Рішення № 89388894, 22.05.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.05.2020
Номер справи
1.380.2019.001115
Номер документу
89388894
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 травня 2020 року м. Київ № 1.380.2019.001115

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративній справі

за позовомГалицької районної адміністрації Львівської міської радидоОСОБА_1 про зобов`язання вчинити дії В С Т А Н О В И В:

До Львівського окружного адміністративного суду звернулася Галицька районна адміністрація Львівської міської ради (далі також - позивач) з позовом до ОСОБА_1 (далі також - відповідач, ОСОБА_1 ), в якому просила суд: зобов`язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , власника квартири АДРЕСА_1 за власні кошти привести квартиру №7 у відповідність до технічного паспорту (поверхового плану) та документів, які підтверджують право власності, а саме: демонтувати самовільно влаштований камін в приміщенні під літ. 7-5, демонтувати самовільно добудовані за рахунок площі подвір`я веранду, сходові марші та самовільно влаштовані, шляхом виїмки ґрунту, підвальні приміщення в межах веранди та квартири з влаштованими в них вікнами та дверима зі сторони дворового фасаду будинку АДРЕСА_2 .

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено про встановлення Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради того, що позивач, являючись власником квартири АДРЕСА_3 , виконав ремонтні роботи у квартирі та підвальному приміщенні такого будинку за відсутності дозвільних документів. Між тим, вказаний будинок є пам`яткою архітектури національного значення, перебуває у власності територіальної громади міста Львів в особі Львівської міської ради та знаходиться на балансі Львівського комунального підприємства «Старий Львів». Також, як стверджує позивач, виконані відповідачем роботи можуть призвести до обвалу старого будинку.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 26.03.2019 №1.380.2019.0011115 матеріали позовної заяви переданої за територіальною підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.05.2019 відкрито провадження у справі №1.380.2019.001115 за вказаним позовом та призначено справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Надіслана на адресу місця реєстрації ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ) рекомендованим листом №0105103893352 копія вказаної ухвали була повернута до суду разом з поштовим відправленням з причини незалежної від суду, а отже, в силу положень ч. 4 ст. 124, ч. 11 ст. 126, ч. 1 ст. 127 та ч. 6 ст. 251 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції чинній станом на день вчинення відповідної процесуальної дії), остання вважається врученою відповідачу.

Таким чином, суд виходить з того, що відповідач належним чином повідомлений про відкриття провадження в адміністративній справі, а також про його права та обов`язки, зокрема, про право надати свій відзив на позов або заяву про визнання позову.

Однак, у встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву та жодні додаткові документи до суду не подав.

Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як вбачається зі змісту позовної заяви та за даними Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно (номери довідок 135972763 від 30.08.2018; 158342319 від 04.03.2019), поданих разом з таким позовом, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є власником квартири АДРЕСА_3 .

Згідно з довідкою Ф-2 з місця проживання про склад сім?ї і прописки №31214 від 01.08.2018, виданої Львівським комунальним підприємством «Старий Львів», квартира АДРЕСА_3 складається з: однієї житлової кімнати, площею 28,10 кв.м.; вбиральні площею 0,90 кв.м.; кладової площею 2,7 кв.м.; коридору площею 2,40 кв.м.; кухні площею 10,10 кв.м., всього загальна площа квартири становить 44,20 кв.м.

Водночас, вказаний будинок перебуває у власності територіальної громади міста Львів в особі Львівської міської ради, а балансоутримувачем цього будинку є Львівське комунальне підприємство «Старий Львів» (далі - ЛКП «Старий Львів», Комунальне підприємство).

Відповідно до чинного Списку пам?ятників архітектури Української РСР, що перебувають під охороною держави, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 24.08.1963 №970, житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 , визначений як пам?ятка архітектури національного значення (охоронний номер 326/41).

