Рішення № 89386448, 19.05.2020, Заставнівський районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
19.05.2020
Номер справи
716/12/20
Номер документу
89386448
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 716/12/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19.05.2020 Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого судді – Стрільця Я.С.

з участю секретаря судових засідань – Климус Г.В.,

представника позивача – Книговського В.О.,

відповідача – ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Заставна цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції Карпатського округу до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди в сумі 976 грн., завданої внаслідок незаконного знищення дерев, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач Державна екологічна інспекція Карпатського округу звернулася до суду з вищевказаним позовом до відповідача ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 19.07.2019 Державною екологічною інспекцією Карпатського округу в с. Василів Заставнівського району Чернівецької області, на підставі листа Заставнівського ВП Кіцманського ВП ГУНП в Чернівецької області №5875/123/47/01-2019 від 25.06.2019 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства, в ході якої було встановлено, що відповідач ОСОБА_1 без наявності відповідного дозволу (ордеру) в адміністративних межах с. Василів Заставнівського району Чернівецької області скоїв незаконне знищення 4-х сироростучих дерев породи «сосна» з діаметром біля шийки кореня 5 см, 6 см та 7 см.

За результатами перевірки щодо відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення № НОМЕР_1 від 22.07.2019 та постановою Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 22.07.2019 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 153 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн.

Стверджує, що вина відповідача у незаконному пошкодженні дерев до ступеня припинення росту підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 19.07.2019; протоколом про адміністративне правопорушення №00436 від 22.07.2019 та постановою Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 22.07.2019; квитанцією про сплату адміністративного штрафу від 19.07.2019; матеріалами Заставнівського ВП Кіцманського ВП ГУНП в Чернівецькій області, довідкою Василівської сільської ради від 19.07.2019 №132.

Внаслідок вчиненого відповідачем правопорушення державі нанесено шкоду у розмірі 976 грн., яка розрахована згідно такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст чи інших населених пунктів (додаток1), затверджених Постановою КМУ від 08 квітня 1999 р. №559.

Вказує також, що Державна екологічна інспекція Карпатського округу зверталася до відповідача з претензією №035/158 від 22.07.2019 про необхідність добровільно відшкодувати суму збитків нанесених державі, які утворились внаслідок здійснення відповідачем правопорушення передбаченого статтею 153 Кодексу України про адміністративні правопорушення. На даний час сума збитків у розмірі 976 гривень, відповідачем не сплачена.

Саме тому, посилаючись на норми матеріального та процесуального права, просить стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної екологічної інспекції Карпатського округу шкоду, заподіяну внаслідок незаконного знищення дерев в сумі 976,00 грн., які перерахувати одержувачам коштів: 50 відсотків до спеціального фонду місцевого бюджету с. Василів в сумі 488,00 грн.; 20 відсотків до спеціального фонду Чернівецького обласного бюджету в сумі 195,20 грн.; 30 відсотків до Державного бюджету України в сумі 292,80 грн. та стягнути понесені судові витрати.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, з підставі вказаних у позовній заяві, просив їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов визнав.

Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши доводи сторін, суд вважає, що позовна заява обґрунтована та підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 66 Конституції України, кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Статтями 12, 40 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що громадяни України зобов`язані: а) берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; б) здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів; в) не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб`єктів; г) вносити штрафи за екологічні правопорушення; д) компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.

Використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог: а) раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; б) здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища; в) здійснення заходів щодо відтворення відновлюваних природних ресурсів; г) застосування біологічних, хімічних та інших методів поліпшення якості природних ресурсів, які забезпечують охорону навколишнього природного середовища і безпеку здоров`я населення; д) збереження територій та об`єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні; е) здійснення господарської та іншої діяльності без порушення екологічних прав інших осіб; є) здійснення заходів щодо збереження і невиснажливого використання біологічного різноманіття під час провадження діяльності, пов`язаної з поводженням з генетично модифікованими організмами.

За змістом ст. 25 Закону України «Про рослинний світ» охорона рослинного світу передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження просторової, видової, популяційної та ценотичної різноманітності і цілісності об`єктів рослинного світу, охорону умов їх місцезростання, збереження від знищення, пошкодження, захист від шкідників і хвороб, а також невиснажливе використання.

Відповідно до п. 3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затверджених постановою КМУ від 1 серпня 2006 р. № 1045 видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради на підставі ордера.

За змістом п. 9 постанови Пленуму ВСУ від 10.12.2004 №17 «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля» незаконною визнається порубка дерев і чагарників, вчинена без відповідного дозволу.

Судом встановлено, що 19.06.2019 до Заставнівського ВП Кіцманського ВП ГУНП в Чернівецькій області надійшла заява ОСОБА_2 , в якій останній просив притягнути до відповідальності ОСОБА_1 , який в АДРЕСА_1 . АДРЕСА_2 дерева породи сосна (а.с. 12).

