Рішення № 89351146, 19.05.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.05.2020
Номер справи
640/21910/18
Номер документу
89351146
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 травня 2020 року м. Київ № 640/21910/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Патратій О.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СВП Плюс"

до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

№0001654402 від 03.10.2018р.

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "СВП Плюс" звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач), в якому просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0001654402 від 03.10.2018р.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.01.2019р. відкрито спрощене позовне провадженні без повідомлення (виклику) учасників справи.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог чинного податкового законодавства України при прийнятті оскаржуваного рішення. Так, позивач зазначив, що при проведенні перевірки відповідачем не прийнято до уваги уточнення.

Відповідач надав суду письмовий відзив на адміністративний позов, в якому вказав про законність та обґрунтованість оскаржуваного податкового повідомлення-рішення. Зазначив, що вони винесені на підставі та у відповідності до норм чинного податкового законодавства за результатами перевірки позивача, просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову. Зазначив, що відповідно до п. 50.2 ст. 50 ПК України платник податків під час проведення документальних планових та позапланових перевірок не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період з відповідного податку і збору, який перевіряється контролюючим органом.

Дослідивши обставини справи та оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та в порядку статті 76 розділу глави 8 розділу II ПК України проведено камеральну перевірку ТОВ "СВП ПЛЮС" з питань подання уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2017 року від 20.08.2018 №9176020867.

За результатами перевірки був складений Акт від 18.09.2018р. № 2670/28-10-44-02/27244754 (далі - Акт перевірки), яким встановлено порушення ТОВ "СВП ПЛЮС" (податковий номер 37244754) п. 50.2 ст.50 та ст.198 ПК України, а саме умов подання уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок під час проведення документальних планових та позапланових перевірок.

Зокрема, у вказаному Акті перевірки зазначено, що TOB "СВП ПЛЮС" (податковий номер 37244754) 19.10.2017 року до контролюючого органу засобами e-mail подано податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2017 року (реєстраційний номер 9217550917), в додатку 5 «Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», до складу податкового кредиту включено TOB «ТОРГОВА КОМПАНІЯ «БЕСТСЕЛЕР» (ПН 41057085) з загальним обсягом придбання 2 500 000,00 грн, сума ПДВ 500 000,00 грн.

Відповідно до наказів Офісу великих платників податків ДФС від 20.07.2018 №1336 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки TOB «СВП ПЛЮС» (ПН 37244754)», від 08.08.2018 №1476 «Про внесення змін до наказу від 20.07.2018 №1336» та від 29.08.2018 №1607 «Про продовження строків проведення документальної позапланової виїзної перевірки» розпочато та проводилась документальна позапланова виїзна перевірка за період діяльності 01.08.2017- 31.08.2017 з метою здійснення контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, правильності обчислення та своєчасності сплати до державного бюджету України податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість по операціях із TOB «ТОРГОВА КОМПАНІЯ «БЕСТСЕЛЕР» (ПН 41057085) із відповідним їх відображенням у податковій звітності з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств».

TOB "СВП ПЛЮС" 08.08.2018 до контролюючого органу засобами e-mail подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2017 року (реєстраційний номер №9164138441), яким відкориговано податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2017 року на зменшення суми ПДВ на 500 000,00 грн.

Також, TOB "СВП ПЛЮС" 20.08.2018 року до контролюючого органу засобами e-mail подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2017 року (реєстраційний номер №9176020867), яким відкориговано податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2017 року на збільшенні 500 000,00 грн.

Таким чином, у вказаному Акті перевірки податковим органом зроблено висновок, що ТОВ "СВП ПЛЮС" подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2017 року від 20.08.2018р. № 9176020867 з порушенням вимог п. 50.2 ст. 50 та ст. 198 ПК України, оскільки його подано у період проведення перевірки згідно Наказів № 1336, № 1476, № 1607, а саме з 01.08.2017 по 31.08.2017.

У зв`язку з встановленими порушеннями контролюючим органом було винесено податкове повідомлення-рішення від 03.10.2018 №0001654402, яким зменшено позивачу розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на 500 000,00 грн.

Не погоджуючись з такими рішеннями відповідача позивач і звернувся з даним позовом.

Визначаючись щодо змісту порушень, встановлених в ході перевірки, суд виходить з наступного.

Відповідно до п.50.1 ст.50 Податкового кодексу України (далі - ПК України) у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов`язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.

Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов`язання минулих податкових періодів, зобов`язаний, за винятком випадків, установлених пунктом 50.2 цієї статті:

а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку. Цей штраф не застосовується у разі подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на прибуток підприємств за попередній податковий (звітний) рік з метою здійснення самостійного коригування відповідно до статті 39 цього Кодексу у строк не пізніше 1 жовтня року, наступного за звітним;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов`язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п`яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов`язання з цього податку.

Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період або подає у наступних податкових періодах уточнюючу декларацію внаслідок виконання вимог пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються.

Згідно з п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Згідно з п. 198.6 ст.198 Податкового кодексу України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної / розрахунку коригування. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу перебіг зазначеного строку переривається на період зупинення їх реєстрації та відновлюється з дня припинення процедури зупинення їх реєстрації згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних / розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні / розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних, у тому числі для платників податку, які застосовують касовий метод. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу перебіг зазначеного строку переривається на період зупинення їх реєстрації та відновлюється з дня припинення процедури зупинення їх реєстрації згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.

