
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2020 року Справа № 160/11884/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дії протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , Позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:
- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач) щодо обчислення ОСОБА_1 трудового стажу та відмови у нарахуванні і виплаті грошової допомоги відповідно до п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язання ГУ ПФУ України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років період роботи:
1) з 09.10.1980р. по 23.08.1982р. на посаді викладача по класу фортепіано і концертмейстера у Ярегській дитячій музичній школі;
2) з 27.08.1987р. по 07.06.2001р. на посаді викладача по класу фортепіано і акомпаніатора у Нікопольській районній дитячій музичній школі;
3) з 01.01.2002р. по 31.08.2018р. на посаді викладача по класу фортепіано і акомпаніатора у Нікопольській районній дитячій музичній школі;
- зобов`язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги в розмірі 10 пенсій за віком станом на день призначення пенсії починаючи з 12.08.2019р.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що за її підрахунком має понад 30 років педагогічного стажу, який надає їй право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е»-«ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
05.11.2019р. позивач звернулася до відповідача із заявою про виплату їй грошової допомоги в розмірі 10 пенсій за віком та письмово повідомити її про результати розгляду цієї заяви.
Листом від 18.11.2019р. №8163/К-09, відповідач офіційно повідомив про те, що права на грошову допомогу позивач не має, оскільки, в неї не вистачає стажу на посадах, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Тобто, у зв`язку з неврахуванням певних періодів роботи позивача до спеціального стажу, врахований відповідачем стаж складає лише 01 рік 11 місяців і 10 днів.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.
Ухвалою суду від 02.12.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено її розгляд проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
27.01.2020 до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, в якому останній заперечив проти вимог позивача та просив суд відмовити в їх задоволенні у повному обсязі. В обґрунтування поданих заперечень відповідач відзначив, що згідно трудової книжки позивача до спеціального стажу зараховано періоди з 20.11.1978р. по 28.09.1979р. на посаді викладача фортепіано у дитячій музичній школі; з 01.08.1980р. по 01.09.1980р. на посадах вихователя 0,5 ставки та музиканта 0,5 ставки у дитячому садку №11; з 31.08.2018р. по 31.08.2019р. на посаді керівника музичної студії (клас фортепіано) у КЗ «Центр позашкільної освіти «Чкалівської сільської ради».
ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зазначає, що відповідно до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. №909 - право на пенсію за вислугу років мають особи, які в позашкільних навчальних закладах працювали на таких посадах: директори, їх заступники з навчально-виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
Таким чином, відповідач вказує, що загальний стаж роботи позивача складає 01 рік 11 місяців і 10 днів, що недостатньо для призначення пенсій як особі, що має педагогічний стаж, а тому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, при розгляді справи суд виходить з наступного.
З трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що з 09.10.1980р. по 23.08.1982р. на посаді викладача по класу фортепіано і концертмейстера у Ярегській дитячій музичній школі; з 27.08.1987р. по 07.06.2001р. на посаді викладача по класу фортепіано і акомпаніатора у Нікопольській районній дитячій музичній школі; з 01.01.2002р. по 31.08.2018р. на посаді викладача по класу фортепіано і акомпаніатора у Нікопольській районній дитячій музичній школі.
05.11.2019р. позивач звернулась до відповідача із заявою про виплату їй грошової допомоги в розмірі 10 пенсій за віком та письмово повідомити її про результати розгляду цієї заяви.
Листом від 18.11.2019р. №8163/К-09, відповідач офіційно повідомив про те, що права на грошову допомогу Позивач не має, оскільки, в неї не вистачає стажу на посадах, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Тобто, у зв`язку з неврахуванням певних періодів роботи позивача до спеціального стажу, врахований відповідачем стаж складає 01 рік 11 місяців і 10 днів.
З рішення вбачається, що відповідачем по справі визнається наявність у позивачки спеціального стажу - 01 рік 11 місяців і 10 днів. При цьому не враховується до спеціального стажу період її роботи з 09.10.1980р. по 23.08.1982р. на посаді викладача по класу фортепіано і концертмейстера у Ярегській дитячій музичній школі; з 27.08.1987р. по 07.06.2001р. на посаді викладача по класу фортепіано і акомпаніатора у Нікопольській районній дитячій музичній школі; з 01.01.2002р. по 31.08.2018р., з посиланням на те, що правом на пенсію за вислугу років викладачі позашкільних закладів не користуються.