У зв?язку із надходженням 07.11.2017 та 05.12.2017 до ЛКП «Старий Львів» звернень однієї із мешканок будинку АДРЕСА_2 про виконання ОСОБА_1 ремонтних робіт у будинку за відсутності дозвільних документів Комунальним підприємством здійснені обстеження. За результатами таких обстежень були виявлені факти виконання ремонтних робіт у квартирі АДРЕСА_3 , а саме: самовільне перепланування квартири, влаштування на подвір?ї будинку веранди з металопластикових вікон і дверей.

У листопаді 2017 року та травні 2018 року ЛКП «Старий Львів» складені акти-попередження (№176 від 23.11.2017, №54 за травень 2018 року), в тексах яких ОСОБА_1 доведено до відома перелік самовільно вчинених ним ремонтних робіт та було запропоновано терміново привести стан квартири до попереднього.

22.05.2018 Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Львівської міської ради прийнято постанову №0070 у справі про адміністративне правопорушення, відповідно до якої визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення (а саме: порушення вимог законодавства про охорону культурної спадщини, передбаченого ст. 92 Кодексу України про адміністративні правопорушення), що полягає у проведенні ремонтних робіт з перепланування на пам?ятці культурної спадщини без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини, та у зв?язку з цим вирішено накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу (1 700,00 грн.).

11.06.2018 комісією ЛКП «Старий Львів» проведено обстеження технічного стану квартири АДРЕСА_1 та складено відповідний акт від 11.06.2018. За змістом цього акта, за адресою: АДРЕСА_3, здійснено перепланування квартири зі встановленням каміну, добудову веранди у подвір?ї будинку, виїмку ґрунту та захоплення підвалу, встановлення дверей і вікон.

27.06.2018 головою Галицької районної адміністрації Львівської міської ради ОСОБА_2 прийняв розпорядження №180 «Про самовільне перепланування квартири №7 , демонтаж каміну, веранди, сходових маршів, самовільно влаштованих, шляхом виїмки ґрунту підвальних приміщень з вікном та дверима зі сторони дворового фасаду будинку АДРЕСА_3 ». Даним Розпорядженням Голова Галицької районної адміністрації затвердив висновок міжвідомчої комісії Галицького району (протокол №23 від19.06.2018) та запропонував ОСОБА_1 у добровільному порядку та за власні кошти привести квартиру №7 у відповідність до технічного паспорта (поверхового плану) та документів права власності, демонтувати самовільно влаштований камін в приміщенні під літ. 7-5, демонтувати самовільно добудовані за рахунок площі подвір?я веранду, сходові марші та самовільно влаштовані шляхом виїмки ґрунту підвальні приміщення в межах веранди та квартири з влаштованими в них вікон та дверей зі сторони дворового фасаду будинку АДРЕСА_3, - у термін до 15.07.2018.

20.07.2018 ЛКП «Старий Львів» поштою надіслав на адресу ОСОБА_1 попередження про приведення у термін до 27.07.2018 квартири АДРЕСА_8 за власні кошти до попереднього стану, згідно з розпорядженням від 27.06.23018 №180.

Проте, 30.07.2018 та 26.02.2019 за результатами проведених обстежень ЛКП «Старий Львів» встановив, що вимоги Розпорядження власником квартири №7 ( ОСОБА_1 ) не були виконані, про що складені відповідні акти.

У зв?язку з наведеним та на виконання п. 4 Розпорядження від 27.06.2018 №180, Галицька районна адміністрація Львівської міської ради звернулася до Галицького районного суду міста Львова із цивільним позовом до ОСОБА_1 про зобов?язання останнього за власні кошти привести квартиру №7 у відповідність до технічного паспорта (поверхового плану) та документів права власності.

Однак ухвалою Галицького районного суду міста Львова від 05.12.2018 №№461/6572/18 провадження у справі за вказаним позовом було закрито з мотиву підсудності даного спору як публічно-правового адміністративному суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

За змістом ч. 1 і 2 ст. 319 Цивільного кодексу України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. При цьому, власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

У силу припису ч. 1 ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 №687-XIV, будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Так, згідно з п. 1.4.1 - 1.4.3 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 №76, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 25.08.2005 за №927/11207), переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.

Переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі - улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.

До елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.

Відповідно до п. 1.4.4 цього Наказу, переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається.

Перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається.

Крім того, відповідно до п. 3.2 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво»: будівництво це нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об`єктів будівництва.

Зокрема, у розумінні п. 3.21 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», реконструкція - це перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об`єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, в наслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг; реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об`єкту в цілому або його частин (за умови їх автономності).

Одночасно, ч.ч. 1-3 ст. 24 Закону України «Про охорону культурної спадщини» від 08.06.2000 №1805-III встановлено, що власник або уповноважений ним орган, користувач зобов`язані утримувати пам`ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.

Використання пам`ятки повинно здійснюватися відповідно до режимів використання, встановлених органами охорони культурної спадщини, у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам`ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.

Режими використання пам`яток встановлює: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, щодо пам`яток національного значення; орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації щодо пам`яток місцевого значення.

Забороняється змінювати призначення пам`ятки, її частин та елементів, робити написи, позначки на ній, на її території та в її охоронній зоні без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

Реставрація, ремонт, пристосування пам`яток національного значення здійснюються лише за наявності письмового дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини, на підставі погодженої з ним науково-проектної документації (ч. 1 ст. 26 цього ж Закону).

За порушення режиму використання пам`ятки, проведення ремонтних, реставраційних, реабілітаційних робіт на пам`ятці, зміну призначення пам`ятки, її частин та елементів, здійснення написів, позначок на ній, на її території та в її охоронній зоні без письмового дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини, а також за невиконання законних вимог посадових осіб органів охорони культурної спадщини щодо усунення порушень вимог законодавства про охорону культурної спадщини або створення перешкод для їх діяльності винні особи притягаються до адміністративної відповідальності (ст. 46 Закону України «Про охорону культурної спадщини»).

За порушення вимог законодавства про охорону культурної спадщини винні особи несуть відповідальність відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України «Про охорону культурної спадщини», а саме до ст. 92 такого Кодексу. За змістом цієї статті Кодексу України про адміністративні правопорушення проведення ремонтних, реставраційних, реабілітаційних робіт на пам`ятці культурної спадщини, зміна призначення пам`ятки культурної спадщини, її частин та елементів, здійснення написів, позначок на ній, на її території та в її охоронній зоні без письмового дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини кваліфікується як порушення вимог законодавства про охорону культурної спадщини.

За змістом норм ч. 2 ст. 6 Закону України «Про охорону культурної спадщини», до повноважень районних державних адміністрацій, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини належить, зокрема: забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів про охорону культурної спадщини на відповідній території; забезпечення дотримання режиму використання пам`яток місцевого значення, їх територій, зон охорони; забезпечення захисту об`єктів культурної спадщини від загрози знищення, руйнування або пошкодження; 8) організація відповідних охоронних заходів щодо пам`яток місцевого значення та їх територій у разі виникнення загрози їх пошкодження або руйнування внаслідок дії природних факторів чи проведення будь-яких робіт; видання розпоряджень та приписів щодо охорони пам`яток місцевого значення, припинення робіт на цих пам`ятках, їх територіях та в зонах охорони, якщо ці роботи проводяться за відсутності затверджених або погоджених з відповідним органом охорони культурної спадщини програм та проектів, передбачених цим Законом дозволів або з відхиленням від них; застосування фінансових санкцій за порушення цього Закону; здійснення інших повноважень відповідно до закону.

