Постанова № 89365487, 21.05.2020, Устинівський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
21.05.2020
Номер справи
403/170/20
Номер документу
89365487
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа №403/170/20 провадження № 3/403/61/20

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2020 року смт.Устинівка

Суддя Устинівського районного суду Кіровоградської області Атаманова С.Ю.,

при секретарі судового засідання Дорошенко В.В.,

з участю:

прокурора Павлюченко Л.В.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Устинівка справу про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, відповідно до протоколів про адміністративні правопорушення, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , згідно

зазначених в протоколах відомостей:

ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса

зареєстрованого місця проживання:

АДРЕСА_1 , адреса фактичного місця проживання:

АДРЕСА_2 , громадянина України (паспорт

НОМЕР_1 , виданий 24.02.1999 року

Устинівським РВ УМВС України в

Кіровоградській області), реєстраційний

номер облікової картки платника податків

НОМЕР_2 , тимчасово непрацюючого, який

до 20.11.2018 року проходив службу в ДУ

«Устинівський виправний центр №37»

за ч.1 ст.172-6 КУпАП,-

В С Т А Н О В И В:

29.04.2020 року старшим оперуповноваженим відділу Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітаном поліції Іщенко В.В. стосовно гр-на ОСОБА_1 був складений протокол №117/20 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

За змістом даного протоколу, на підставі наказу виконуючого обов`язки начальника Державної установи «Устинівська виправна колонія №37 в Кіровоградській області» від 09.08.2005 року за №64 о/с гр-на ОСОБА_1 з 08.08.2005 року було призначено на посаду молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки даної установи. Наказом виконуючого обов`язки начальника ДУ «Устинівський виправний центр №37» від 20.11.2018 року за №56 о/с-18 гр-на ОСОБА_1 звільнено зі служби за власним бажанням на підставі поданого ним рапорту.

Таким чином, у гр-на ОСОБА_1 , як суб`єкта декларування, передбаченого п.п.«д» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», а саме: особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, виник обов`язок подати в порядку, передбаченому ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, тобто в період часу з 00 год.00 хв. 01.01.2019 року до 00 год.00 хв. 01.04.2019 року.

Разом з тим, в порушення вимог ч.1, абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», гр-н ОСОБА_1 несвоєчасно, без поважних причин о 20 год. 57 хв. 18.04.2019 року подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2018 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім того, 29.04.2020 року старшим оперуповноваженим відділу Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України капітаном поліції Іщенко В.В. стосовно гр-на ОСОБА_1 був складений протокол №116/20 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

За змістом даного протоколу, гр-н ОСОБА_1 , будучи суб`єктом декларування, передбаченим п.п.«д» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», а саме: особою рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, в порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та абзацу 1 підпункту 2 пункту 5 Розділу ІІ «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016 року (далі - Порядок та Реєстр), не подав у строк до 00 год. 00 хв. 18.12.2018 року (не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у зв`язку з припиненням 20.11.2018 року діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а подав вказану декларацію лише 18.04.2020 року о 21 год. 01 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Постановою судді Устинівського районного суду Кіровоградської області від 12.05.2020 року справи №403/170/20 (провадження 3/403/61/20) та №403/171/20 (провадження 3/403/62/20) про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, щодо притягнення гр-на ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП були об`єднані в одне провадження з присвоєнням об`єднаній справі №403/170/20 (провадження №3/403/61/20).

В судовому засіданні гр-н ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, визнав повністю. Суду пояснив, що до 20.11.2018 року він обіймав посаду молодшого інспектора відділу нагляду і контролю ДУ «Устинівський виправний центр №37» та був обізнаний про необхідність подання у зв’язку із звільненням декларації особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, але про обов’язок подання декларації особи, яка припинила таку діяльність, за 2018 рік в строк до 00 год.00 хв. 01.04.2019 року його ніхто не повідомляв. Причинами несвоєчасного подання ним вказаних видів декларацій назвав відсутність доступу до ОСОБА_2 за місцем проживання та сімейні обставини. Щиро розкаявся у вчиненому.

В судовому засіданні прокурор вважала встановленими та доведеними обставини вчинення гр-ном ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, прохала суд визнати його винним у їх вчиненні та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 850 грн.00 коп..

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , думку прокурора, безпосередньо дослідивши зібрані у справі відповідно до вимог ст.251 КУпАП та додані до протоколу докази, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, крім іншого, є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно положень ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ч.1 ст.172-6 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. При цьому суб`єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік (абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції»).

За змістом підпункту «д» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби.