25.06.2019 на адресу позивача від Заставнівського ВП Кіцманського ВП ГУНП в Чернівецькій області направлено лист на матеріали перевірки вищевказаного факту для прийняття рішення згідно чинного законодавства (а.с. 10, 11, 13, 14).

19.07.2019 позивачем в особі держінспектора з охорони навколишнього природного середовища ОСОБА_3 здійснено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства, в ході якої було встановлено, що відповідач ОСОБА_1 без наявності відповідного дозволу (ордеру) в адміністративних межах с. Василів Заставнівського району Чернівецької області скоїв незаконне знищення 4-х сироростучих дерев породи «сосна» з діаметром біля шийки кореня 5 см, 6 см та 7 см (а.с. 16-17).

22.07.2019 згідно протоколу про адміністративне правопорушення № НОМЕР_1 відповідач ОСОБА_1 здійснив знищення зелених насаджень в межах населеного пункту с. Василів Заставнівського району Чернівецької області, а 4-х сироростучих дерев породи «сосна» з діаметром біля шийки кореня 5 см, 6 см та 7 см (а.с. 18).

Постановою Державної екологічної інспекції Карпатського округу від 22.07.2019 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 153 КУпАП, тобто нищення або пошкодження зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об`єктів озеленення в межах населених пунктів, невжиття заходів для їх охорони, а також самовільне перенесення в інші місця під час забудови окремих ділянок, зайнятих об`єктами озеленення; пошкодження дерев і чагарників за межами населених пунктів, що не віднесені до лісового фонду, або їх незаконна порубка та на ОСОБА_1 накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн. (а.с. 19).

Як вбачається з копії розрахунку розміру шкоди заподіяної внаслідок знищення сиро ростучих дерев породи сосна 19.06.19 ОСОБА_1 в межах населеного пункту с. Василів Заставнівського району становить 976,00 гривень. Розрахунок проведено у відповідності до додатку № 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 08 квітня 1999 р. №559 «Про такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст чи інших населених пунктів (а.с. 22).

Так, відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до пп. 8, 9 пункту 4 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №275 від 19.04.2017, Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань пред`являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами; вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах;

Відповідно до п.п. 7,8 розділу ІІ Положення про Державну екологічну інспекцію Карпатського округу, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України №258 від 27.11.2018 Державна екологічна інспекція Карпатського округу розраховує розмір шкоди, збитків і втрат, заподіяних внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, вживає в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступає позивачем та відповідачем у судах.

На виконання покладених завдань 22.07.2019 Державною екологічною інспекцією Карпатського округу відповідачу ОСОБА_1 направлено претензію про добровільне відшкодування шкоди (а.с. 23). Однак така претензія залишилася без виконання, що відповідачем не спростовано та будь - яких доказів на спростування даної обставини відповідачем суду не надано, зокрема і жодних документів на підтвердження сплати ним суми шкоди.

Згідно з ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Таким чином, суд приходить до висновку, що своїми діями, відповідач наніс державі збитків, заподіяних внаслідок порушення природоохоронного законодавства, яке полягало у незаконному знищенні дерев

У наданий для добровільного відшкодування строк збитки відповідачем не відшкодовано. Вказані обставини відповідачем не спростовані.

За таких обставин суд вважає за необхідне позов задовольнити та стягнути з відповідача на користь держави суму збитків, завданих внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 976 грн.

У відповідності до ч.1, п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Тому, з відповідача належить також стягнути судові витрати, понесені позивачем за сплату судового збору в розмірі 1921 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 7, 10, 12, 13, 206, 259, 263 - 265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву Державної екологічної інспекції Карпатського округу до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди в сумі 976 грн., завданої внаслідок незаконного знищення дерев задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної екологічної інспекції Карпатського округу шкоду в сумі 976,00 грн. (дев`ятсот сімдесят шість гривень 00 копійок) на рахунок з обліку доходів по Чернівецькій області “Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності”: р/р UA068999980333169331000024073, отримувач - Заставнівське УК/ с.Василів, банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.), код отримувача (ЄДРПОУ) 36752386, код класифікації доходів бюджету - 24062100, які перерахувати одержувачам коштів:

-50 відсотків до спеціального фонду місцевого бюджету с. Василів в сумі 488,00 грн.;

-20 відсотків до спеціального фонду Чернівецького обласного бюджету в сумі 195,20 грн.;

-30 відсотків до Державного бюджету України в сумі 292,80 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної екологічної інспекції Карпатського округу 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 копійок) судового збору, сплаченого при подачі позовної заяви в суд на рахунок Державної екологічної інспекції Карпатського округу: р/р 35215084095363, МФО 820172, Державна казначейська служба України м.Київ, код ЄДРПОУ 42702233.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд Чернівецької області.

Дата складення повного судового рішення 22.05.2020 року.

Повне найменування сторін:

Позивач: Державна екологічна інспекція Карпатського округу, індекс 76014, м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Сахарова, 23-А, код ЄДРПОУ 42702233.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 .

Суддя Ярослав СТРІЛЕЦЬ