить до висновку про те, що оскільки законодавством, чинним на час звернення ОСОБА_1 до ГУПФУ в Чернігівській області із заявою про перерахунок розміру пенсії, не було передбачено можливість перерахунку пенсії державного службовця, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку позивачу.

При цьому, визначаючись щодо вирішення спору по суті, суд враховує, що позивачем не оскаржується порушення ГУПФУ в Чернігівській області законодавства при призначенні ОСОБА_1 пенсії державного службовця у 2011 році.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09 лютого 1999 року № 1-рп/99 цей Суд зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Вказана правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду України, викладеними в постанові від 07.11.2017 (Справа №398/4332/16) та Верховного Суду, викладеними в постановах від 23.01.2018 (Справа № 745/458/16-а (К/9901/1748/18), від 27.03.2018 (Справа № 616/207/17), від 27.03.2018 (Справа № 191/5604/16-а), від 10.04.2018 (Справа № 320/5945/16-а), від 17.04.2018 (Справа № 804/4946/16), від 03.04.2018 (Справа № 522/2353/17) та від 03.04.2018 (Справа № 553/883/17).

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене, суд вважає, що ГУПФУ в Чернігівській області, відмовляючи ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, діяло в межах своїх повноважень та у відповідності до норм чинного законодавства, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 227, 241-247, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 25 травня 2020 року.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, (вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005).

Суддя С.В. Бородавкіна