Рішення № 89404901, 25.05.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2020
Номер справи
620/1165/20
Номер документу
89404901
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки
  • 2) В/Ч А 4583
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 травня 2020 року Чернігів Справа № 620/1165/20

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військової частини А 4583 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військової частини А 4583 про визнання протиправними дій відповідачів щодо не нарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018; зобов`язання Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.01.2017; зобов`язання Військову частину А 4583 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.02.2017 по 28.02.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачами в порушення вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з 01.01.2016 по 28.02.2018 не виплачувалась індексація грошового забезпечення. Зазначає, що індексація грошового забезпечення є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, а відсутність фінансування не є підставою для відмови у виплаті індексації грошового забезпечення.

Представник Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, оскільки проведення індексації грошових доходів населення здійснюється в межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік. Вказує, що згідно роз`яснення департаменту фінансів Міністерства оборони України, індексація грошового забезпечення не нараховувалась до окремого роз`яснення Міністерства соціальної політики України.

Представник Військової частини А 4583 подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, оскільки військова частина є бюджетною організацією, матеріальні цінності якої перебувають у державній власності, а тому джерелом коштів для виплати грошового забезпечення військовослужбовцям та проведення індексації грошових доходів є Державний бюджет України, яким у 2016 - лютому 2018 роках у межах наявного фінансового ресурсу можливості індексації грошового забезпечення не було.

Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 05.05.2020 повторно було витребувано у Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки належним чином завірені копії наказів про прийняття та звільнення ОСОБА_1 з військової служби в Коропському районному військовому комісаріаті (зарахування та виключення з особового складу), докази перебування Коропського районного військового комісаріату на фінансовому забезпеченні у Чернігівському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, довідки про грошове забезпечення позивача за період служби в Коропському районному військовому комісаріаті в межах спірного періоду з відображенням усіх складових грошового забезпечення помісячно (з зазначенням конкретних дат у разі розрахунку за неповний місяць служби), інформацію про виплачені суми та довідки про розмір індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період служби, розрахованої відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» з зазначенням базового місяця для проведення індексації.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних силах України, зокрема, у Коропському районному військовому комісаріаті, наказом військового комісара Коропського районного військового комісаріата від 13.02.2017 № 27 (по стройовій частині) позивача, призначеного наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 31.01.2017 № 26 на посаду офіцера відділення бойової готовності оперативного управління штабу військової частини А 4583, з 13.02.2017 було виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення (а.с. 59).

Згідно довідки Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.05.2020 № 5/2098ф Коропський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (Коропський районний військовий комісаріат) був та є на фінансовому забезпеченні Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Чернігівського обласного військового комісаріату) (а.с. 62).

Як вбачається з довідки Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки позивачу індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 13.02.2017 не нараховувалась та не виплачувалась (а.с. 63).

Наказом командира Військової частини А 4583 від 14.02.2017 № 39 (по стройовій частині) позивача було зараховано до списків особового складу частини та на всі види забезпечення (а.с. 43).

Наказом командира Військової частини А 4583 від 05.09.2019 № 220 (по стройовій частині) позивача, звільненого наказом командувача військ оперативного командування «Північ» від 28.08.2019 № 228 з військової служби у запас відповідно до підпункту «б» пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу», було виключено з 05.09.2019 зі списків особового складу та всіх видів забезпечення (а.с. 44).

Згідно довідки Військової частини А 4583 від 07.04.2020 № 502/2/9/220 позивачу індексація грошового забезпечення за період з березня 2017 року по лютий 2018 року не нараховувалась та не виплачувалась (а.с. 47).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на таке.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно статті 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

В силу статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Так, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Частинами першою та п`ятою статті 2 Закону встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, серед яких оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

В силу частини першої статті 4 Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Приписами частини другої статті 5 Закону передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Згідно частини шостої статті 5 Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).

Згідно пункту 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 4 Порядку № 1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, індексується, зокрема, грошове забезпечення.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.

Для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник (пункт 10-2 Порядку № 1078).

Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.

Посилання відповідачів на відсутність коштів для виплати індексації судом не приймається до уваги, оскільки індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов`язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.

Таким чином, вказані відповідачами обставини не позбавляють їх обов`язку провести індексацію грошового забезпечення позивача у встановленому законом порядку.

Враховуючи вищевикладене, зокрема, те, що відповідно до наданих суду наказів Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.02.2017 № 27 (по стройовій частині) та Військової частини А 4583 від 14.02.2017 № 39 (по стройовій частині) переведення позивач до нового місця служби було здійснено з 14.02.2017, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не нарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 13.02.2017; зобов`язання Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 13.02.2017; визнання протиправними дій Військової частини А 4583 щодо не нарахування та не виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період з 14.02.2017 по 28.02.2018; зобов`язання Військову частину А 4583 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 14.02.2017 по 28.02.2018.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню повністю.

Враховуючи предмет даного позову, а також те, що індексація є складовою частиною грошового забезпечення, відповідно до пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору, а тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Г. Полуботка, 68, м. Чернігів, 14013, код ЄДРПОУ 08536958), Військової частини А 4583 (вул. Шевченка, 57, м. Чернігів, 14030, код ЄДРПОУ 26616313) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 13.02.2017.

Зобов`язати Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 13.02.2017.

Визнати протиправними дії Військової частини А 4583 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 14.02.2017 по 28.02.2018.

Зобов`язати Військову частину А 4583 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 14.02.2017 по 28.02.2018.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 25.05.2020.

Суддя Н.М. Баргаміна