Відповідно до ч.6 ст.14 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» спеціальне звання - старший прапорщик внутрішньої служби встановлюється особам молодшого начальницького складу кримінально-виконавчої служби.

Відповідно до ч.5 ст.23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України «Про Національну поліцію», а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських.

Відповідно до ч.ч.2 та 3 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» днем звільнення зі служби в поліції вважається день видання наказу про звільнення або дата, зазначена в наказі про звільнення. День звільнення вважається останнім днем служби.

Згідно п.1 Розділу II Порядку до Реєстру включаються, крім інших, такі електронні документи як декларації, що подаються відповідно до ст.45 Закону «Про запобігання корупції». Суб`єкти декларування подають до Реєстру зазначені в пункті 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі (п.2 Розділу ІІ Порядку). Відповідно до підпунктів 1, 2 п.5 Розділу ІІ Порядку (в редакції, чинній на час вчинення адміністративних правопорушень) суб`єкти декларування подають декларації відповідно до ст.45 Закону з додержанням таких вимог: 1) щорічна декларація - декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року; 2) декларація суб`єкта декларування, визначеного в абзаці першому частини другої статті 45 Закону, який припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається не пізніше дня такого припинення.

Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, гр-н ОСОБА_1 в період часу з 08.08.2005 року по 20.11.2018 року перебував на посаді молодшого інспектора відділу нагляду і безпеки ДУ «Устинівський виправний центр №37» та належав до осіб молодшого начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, маючи спеціальне звання старшого прапорщика внутрішньої служби.

На підставі ч.5 ст.23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію», наказом виконуючого обов`язки начальника установи №56 о/с-18 від 20.11.2018 року, гр-на ОСОБА_1 звільнено зі служби за власним бажанням на підставі поданого ним рапорту з 20.11.2018 року.

Таким чином, гр-н ОСОБА_1 , будучи відповідно до підпункту «д» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом декларування - особою начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, яка в 2018 році припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов`язаний був наступного року після припинення діяльності подати до 1 квітня шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, тобто до 00 год.00 хв. 01.04.2019 року, та декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в строк до 00 год.00 хв. 20.11.2018 року.

Разом з тим, наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 12.12.2019 року №168/19 «Про затвердження змін до рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 року № 3» були внесені зміни до Порядку, згідно яких декларація перед звільненням - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого ч.2 ст.45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 ч.1 ст.3 Закону. Вказаний наказ набрав чинності з 01.01.2020 року.

Відповідно до ст.8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом’якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

З урахуванням викладеного, гр-н ОСОБА_1 мав подати декларацію, передбачену абз.1 ч.2 ст.45 Закону - декларацію перед звільненням, не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення служби, тобто до 18.12.2018 року.

Разом з тим, всупереч зазначеним вимогам антикорупційного законодавства України, гр-н ОСОБА_1 несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, о 20 год. 57 хв. 18.04.2019 року, а декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (декларацію перед звільненням) лише о 21 год. 01 хв. 18.04.2019 року, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Наявність в діях гр-на ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується безпосередньо дослідженими судом письмовими доказами, зокрема: протоколами №116/20 та №117/20 про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією від 29.04.2020 року (а.с.5-14, 55-64); повідомленням Національного агентства з питань запобігання корупції про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 26.11.2019 року за №07/88794/19 (а.с.15); послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив гр-н ОСОБА_1 у період з 01.01.2019 року по 15.12.2019 року (а.с.16-17); запитом Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 04.02.2020 року за №595/55/110/01-2020 (а.с.18); наказом виконуючого обов`язки начальника ДУ «Устинівська виправна колонія №37 в Кіровоградській області» від 09.08.2005 року №64 о/с «По особовому складу», яким гр-на ОСОБА_1 було призначено молодшим інспектором відділу нагляду і безпеки з 08.08.2005 року (а.с.20, 68); наказом виконуючого обов`язки начальника ДУ «Устинівський виправний центр №37» від 20.11.2018 року №56 о/с-18 «Про звільнення ОСОБА_1 », згідно якого останній був звільнений 20.11.2018 року зі служби у Державній кримінально-виконавчій службі України за власним бажанням (а.с.23, 69); витягом із Закону України «Про запобігання корупції», який містить відповідні положення частин 1 та 2 статті 45 цього Закону, та з якими гр-н ОСОБА_1 був ознайомлений під підпис 18.02.2016 року (а.с.21-22, 70); письмовими поясненнями гр-на ОСОБА_1 від 22.04.2020 року, в яких він зазначив про те, що йому були відомі положення ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», він розумів необхідність подання декларації перед звільненням, яку подав із запізненням та декларації після звільнення, яку також подав із запізненням 18.04.2019 року, хоча в цей час не перебував на лікарняному та за межами країни, до мережі Інтернет за місцем свого проживання доступу не мав, але такий доступ був за місцезнаходження ДУ «Устинівський виправний центр №37», куди він не звертався, щоб подати вказані декларації (а.с.25-26, 75-76); даними за результатами пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розміщеному на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції від 27.04.2020 року, з яких вбачається дата подання (публікації) гр-ном ОСОБА_1 декларації (перед звільненням) 18.04.2019 року о 21 год. 01 хв. (а.с.78) та декларації (після звільнення) 18.04.2019 року о 20 год. 57 хв. (а.с.28); поданою гр-ном ОСОБА_1 декларацією (перед звільненням) (а.с.80-87); поданою гр-ном ОСОБА_1 декларацією (після звільнення), (а.с.30-36); листом Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства з питань запобігання корупції від 06.02.2020 року за №71-03/4127/20 щодо відповідності дати в публічній частині ІТС Реєстру фактичній даті подання документів суб`єктами декларування (а.с.39, 90); листом Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства з питань запобігання корупції від 21.12.2019 року за №71-03/85576/19 про періоди часу, протягом яких мало місце неналежне функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.40-41, 91-92).