Відповідно до Положення про Галицьку районної адміністрації Львівської міської ради, затвердженого рішенням Львівської міської ради від 01.11.2016 №977 (текст якого розміщено на офіційному сайті Львівської міської ради за наступним посиланням: https://www8.city-adm.lviv.ua/pool/info/doclmr_1.nsf/6fe2c915759101d6422566a0003bb602/4b45b11bbb8260b2c22580610043c1a2?OpenDocument), одними із основних завдань райдержадміністрації є: виконання на території району програм соціально-економічного та культурного розвитку, охорони історичного середовища і довкілля; реалізація інших повноважень, наданих державою, відповідно до чинного законодавства, а також делегованих міською радою, її виконавчим комітетом та міським головою у галузі економічного, культурного та соціального розвитку, житлово-комунального господарства, будівництва, у справах захисту прав дітей, забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, у галузі цивільного захисту.

До компетенції районної адміністрації належать, в т.ч. такі повноваження: управління майном на території району, яке належить до комунальної власності м. Львова, у встановлених міською радою та її виконавчим комітетом межах; здійснення контролю за утриманням будинків (квартир), які належать громадянам, а також прилеглих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян; розгляд питань та вжиття заходів у порядку, встановленому виконавчим комітетом, щодо фактів самовільного будівництва (погодження, приведення до попереднього стану, демонтажу тощо); звертатись до суду з позовними заявами у порядку, встановленому законодавством України.

Як свідчать наявні у справі матеріали, достовірність яких позивачем не заперечувалася та не була спростовано документально, ОСОБА_1 у травні 20189 року було притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення вимог законодавства про охорону культурної спадщини, а саме: у зв?язку з проведенням ремонтних робіт в будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , що є пам?яткою культурної спадщини, без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.

У подальшому, 27.06.2018 Галицькою райадміністрацією Львівської міської ради було прийнято розпорядження №180 «Про самовільне перепланування квартири №7 , демонтаж каміну, веранди, сходових маршів, самовільно влаштованих, шляхом виїмки ґрунту підвальних приміщень з вікном та дверима зі сторони дворового фасаду будинку АДРЕСА_3» , в якому ОСОБА_1 вказано на необхідність у добровільному порядку привести квартиру №7 до попереднього технічного стану.

Проте, як зафіксовано в актах балансоутримувача вказаного будинку (ЛКП «Старий Львів»), датованих 30.07.2018 і 26.02.2019, ОСОБА_1 вимоги Розпорядження виконавчого органу Львівської міської ради не виконав.

Під час розгляду даної справи сторони не повідомили суд про обставини скасування у досудовому/судовому порядку Розпорядження №180 від 27.06.2018 та/або постанови №0070 у справі про адміністративне правопорушення від 22.05.2018.

Також, сторони не повідомили суд про наявність у ОСОБА_1 станом на час розгляду судом цієї справи відповідних дозвільних документів та/або перешкод для приведення перепланованої квартири у попередній стан.

У силу положень п. 1.4.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов`язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.

Згідно з ч. 1, абз. 1 ч. 7 ст. 376 Цивільного кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

У разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов`язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову.

Отже, враховуючи те, що відповідач без дозвільних документів, з порушеннями будівельних норм і правил, а також всупереч вимог законодавства про охорону культурної спадщини здійснив ремонтні роботи, що відповідачем під час судового розгляду цієї справи не було спростовано, а також не виконав у встановлений строк вимоги Розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 27.06.2018 №180, суд приходить до висновку щодо правомірності заявлених позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наявних у матеріалах справи доказів, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (ідентифікаційний код 20847537, адреса: 79000, м. Львів, вул. Ф. Ліста, 1) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_9 ) про зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

Зобов`язати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_9 ) за власний рахунок привести квартиру АДРЕСА_3 , у відповідність до технічного паспорту (поверхового плану) та документів, які підтверджують право власності, з урахуванням вимог розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 27.06.2018 №180 «Про самовільне перепланування квартири №7 , демонтаж каміну, веранди, сходових маршів, самовільно влаштованих, шляхом виїмки ґрунту підвальних приміщень з вікном та дверями зі сторони дворового фасаду будинку АДРЕСА_3 ».

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок