Рішення № 89388000, 21.05.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2020
Номер справи
400/233/20
Номер документу
89388000
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2020 р. № 400/233/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 14.11.2019 р. № 0205576-5006-1404,-

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі – позивач) до Головного управління ДПС в Миколаївській області (надалі – відповідач, ГУ ДПС в Миколаївській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 14.11.2019 року № 0205576-5006-1404, яким позивачу визначено суму податкового зобов`язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2019 рік в сумі 6250,00 гривень.

Ухвалою від 21.01.2020 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/233/20 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до вимог Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є власники легкових автомобілів, середньоринкова вартість яких становить понад 1 564 875 гривень. Середньоринкова вартість автомобілю має бути визначена центральним органом виконавчої влади, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об`єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля. Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, позивачу належить на праві власності автомобіль CHEVROLET CAMARO SS, 2017 року випуску, об`єм двигуну 6162 см.куб., тип пального B. Натомість згідно програми на www.me.gov.ua середньоринкова вартість транспортного засобу позивача становить 1265645,00 гривень, що є меншим ніж середньоринкова вартість транспортного засобу.

06.02.2020 року за вх. № 3313 до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Головного управління ДПС в Миколаївській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що об`єктом оподаткування транспортним податком у 2019 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1564875 гривень, а також з року випуску яких минуло не більше 5 років. Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше 5 років та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування. Згідно наданих сервісним центром даних до контролюючого органу за платником ОСОБА_1 01.10.2019 року зареєстровано автомобіль CHEVROLET CAMARO, 2017 року випуску, номерний знак - НОМЕР_1 , об`ємом двигуна 6162 куб. см., бензин. Який відповідно до переліку транспортних засобів є об`єктом оподаткування у 2019 році. Тому платнику було сформовано і направлено податкове повідомлення - рішення форми “Ф” від 14.11.2019 року № 0205576-5006-1404 на суму 6250,00 грн.

Ухвалою від 01.04.2020 року Миколаївський окружний адміністративний суд вирішив подальший розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 14.11.2019 р. № 0205576-5006-1404, проводити в порядку загального позовного провадження та призначити по справі підготовче засідання 29 квітня 2020 року.

01.04.2020 року суд ухвалою витребував у Головного управління ДПС у Миколаївській області належним чином засвідчену копію сформованого на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України розрахунку середньоринкової вартості транспортного засобу Chevrolet Camaro SS, а також відомості про складові транспортного засобу, які були використані для отримання розрахунку вартості автомобіля. Вказаною ухвалою суд зобов`язав Головне управління ДПС у Миколаївській області подати до Миколаївського окружного адміністративного суду витребувані судом докази до 29.04.2020 року.

Підготвче судове засідання, призначене на 29.04.2020 року, відкладено на 20.05.2020 року.

29.04.2020 року суд ухвалою повторно витребував у Головного управління ДПС у Миколаївській області належним чином засвідчену копію сформованого на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України розрахунку середньоринкової вартості транспортного засобу Chevrolet Camaro SS, а також відомості про складові транспортного засобу, які були використані для отримання розрахунку вартості автомобіля. Вказаною ухвалою суд зобов`язав Головне управління ДПС у Миколаївській області подати до Миколаївського окружного адміністративного суду витребувані судом докази до 20.05.2020 року.

13.05.2020 року до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від Головного управління ДПС в Миколаївській області надійшов лист Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06.03.2020 року № 3841-0615725-06.

Представник позивача в судове засідання, призначене на 20.05.2020 року не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання, призначене на 20.05.2020 року не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про причини неявки суд не сповістив. Заяв чи клопотань до суду не надходило.

Ухвалою від 20.05.2020 року суд закрив підготовче провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 14.11.2019 р. № 0205576-5006-140 та призначив справу № 400/233/20 до судового розгляду по суті на 20 травня 2020 року.

Суд клопотання представника позивача задовольнив та на підставі частини 9 статті 205 КАС України, суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

У 2019 році ОСОБА_1 придбав легковий автомобіль CHEVROLET CAMARO SS, 2017 року випуску, об`єм двигуну 6162 см.куб., тип пального бензин.

05.12.2019 уповноваженою особою ГУ ДПС у Миколаївській області винесено податкове повідомлення-рішення №0205576-5006-14042 про визначення ОСОБА_1 грошового зобов`язання з транспортного податку з фізичних осіб в сумі 6250,00 гривень.

Вважаючи таке податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Миколаївській області протиправним, позивач звернувся до суду із позовом про його скасування.

Вирішуючи вказаний спір по суті та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з наступного.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (стаття 1 Податкового кодексу України).

01 січня 2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року № 71-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи”, яким згідно зі статтею 267 Податкового кодексу України введено новий транспортний податок.

Відповідно до п.267.1.1. ст.267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.

Об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Щороку до 01 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.

Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року № 66, відповідно доположень пункту 2 якої середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 44, ст. 1576), де за ціну нового транспортного засобу (Ц н) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об`єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.

Пунктом 3 Порядку № 403 встановлено, що середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за такою формулою:С ср= Ц н х (Г / 100) х (1 ± (Г к / 100),де Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні;Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації згідно з додатком 1;Г к - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу згідно з додатком 2.

Джерелом інформації про ціни нових транспортних засобів в Україні є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) або довідкові дані про ціни щодо ідентичних або аналогічних нових транспортних засобів в Україні чи країнах-виробниках (експортерах) з урахуванням податків та зборів, що визначаються відповідно до законодавства (пункт 4 Порядку № 403).

Згідно пункту 5 Методики, ідентичними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри: марка; країна-виробник; тип кузова (седан, універсал тощо); модель; конструкція привода тягових коліс; тип та робочий об`єм двигуна; потужність двигуна; тип коробки переключення передач та інших складників силової передачі; габаритні розміри;рік випуску; комплектація.

Розбіжності можуть стосуватися комплектації, пробігу та технічного стану.

Відповідно до п. 13 Методики середньоринкова вартість транспортних засобів розраховується щокварталу Мінекономіки для кожної марки та моделі транспортних засобів з урахуванням року випуску та пробігу, оприлюднюється до 10 числа наступного місяця в установленому Мінекономіки порядку на офіційному веб-сайті Міністерства для вільного доступу та зберігається протягом 1095 днів з дня її оприлюднення.

Мінекономіки забезпечує режим роботи офіційного веб-сайту, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість транспортних засобів шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску та пробіг, а також роздрукувати зазначену інформацію з реквізитами Міністерства. (п. 14 Методики).

Аналіз наведених положень Методики та Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів свідчить про врахування при розрахунку цієї вартості певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу.

Обов`язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі отриманої від Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Відтак, підставою для прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення є отримана від Мінекономрозвитку інформація про автомобіль позивача.

На неодноразові вимоги суду, викладені в ухвалах від 01.04.2020 року та 29.04.2020 року, про надання належним чином засвідченої копії сформованого на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України розрахунку середньоринкової вартості транспортного засобу Chevrolet Camaro SS, а також відомості про складові транспортного засобу, які були використані для отримання розрахунку вартості автомобіля, відповідачем виконано не було.

Водночас, позивачем до суду наданий розрахунок вартості спірного транспортного засобу згідно даних офіційного веб-сайту Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, зроблений позивачем 05.12.2019 року о 12 год. 51хв., в якому зазначено, що вартість легкового автомобілю CHEVROLET CAMARO SS з об`ємом циліндрів двигуна 6, 2 літра, бензин, 2017 року випуску становить 1 265 645, 00 грн.

Крім того, як вбачається з листа Міністерста розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 3841-06/15725-06 від 06.03.2020 року розрахунок середньоринкової вартості легкового автомобіля CHEVROLET CAMARO з об`ємом циліндрів двигуна 6, 2 літра, бензин, 2017 року випуску у 2019 році не проводився, оскільки ДП "Держзовнішінформ" не надало даних щодо вартості нового транспортного засобу.

Розрахована у 2019 році згідно з Методикою середньоринкова вартість автомобіля CHEVROLET CAMARO SS з об`ємом циліндрів двигуна 6,2 літра, бензин, 2017 року випуску становила 1 265 645, 00 гривень.

При цьому, як зазначалось судом, згідно п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Згідно ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" з 01 січня у 2019 році встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі - 4173 гривні.

Отже, оподаткуванню підлягають автомобілі, середньоринкова вартість яких перевищує 1 564 875 (375 х 4173) гривень, та з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно).

Таким чином, середньоринкова вартість транспортного засобу позивача згідно розрахунку, здійсненого на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, та листа Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06.03.2020 року № 3841-0615725-06 становить менше 375 розмірів мінімальної заробітної плати.

Відповідачем не надано доказів, що середньоринкова вартість транспортного засобу позивача складає понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2019 року.

Тому, суд дійшов висновку, що належний позивачу транспортний засіб не є об`єктом оподаткування транспортним податком за 2019 рік.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою та другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, обов`язок доведення обставин, які стали підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення - рішення покладено на контролюючий орган.

Відповідач не довів суду правомірності прийнятого ним податкового повідомлення - рішення.

Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 840,80 грн. підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 77, 78, 139, 159, 162, 241, 243, 244, 245, 246, 250, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 14.11.2019 р. № 0205576-5006-1404 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 14.11.2019 року № 0205576-5006-1404.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 840, 80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

При цьому, пунктом 3 розділу VI “Прикінцеві положення” КАС України, який доповнений цим пунктом Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)” від 30.03.2020 року №540-ІХ, визначено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений ст.295 цього Кодексу, продовжується на строк дії такого карантину.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 21.05.2020 року.

Суддя Г.В. Лебедєва