При цьому судом також враховується, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як це визначено в ч.1 ст.172-6 КУпАП, незалежно від ознак суб`єктивної сторони, є адміністративним правопорушенням з формальним складом, при цьому обов`язковим елементом складу даного правопорушення є існування об`єктивної сторони, тобто самого протиправного діяння.

З матеріалів справи вбачається, що із встановленими законом вимогами щодо необхідності подання двох типів декларацій, передбачених ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» гр-н ОСОБА_1 був особисто ознайомлений під підпис за час проходження служби в ДУ «Устинівський виправний центр №37», і про необхідність подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, йому також були надані відповідні роз`яснення під час звільнення про що зазначено останнім в письмових поясненнях від 22.04.2020 року.

Отже, гр-н ОСОБА_1 усвідомлював свій обов`язок подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням), та декларацію особи, яка припинила таку діяльність до 00 год.00 хв. 01.04.2019 року, однак не виконав даний обов`язок у встановлений законом строк.

Відповідно до роз`яснень, викладених в п.2 Інформаційного листа Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 22.05.2017 року за №223-943/0/4-17 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією», конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.

З урахуванням викладеного, наведене гр-ном ОСОБА_1 твердження про відсутність доступу до Інтернету за місцем його проживання, не приймається судом до уваги як поважна причина, яка обумовила несвоєчасне подання ним декларацій, передбачених ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», оскільки чинним законодавством України не передбачено обов`язку особи здійснювати подання таких декларацій виключно за місцем свого проживання, і жодних доказів на підтвердження вжиття гр-ном ОСОБА_1 будь-яких дій, направлених на заповнення електронних форм цих документів через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру в строк до 18.12.2018 року та 01.04.2019 року відповідно, останнім суду надано не було, я і не було надано доказів на підтвердження існування інших обставин, які б об`єктивно перешкоджали поданню ним вказаних декларацій відповідно до вимог зазначених вище нормативно-правових актів та, які б могли свідчили про поважність причин невиконання ним вимог фінансового контролю.

При цьому незнання чи неправильне розуміння вимог антикорупційного законодавства не звільняє особу від відповідальності за їх невиконання.

Таким чином, гр-н ОСОБА_1 , маючи фізичну можливість подати до Реєстру декларації, передбачені ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», проігнорувавши вимоги закону, не вжив необхідних заходів щодо своєчасної їх подачі.

За встановлених обставин, суд приходить до висновку, що гр-н ОСОБА_1 вчинив порушення вимог фінансового контролю шляхом несвоєчасного подання без поважних причин: 1) декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, у визначеному ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» порядку, та 2) декларації особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а тому в його діях наявний склад адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, і його вина у вчиненні даних правопорушень є доведеною.

Разом з тим, відповідно до ч.3 ст.38 КУпАП (в редакції, чинній на час вчинення адміністративних правопорушень), адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, могло бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Нова редакція ст.38 КУпАП, якою передбачена можливість накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією, протягом шести місяців з дня його виявлення, набрала чинності 20.10.2019 року та була введена в дію з 19.04.2020 року, а тому відповідно до положень ст.8 КУпАП не підлягає застосуванню під час розгляду справи, як правова норма, що посилює відповідальність особи за адміністративні правопорушення.