Відповідно до п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.
Аналогічне положення міститься в постанові Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909, якою затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.
Зазначеним переліком в розділі «освіта» передбачена посада викладача музичної школи, робота на якій дає право на пенсію за вислугу років.
Згідно ст.4 Закону України «Про позашкільну освіту» позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України "Про освіту", цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.
Згідно з п.6 Переліку типів позашкільних учбових закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 року № 433 передбачені початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші).
Частиною 4 ст.21 Закону України «Про позашкільну освіту» передбачено, що педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 року № 963 «Про затвердження переліку засад педагогічних та науково-педагогічних працівників» визначено, що викладачі всіх спеціальностей включені до переліку посад педагогічних працівників.
Кабінетом Міністрів України за поданням Міністерства соціального захисту населення України розповсюджено на викладачів музичних, мистецьких, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших порядок призначення пенсії за вислугою років, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 без внесення змін в зазначену постанову, що підтверджується листом заступника Міністра соціального захисту населення України від 01.02.1995 року №01-3/133-02-2.
Відповідно до ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку.
Приймаючи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що відповідач по справі безпідставно не врахував період роботи ОСОБА_1 з 09.10.1980р. по 23.08.1982р. на посаді викладача по класу фортепіано і концертмейстера у Ярегській дитячій музичній школі; з 27.08.1987р. по 07.06.2001р. на посаді викладача по класу фортепіано і акомпаніатора у Нікопольській районній дитячій музичній школі; з 01.01.2002р. по 31.08.2018р., який дає право на пенсію за вислугу років та незаконно відмовив позивачці у нарахуванні та виплаті грошової допомоги відповідно до п. 7-1 розділу XV прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тому позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню - дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у врахуванні трудового стажу ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» слід визнати незаконними та зобов`язати відповідача зарахувати до спеціального стажу період роботи позивачки з 09.10.1980р. по 23.08.1982р. на посаді викладача по класу фортепіано і концертмейстера у Ярегській дитячій музичній школі; з 27.08.1987р. по 07.06.2001р. на посаді викладача по класу фортепіано і акомпаніатора у Нікопольській районній дитячій музичній школі; з 01.01.2002р. по 31.08.2018р. і здійснити нарахування та виплату грошової допомоги в розмірі 10 пенсій за віком станом на день призначення пенсії, починаючи з 12.08.2019р. відповідно до п. 7-1 розділу XV прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Аналогічної думки дійшов Верховний Суд у постановах від 20.03.2018р. №425/1926/17, від 13.02.2018р. №686/13293/17, постанова Великої палати Верховного Суду від 13.02.2019 р. № 233/4308/17.
Відповідно до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Частиною п`ятою вказаної норми встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією і законами України.
Згідно з п.1 ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне
На підставі ч.1 ст.139 КАС України, з урахуванням задоволення позовних вимог у повному обсязі, підлягають стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 768грн. 40коп., сплата яких підтверджується квитанцією №MP_AB130686SJJ_10964202 від 25.11.2019р.
Керуючись ст.ст.139, 243, 246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 219110427) щодо обчислення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) трудового стажу та відмови у нарахуванні та виплаті грошової допомоги відповідно до п. 7-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 219110427) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років період роботи:
- з 09.10.1980р. по 23.08.1982р. на посаді викладача по класу фортепіано і концертмейстера у Ярегській дитячій музичній школі;
- з 27.08.1987р. по 07.06.2001р. на посаді викладача по класу фортепіано і акомпаніатора у Нікопольській районній дитячій музичній школі;
- з 01.01.2002р. по 31.08.2018р. на посаді викладача по класу фортепіано і акомпаніатора у Нікопольській районній дитячій музичній школі.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 219110427) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) грошової допомоги в розмірі 10 пенсій за віком станом на день призначення пенсії починаючи з 12.08.2019р.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49000, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 768грн.40коп. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Г. В.Кадникова