
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/3801/20
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
25 травня 2020 року м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Качур Р.П., перевіривши матеріали позовної заяви державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління «Західвуглепостач»» до Головного управління Держпраці у Львівській області про скасування постанов про накладення штрафу, -
УСТАНОВИЛА:
державне підприємство «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління «Західвуглепостач»» звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпраці у Львівській області, у якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу начальника Головного управління Держпраці у Львівській області Вільхової Ольги Орестівни № ЛВ11270/451/АВ-ЛВ5011/П451/ФС-1 від 10.04.2020;
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу начальника Головного управління Держпраці у Львівській області Вільхової Ольги Орестівни № ЛВ11270/451/АВ-ЛВ5011/П451/ФС-2 від 10.04.2020.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Судом встановлено, що позивачем таких документів до позовної заяви не додано.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011.
Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, у якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом 1 частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою, слід сплатити судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивач у межах цього позову просить скасувати постанови про накладення штрафу на суму 14 169,00 грн та 9 446,00 грн, тобто заявляє дві вимоги майнового характеру.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» № 294-IX від 14.11.2019 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений законом на 01 січня 2020 року, становить 2102,00 грн.
Таким чином, за подання цієї позовної заяви позивачу слід було сплатити судовий збір у розмірі 4 204,00 грн (2102,00 + 2102,00) за платіжними реквізитами: отримувач: УКуЗалiз.р м.Льв./Залізничний/22030101; код отримувача (ЄДРПОУ): 38007594; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку (МФО): 899998; рахунок отримувача UA978999980313101206084013003: 34315206084082; код класифікації доходів бюджету: 22030101.
Слід зазначити, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) у розділі «Судовий збір», де також можна автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв`язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення та зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.
Частиною другою статті 160 КАС України передбачено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Частиною першою статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Згідно з частиною третьою статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб`єкта владних повноважень), або через представника.
Таким чином Кодекс адміністративного судочинства України розмежовує такі юридичні категорії як «представництво» та «самопредставництво».
Самопредставництво юридичної особи - це право одноосібного виконавчого органу (керівника) чи голови (уповноваженого члена) колегіального виконавчого органу безпосередньо діяти від імені такої особи без довіреності, представляючи її інтереси в силу закону, статуту, положення.
Для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначено її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).
Позовна заява, подана від імені державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління «Західвуглепостач»», підписана начальником ВП «УЗВП» ДП «Львіввугілля» ОСОБА_1, на підтвердження повноважень надано копію довіреності державного підприємства «Львіввугілля» № 22 від 21.04.2020 та копію положення про відокремлений підрозділ «Управління «Західвуглепостач»» державного підприємства «Львіввугілля».
Верховний Суд (Касаційний господарський суд) в ухвалі від 07.02.2020 у справі № 17/495-08 вказав, що для підтвердження повноважень брати участь у справі в порядку самопредставництва працівник має надати суду: докази того, що особа обіймає певну посаду (наказ, трудовий договір), а також докази, які дозволяють встановити обсяг повноважень вказаної посадової особи (статут, положення, трудовий договір (контракт).
Доказів того, що ОСОБА_1 обіймає певну посаду (наказ, трудовий договір) до позовної заяви не додано.
Під час перевірки копій документів, що підтверджують повноваження представників, на предмет їх відповідності ст. 59 КАС України слід брати до уваги правила засвідчення копій документів, визначені Національним стандартом України «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003», затвердженим наказом Держспоживстандарту № 55 від 07.04.2003, Правила організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджені наказом Міністерства юстиції від 18.06.2015 №1000/5 (далі - Правила), інструкції з діловодства в окремих органах державної влади (місцевого самоврядування) та інші нормативно-правові акти.
Серед іншого відповідно до п. 8 розділу 10 зазначених Правил копія набуває юридичної сили лише в разі її засвідчення в установленому порядку.
Право засвідчення документів та їх копій може надаватися посадовим та іншим особам на підставі довіреності. У посадових інструкціях визначаються повноваження щодо засвідчення документів та їх копій (п. 6, 7 розділу 3 Правил).
Згідно з п. 2 розділу 10 Правил установа має право засвідчувати копії документів, що створюються в ній, за винятком копій документів, які відповідно до законодавства потребують засвідчення в нотаріальному порядку.
Усупереч викладеному, копія довіреності державного підприємства «Львіввугілля» № 22 від 21.04.2020 засвідчена провідним юрисконсультом Савкою О.В., що не відповідає вищенаведеному порядку засвідчення копій.
Відповідно до п. 7 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві, зокрема, зазначається відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
У порушення зазначеної вимоги процесуального закону позивачем у позовній заяві не вказано, чи вживались заходи забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви.
Відповідно до вимог п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається, зокрема, наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
У порушення вимог зазначеної статті у позовній заяві не було зазначено щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Відповідно до ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 вказаного Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 123, 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
УХВАЛИЛА:
1. Позовну заяву державного підприємства «Львіввугілля» в особі відокремленого підрозділу «Управління «Західвуглепостач»» до Головного управління Держпраці у Львівській області про скасування постанов про накладення штрафу залишити без руху.
2. Позивачу усунути недоліки позовної заяви у строк, що не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до канцелярії суду чи надіслання на адресу суду (79018 м. Львів вул. Чоловського 2):
- оригіналу документа про сплату судового збору в сумі 4 204,00 грн;
- належним чином засвідчену копію довіреності державного підприємства «Львіввугілля» № 22 від 21.04.2020 та докази на підтвердження того, що ОСОБА_1 обіймає посаду начальника відокремленого підрозділу «Управління «Західвуглепостач»» державного підприємства «Львіввугілля»;
- заяви, у якій вказати чи вживались заходи забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви та перелік таких заходів, якщо вони здійснювалися;
- заяви, у якій зазначити відомості щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
3. Роз`яснити позивачу, що у разі неусунення недоліків позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.
4. Копію ухвали невідкладно направити позивачеві.
Відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки, визначені цією ухвалою, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Р.П. Качур