Ст.172-6 КУпАП «Порушення вимог фінансового контролю» включена до Глави 13-А КУпАП «Адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією».

Згідно положень п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 цього Кодексу.

У відповідності до ч.2 ст.284 КУпАП постанова про закриття справи виноситься при наявності обставин, передбачених ст.247 цього Кодексу.

Згідно п.6 «Порядку перевірки факту подання суб’єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агенства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій», затвердженого рішенням НАЗК від 06.09.2016 року №19 (в редакції, чинній на дату звільнення гр-на ОСОБА_1 зі служби) у випадку встановлення факту неподання чи несвоєчасного подання декларацій суб’єктами декларування відповідно до вимог Закону відповідальний підрозділ (особа) органу, в якому працюють (працювали) суб’єкти декларування, повідомляє про це Національне агенство упродовж трьох робочих днів з дня виявлення такого факту. Повідомлення Національного агенства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (додаток 1) надсилається на адресу електронної пошти, зазначену на офіційному веб-сайті Національного агенства, та засобами поштового зв`язку (рекомендованим листом з повідомленням про вручення).

В протоколі №117/20, складеному по факту несвоєчасного подання гр-ном ОСОБА_1 декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави, датою вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, зазначена дата несвоєчасного подання декларації, тобто 01.04.2019 року о 00 год.00 хв., а фактичним моментом виявлення вчиненого гр-ном ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, - дата складання адміністративного протоколу, тобто 29.04.2020 року.

Разом з тим, як вбачається з доданого до вказаного протоколу повідомлення Національного агенства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 30.10.2019 року №6, уповноважена особа ОСОБА_3 повідомив Національне агенство про факт несвоєчасного подання молодшим інспектором відділу нагляду та безпеки ДУ «Устинівський виправний центр №37» ОСОБА_1 декларації після звільнення за 2018 рік, і вказане повідомлення було отримане Національним агенством 26.11.2019 року за №07/88794/19.

За встановлених обставин суд приходить до висновку про те, що після отримання повідомлення від 30.10.2019 року, спеціально уповноваженому суб`єкту у сфері протидії корупції - Національному агенству з питань запобігання корупції став відомий факт, який міг свідчити про вчинення гр-ном ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, а тому моментом виявлення вказаного у протоколі №117/20 правопорушення, слід вважати 26.11.2019 року.

При цьому дата складення протоколу про адміністративне правопорушення не є тотожною строку виявлення цього правопорушення, передбаченому ст.38 КУпАП, оскільки в контексті положень ст.256 КУпАП, складення протоколу є фактичним закінченням етапу здійснення перевірки, проте не виявлення ознак адміністративного правопорушення.

З огляду на викладене, подальше збирання уповноваженою особою доказів на підтвердження факту вчинення гр-ном ОСОБА_1 , як суб`єктом декларування, адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та їх оцінка не змінює тієї обставини, що про вказане правопорушення спеціально уповноваженому суб`єкту у сфері протидії корупції стало відомо не пізніше 26.11.2019 року, а тому саме цю дату слід вважати датою його виявлення.

Таким чином, на дату розгляду судом справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, по факту несвоєчасного подання гр-ном ОСОБА_1 декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік (після звільнення), з урахуванням положень ст.8 КУпАП, минував тримісячний строк накладення адміністративного стягнення, що був передбачений ч.3 ст.38 КУпАП (в редакції, чинній на дату вчинення адміністративного правопорушення), який закінчився 26.02.2020 року.

За вказаних обставин, з урахуванням того, що з дня виявлення зазначеного вище правопорушення і до моменту розгляду справи судом закінчився передбачений законом строк, протягом якого могло бути накладене адміністративне за його вчинення, провадження у справі про дане адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, стосовно гр-на ОСОБА_1 підлягає до закриття на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП.

Водночас, зі змісту ст.38 КУпАП вбачається, що закриття провадження за наявності підстави, передбаченої п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, допускається за одночасної наявності таких умов: вчинення (виявлення) адміністративного правопорушення та сплив встановленого законом строку.

Таким чином, закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення з підстав закінчення строків, передбачених ст.38 КУпАП, можливе лише за умови встановлення факту вчинення особою протиправної дії чи бездіяльності, що підпадають під визначені законом ознаки адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, за наявності підстави для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП по факту несвоєчасного подання гр-ном ОСОБА_1 декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік (після звільнення) у зв`язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, судом відповідно до вимог ст.280 КУпАП встановлена наявність вини гр-на ОСОБА_1 у його вчиненні.

Разом з тим, судом не встановлено підстави для закриття провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, по факту несвоєчасного подання гр-ном ОСОБА_1 декларації особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», з огляду на те, що факт несвоєчасного подання гр-ном ОСОБА_1 декларації перед звільненням (другий тип декларації) був виявлений Управлінням стратегічних розслідувань в Кіровоградській області лише під час проведення у квітні 2020 року перевірки повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції (від 26.11.2019 року за вх.№07/88794/19) про факт несвоєчасного подання молодшим інспектором відділу нагляду і безпеки Нужним О.В. іншого - третього типу декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: декларації після звільнення, яка відповідно до підпункту 3 п.5 Розділу ІІ Порядку (в редакції, чинній на час припинення ним служби) подається відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 Закону до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що безпосередньо підтверджується змістом документів, отриманих, зокрема, на запит Управління від ДУ «Устинівський виправний центр №37» 15.04.2020 року за №647 (а.с.67).

За вказаних обставин, спеціально уповноваженому суб`єкту у сфері протидії корупції - Національному агенству з питань запобігання корупції станом на 26.11.2019 року був відомий лише факт, який міг свідчити про порушення гр-ном ОСОБА_1 вимог фінансового контролю в частині несвоєчасного подання ним декларації після звільнення, та не були відомі обставини, допущеного ним порушення строку подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, що безпосередньо підтверджується змістом повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 30.10.2019 року за №6 (а.с.71).

Таким чином, на дату розгляду судом справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, по факту несвоєчасного подання гр-ном ОСОБА_1 декларації особи, яка припиняє діяльність (перед звільненням), з урахуванням положень ст.8 КУпАП, тримісячний строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ч.3 ст.38 КУпАП (в редакції, чинній на дату вчинення адміністративного правопорушення), не закінчився.

Відповідно до ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність.

Згідно п.1 ч.1 ст.34 КУпАП обставиною, що пом’якшує відповідальність гр-на ОСОБА_1 за вчинене адміністративне правопорушення, є щире розкаяння.

Обтяжуючих відповідальність гр-на ОСОБА_1 обставин, передбачених ст.35 КУпАП, судом не встановлено.

Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП до особи, яка вчинила несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачено застосування адміністративного стягнення у виді штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З урахуванням характеру допущеного гр-ном ОСОБА_1 порушення вимог фінансового контролю та тієї обставини, що він вперше вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, щиро розкаявся у вчиненому, вважаю за необхідне і достатнє застосувати до гр-на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, у вигляді штрафу на користь держави, в мінімальному розмірі.

У відповідності до ст.40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

У відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється ставка судового збору 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає суму 420 грн. 40 коп..

З огляду на закриття стосовно гр-на ОСОБА_1 провадження у справі про одне адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, судом не вирішується питання про накладення на нього стягнення на підставі ст.36 КУпАП (в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених).

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.8, 33, 38, 40-1, ч.1 ст.172-6, 245, 251, 268, 277, 279, 280, 283, 284, 287, 289, 294 КУпАП, -

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, по факту несвоєчасного подання ним декларації особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік в порядку, встановленому ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».

Провадження у справі про вказане адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 закрити в зв’язку із закінченням на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення.

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, по факту несвоєчасного подання ним декларації особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, відповідно до абз.1 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 50 (п’ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає суму 850 (вісімсот п’ятдесят) грн.00 коп., реквізити для сплати:

отримувач коштів: УК в Устин.р-ні/Устинів.р-н/21081100;

код отримувача (ЄДРПОУ): 36735129;

банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

код банку(МФО): 899998;

рахунок отримувача: UA568999980313090106000011423;

код класифікації доходів бюджету: 21081100 «Адміністративні штрафи та інші

санкції».

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 420 грн. 40 коп. (чотириста двадцять гривень сорок копійок), реквізити для сплати:

стягувач: Державна судова адміністрація України;

отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106;

код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783;

банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

код банку отримувача (МФО): 899998;

рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001;

код класифікації доходів бюджету: 22030106

Роз’яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Відповідно до ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Устинівський районний суд Кіровоградської області.

Постанова підлягає виконанню протягом трьох місяців з дня її винесення.

Відповідно до ч.1 ст.285 КУпАП копію постанови протягом трьох днів надіслати особі, щодо якої її винесено.

Суддя С.Ю.Атаманова