Згідно з п. 50.2 ст. 50 ПК України платник податків під час проведення документальних планових та позапланових перевірок не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період з відповідного податку і збору, який перевіряється контролюючим органом. Це правило не поширюється на випадки, встановлені статтею 177 цього Кодексу.

Пунктом 50.3 ст. 50 ПК України також визначено, що у разі якщо платник податків подає уточнюючий розрахунок до податкової декларації, поданої за період, що перевірявся, або не подає уточнюючий розрахунок протягом 20 робочих днів після дати складення довідки про проведення електронної перевірки, якою встановлено порушення податкового законодавства, відповідний контролюючий орган має право на проведення позапланової перевірки платника податків за відповідний період.

Як вбачається з матеріалів справи, 19.10.2017р. ТОВ "СВП ПЛЮС" до контролюючого органу засобами електронної пошти подано податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2017 року (реєстраційний номер 9217550917), в додатку 5 «Розшифровки податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», до складу податкового кредиту включено ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ «БЕСТСЕЛЕР» (ПН 41057085) з загальним обсягом придбання 2 500 000,00 грн, сума ПДВ 500 000,00 грн.

Відповідно до наказів Офісу великих платників податків ДФС від 20.07.2018р. №1336 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «СВП ПЛЮС», від 08.08.2018 №1476 «Про внесення змін до наказу від 20.07.2018 №1336» та від 29.08.2018 №1607 «Про продовження строків проведення документальної позапланової виїзної перевірки» розпочато та проводилась документальна позапланова виїзна перевірка за період діяльності 01.08.2017р. - 31.08.2017р. з метою здійснення контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, правильності обчислення та своєчасності сплати до державного бюджету України податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість по операціях із ТОВ «ТОРГОВА КОМПАНІЯ «БЕСТСЕЛЕР» (ПН 41057085) із відповідним їх відображенням у податковій звітності з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ТОВ "СВП ПЛЮС" 08.08.2018р. до контролюючого органу засобами електронної пошти подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2017 року (реєстраційний номер №9164138441), яким відкориговано податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2017 року на зменшення суми ПДВ на 500 000,00 грн.

Також, ТОВ "СВП ПЛЮС" 20.08.2018р. до контролюючого органу засобами електронної пошти подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2017 року (реєстраційний номер №9176020867), яким відкориговано податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2017 року на збільшення суми ПДВ на 500 000,00 грн.

Як вбачається з Єдиного державного реєстру судових рішень, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.03.2019 у справі № 826/14259/18, яке набрало законної сили 31.05.2019, позов ТОВ «СВП Плюс» до Офісу великих платників податків ДФС задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Офісу великих платників податків ДФС «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «СВП Плюс» від 20.07.2018 р. № 1336.

Згідно з ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, Наказ Офісу великих платників податків ДФС про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «СВП Плюс» від 20.07.2018 р. № 1336 скасовано в судовому порядку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/14259/18.

В свою чергу, скасування судовому порядку Наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «СВП Плюс» від 20.07.2018 р. № 1336 призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.

Цю позицію підтримано в постановах Верховного Суду від 17.01.2018р. у справі №1570/7146/12, від 06.03.2018р. у справі № 805/2307/17-а, від 05.05.2018р. справа № 810/3188/17, від 02.05.2018р. справа № 804/3006/17.

В постановах Верховного Суду України від 27.01.2015 у справі N 21-425а14 та від 9.02.2016 у справі N 826/5689/13-а визначено наступну правову позицію: "нормами ПК, з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів, встановлені умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, зокрема документальних позапланових невиїзних. Лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки. З наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку. Невиконання вимог підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 та пункту 79.2 статті 79 ПК призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої."

Таким чином суд приходить до висновку, що ТОВ "СВП ПЛЮС" подано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2017 року від 20.08.2018р. № 9176020867 без порушення приписів п. 50.2 ст. 50 та ст. 198 ПК України, оскільки проведена в цей час перевірка є незаконною, як наслідок, відсутні правові підстави застосування її наслідків.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про помилковість висновків податкового органу щодо подання ТОВ "СВП ПЛЮС" уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вересень 2017 року від 20.08.2018р. № 9176020867 під час проведення перевірки

Як наслідок, суд приходить висновку про необхідність скасування податкового повідомлення-рішення №0001654402 від 03.10.2018р.

За таких обставин, у суду наявні підстави для висновку, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідач діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а відтак наявні підстави для скасування такого податкового повідомлення-рішення.

Згідно з вимогами частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Закону, що і було зроблено позивачем.

Відповідно до вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення адміністративного позову.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №0001654402 від 03.10.2018р.

3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СВП Плюс" (04074, м. Київ, вул. Автозаводська 18; код ЄДРПОУ 37244754) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська 11-Г, код ЄДРПОУ 39440996) судові витрати за сплату судового збору в загальному розмірі 5 738,00 (п`ять тисяч сімсот тридцять вісім) гривень 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя О.В. Патратій